WHS2011 --> FreeNAS

Linux, Unix, Solaris, OS/2 atp.
RDan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od RDan »

Možná jsem ten problém vyřešil tím že jsem tý sdílený složce dal práva pro čtení a zápis pro Root.
Ale čekal bych že by se tyto důležité věci nastaví sami.
RDan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od RDan »

Tak se zdá že to funguje.
Ty chyby samby jsem vygooglil že to je bug. Tak doufám že se nic nestane :)
Děkuji za vše :)
RDan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od RDan »

Ještě mám dotaz:
První dva disky v RAID1 jsem naplnil daty, tím jsem vyprázdnil jiné 3.
Naformátoval a btrfs add dev... jsem je připojil.
Při usage výpisu bylo patrné že v raid 1 jsou pořád jet ty první dva.
Dal jsem tedy příkaz:

Kód: Vybrat vše

sudo btrfs balance start -dconvert=raid1 -mconvert=raid1 /srv/dev-disk-by-label-btrfs1
Je tento postup správný? Teď to bude asi několik hodin běžet. Myslím že by bylo praktičtější kdyby pokračoval v zápisu RAID1 i na ty další disky. Neboť pak připojím ještě další a zase budu několik hodin balancovat.
RDan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od RDan »

Taky by mě zajímalo jestli nějak zjistím postup procesu. Abych věděl jestli to potrvá hodinu, dvě, den.
A doufám že když vypnu Putty že proces poběží dál .
Díky :)
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od nou »

Priebeh balance sa da skontrolovat cez

Kód: Vybrat vše

btrfs balance status /srv/dev-disk-by-label-btrfs1
Ak vypise ze cant find any balance tak pravdepodobne uz balance dokoncil.

Namiesto prikazu status a start sa da pouzit aj prikazy cancel pause resume. Myslim ze vyznam je zrejmy. Ano balance aj scrub bezia na pozadi aj bez pripojeneho putty.

Co presne ukazal ten usage? Totiz btrfs pri RAID1 udrzuje kazdy blok dat len v dvoch kopiach na dvoch diskoch. Teda pridanim dalsich diskov do existujuceho neznamena ze sa tam skopiruju data. Jedine treba skontrolovat aby usage neukazoval nejake chunky ako single.
RDan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od RDan »

No pokud použiji tento starý výpis:

Kód: Vybrat vše

root@sever:~# btrfs device usage /srv/dev-disk-by-label-btrfs1                                                                                                                                                     
/dev/sdb1, ID: 1                                                                                                                                                                                                   
   Device size:            10.91TiB                                                                                                                                                                                
   Device slack:            3.50KiB                                                                                                                                                                                
   Data,RAID1:            268.00GiB                                                                                                                                                                                
   Metadata,RAID1:          1.00GiB                                                                                                                                                                                
   System,RAID1:           32.00MiB                                                                                                                                                                                
   Unallocated:            10.65TiB                                                                                                                                                                                
                                                                                                                                                                                                                   
/dev/sdc1, ID: 2                                                                                                                                                                                                   
   Device size:            10.91TiB                                                                                                                                                                                
   Device slack:            3.50KiB                                                                                                                                                                                
   Data,RAID1:            268.00GiB                                                                                                                                                                                
   Metadata,RAID1:          1.00GiB                                                                                                                                                                                
   System,RAID1:           32.00MiB                                                                                                                                                                                
   Unallocated:            10.65TiB

Byly tam další sdX ale ty data, metadata a system nebyli RAID1.
Zítra nejspíš budu připojovat další tak uvidím.

No problém je spíš že nevím jak dávat další příkazy když už něco běží. Snažil jsem se to googlit ale asi to všichni vědí a nemusí si to psát :D
RDan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od RDan »

Přidal jsem disky zatím bez balancu:

Kód: Vybrat vše

root@sever:~# btrfs device usage /srv/dev-disk-by-label-btrfs1
/dev/sdg1, ID: 6
   Device size:             1.82TiB
   Device slack:            3.50KiB
   Unallocated:             1.82TiB

/dev/sdj1, ID: 1
   Device size:            10.91TiB
   Device slack:            3.50KiB
   Data,RAID1:             10.35TiB
   Metadata,RAID1:         12.00GiB
   System,RAID1:           32.00MiB
   Unallocated:           563.97GiB

/dev/sdk1, ID: 2
   Device size:            10.91TiB
   Device slack:            3.50KiB
   Data,RAID1:             10.35TiB
   Metadata,RAID1:         14.00GiB
   System,RAID1:           32.00MiB
   Unallocated:           563.97GiB

/dev/sdl1, ID: 3
   Device size:             5.46TiB
   Device slack:            3.50KiB
   Data,RAID1:              4.90TiB
   Metadata,RAID1:          4.00GiB
   Unallocated:           563.03GiB

/dev/sdm1, ID: 4
   Device size:             3.64TiB
   Device slack:            3.50KiB
   Data,RAID1:              3.09TiB
   Metadata,RAID1:          2.00GiB
   Unallocated:           564.02GiB

/dev/sdp1, ID: 5
   Device size:             1.82TiB
   Device slack:            3.50KiB
   Unallocated:             1.82TiB
Je problém to pořadí disků sdX? Ten sdG jsem připojil jako poslední a je zobrazený jako první.

Vůbec mě štve že se to sdX mení jak chce. Škoda že se to nedá někde nastavit ručně. Orientace podle seriových čísel je dost šílená.


Příkaz nefunguje:
Obrázek
RDan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od RDan »

Už to běží víc jak 12 hodin. To tedy není moc rychlé.
S každým přidáním disku na to budu čekat den. To není moc komfortní...
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od nou »

Sorry za neskorsiu odpoved. Podla toho usage su vsetky data RAID1 takze balance nie je nutny. Podla toho device to su 12TB disky? To asi velmi pravdepodobne SMR disky. Tieto SMR disky ale maju problem s malimi zapismi ktore pri balance mozu vznikat.

Kedze su data uz pekne v RAID1 tak sa moze zrusit balance zrusit prikazom

Kód: Vybrat vše

btrfs balance cancel /srv/dev-disk-by-label-btrfs1
Do buducna bude lepsie pouzivat tento prikaz

Kód: Vybrat vše

btrfs balance start -dconvert=raid1,soft -mconvert=raid1,soft /srv/dev-disk-by-label-btrfs1
Ten pridany soft parameter zabezpeci aby sa vybalancovali iba data ktore este nie su v pozadovanom RAID1 mode. Ktore uz su v RAID1 tak sa ich nebude chytat takze balance po pridani dalsieho disku by mal byt rychly.

Hm teraz som si uvedomil ze balance prikaz nebezi na pozadi. Ak uz nejaky prikaz bezi a treba spusit dalsi tak treba si otvorit druhe Putty okno. Takze ak este stale bezi balance tak ho treba zrusit cez cancel. Potom skontrolovat este raz usage. Ak sa vyskytnu nejake single chunky tak spustit balance s tym soft parametrom. Toto by malo byt omnoho rychlejsie.

Co sa tyka /dev/sdX tak odporucam pozriet si

Kód: Vybrat vše

ls -lR /dev/disk
vo vypisoch to bude stale sdX ale v prikazoch je mozne pouzivat aj /dev/disk/by-XXXX/#####
RDan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. črc 2007

Re: WHS2011 --> FreeNAS

Příspěvek od RDan »

Jojo 12TB, SMR by neměli být. https://www.wdc.com/products/internal-s ... drive.html

Zkusím si pohrát s tím udev.

Děkuji za rady :)
Odpovědět

Zpět na „Operační systémy Linux a podobné“