ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Procesory jako Cyrix MII, VIA C3 či Transmeta Crusoe.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

Odpovědět
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

S tím počítám a nevadí mi to... hlavně, ať je to použitelné. Mimochodem jsem narychlo zkusil výkon M1 v Minecraftu a můj svět z desktopu, který se mi na mém MBP kousal jako prase a jel jsem sotva na 30 až 40 fps i s optimalizací přes OptiFine, tak na M1 fičí defaultní kolem 50 až 60 fps a to se teprve uvidí, až nainstaluju OptiFine, jak to poběží.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
THANATOS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: Nové Zámky

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od THANATOS »

Tu je porovnanie medzi A14 Bionic vs M1 :-D
Sú tam aj dieshoty.
https://www.techinsights.com/blog/two-n ... a14-and-m1
Lenovo Legion Y540-15IRH CPU: Intel Core i5 9300H GPU: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB RAM: 24GB 2666Mhz Micron SSD: 512GB WDC SN720 + 1TB Crucial MX500
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

No po dvou týdnech fungování s MacBookem Pro M1 mám nějaké poznatky, které ale asi nebudou většinou moc překvapivé:

V Lightroomu, ve kterém je pro mě výkon kritický, bývá v jednodušších úlohách výrazně rychlejší než Core i5-8257U, které je v mém MacBooku Pro. Jakmile ale dojde na něco složitějšího, co dokáže vytížit dost vláken, tak začne M1 dostávat na prdel, nebo je přinejlepším na úrovni toho Core i5. To je poznatek z Lightroomu Classic běžícím přes Rosettu. Z cloudového Lightroomu, který je už pro M1 optimalizovaný, mám ale podobné výsledky, jen jsem je ještě nezpracoval. Za mě doplácí na to, že má pouze čtyři výkonná jádra a ty jediné pracují, zatímco Core i5 zapojí jak čtyři jádra, tak do toho ještě HT a nabídne zkrátka Lightroomu více hrubého výkonu. Můj MBP má teda 16 GB RAM, ale tam si myslím, že kámen úrazu nebude v tomhle případě.

Výdrž na baterku je neskutečná. Po dvou hodinách intenzivních testů v Lightroomu Classic měl můj MBP 16 % baterky, zatímco M1 měl pořád 62 %. Když jsem jel na otočku na Moravu a byl nějakých 5 hodin celkem na ntb, tak jsem po příjezdu zpět do Prahy měl pořád 70 % baterky. A to jsem jel YouTube a Netflix přes WiFi vlaku, nějakou práci s dokumenty, surfování,... Jako tady zůstávám stát s hubou otevřenou dokořán.

8 GB RAM je fakt málo i pro M1. Jakmile jsem pracoval v LR Classic a k tomu si upravovanou fotku otevřel ve Photoshopu kvůli retuši, tak tomu MBP došel dech, RAM vytížená prakticky na max s tím, že dalších asi 3 GB bylo odloženo na disku. 16 GB určitě minimum pro nějakou rozumnou práci. Sice plno recenzentů říká, jak tomu stačí většinou i 8 GB RAM, že i tak to zvládne nesmysly, tak je to pravda možná tak pro jednu aplikaci a ještě ideálně přepsanou pro Apple Silicon. Jakmile člověk ale zapojí druhou podobně žravou, je to v pr....

Ten noťas reguléně nežere, netopí a nehučí. Při měření spotřeby (100% nabití, připojeno přes adaptér do zásuvky) při exportu fotek v Lightroomu Classic se M1 pohyboval okolo 25 až 30 W, zatímco Intelovský MBP lítal mezi 50 až 65 W s tím, že v průměru bych řekl těch 60 W. MBP s M1 se vůbec nezahřívá, ani v posteli při práci s videem nebo fotkami, případně při hraní ani prd, prostě maximálně vlažný. Větrák jsem neslyšel ani jednou. Možná se někdy roztočil, ale na takových otáčkách, že byl totálně neslyšný.

Zoner Photo Studio přes Crossover nefunguje, takže ještě nevím, jak to do budoucna vyřeším. Nejsem přes něj schopen zprovoznit .NET Framework, který Zoner vyžaduje.

Celkově jsem fakt nadšený, velmi mile mě to překvapilo a ač jsem původně bral velkolepé řeči Applu s hodně velkou rezervou, tak musím uznat, že většinu těch věcí plní na jedničku. Předčilo to má očekávání. Jako mobilní stroj bych M1 bral okamžitě místo svého intelovského MBP. Jako stroj na použití i na doma místo desktopu ale zatím ne. Tam počkám na výkonnější verzi MBP 13" (nebo 14", podle toho, co to bude), který je zatím pořád na Intelu. Chci určitě ještě vyšší CPU výkon s více jádry, ideálně bych rád asi 32 GB RAM a ještě trochu vyšší grafický výkon.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
THANATOS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: Nové Zámky

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od THANATOS »

M1 v notebooku sa mi tiež páči. Problém pre mňa je, že treba presedlať na Apple ekosystém, a keď chcem viac RAM a väčšie SDD, tak tá cena nepekne narastá. Samotné SoC je ale paráda pre mobilné zariadenia.
Lenovo Legion Y540-15IRH CPU: Intel Core i5 9300H GPU: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB RAM: 24GB 2666Mhz Micron SSD: 512GB WDC SN720 + 1TB Crucial MX500
yuri.cs
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2007
Bydliště: hl.m. piva
Kontaktovat uživatele:

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od yuri.cs »

8GB "Pro" je ubohost, ale Apple rad proda upgrade.

Spotreba vs i5-8257U je jasna, protoze jde o TSMC 5nm vs Intel 14nm. Tam je propast hodne hluboka a bude dokud AMD taky neprejde nekdy v 2022 na 5nm a nebo Intel 2022/23 na svuj 7nm.
It will be amazing in case after 10GHz we will see 20GHz, 30GHz and so on, just like we witnessed the thorny way from 10MHz to 33MHz in the eighties. -xbitlabs.com
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

Tak to byla Apple strategie holt vždy... však ještě před letošní generací těch výkonnějších MBP 13" měly ty loňské pořád 8 GB RAM, až ty letošní mají v základu 16 GB :-D Všechny Pročka by ale už měly začínat na 16 GB, to rozhodně. Jen u M1 by byl problém, že by nebylo kam upgradovat. Těch 8 GB si ale myslím, že i tak bude mnohým stačit. Za mě ale rozhodně ne a potřebuji více. Doufám, že M1X / M2, co strčí do výkonnějších MBP 13", bude umět i 32 GB.

Co se spotřeby týče, tak mám obavu, že se tomu ještě dlouho nikdo nevyrovná, ale uvidíme, nechci to zakřiknout. Hlavně se Apple za tu dobu může zase posunout.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
THANATOS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: Nové Zámky

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od THANATOS »

M1 je mobilný čip, takže aj keby bolo AMD a Intel na rovnakom procese, tak by boli podľa mňa spotrebou stále horšie.
Ak ti aj ponúknu 32GB RAM PRO model, tak cena bude fakt vysoká, ale keď si ochotný do toho ísť, tak prečo nie. Zatiaľ som na Alze videl len MBP s M1 a 16GB max.
Ja by som rád videl nejaké 6-8jadro a 12-16 jadrové IGP. :lol:
Lenovo Legion Y540-15IRH CPU: Intel Core i5 9300H GPU: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB RAM: 24GB 2666Mhz Micron SSD: 512GB WDC SN720 + 1TB Crucial MX500
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

Protože M1 ani nepodporuje více než 16 GB RAM. Proto čekám, co přinese další, vyšší, model.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
THANATOS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: Nové Zámky

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od THANATOS »

Aha, tak to ma nenapadlo.
Lenovo Legion Y540-15IRH CPU: Intel Core i5 9300H GPU: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB RAM: 24GB 2666Mhz Micron SSD: 512GB WDC SN720 + 1TB Crucial MX500
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Paměť je naletovaná přímo na substrát vedkle čipu:

https://www.macrumors.com/2020/11/18/ap ... -teardown/

Technicky vzato sjou to normální LPDDR4 moduly, ale ty se běžně v x86 laptopech také pouze letujou, nemaj ani standardizovanej SODIMM formát, nejsou to klasický DDR4. Je to věc kterou dodnes trošku nechápu ale případná větší verze CPU pro desktop s podporou DDR4/5 by mohla mít sloty bez problémů, v laptopech se jejich návratu ale již asi nedočkáme.
THANATOS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: Nové Zámky

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od THANATOS »

Trochu nechápem, prečo neurobili menšiu krabičku pre Apple mini, prípadne mohli zmeniť tvar. Možno to nechávajú na ďalšiu generáciu.
Lenovo Legion Y540-15IRH CPU: Intel Core i5 9300H GPU: NVIDIA GeForce GTX 1650 4GB RAM: 24GB 2666Mhz Micron SSD: 512GB WDC SN720 + 1TB Crucial MX500
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Srandista »

Apple uz nikdy sloty pre nic nevratia, nakolko by nemohli kontrolovat, co do toho kto dava, a potom by vdaka tomu narastala hrubka, a to je nieco, co Apple bytostne neznasa. A nie je v tom sam, ani ThinkPad, v ktorom sa volakedy dalo vymenit uplne vsetko (CPU, RAM, HDD/SSD, WiFi karta, baterka, etc.) sa uz posledne roky "zApplovatel" a uz moc modularnych sucasti v jeho notase nezostalo...
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od AllowedCry »

Nepoužívat moduly má i své výhody v rozmístění komponent dle potřeby, minimalizace a další. Každopádně jeden volný slot na RAM by měl být standard i když pokud se bavíme o apple CPU, asi to nebude tak snadné ohledně kompatibility.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Srandista »

AllowedCry píše:pokud se bavíme o apple CPU, asi to nebude tak snadné ohledně kompatibility.
Apple RAM sloty nepouzival od 2012, a celu tu dobu siel na Intel procakoch (a vlastne u mnohych modeloch stale ide), ktore podporuju normalne RAM. Takze Apple nepouzivajuci sloty s modularnymi komponentamu je cielavedome rozhodnutie, ktore padlo davno pred prechodom na ARM.
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

Jako trochu věřím, že v tom bude hrát roli kompaktnost těl MacBooků, protože jakýkoliv slot zvyšuje profil desky. U iMaců jsou sloty stále a u Macu mini Intel verze jsou / byly taktéž. Ale je otázka, jak je to s možností osadit RAM pro ten Apple CPU vs. osazení RAM přímo na stejné PCB.
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

Tak snad bychom se výkonnější varianty M1 mohli dočkat už na jaře :) Za mě by to bylo ideální. Čekám na něco výkonnějšího než M1, s většími možnostmi a ideálně ve formě MacBooku Pro 14": https://www.macworld.co.uk/news/12-core ... o-3800060/
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
Blue Storm
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2006

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Blue Storm »

Intel se přepnul do full retard režimu po vzoru Microsoftu a udělal hodně trapnou prezentaci: https://www.pcworld.com/article/3606592 ... aster.html
PC: Intel Core i7-8700K | Asus Strix Z370-G Gaming | GTX 980 Ti | Corsair Vengeance LPX 2× 8 GB | HyperX Fury 240 GB | Intel 600p 512 GB | WD Blue SSD 250 GB | Corsair RM550 | Fractal Design Define R5 | Dell U2515H
NTB: Apple MacBook Pro 13" 2020 | Phone: Apple iPhone XS
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Baneshee »

Promaz tématu
Obecnou diskuzi o ARM vs. x86 jsem vydělil sem: https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... &p=9770843
Do tohoto vlákna patří jen diskuze k Applu a jeho přechodu na ARM, nic jiného
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
Jojioo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. bře 2016

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Jojioo »

Apple sa údajne zasekol...

https://www.cnews.cz/nova-generace-proc ... -se-vyvoj/

V zdrojoch uvádza Dylana Patela, čo je hardcore troll. Predtým člen "silicon gangu" (teraz to už asi z nejakého dôvodu neuvádza :D ). Ale stále, ak sa v niečom trafí, tak vďaka štatistike, nie vďaka zdrojom...

Ak by som k tomu mohol niečo dodať, tak nevidel by som to až tak katastrofálne. Osobne si myslím/tipujem, že forkli laptopové jadrá a v mobiloch pôjdu viac na efektivitu.

Podobne ako Cortex A73, ktoré má v porovnaní s A72 o 20% užší back-end a o 33% užší frontend, ale aj tak je vo väčšine mobilných benchmarkov lepšie, a hlavne je tam lepší user experience. (Zatiaľčo embedded, compute, automotive a ostatné segmenty, kde nepotrebujú každý mW, ďalej preferovali A72 pretože max výkon bol lepší).

Inak v posledných rokoch sú tie analýzy pred vydaním nadmieru nepresné. Sunnycove/Willowcove mali byť zázraky a vo výsledku to je sklamanie. Proti ZENom je väčšina analytikov skeptická, aj keď každý ZEN bol lepší ako sa čakalo. M1 nemalo existovať...

https://www.cnews.cz/intel-nova-archite ... -cove-10nm
Jojioo
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. bře 2016

Re: ARM - Apple high-end CPU - nahradí Intel

Příspěvek od Jojioo »

Tak katastrofické predpovede sa "prekvapivo" nenaplnili.

https://www.anandtech.com/show/16983/th ... -efficient
Odpovědět

Zpět na „Ostatní procesory“