deska pro ryzen5 2600x

Vše ohledně rad s nákupem a srovnání desek - libovolný výrobce, socket i čipset.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Baneshee »

Osobně bych šel raději do osvědčeného Tomahawka https://www.czc.cz/msi-b450-tomahawk-am ... 25/produkt nebo Asus TUF B450, pokud bys chtěl lepší integrovanou zvukovku https://www.czc.cz/asus-tuf-b450-pro-ga ... 72/produkt
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od spajdr »

Nebo ASRock B450(M) pokud chces posetrit par stovek.
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Spirit »

Panove, nebudem kvoli tomu zakladat nove vlakno, vyuzijem toto tu. Potreboval by som nejaku lacnu dosku ku 2700X. OC asi nebude a ak ano, tak len nejaky fakt lahucky.. Postaci vyssie zmienena ASUS TUF B450-PRO GAMING? Inak parametrovo vyzera tato ASUSka lepsie, ako zmieneny Tomahawk, zato ten ma hrmadu skvelych recenzii.. Co si myslite?
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od mlrs »

podle me se 2700X vubec neoplati taktovat - naroste spotreba jako krava a polepsis si tak mozna o 100mhz - navic pak bys potreboval lepsi desku - tzn. je pitomost kupovat "lacnu" desku s top procesorem, ktery navic chces taktovat - neco jako davat 4 litrovy motor do fabie a premyslet o nitru :lol:
Nechat ho na zakladu a pak je deska jedno z tech dvou - zalezi na preferenci.
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od crashPC »

Tomahawk má lepší napájení, ale konkrétně tento model Asusu by to měl dát taky, obzvláště pokud ve skříni bude průvan, ne jako u mě...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Spirit »

mlrs píše:tzn. je pitomost kupovat "lacnu" desku s top procesorem, ktery navic chces taktovat
Tak moment, nepisem, ze ho chcem taktovat, maximalne, ze to mozna skusim. A nekupoval som TOP model, ja ten procak kupil v miestnom bazari za 4k... ;) Teraz riesim dosku, preto sa pytam.
crashPC píše:Tomahawk má lepší napájení, ale konkrétně tento model Asusu by to měl dát taky, obzvláště pokud ve skříni bude průvan, ne jako u mě...
No to, ze ten procak "da" je snad samozrejmost, oficialne ho podporuje. Tomahawk ma lepsie napajanie, to je pravda. Asus ma ale zase lepsiu zvukovku, 2x M.2. A je dokonca o nieco lacnejsi. :)
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od crashPC »

Ne, to není samozřejmost. Že se procesor v desce rozjede ještě neznamená moc. Horší desky nedovolej plné boost takty, pokud na to nestačej, nehledě na oficiální podporu.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od mlrs »

hele tak pokud vis vsechno lip sam, tak proc se sem na neco chodis ptat?
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od crashPC »

Nikde jsem netvrdil že vím všechno lépe. Nevím jak jsi k tomu došel. Vím něco, mám dost znalostí v elektronice, a protože 14 dnů projíždím info, recenze a testy, tak v některých aspektech něco vím. Přesto potřebuju poradit v tom, v čem nevím. A jelikož mi tu byly poskytnuty rady, cítím, že by bylo fér to párkrát někde oplatit. Co je s tím za problém? Buď mám pravdu, nebo ne. Tak mě na to technicky setři, a bude klid. Ale dělat tu taký flame, to si snad odpusť...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od mlrs »

2700X je top model - to, ze pred 2 tydny vysla nova generace na tom nic nemeni...
Tzn. ma TDP 105W a v zatezi jde dost casto pres to - takze proste neni rozumny koupit pod to nejakou shit desku - tot vse.
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Spirit »

V poradku, hlavne klidek, nechcem, aby sme sa tu hadali. ;) Ja ho kupil za par bubakov, takze psychologicky ho do TOP neradim (doteraz mal 8700K od jeho vydania), budem ho mat iba docasne, do vydania 16 jadroveho Zen 2, alebo najdlhsie do Zen 3, uvidime, kazdopadne na tom ultrabooku co mam, nemozem strihat 4k zaznamy z drona.. Zohnal som ho lacno, tak sa obhliadam aj po lacnej doske. Opravdu od dosky nemam velke naroky, iba aby procesor fungoval na default tak, ako ma. :) Asus mi pride trosku lepsie vybavena, ta Tomahawk zasa vravite, ze lepsie zvlada zataz. Cenovo su natom rovnako, tak teraz fakt neviem. Procesor bude inak chladeny AiO co mi zbyl, Corsair h110i. Co sa tyka ramiek, mate nejake sweet-spot G.Skillz, ktore by sa k tomu 2700X hodili a idealne posluzili v buducnosti aj u Zen 2/3? Staci mi 2x 8GB. Dik za kazdu radu.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od crashPC »

2700x má dovolené All core boost napětí cca 1.385V, a proud 115A. To dělá 160W max, a já věřím, že větraná Asus TUF B450-Pro by to měla akorát zvládnout. Má pro to mnoho předpokladů. Alespoň tak vyšly mé kupecké počty. Nad to se určitě dá zařadit negativní voltage offset, mírnější LLC a nižší frekvence VRM, kde 2700X ještě pojede stabilně, a pro desku to bude v ten moment procházka růžovým sadem.

Spirit: pokud chceš někam cpát šestnáctijádro, určitě to nemůže být deska s chipsetem B450. Žádná z těch desek není vhodná, ani Tomahawk. To bys pak musel měnit i desku. Nevyplatí se Ti rovnou koupit tedy lepší na to šestnáctijádro? Jinak Tomahawk bude brzy obsolete, koukej se po Tomahawk max, i když bude o pár stoveček dražší. Pokud nebudeš taktovat, levnější TUF B450-Pro poslouží. Skoro všechno od G-skill a Crucial Ballistix (sport) na 3000-3200MHz stock jsou velice vhodné RAMky. Záleží také na tvé peněžence...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Murun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2005

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Murun »

Spirit píše:budem ho mat iba docasne, do vydania 16 jadroveho Zen 2, alebo najdlhsie do Zen 3
Tohle bych doporučil ujasnit si. Pokud opravdu chceš koupit 3950X, bral bych X570 desku už teď. Ať máš pořádný základ, a procesor tu bude za měsíc či dva - X570 desky do té doby stejně neslevní. Jestli ale chceš čekat na Zen 3, vzal bych levnou desku čistě pro 3700X. Kupovat teď X570 desku s tím, že tam dám Zen 3, to mi přijde hodně předčasné.
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Spirit »

Tak ja spravil medzicasom prieskum a ramky vemu tieto: https://www.alza.cz/g-skill-16gb-kit-dd ... 646039.htm

Zle som sa inak vyjadril, co sa tyka dosky, pre 16 jadro urcite budem volit lepsiu dosku, jedine, co si snad necham zo sucasnej zostavy, bude chladenie a prave tie ram (a prkotinky ako zvukovka, ssd, hdd...). Ku 2700x chcem zvolit nieco lacne, co sa moc neznehodnoti za ten pol rok, rok.. Az budem robit nadchadzajuci upgrade, tak z domu pojde prave cpu+MB. Nepride mi rozumne kupovat teraz naslapanu novu dosku, kedze tie opravdu dobre, su cenovo dost ulet. Kazdopadne mrknem este na tu Tomahawk Max.

Chladenie mam inak dobre, Fractal Design R6 s plne osadenymi fanmi - 4x intake (3x predok + 1x spodok) a 3x outtake (1x rear top + 2x top cez radiator). Ale kludne par stovak obetujem a vezmem dosku, ktora bude mat rezervu. Potrebujem spracovavat kvanta videi v 4k D-LOG 10bit v 100Mbps do H.265, takze zataz na procak (a teda aj kaskadu) bude znacny.
Naposledy upravil(a) Spirit dne pon 12. srp 2019, 10:18, celkem upraveno 1 x.
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Spirit »

Murun píše:
Spirit píše:budem ho mat iba docasne, do vydania 16 jadroveho Zen 2, alebo najdlhsie do Zen 3
Tohle bych doporučil ujasnit si. Pokud opravdu chceš koupit 3950X, bral bych X570 desku už teď. Ať máš pořádný základ, a procesor tu bude za měsíc či dva - X570 desky do té doby stejně neslevní. Jestli ale chceš čekat na Zen 3, vzal bych levnou desku čistě pro 3700X. Kupovat teď X570 desku s tím, že tam dám Zen 3, to mi přijde hodně předčasné.
Suhlas, preto by som najradsej oddelil cerstvo kupeny 2700X a k nemu dostacujucu, ale pokial mozno lacnu dosku (Tomahawk?), kupil akurat poriadne RAM a casom pojde prec MB+CPU a tieto dve sa kupia s novou generaciou - Zen 3 + buduca MB.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od crashPC »

Pak to sedí. První volba Tomahawk nebo Tomahawk Max, druhá Asus TUF Pro. Na zpracování videa mi přijde 16GB málo, všichni kolem mě mluvěj o 32/64GB jako o nutnosti.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Spirit »

V Premiere mi ako tak 16GB stacilo, Davinci Resolve by ziadal viac. Stastie ramiek je, ze sa daju vzdy dokupit a pokial vrabce spravne stebotali, tak sa maju do konca roka zlacnovat(?)..

@crashPC: ktoru Tomahawk Max presne myslis? Nejak neviem dohladat na Alze. :?:
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od crashPC »

Ano, jistě bude záležet na videu, na velikosti, na appce a na dalších potřebách. Když vidím, že mi 8giga nestačí ani na prohlížeč, neumím si představit méně než mnohem víc...

Ano, s tou Alzou to máš správně. Tuto desku tam ještě nemají. Zdá se, že zatím to má snad jeden shop z Ostravy. Hledej... Můžeš si to zatím načíst na webu Msi, a koupit pomalinku následující týdny.
Deska je skoro stejná jako původní tomahawk, jen má větší paměť pro BIOS, aby jim dobře fungovaly nové ryzeny. Na původní desce s tím bývají problémy.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od killerek »

a pokial vrabce spravne stebotali, tak sa maju do konca roka zlacnovat(?)..
Na to bych vubec nespolehal vzhledem k roztržce mezi Koreou a Japonskem.

https://www.svethardware.cz/neshody-mez ... meti/49686
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... nicni_elka
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: deska pro ryzen5 2600x

Příspěvek od Spirit »

Tak tieto vyzeraju moooc pekne. https://www.alza.cz/g-skill-32gb-kit-dd ... 641018.htm

Aj ked ma stale laka 4x8GB 3600mhz cl14, ale ta sada by vysla sadu, 15k...
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“