Degradace OC CPU

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Elkim
Redaktor PCT
Redaktor PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 01. lis 2014
Bydliště: Olomouc

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Elkim »

Myslím, že to jako běžnej user moc řešit nemusíš. Něco jinýho je 24/7 hard-load jako je tomu u miningu. Pokud ti chip zdegraduje tak, že to reálně pocítíš, máš spíš smůlu :)
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Atapi »

Jako u toho co mám já je jasný že by to jelo na defaultu i za dalších 10 let (pokud to nechcípne teda úplně), kdybych to dal třeba rodičům, rezerva pro přetaktování tam je nějakejch 25% od nejvyššího turba, ale když se mrknu právě na moderní CPU, tak už to tak slavný není, aby další CPU, co koupím, neběželo po několika letech sotva na tom defaultu, jestli vůbec, s dalším CPU co koupím počítám taky tak na 5+ let, to by se muselo tempo vývoje změnit aby mě to donutilo upgradovat dřív, ale předpokládám že osmijádra tady s náma chvíli budou a dokud budu mít v AAA hrách 60 fps a v esport titulech 144 (jakože overwatch, starcraft a tak, aby si někdo nemyslel že pubg nebo battlefield, to je fuj fuj :D) , tak budu happy.
Obrázek
chrochtadlo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. pro 2011

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od chrochtadlo »

Není mi jasné o jaké degradaci se tu vlastně bavíte :).
Co jsem si tak pročítal informace o Elektromigraci (EM), je to v podstatě funkce proudového toku a teploty konkrétním místem.
Pokud jde o EM, tam tedy undervolting nemůže uškodit.
Pokud jde krome EM o chemickou difuzi, termalni migraci nebo stresovou migraci je potreba dodat vice infa :P.
Fundamentals of Electromigration: https://www.ifte.de/books/em/em_chap2.pdf
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

No, neco na tom asi bude. i5 8600k od minuleho leta provozovana na 5.1Ghz pri 1.35V, teploty do 70°C, chlazeni NH-D14 a samozrejme po delidu. Poslednich par tydnu se zacaly objevovat nahodne pady systemu, vetsinou po nekolika hodinach hrani. Par dni zpet se bratr zminil, ze to pada kazdou pul hodinu hrani AC Odyssey. Dnes jsem koukal do crash logu a duvod je procesor. Zkusil jsem proto pridat napeti az na 1.38V a porad pady. Vratilo se tedy vse na default, MC Enhancement off, napeti auto. Jadra boostuji na 4.3GHz pri 1.2V a AC Odyssey je najednou stabilni.
Pameti jedou na XMP profil a po dvou a pul hodine Memtestu 0 chyb. Grafika to taky byt nemuze.

Tak co s tim? Odchazi procesor nebo deska? BIOS nejnovejsi a krome OC procesoru neni nic menene.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od HEAD »

Jestli je vsechno stabilni na defaultu, tak cpu asi zdegradoval
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Xnovic
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. zář 2007
Bydliště: Plzeň

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Xnovic »

A nemůže to být CPU od CPU? Já kdysi kupoval Q9650, ocnul jí na 4GHz a celou dobu takto běží v pohodě od roku 2008/9..
CPU:Ryzen 7 5800xMB:ASUS ROG Strix X570 - F GamingChladič:Noctua NH-D14 RAM:Kingston HyperX Black 2x16Gb 3600MHzVGA:Asus RTX 3080 TUFCase:ASUS ROG Strix HeliosHDD:Samsung 960 Evo 500GB+2TB WD Red+2TB SSD AData+4TB Seagate Zdroj:EVGA Supernova P2 1000W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No, jediná CPU co mi degradovaly byly 14nm Intely s C2Q to moc porovnávat nemůžeš.
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mr_Trollfan »

Kto vie co maju na svedomi spectre zaplaty.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Rozhodně ne tohle.
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od rbclass »

Moze to byt aj tym,ze AS :O je cpu narocna hra.Do teraz si zrejme nic tak narocne nehral.
Za dalsie, pisal si ze si to testoval na Aide,co nie je ziadny testovaci soft..Ak si aj to OC testoval len na Aide,tak sa ani necudujem ze to v AC pada
Mr_Trollfan
Červená karta
Červená karta
Registrován: 28. lis 2016

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mr_Trollfan »

python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od python.p »

Bohužel tohle musím potvrdit, minimálně 3 mašiny co jsem dělal... a to rozhodně netaktuji na krev, ale tak aby byly zachovány optimální teploty.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

rbclass píše:Moze to byt aj tym,ze AS :O je cpu narocna hra.Do teraz si zrejme nic tak narocne nehral.
Za dalsie, pisal si ze si to testoval na Aide,co nie je ziadny testovaci soft..Ak si aj to OC testoval len na Aide,tak sa ani necudujem ze to v AC pada
Abych rekl pravdu, delid delal Elkim a ten mi i nasel nejvyssi optimalni frekvenci/napeti. Vím, že jsem to minuly rok testoval prave tou Aidou, bezelo to snad 6 hodin.
AC Odyssey ma bratr od podzima, ma nahrano 600 hodin a ted se k tomu po par mesicich vratil. Kdyz hodne hral pres zimu/jaro, vse bylo stabilni. I s novym biosem, ktery by mel obsahovat ty bezpecnostni zaplaty. Rikam, nestabilita se objevila pred par mesici, kdy to padlo jen velmi sporadicky.
Ted to padne klidne i po 10 minutach, nekdy az po pul hodine.

No, zkusim nahodit zpet OC nastaveni a otestovat Linx a pak P95 na par hodin.

Obavam se, ze vratit se na bios bez zaplat uz nepujde.

//Tak mel jsem tam bios 3.20, udelal jsem upgrade na 3.30. Je tam jeste 4.0 a 4.10, ale u nich jsou poznamky, ze uz nejde udelat downgrade. Asi obsahuji ty zaplaty a opravy.
Nahodil jsem zpet OC a bratr otestuje.
Kdyz padne, asi zkusim projit aktualizace OS a odinstalovat bezpecnoatbi zaplaty a patche. Nicmene mame 1903 a nevim, jestli nejake uz nejsou primo obsazene v tomhle buildu.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
Kobrik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. zář 2012
Bydliště: Staré Město
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Kobrik »

python.p píše:Bohužel tohle musím potvrdit, minimálně 3 mašiny co jsem dělal... a to rozhodně netaktuji na krev, ale tak aby byly zachovány optimální teploty.
No jo, ale to je defakto obdoba. Pokud pro danou frekvenci nastavíš nejnižší možnou voltáž pro stabilitu, tak jsi zase na hraně. Akorát kvůli nižšímu napětí ta degradace pravděpodobně bude trvat delší dobu (moje domněnka).
Home PC1: CPU Core i5 3570K @4,6Ghz 1,36V + Noctua NH-U12P SE2 ; RAM Corsair Vengeance DDR3 8GB 1600MHz CL8 ; MB ASRock Z77 EXTREME 6 ; GPU MSI GTX970 + Alpenföhn Peter 2 Cooler ; SSD OCZ Vertex 4 120GB; HDD 2TB WD Green ; PSU Seasonic M12II-620 ; Case Fractal Design Define R4

Home PC2: CPU Phenom II X6 1055T 2,8GHz@3,3GHz stock voltage + Gelid Solutions SlimHero ; RAM 8GB DDR3 1333MHz ; MB Gigabyte GA-78LMT-S2P ; GPU MSI nVidia GTX 960 4GB ; SSD Patriot Burst 240GB ; PSU Seasonic SS-400ET T3 400W ; Case CoolerMaster MasterBox Q300L

Home PC3: ASRock N3150B-ITX - Intel N3150 ; 4GB DDR3 SODIMM 1600MHz ; SSD Patriot Blast 120GB ; PSU Fortron FSP250-60GHT TFX ; Case Eurocase WT-02

PC in Work: CPU Core i5 8400 Box ; RAM 16GB Crucial Ballistix Sport LT 2400MHz CL16 stock ; MB MSI H310M PRO-VDH ; GPU MSI nVidia GF210 ; SSD KINGSTON A400 240GB ; HDD WD 500GB Blue ; PSU Seasonic SS-350ET T3 350W ; Case EVOLVEO M1
Barnews
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. říj 2012

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Barnews »

Mirek E. píše: AC Odyssey ma bratr od podzima, ma nahrano 600 hodin a ted se k tomu po par mesicich vratil.
Opravdu má nahráno v AC: O 25 dní čistýho herního času? Na singláč m to přijde extrémní číslo celkem za poměrně krátkou dobu ale budiž :-D
Mirek E. píše: Kdyz hodne hral pres zimu/jaro, vse bylo stabilni. I s novym biosem, ktery by mel obsahovat ty bezpecnostni zaplaty. Rikam, nestabilita se objevila pred par mesici, kdy to padlo jen velmi sporadicky.
Ted to padne klidne i po 10 minutach, nekdy az po pul hodine.
Je možný že vyšší letní teploty způsobují zvýšenou nestabilitu systému, která se v chladnějším období projevovala jen velmi sporadicky. Zvlášt když to je takto vysoce přetaktovaný kousek běžící na hraně :-D

Samozřejmě je možné, že za to může i nějaká ta degradace, ale s tím zkušenosti nemám vůbec žádné.
Také se nabízí, že problém způsobují nějaké nové aktualizace či záplaty, kdo ví.
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od rbclass »

a co degradacia teplovodneho materialu pod ihs ?
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

Teploty jsou uplne v pohode. I kdyz jsem pridal napeti na 1.38V, tesne pred padem se pohybovala teplota do 80°C.
Pod ihs je tekuty kov a na ihs Cryonaut.

Zatim to provozujeme na default, tam se to dostane k 60°C.
Az bude chladneji, budu si s tim hrat. Ted se mi nechce poustet testy, kdyz je odpolko v mistnosti 35.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od rbclass »

Nebude ta nestabilita napokon súvisieť s teplotami v pokoji? Ak to bolo stabilné napr pri 23C ,nemusí pri 30C
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od python.p »

Kobrik píše:
python.p píše:Bohužel tohle musím potvrdit, minimálně 3 mašiny co jsem dělal... a to rozhodně netaktuji na krev, ale tak aby byly zachovány optimální teploty.
No jo, ale to je defakto obdoba. Pokud pro danou frekvenci nastavíš nejnižší možnou voltáž pro stabilitu, tak jsi zase na hraně. Akorát kvůli nižšímu napětí ta degradace pravděpodobně bude trvat delší dobu (moje domněnka).

Nikde nepíšu, že jedu na nejnižší možné napětí... Prostě najdu místo kde CPU jede na rozumnou voltáž a rozumnej takt a pak něco málo na napětí přidám, právě abych nebyl na té spodní hraně. Protož píšu optimální, tedy nejlepší z možných a né nejnižší ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: Degradace OC CPU

Příspěvek od Mirek E. »

Mam za sebou dva dny testovani a je to bida.

Zacal jsem tim, ze jsem nainstaloval puvodni W10 z DVD, ktere jsem dostal pri koupi licence. Tusim, ze je to build 1703. Z flashky jsem nainstaloval ovladace, HWMonitor a Prime95. Pocitac jsem nepripojoval k internetu aby se nestahly aktualizace. Takto jsem se vratil do doby pred rokem, kdy byl pocitac po OC plne stabilni.

Nastavil jsem v BIOSu puvodni hodnoty OC na 5.1Ghz pro jadra, 4.5GHz cache pri napeti 1.35V (real dle HWM). Pameti pres XMP profil.
Prime95 po par vterinach padl, resp. zacal vypinat jednotliva jadra. Pridaval jsem proto napeti po 0.01V az do 1.45V a ani pri tomto napeti to nebylo stabilni. Asi po 15 minutach padlo prvni jadro. Teplota se vysplhala pres 90°C. Pri tomto napeti bych to stejne ani neprovozoval, slo jen o test.

Zkusil jsem snizil frekvenci na 5Ghz, opakoval se stejny scenar jako pri 5.1Ghz. Ani pri 1.45V nebylo stabilni. Vydrzelo to asi 40 minut do padu prvniho jadra.

Nastavil jsem tedy vse na Auto a zapnul MCE. Vsechny jadra tedy bezi na 4.3Ghz. Napeti take na Auto, dle HWM v zatezi 1.17V. Pri tomto nastaveni je to nastesti stabilni. P95 bezel 8 hodin bez problemu. Teplota 61°C na nejteplejsi jadre.

Smula na kus bohuzel. :( Zkusim jeste znovu usadit procesor do patice, ale moc sanci tomu nedavam. Ale to az zase budu mit volny cas. Timto testovanim jsem totiz stravil 2 dny.

Takze zaverem je, ze procesor nejspis opravdu zdegradoval vlivem OC a uz neni schopny provozu na puvodnich, stabilnich OC hodnotach. Bohuzel si za to nejspis muzu z casti sam, protoze jsem mel nastavene Fixed napeti a procesor bezel na 1.35V i pri necinnosti. Pritom pres Offset se da dosahnout stejneho napeti pri zachovani podvoltovani. Ale to uz je ted jedno, zjistil jsem to nedavno...
Takze tak. :)
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“