Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
michalos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. lis 2009
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od michalos »

Chlape s tebou je spatna komunikace :) Jiz jsem ti psal na co to priblizne mam, 15 fotkama jsem ti dokazal prinos quadu, ted jsem psal, proc chci monolit (vysoke frekvence, mensi latence, zadne problemy u her s vice jadry (2970wx, 2990wx a i 2950x), co vice chces cedet?

Klidne beru 28/32 jader, ale to mi nikdo v monolitu s vysokyma frekvencema, nizkyma latencema, bez chipletu nenabidne. Nemam to jen na jeden druh cinnosti, ale ma vice, takze potrebuji, aby to podalo 100% vykon vsude... Ne ze tam budou problemy ala WX TRka. Az bude Zen 3 TR s 7EUV, rad se na to mrknu a zkusim, jak to maka, ted to pro mne zatim neni ve stavu, jaky bych si predstavoval.

DOCu, furt skylake-x na hry podccenujes :) Kdyz srovnam frekvence, tak s 9900K nebude moje CPU nekde moc v minusu...A nekde bude i v plusu :) Muzeme otestovat. Neboj, vim, ze rad chvalis sveho byvaleho pritele ala 5775C, ale to uz je taky stara rachotina, ikdyz s L4 cache.
CPU: AMD Ryzen 7800X3D, MB: Asus CROSSHAIR X670E Gene, RAM: 64GB DDR5 Corsair Dominator TITANIUM FE 6000 MHz CL30-36-36-76, VGA: AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 (new reference), SSD1: Samsung 990 PRO 2TB (System) + USB/Sata 7,68TB Micron 5210 ION (enterprise), PSU: Seasonic Prime TX-850 Titanium 850W, Corsair K100 RGB OPX US layout, Panasonic TX-65JZ2000E, Asus RT-AX88U OS: Windows 10 Enterprise
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od Jozef62 »

Asrock, nové MB pre Cascade Lake s podporou RAM +4200MHz :
http://www.asrock.com/news/index.asp?iD=4358
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od DOC_ZENITH »

MichalOS

Ne, porovnával jsem to s X99... viz staré recenze a fakt nic nepodceňuju, SK-X je oproti malýmu Skylake až o 1/4 na IPC v hrách hroší, má horšní herní IPC jak Haswell.

https://pcper.com/2017/06/the-intel-cor ... -review/7/

a první pohled to až zas tak tragicky nevypadá ale pak se koukneš na rozdíl reálnejch frekvencí a trochu zamrazí, o kolikže běžel vejš aby... prohrál s 6950x? aha no.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od ArgCZ »

michalos: stačilo by se vyjadřovat k věci, u toho quadu jsi jen dokázal že v rámci sky-x platformy je quad přínosem, ale v testech 9920X vs 3900X (quad/dual) jsem tohle neobjevil a přímo ty jsi narážel že by to měla být pro 3950X nevýhoda, tak mě vysvětli proč by měl někdo za každou cenu chtít quad když proti dualu na jiný platformě nic nepřináší(doufám že je to už srozumintelný) a to jaký máš zkušenosti s 2950X 2970WX je úplně jedno protože ZEN2 se chová jinak
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od Jozef62 »

Mr_Trollfan píše:https://www.gamersnexus.net/images/medi ... 7980xe.png

Tebe tie fanboy vylevy Jozko neuveri bohuzial asi nikto.
Trollfan, ďaľší pokus o flame, navyše tvoj odkaz potvrdzuje výsledok, ktorý som linkol.
Človeče ty si nenormálny rypák, dúfam, že si to už všimne admin....
michalos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. lis 2009
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od michalos »

DOCu, souhlasím s tebou, že v době vydání Skylake-X poskytoval nepřesvědčivý herní výkon, to je fakt pravda, protože v té době jsem uvažoval o koupi 6950x (snad jsem jí i chvilku měl) a FPSka tam byla o něco lepší dle testů.

Druhá věc je, že od té doby vyšlo plno updatů jak ve win, tak ve hrách, tak v microcodu :) Na tohle jsi ale úplně zapomněl :) Byla to holt nová a jina architektura... Asi moc dobře víš, že jsi postnul 2,5 roku starý test...

O nějaké te novější revizi CPUs, která také teď bude nemluvím :)

Když srovnáš dnešní CPU 9900K (KF) (3,6GHz / 5GHz) s 9980XE (3.0GHz / 4,5GHz / 4,6GHz) jen ve HRÁCH, tak o kolik 9980XE prohrává? Až 25%? Velký kulový :) Je mnoho her, kde je výkon stejný, je pár her, kde 9980XE vede a samozřejmě u mnoho her je ztráta FPS oproti 9900K (nezapomínejme na velmi vysoký takt) od 2% do 13% (to není mnoho, vzhledem k taktům 9900K (all core boost 4,7 GHz nebo i více při méně jádrech) a 9980XE má takt okolo 4,1GHz při zatížení 4 až 12 jader - Je to dost velký frekvenční rozdíl, který by to dokazal v klidu změnit na remízu nebo někam k remíze, kdyby bylo OC :)

ZDE třeba nějaký testík, od 1:20 jsou tam hry: https://www.youtube.com/watch?v=bOCzQ8BIt2k

ZDE: Starý 7920x vs 3900x od 3:56 jsou hry s FPS - https://www.youtube.com/watch?v=0H0DakBbuU0

To ArgCZ: Přínáší, jen ty to nevidíš, pretože to nepoužíváš/nemáš. Neznamená, že když třeba 3900X poráží 9920X ve většině testů, že quad nic nepřináší :) Jen jsem si povzdechnul, že takto drahé CPU nema QUAD, to je vše... Ano, ZEN 2 se chová jinak a je jinak postaven, to víme a vidíme i na fotkách :D Ale pořád je to slepenec, CCX jsou dále od centrálního I/O, zvláště u TR....
Naposledy upravil(a) michalos dne čtv 24. říj 2019, 20:47, celkem upraveno 2 x.
CPU: AMD Ryzen 7800X3D, MB: Asus CROSSHAIR X670E Gene, RAM: 64GB DDR5 Corsair Dominator TITANIUM FE 6000 MHz CL30-36-36-76, VGA: AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 (new reference), SSD1: Samsung 990 PRO 2TB (System) + USB/Sata 7,68TB Micron 5210 ION (enterprise), PSU: Seasonic Prime TX-850 Titanium 850W, Corsair K100 RGB OPX US layout, Panasonic TX-65JZ2000E, Asus RT-AX88U OS: Windows 10 Enterprise
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Jozef62 píše:
Mr_Trollfan píše:https://www.gamersnexus.net/images/medi ... 7980xe.png

Tebe tie fanboy vylevy Jozko neuveri bohuzial asi nikto.
Trollfan, ďaľší pokus o flame, navyše tvoj odkaz potvrdzuje výsledok, ktorý som linkol.
Človeče ty si nenormálny rypák, dúfam, že si to už všimne admin....
Jozko nabuduce tam napis aj HDD default, psu default, case default aby si zavadzal ludi ale to podstatne ze cpu je oc si nechas pre seba? :mrgreen:
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od Jozef62 »

Tollfan, frekvenciu CPU máš v linknutom teste, že to nevieš nájsť je čisto tvoja neschopnosť, trololo...
Debatu s provokatérom končím.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od DOC_ZENITH »

MichalOS já ti nevim, tohle mi přijde jako pohádka. Optimalizace? Mikrokódy? To se u Intel CPU stalo kdy? Nikdy. Nikdy se jim CPU výkon postupem času nezvednul. Tohle by bylo poprvé. I tak jsou ale díry celkem velký a jsou to díry co pár set mhz nezalepí i kdyby se tak stalo. Ano jsou hry o frekvencích a jsou jiné hlavně o cache a tam SK-X bude vždy padat na držku. Dá se mu částečně pomoci hodně dobrejma RAMkama ale to se dá i Ryzenu. Já si osobně myslim že citelně lepší OC je pohádka asi jako 5Ghz u Ryzenu byla a v praxi se bude konat opět čistej rename s OC 4,6-4,8Ghz dle kusu a 400+W burnem a nic víc.

Mile rád se nechám překvapit ale radši od toho nic nečekat.
michalos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. lis 2009
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od michalos »

Tak to neni i pohadce, ale o testech...Vidim vysledky z te doby a ze soucasnosti :) Nebo vsechny weby + vsechna videa na youtube lzou? Nemyslim si, neni proc lhat....

OC uvidime, taky necekam, ze kazdej kus da 5GHz, ale tech 4,6GHz az 4,8GHz na vsech jadrech pri dobrych teplotach a spotrebe - koupil jsem si EKWB MLC Pheonix 240, maji na ne ted 40% slevu na jejich webu a mozna 2 jadra dat na 5GHz :D Podle mne bude spotreba uz trosku upravena narozdil od 7980XE, to je spotrebou crazy procesor....
CPU: AMD Ryzen 7800X3D, MB: Asus CROSSHAIR X670E Gene, RAM: 64GB DDR5 Corsair Dominator TITANIUM FE 6000 MHz CL30-36-36-76, VGA: AMD Radeon RX 7900 XTX 24GB GDDR6 (new reference), SSD1: Samsung 990 PRO 2TB (System) + USB/Sata 7,68TB Micron 5210 ION (enterprise), PSU: Seasonic Prime TX-850 Titanium 850W, Corsair K100 RGB OPX US layout, Panasonic TX-65JZ2000E, Asus RT-AX88U OS: Windows 10 Enterprise
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Co je dobra spotreba podla teba? Uz papierovo na defaulte ma tdp o 50% vyssie oproti tyzenu s ktorym ho porovnavate a po tom vasom OC sa z toho spravi vyhrevne teleso s jeho minimalne 3 nasobnou spotrebou a znova, konkurent 10980XE nebude z mainstream platformy 3950X ale threadripper u ktoreho si neskrtne, 10980XE bude mat cenu 1000 usd ale 3950X s ktorym to porovnavas 750usd, co odpoveda cenovke "iba" 14 jadrovemu shIntelu 10940X. Stale tam nevidim ziadnu vyhodnost. :mrgreen: A znova video ktore si zrovna linkol je 4 modul 32gb 3600 intel vs 2 modul 16gb amd. Deal with it. Identicke testovacie podmienky. :lol:
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ještě si nezapomeň spočítat ceny boardů, aby jsi z VRM neměl popcorn musí to na X299 bejt board asi tak za desítku. Původní lineup počítal s max 10 jádry a i na ty tam byly kaskády mizerné a špatně chlazené (nikdo nečekal že se Intely takhle rozežerou a že budou takhle přesahovat TDP i na defaultu když předchozí HEDT se drželi ve svejch specs). Tehdy přece byla ta kouza a derbauer to dost rozmáznul. Pořádný boardy s pořádnou kaskádou s žebrovánim stojej 10tku. Kdežto u ryzenu uživíš i top-end model levnym boardem za trojku. Ano je to dáno tím že Ryzeny defakto nejdou točit ale zároveň je jejich odběr v loadu na jádro klidně 3x menší. jak oclej SK-X. A neni to ani zanedbatelnej fakt, je to fakt co leze do všech komponent. Chlazení, zdroj, atd. Já jako člověk co v kompu nikdy nechce vodu, jak bych uchladil SK-X?

Michalos- Já ti nevim, jeden polák jeden Slovák, ono dnes se už moc netestuje versus X99 takže nevíme jestli v hrách stále prohávaj. V testech versus 1151 se rozdíl o trochu snížil ano, ale to může bejt konkrétnim testerem, jeho nastavenim, atd, tyhle konkrétní lidi co jsi linkoval bohužel neznam, nevim tedy jejich praktiy. Nemam tu teď SK-X abych to sám ověřil ale historicky se u Intelu nikdy později nezvedlo IPC, jediné co by se mohlo změnit je chování turba to ale zvedne stock vs stock výsledky ale pro nás to moc podstatné neni protože se stejně bude točit. Dále nenazívej 7000 řadu starou, bohužel je stále aktuální, je to furt stejné, 9000 řada je to samé jen s pájkou (testy žádné výkonnostní ani provozní (krom teploty bez delidu) benefity neodhalily), to jestli bude 10000 řada vůbec bude ňáké bnefity mít nebo zase jen rename se ještě uvidí. Obecně jeden benefit už ale uniknul a to je akcelerovaná 10Gbit PHY pro rychlý síťovky, ten interface má bejt nyní enabled i u I9. Paradoxně jí měly všechny SK-X Xeony a jen byla disabled u konzumních CPU, takže jen zase segmentace trhu Intelem kterou teď o trochu posunuli.
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od Elkim »

DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm, bohužel no. Ve sposutě testů mu zdatně konkuruje blbá 3900X, v hrách propadák, ve spoustě skončil na konci pelotonu, prostě Skylake-X se může přejmenovat 1000x ale lepší CPU to z něj neudělá.
Jozef62
Nikdy nic nevím
Nikdy nic nevím
Registrován: 25. lis 2017

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od Jozef62 »

10980XE teplota v Prime 67st C vs. 83st. 3900X, spotreba systému len o málo vyššia, takže OC potenciál bude veľký.

//Baneshee - promaz OT
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Uvidíme, podle teploty nemůžeš soudit, protože dle spotřeby to vypadá že TDP bylo celkem dodržováno, to ti dá nízkou full load spotřebu, protože 18 jader pod 4Ghz na nízké voltáží dá malé teploty.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od killerek »

Dopadl ten "vychvalovany" procak dost bidne na tu jeho cenu. Zen2 TR to "zapude do země" za par dni a to ta plaforma bude mit ještě lepsi konektivitu diky hromade PCI-E 4.0 linek. Uz se není cemu divit, ze AMD vyda samostatne modely pro WS segment, protože ma velkou sanci si uzmout kus OEM WS segmentu.

Jozko: Ty by si fakt mel sundat ty fanouskovske bryle ...
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Ako zase spotrebu som cakal vyssiu ale to je asi jedine pozitivum co na tej recke vidim.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od killerek »

Pravda spotřeba slusna, ale nebyl tam test s OC, kde se tipuji vysroubuje hodne nahoru jako u vsechp posledních CPU.
ArgCZ
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. črc 2010

Re: Cascade Lake-X pro desktop - infa, testy

Příspěvek od ArgCZ »

s tou spotřebou bych počkal na víc testů, né že bych to intelu nepřál, ale nějak si nuemím vysvětlit proč procesor co je chladnější a má zhruba stejnou spotřebu jako i7-8700K má papírově 165W TDP když by tam bez problému mohlo být 95.. nebo 125W

stejnej proces, hodně příbuzná architektura a spotřeba 18c/36t vs 6c/12t totožná? Prostě tomu se těžko věří. Zcela upřímně kdyby opravdu 18c dosahoval spotřeby nižší než 9900K tak ZEN2 TR vedle toho bude vypadat na 7nm procesu fakt blbě, i když bude výkon fajn, ty CPU dost možná budou mít TDP přes 200W

jako ale možný to samozřejmě je, AMD v minulosti(dávnější) ukázalo že laděním procesu se dá mačkat dost.... hezky se nám to obrátilo jen co je pravda

mimochodem s takovou spotřebou v defaultu to honit na allcore OC a nutit ho žrát 400W je fakt chujovina na entou
PS5, LG OLED65BX, Samsung HW-Q700A + SWA-9500S = 5.1.4 Dolby Atmos, DTS:X
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“