Degradace OC CPU

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Elkim »

Jestli se chceš něčeho kloudnýho dobrat, tak to měř voltmetrem, ne přes SW.

Za mě: Pokud dojde k degradaci, jak popisuje DOC, nebo ty, je to víceméně dost o štěstí/smůle. Obecně platí, že vše, co se provozuje mimo výrobní specifikace je víc náchylný k degradaci a je jedno, jakým směrem, jestli under/over-volt nebo i třeba změna timingů u (V)RAM. Jsou CPU, co jedou roky v slušným overvoltu a OC potenciál se ani nehne (těch je většina). A pak jsou kusy, co zdegradujou za měsíc.

Jinak overvolt sám o sobě není takový prolbém, jak dementně fungující LLC, který to pálí na obě dvě strany. Taková XI APEX na LLC8 drží pevně to, co i člověk nastaví.

Krásnej příklad u MSI desek tady: https://www.alza.cz/zakladni-desky-msi- ... ze-a-testy

V deskách sou obrovský rozdíly. Teď sem kámošovi delidoval 8700K, 5.2 GHz @ 1.35V s X62 a XI APEX - 1h stable v Realbench vč. AVX. Dal to do svý desky Z270I MSI WIFI a nedrží mu pořádně ani 5 GHz na 1.3V.

Offset není tak efektivní a stabilní, jako manual/override mode a taky záleží na teplotách VRM.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od werygood »

Undervolt přispívá k degradaci konkrétně jak?
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od AllowedCry »

Pár stran zpět si to můžeš přečíst, ale taky mi to přijde jako hovadina.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

Takze, po delsi odmlce se vracim do tohoto temata i s rozuzlenim tohoto celeho problemu. Na zacatek reknu, ze procesor nezdegradoval a dlouhodoby provoz na fixnim napeti 1.35V mu nijak neublizil. Cely problem byl v nestabilite pri AVX zatezi.

Abych to vzal od zacatku. Procesor jsem minuly rok v lete nechal delidovat a zjistit maximalni frekvenci pretaktovani. Ta byla 5.1GHz pri 1.35V, z cehoz ja celou dobu vychazel. Testoval to Elkim, takze jsem spolehal na to, ze to bude stabilni. Po slozeni pocitace jsem spustil asi na hodinu stress test v Aide64, kterym to proslo a dal to neresil. Od te doby pocitac fungoval bez jedineho padu. Nahralo se na nem mraky hodin ruznych her.
Zlom prisel letos nekdy v cervnu, kdy bratr dostal AC Odyssey. Hru, ktera vyuziva AVX. Hra nahodne padala, nekdy okamzite po zapnuti, nekdy to vydrzelo pul hodiny, hodinu... A od te doby jsem vlastne resil cely tento problem. Kdy jsem si myslel, ze procesor opravdu zdegradoval.
Problem byl ale pouze v nestabilnim pretaktovani. Zacal jsem testovat v P95 a porad jsem nemohl prijit na duvod, proc test okamzite vypne i pri napeti pres 1.4V.
Az vcera jsem prisel na to, ze P95 defaultne testuje s AVX. Kdyz jsem zjistil jak se AVX test vypina, procesor byl najednou stabilni celych 25 minut testovani. Potom to nahazelo varovani na 4 jadre. Po pridani napeti na 1.36V to ale bezelo hodinu a pul bez jedine chyby. Takze 5.1GHz pri 1.36V je bez AVX zateze stabilni i v P95.
V BIOSu jsem nasel polozku AVX offset a zacal zkouset. 5GHz neuspech, 4.9GHz po par minutach padlo. Stabilni je nakonec az 4.8GHz.

Takze cele to bylo v moji neznalosti a spatnem nastaveni. Intel za nic nemuze, byt jsem byl chvili presvedceny, ze procesor opravdu za takto kratkou dobu zdegradoval.
Ted uz zase bezi zpet na 5.1GHz, akorat pri 1.36V a s AVX offsetem 3, aby bylo P95 bez i s AVX stabilni.
Tim bych to tedy cele uzavrel. :)
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od werygood »

AVX offset se tu (dřív) celkem řešil, ale tak hlavně žes na to přišel.
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

Jo no, takova blbost a zamestnalo me to na spoustu hodin. Ale aspon vim pro priste. Treba se s tim nekdy jeste setkam. :-D
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak hlavně je to naprosto základní věc. A bylo stupidní už na první pohled ten CPU označovat za "stable" pokud bylo AVX tak nestabilní že prime lehnul hned první sekundu. AVX offset 300 je taky celkem dost.
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

Jenze ja o nejakem AVX nemel ani poneti. Netusil jsem, ze zatez pod AVX je daleko vyssi. A dokud jsem nezjistil co to je a jak P95 v defaultu testuje, nevedel jsem jak z toho ven. Proto mi to okamzite padalo, protoze 5.1GHz s AVX to proste neda ani za zlaty prase.
Az kdyz jsem zjistil, ze se to da v P95 vypnout a v BIOSu nastavit offset, vsechno mi to zacalo do sebe zapadat. Holt jsem na to musel prijit sam.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od werygood »

Tak ale je fakt, že se to opravdu všude dost řešilo. Když jsem koupil 8700K, tak jsem se taky hrozně divil, ale v každém druhém threadu to řešili ostatní :D třeba P95 s AVX mi throttlovalo na default, než jsem trochu ubral napětí. Ale zase jsem si nikdy nevšiml nějakých vyšších teplot u AC Odyssey.
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Elkim »

Mirek E. píše:Testoval to Elkim, takze jsem spolehal na to, ze to bude stabilni.
Ehm.
Co znamená varianta testování frekvencí u Delidu?
Nejprve mrkněte na službu Taktování a odladění systému. Testování frekvencí na rozdíl od této kompletní služby s finálním řešením, nabízí jistý prostor k tomu, abyste si sami pohráli, protože taktování hlavně považujeme za zábavu. Pokud si k Delidu svého CPU přiobjednáte testování frekvencí, v testovacím protokolu obdržíte námi zjištěné hodnoty vašeho kousku po Delidu. Tyto hodnoty pak můžete použít jako odrazový můstek pro taktování na vlastní pěst. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma službami spočívá v tom, že Testování frekvencí provádíme na své základní desce, se naším napájecím zdrojem a chladičem. U vás, s vaším hardwarem, narazíte na jisté rozdíly v potřebném napětí na frekvenci.
Příště si to chce přečíst popis tý doplňkový služby. Testování frekvencí slouží jen jako odrazový můstek, takový entrypoint, abys věděl, odkud začít. Myslet si, že se můžeš spolehnout na clock, kterej byl testovanej na jiným hw přece nedává žádný smysl.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

werygood -

Tak on je velkej rozdíl mezi AVX instrukcema a syntentickym AVX burnem typu prime. Já když spustim video enkodér s AVX2 tak teplota CPU je zhruba jak v prime bez AVX.

Problém je že AVX offset se dostává k řeči u jakéhokoliv AVX loadu a zbytečně padá takt. Ideální je když na desce funguje korektně throttling i s OC ala prostě se to při AVX burnu samo podtaktuje a při normálnim lehkym AVX zátěži to běží furt na full.
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

Elkim píše:
Mirek E. píše:Testoval to Elkim, takze jsem spolehal na to, ze to bude stabilni.
Ehm.
Co znamená varianta testování frekvencí u Delidu?
Nejprve mrkněte na službu Taktování a odladění systému. Testování frekvencí na rozdíl od této kompletní služby s finálním řešením, nabízí jistý prostor k tomu, abyste si sami pohráli, protože taktování hlavně považujeme za zábavu. Pokud si k Delidu svého CPU přiobjednáte testování frekvencí, v testovacím protokolu obdržíte námi zjištěné hodnoty vašeho kousku po Delidu. Tyto hodnoty pak můžete použít jako odrazový můstek pro taktování na vlastní pěst. Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma službami spočívá v tom, že Testování frekvencí provádíme na své základní desce, se naším napájecím zdrojem a chladičem. U vás, s vaším hardwarem, narazíte na jisté rozdíly v potřebném napětí na frekvenci.
Příště si to chce přečíst popis tý doplňkový služby. Testování frekvencí slouží jen jako odrazový můstek, takový entrypoint, abys věděl, odkud začít. Myslet si, že se můžeš spolehnout na clock, kterej byl testovanej na jiným hw přece nedává žádný smysl.
Heled, ja to chapu, nechci na tebe nic hazet. Vsak jsme si o tom psali. Nechtel jsem, aby to vyznelo jako ze za to muzes ty. To vubec ne. :-)
Jsem rad, ze jsem to konecne vyresil a mam to z krku.
Vsak od tebe to fungovalo paradne, dokud jsme nenarazili na hru s AVX.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

Jen pro info. Mam to doladene. Nakonec jsem zustal na 5GHz pri 1.33V s AVX offsetem 1. V P95 je to po 4 hodinach stabilni s teplotami do 75 stupnu.
Je nutne testovat stabilitu i bez AVX nebo jakmile je P95 s AVX stabilni, neni treba? :-)
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od python.p »

To záleží co na tom děláš. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

No, jenom hry. :-D
Pro klid to na chvili pustim, ale asi to bude cajk.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od werygood »

Co se AVX použití týče, tak by ti to CPU dnes nemělo nic rozpálit víc než právě P95.
DaveSech
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 06. říj 2019

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DaveSech »

Moj nazor na dergadaciu cpu: kym mi pod chipom IHS nejako zdergaduje ten tekuty kov, dovtedy to upgradnem a nebudem to drzat viac ako 5 rokov, skoro po 2 rokoch na pretaktovanom i5 8600K nepozorujem ziadne zmeny resp. zvyssenia teplot.

Ale osobne by som do intelovskeho cpu nerval viac ako 1.30-1.35V, dokonca delidovane a odtestovane kusky, ktore sa predavaju v jednom nemenovanom eshope, podla mna do roka odidu, pri tak vysokom vcore, ze to niekto predava, ako stabilne cpu za dardy, je zase druha vec, malickymi pismenakmi je tam napisane, ze na delidovane OC kusky sa zaruka nevztahuje, ale to uz nikto nevie...
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od AllowedCry »

. na delidovane OC kusky sa zaruka nevztahuje, ale to uz nikto nevie
To ví všichni co do toho jdou :roll:
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od werygood »

Třeba Alza se dušuje, že dává vlastní 36 měsíců dlouhou záruku.
Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Elkim »

Ta záruka tam samozřejmě je, sám sem na tom trval :)
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“