AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Acher
Nováček
Nováček
Registrován: 02. čer 2020

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Acher »

Sice možná trochu pozdě, ale pokud by to někoho zajímalo. Takže konkrétně tato deska - tedy GA-B450 Aorus Elite je velmi vhodná pro uživatele, kteří chtějí zachovat starší W7 a přitom použít novější procesory. Ryzny 1 a 2 generace s touto deskou a W7 jely naprosto bez problémů (bavíme se samozřejmě o CPU bez grafiky). Nově se však na trhu objevila lízátka 3 generace a hned se vyrojila spousta dotazů, zda to s W7 stále pofrčí. A mohu potvrdit, že ANO. Konkrétně Ryzen 5 3600, který mám s touto deskou sezdaný a svědek není nikdo jiný než W7 :)Přeskočím rady jak nainstalovat W7, návodů je všude dost a přímo Gigabyte má k tomu fajn funkční utilitku. Poskočím k okamžiku, kdy je Windows nahozený. CD s ovladači, které je u desky se už nechce spustit, prý nepodporuje OS, ale to nechte ležet v krabici. Potřebujete stáhnout poslední driver ze stránek AMD 2.04.04.111, ten spusťte a máte nahozeno vše kromě USB3, pak je potřeba sehnat starší ovladač AMD 18.10.813, tuším, že stále lze stáhnout ze stránek Gigabytu u této desky. Z tohoto ovladače si vytáhněte pouze driver USB30 a otevřete ho:

USB30/amdxhc/W764A/amdxhc.inf

soubor inf otevřete v total commanderu nebo notepadu a upravte řádek:

%AMDXHCI.DeviceDesc% = AMDXHCI, PCI\VEN_1022&DEV_145C

kde 145C na konci řádku změníte na 149C, prostě z pětky na devítku. Uložit. Otevřete správce zařízení a dáte aktualizovat jediné neznámé zařízení, které zbylo a tím je USB. Aktualizujte tím, že mu cestu navedete k upravenému inf. Protože W7 ovladače podepisují, začnou řvát, že to nedoporučují, ale nebojte se a potvrďte. Máte opět funkční USB3.0 :)) Dosud jsem nenarazil na HW, který by vykazoval nějaké problémy, ale netvrdím, že se takový nemůže objevit.

Jelikož jsou lidé různí a dokáží zmastit cokoli, tento návod užíváte jen na vlastní riziko !!!
Good luck!

http://sousedodnaproti.sweb.cz/Hry/Ryzen5.jpg
1: GA-B450 Aorus Elite V2, AMD Ryzen 5 3600, 32GB 3200 HyperX Predator, SSD Samsung 980 Pro, 250GB NvME (System), WD1TB Black (Data), GA-RTX 2060, 6GB, MidiTower In Win 303 white, Win 7
2: Amiga A1200, Blizzard 68030/50, HD Sandisk Flash 4GB, 32MB RAM, ScanDoubler Indivision
3: Appolo Vampire V4+ SA ;)
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Jey »

Mám B450 Aorus Pro a momentálně Ryzen 3 1200. Protože používám ISO s již staženými aktualizacemi, tak mi ta utilita od GB na přidání driverů nikdy nefungovala. Takže jsem použil program NLITEOS a pohoda.

Za návod děkuji, určitě budu v budoucnu upgradovat CPU, uvažuju o Ryzen 3 3700X, pokud není nic nepšího (max. 65W TDP)
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Jey »

Takže se povedlo.. Přecházel jsem z Ryzen 3 1200 na Ryzen 7 3700X na Windows 7. Deska Gigabyte B450 Aorus Pro.
Po výměně za nové CPU a nabootování do OS nefungovala ve Windows 7 klávesnice ani myš (chybějící USB ovladač).
Ten se mi podařilo nainstalovat přes vzdálenou plochu pomocí jiného PC. Takže jsem ani nemusel dělat reinstall OS.

EDIT: použil jsem samozřejmě úpravu USB ovladače 145C => 149C popisovanou výše.

Obrázek
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Jey »

Ještě dodatek k návodu od Achera:

Nejnovější ovladače na čipset nenabízí výrobce základní desky, ale AMD, konkrétně zde:
https://www.amd.com/en/support
Já jsem použil nejnovější ze stránek pro Windows 7 x64, tedy 2.04.28.626.

Konkrétně pro správnou funkci USB periferií je potřeba jen: AMD Root Hub(xHCI) - zde je potřeba úprava 145C => 149C a AMD USB3 Host Controller. (tyto ovladače se integrují do instalačního USB OS pomocí utility výrobce základní desky nebo programem NLITEOS)

K souborům ovladačů se dostanete tak, že spustíte instalaci a tu necháte rozbalit do vybraného adresáře, pak dáte "konec instalace". Pak v této složce najdete a spustíte "AMD_Chipset_Drivers.exe", a ovladače se již rozbalí do uvedené složky, kde je také najdete.

Ostatní chybějící ovladače nainstalujete až po instalaci Windows 7 x64 z balíků ovladačů čipsetu od AMD.
Konkrétně u mně se podařilo všechna zařízení nainstalovat a tedy nezbylo žádné zařízení bez ovladačů.

Nakonec doporučuju otevřít "možnosti napájení" a zkontrolovat, že při vybraném profilu máte v "řízení spotřeby procesoru" jako "minimální stav procesoru" nastaveno 5% z důvodu, aby procesor neběžel neustále v režimu plného boostu.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od dexterav »

tak výrobcovia dosiek všeobecne neupdatujú ovládače :mrgreen:
ked chceš najnovšie tak len výrobca chipsetu
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Jey »

Samozřejmě. Navíc v balíku od výrobce základní desky chybí celá řada ovladačů.
Acher
Nováček
Nováček
Registrován: 02. čer 2020

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Acher »

killerek napsal - Archer: Velke firmy nekupuji jednotlive licence, ale jiz davno presli na rocni placeni s tim, ze muzou instalovat vždy akutalni verzi. Vyrobni systemy jsou většinou schovane ve vlastní VLAN (pripadne uplne fyzicky oddelene) za FW a je do nich povolena jen nutna komunikace, takze tam se upgrady neresi.
Jasně je to tak. Nicméně to, co jsem tím chtěl říci je, že spousta firem a institucí stále pojede na W7 a bude je mít aktualizované, páč prostě je pro ně zatím výhodnější zůstat u W7 a platit za to.

Na webu lze dohledat, dva tři měsíce zpátky článek, kdy Merkelová potvrdila pro mrkvy jistou částku Eur, tuším že 800K pro tento rok, pro podporu placených aktualizací na W7 v německém státním sektoru. Takže úředníci pojedou dál na W7. Je jen otázka času, kdy se tyto záplaty objeví i ve veř. prostoru. O W7 se minimálně další 2 roky nebojím....
1: GA-B450 Aorus Elite V2, AMD Ryzen 5 3600, 32GB 3200 HyperX Predator, SSD Samsung 980 Pro, 250GB NvME (System), WD1TB Black (Data), GA-RTX 2060, 6GB, MidiTower In Win 303 white, Win 7
2: Amiga A1200, Blizzard 68030/50, HD Sandisk Flash 4GB, 32MB RAM, ScanDoubler Indivision
3: Appolo Vampire V4+ SA ;)
callisto
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2009

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od callisto »

Já používám toto, https://forum.videohelp.com/threads/384 ... readripper funguje parádně ze všema Ryzenama, i 5xxx. Ale z nějakého důvodu nejde s ASUS deskama, sekne se při druhem restartu u ovladače classpnp.sys. Nemá s tím někdo nějakou zkušenost? Všechny ostatní desky Gigabytem Asrock a MSI jedou OK.. Potřeboval bych to rozeběhnout u průmyslových PC..
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od flanker »

Jaká konkrétní deska?
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
callisto
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2009

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od callisto »

flanker píše:Jaká konkrétní deska?
Hele prave že to je jedno, maji tam vice stanic s TUF GAMING B550-PLUS, STRIX B550-F GAMING, PRIME X570-PRO a PRIME B450-PLUS a chyba se projevuje porad stejna, navic tam maji i vic CPU 2600, 3800X a 5800X. Ani CPU nehraje roli..
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od flanker »

CSM je zakázaný, asi jo, ne? Divný...Nějak v zimnějším měsíci vyzkouším, protože WIn7 s X570 potřebuju :)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
callisto
Nováček
Nováček
Registrován: 22. úno 2009

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od callisto »

flanker píše:CSM je zakázaný, asi jo, ne? Divný...Nějak v zimnějším měsíci vyzkouším, protože WIn7 s X570 potřebuju :)
Podle toho cloveka, co dela ten image updater by melo CSM byt zapnuto. Ale zkousel jsem ho i vypnout. Zatim to resim https://www.aliexpress.com/snapshot/0.h ... _edm_other ale neni to idealni..
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Jey »

Pokud nepoužíváš UEFI boot, ale Legacy BOOT, tak by mělo být CSM zapnuto.
Acher
Nováček
Nováček
Registrován: 02. čer 2020

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Acher »

callisto píše:
flanker píše:Jaká konkrétní deska?
Hele prave že to je jedno, maji tam vice stanic s TUF GAMING B550-PLUS, STRIX B550-F GAMING, PRIME X570-PRO a PRIME B450-PLUS a chyba se projevuje porad stejna, navic tam maji i vic CPU 2600, 3800X a 5800X. Ani CPU nehraje roli..
Tento problém je u desek Asus známý. Nesouvisí s WuaCPUFix, ale s ovladači USB. Řešení je v použití dvou balíčků ovladačů. Prvním je AMD usb ovladač a druhým upravený ovladač z portu Win8, skupinou z fóra Win-Raid. Je nutná ruční úprava inf souboru. U desek MSi a Gigabyte tento problém zaznamenán nebyl.
1: GA-B450 Aorus Elite V2, AMD Ryzen 5 3600, 32GB 3200 HyperX Predator, SSD Samsung 980 Pro, 250GB NvME (System), WD1TB Black (Data), GA-RTX 2060, 6GB, MidiTower In Win 303 white, Win 7
2: Amiga A1200, Blizzard 68030/50, HD Sandisk Flash 4GB, 32MB RAM, ScanDoubler Indivision
3: Appolo Vampire V4+ SA ;)
Acher
Nováček
Nováček
Registrován: 02. čer 2020

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Acher »

Jey píše:EDIT: použil jsem samozřejmě úpravu USB ovladače 145C => 149C popisovanou výše.
Již existuje sofistikovanější a elegantnější řešení. Skupina šikulů z fóra Win-Raid zjistila, že je možné portovat z Win 8 ovladače USB na starší systémy (také pro XP). Obecný hostitelský ovladač USB3/XHCI, včetně podpory UASP, podporující USB 3.0,3.1,3.2 od jakéhokoliv výrobce, pro systémy 32/64. Tento ovladač byl upraven a vyčištěn (zbaven telemetrických a jiných sledovacích kravin mrkvosoftu). Rovněž je digitálně podepsán. Před zavedením ovladače je nutné (pokud tak už není), nainstalovat aktualizaci KB2864202 ve verzi 1.11 Všechna USB zařízení jsou pak ve Win7 nalezena a nainstalována. Existuje známý problém u desek Asus, kde řešení je viz článek výše.

Finální aktualizace balíčku je ze 7.8.2021

[EDIT]
Převzato odsud - https://forums.mydigitallife.net/thread ... s-7.81934/

Ke čtení fóra je nutné být registrován.
Naposledy upravil(a) Acher dne úte 17. srp 2021, 18:57, celkem upraveno 1 x.
1: GA-B450 Aorus Elite V2, AMD Ryzen 5 3600, 32GB 3200 HyperX Predator, SSD Samsung 980 Pro, 250GB NvME (System), WD1TB Black (Data), GA-RTX 2060, 6GB, MidiTower In Win 303 white, Win 7
2: Amiga A1200, Blizzard 68030/50, HD Sandisk Flash 4GB, 32MB RAM, ScanDoubler Indivision
3: Appolo Vampire V4+ SA ;)
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od zsdx »

Link pro lenochy by nebyl? Fernando tam ma (Last updated: 07/15/2021).
Acher
Nováček
Nováček
Registrován: 02. čer 2020

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Acher »

Na obrázku níže, ze správce zařízení je vidět, že všechny ovladače ve Win 7 jsou úspěšně a hlavně funkčně zavedeny. NVMe rozpozná SSD Samsung 980 (mám tam sice 980Pro, ale ovladač je pro oba modely totožný, a protože vznikl ještě před příchodem modelu Pro, ukazuje jen 980). Správné ovladače USB 3.0, 3.1 včetně rozhraní XHCI a hlavně USB Type-C, kterým jsou vybaveny grafické karty GTX/RTX 16xx/20xx a ve Win7 se hlásí jako neznámé PCI Device. A samozřejmě i update PSP zařízení z poslední verze 3.0 pro Win7 na verzi 11.0, obvyklou pro W10.

A aby systém nezobrazoval otravnou stránku o nepodporovaných CPU od 3. generace Ryzen výše (popř. KabyLake výše) a fungovaly aktualizace, je použita sofistikovanější knihovna WuaCPUFix, která neupravuje mrkvosoftí kabinety jako wufuc od Zeffyho, ale funguje jako proxy k originálnímu souboru, takže ji svchost.exe načítá přednostně. Tím je čistě ošetřena "znovu podpora" i nejnovějších CPU :)

http://sousedodnaproti.sweb.cz/Test/Win7%20update.png

Informace a soubory jsou čerpány ze stránek MDL a Win-Raid fóra. Upozorňuji, že nestačí jen přečíst, stáhnout a aplikovat, ale nezbytně také hlouběji porozumět tomu, co děláte. Podle zásady, pokud nevím co dělám a co to udělá, nedělám to! Soubory užíváte jen na vlastní riziko!
1: GA-B450 Aorus Elite V2, AMD Ryzen 5 3600, 32GB 3200 HyperX Predator, SSD Samsung 980 Pro, 250GB NvME (System), WD1TB Black (Data), GA-RTX 2060, 6GB, MidiTower In Win 303 white, Win 7
2: Amiga A1200, Blizzard 68030/50, HD Sandisk Flash 4GB, 32MB RAM, ScanDoubler Indivision
3: Appolo Vampire V4+ SA ;)
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Jey »

Já už jsem to vzdal a přešel na Windows 10. Při ceně okolo 200 za klíč. Přišlo mi to jednodušší, než se s tím dál takhle laborovat.
Acher
Nováček
Nováček
Registrován: 02. čer 2020

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Acher »

Jey píše:Já už jsem to vzdal a přešel na Windows 10. Při ceně okolo 200 za klíč. Přišlo mi to jednodušší, než se s tím dál takhle laborovat.
Tomu rozumím, ale u mě to není o laborování. Pro W10 jaksi nemám využití. Kromě banality, že se mi uživatelsky nelíbí, je pro mě stěžejní, že používám několik aplikací, které mám vázány na W7. Na W10 nechodí anebo s problémy. A to už nemluvím o tom, že každá novější edice mrkvosoftu uživatele víc a více svazuje než naopak. A nakonec jsem fanda programových řešení, která dokazují, že na novější edice není důvod vůbec přecházet, protože jsou více méně násilně umělého původu.
1: GA-B450 Aorus Elite V2, AMD Ryzen 5 3600, 32GB 3200 HyperX Predator, SSD Samsung 980 Pro, 250GB NvME (System), WD1TB Black (Data), GA-RTX 2060, 6GB, MidiTower In Win 303 white, Win 7
2: Amiga A1200, Blizzard 68030/50, HD Sandisk Flash 4GB, 32MB RAM, ScanDoubler Indivision
3: Appolo Vampire V4+ SA ;)
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: AMD Ryzen a Windows 7 - jak nainstalovat

Příspěvek od Jey »

Já jsem tomu taky moc nedával a nakonec jsem se s W10 sžil docela dobře. UI mi celkem vyhovuje (až na nabídku start) a některé funkce jsem už vyloženě potřeboval. Už jsou docela odladěné a W7 skončila před nedávnem podpora skrze pravidelné aktualizace.
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“