Finálny profi kompakt

Foťáky, kamery, DVD a DivX přehrávače, TV karet, web kamery, satelity a dalších.

Moderátoři: CageJ, Dzin

Odpovědět
Detvan
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2018

Finálny profi kompakt

Příspěvek od Detvan »

Mám rád kvalitné kompakty, lebo sa mi nechce ťahať zrkadlo, ale pritom si potrpím na kvalitu - foto je moje hobby od malička.
Prešiel som všetkým možným a skončil u tohto kusu.

Je ich moc málo, takže to bude poznať málokto.
Neviem prečo - asi za to môže cena nového ... nebola malá.
Vyhovuje mi ale viac ako napr. Sony Alpha 5000 či RX-100 - napriek menšiemu čipu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Finálny profi kompakt

Příspěvek od crashPC »

Pardon za neomalenost, ale to měla být otázka?

P7700 jsem kdysi v ruce měl. Nakonec jsem koupil Canon Powershot G15, kvůli světelnějšímu objektivu.
Nakonec se ukázalo, že to nestačí, a 1/1,7" snímač ještě nedělá dost práce. Obzvláště ne na "landscape" fotografii. S ohledem na 4K budoucnost a zobrazovací velikosti kolem 32" jsem seznal, že je to potřeba pošoupnout ještě výš.
Každý má tu hranici samozřejmě jinde, a P7700 není špatný stroj.
Jestli už ho máš, tak přeju, ať Ti dobře slouží.

Dnes mám FullFrame, a myslím, že alespoň MFT nebo APS-C za to stojí. Pokud budu někdy měnit, určitě tento formát zase zvážím. U kompaktu bych hodně zvažoval 1".
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Detvan
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2018

Re: Finálny profi kompakt

Příspěvek od Detvan »

Zabudol som nahodiť hranicu v ktorej sa to pohybuje - a to do 150€
Mal som RX-100 a to má 1" čip - no slabé makro, potom canon S100 - to je šikula do vrecka, oly xz1(xz2), sony alpha 5000 (apsc) - neberiem do úvahy video. Foťák je na foto.
U tohto sa stretli najlepšie vyvážené vlastnosti a zladenie čipu so sklom, makro, nastavenia po ruke, nízky šum, ostrosť, farby, metering, DR, ND filter, 7x zoom s fajn svetelnosťou ... naj úžitkové vlastnosti.
Vadí mi asi len veľkosť a je dosť ťažký - daň za to všetko - taký canon S100 je polovica z neho.
Nikon P7700 už nie je vreckový typ. Na krajinky - neviem až tak posúdiť - nešpecializujem sa na to - beriem skôr ako na univerzálne použitie. A páči sa mi, že blesk je schovaný a neotravuje - vyskočíš ho len keď treba. Čo je vďaka svetelnosti málokedy. A ktorý stroj má takú svetelnosť ? Pri eqv. 28 mm f=2,0 a pri 200 mm f=4. Nová vlna kompaktov je ale za omnoho vyššie ceny (tu sú tie nové https://www.digimanie.cz/doporucene-fot ... 018/7219-4)
Full frame - to asi nebude kompakt že ?
Ešte prezradím, že sa mi ho so šťastím podarilo zohnať za hlboko pod 100€.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Finálny profi kompakt

Příspěvek od crashPC »

Ano, mnoho z nich jsem měl v ruce také.
Trošku jsem litoval, že jsem nevzal RXko, ale právě ta absence makro schopností taky zamrzela. XZ potěšil světelným objektivem, ale chyběl ještě kousíček do ideálního stroje.
Za 150€ asi není co namítat. Je to dobrá volba. Jen mě zlobil lag v hledáčku. To byl asi největší problém, který jsem s P7700 zažil.
Dnes tu světelnost má docela hodně strojů, ale jak píšeš, ceny poskočily. Tyhle kompakty se kdysi pohybovali v cenách 400€. Dnes je to kolem 700-800€, obzvláště pak, pokud to není výběhový model.
No, kompakt to není, ale relativně malé to je. Zjistil jsem, že na 80% věcí si vystačím s 35mm ohniskem, a tak Sony Alpha + Samyang 35mm AF vlezou do docela malé brašničky, takže to rád beru ssebou.
Problém kompaktů je, že pokud jsou dost kompaktní, nejsem spokojen s kvalitou či cenou, a cokoli většího už spadá do té kategorie Sony FF s pancake sklem. Měl jsem před tím EOS M, a rozdíly opravdu nejsou velké. Sotva znatelné. Že mi to přijde nedokonalé kvůli velikosti? Jistě!
Jenže po zkoušení všech těch modelů, pendlování mezi nimi sem a tam, a hledání kompromisů, mě to nakonec donutilo vybrat ten kompromis rozumné velikosti, a zbytek už je jenom žůžo.
Nemá to zoom, nicméně na většinu fotografie, kterou fotím bez jakékoli přípravy, to nepotřebuju. S rozlišením 36/42Mpx na FF snímači pak není problém oříznout až na ekvivalentních 85mm, a pořád z toho mít pěknou fotku. Samozřejmě, je to jen moje volba, můj názor, každý to má jinak. Musel jsem si na to přijít nákupem hodně strojů, abych si na to přišel. A začínal jsem právě lepšími kompakty...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Detvan
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2018

Re: Finálny profi kompakt

Příspěvek od Detvan »

Díky za hodnotný príspevok - tu vidno skúsenosť a nadhľad. Napokon ZOOM je taká vec, bez ktorej by sa dalo zaobísť keby sme neboli na to zvyknutí - a zhýčkaní urobiť pár krokov. Niekedy neboli zoomy a dalo sa. Ono väčšina zoomov je navrhnutá ako optický kompromis. Nie je ich toľko čo sa podaria - vieme prečo.
Ty si mal asi P7800 - lebo 7700 nemá ešte hľadáčik.
FF by pre mňa bol zbytočný luxus - to je fakt pre profíkov - páčil sa mi APS-C v sony alpha 5000 - len ten setový objektív mal slabú svetelnosť a lepší už bol drahý. To by bolo riešenie.
Ak sa vrátime v čase, tak som mal rád kinofilmovú Prakticu BCI a filmový Canon Prima Super 120 :-D
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Finálny profi kompakt

Příspěvek od crashPC »

Ano. Už je to hodně dlouho, paměť asi tolik neslouží. Mohl to být i P7800.
Krokování, respektive nekrokování se zoom objektivem jde jen tehdy, pokud fotografa nezajímá úhel pohledu (field of view). Ořez (opticky) není to samé jako dojít blízko. Jiné zkreslení prostoru, jiné světlo do objektivu atd...
Každopádně pořád to má s P7700 šanci dopadnout velice často lépe než s Ixusem nebo s většinou mobilů... A to se cení. :-)
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Detvan
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. lis 2018

Re: Finálny profi kompakt

Příspěvek od Detvan »

Ano - máš pravdu s tým zoomom čo si uviedol.
Mobil je skvelý ak netreba oticky nazoomovať.
Ak máme svetelný objektív a foťáčik vie odpichnúť od pozadia a pozadie sa mu darí rozmazať, vzniknú efektné fotky pripomínajúce fotky zo zrkadlovky. Toto ani najdrahšie mobily nevedia - snažia sa o to softwerovo. Foťák (kvalitný) to ale vie na úrovni optiky.
Ano - som konečne spokojný a je koniec hľadaniu. Trvalo to roky - kopa času, prachov, ale neprerobíš. Ak vieš dobre spod ruky kúpiť a dobre predať, môžeš aj zarobiť - ale ja som to nerobil preto. Takže spojíš dobrodružstvo s poznaním a máš na kafe či obed navyše :razz:
hhonza
Nováček
Nováček
Registrován: 18. čer 2008
Bydliště: Horní Lideč

Re: Finálny profi kompakt

Příspěvek od hhonza »

Jsem začátečník a na dovolenou do hor jsem si koupil bazarovou RX100III za vynikající cenu včetně druhé baterky, nabíječky atd. Byla to vyloženě náhoda a pokud by toto nebylo, tak jsem měl v merku právě tohoto Nikona. Možná toho P7800, protože ten už má i hledáček. Ten Sony je možná praktičtější, protože je menší a vleze do kapsy. Myslím že oba umí udělat pěkné fotky.
Odpovědět

Zpět na „Digitální foto a video“