i7 6700K - teploty

Vše o procesorech Integrated Electronics.

Moderátoři: Eddward, Baneshee

BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od BubakB »

Hej ako môžeš si tú krivku nastaviť tak, aby sa ventilátor krútil počas zaťaženia na 80%, teda nižšie otáčky a neotravovalo by ťa to počas normálnej práci (dosť dobré je to vidieť na úvodnom príspevku z tejto strany threadu (///edit: Myslím druhú, vzhľadom na to, že týmto príspevkom som začal tretiu :) ), že tvoja normálna práca berie tak 70W tepla, teda asi sa hráš alebo používaš aplikácie, čo využívajú turbo a po pár sekundách šmitec...).

Každopádne, je vidieť, že ten výkon toho chladiča nie je nič moc a potvrdzuje to moje domnienky, že najskôr má disfunkčné niektoré trubice heatpipe. Ono je to vážne ťažké na dokazovanie a aj reklamáciu a tí lacní výrobcovia sa toho držia. Chladič sa správa tak, odvádza do rebier chladiča teplo a tie sú teplé, len mu dlhšie trvá to teplo (prirodzene, logicky, lebo to ide cez menej trubíc) odviesť. Napr. sa uchladí na nominálnu teplotu bez záťaže dlhšie (ale predsa, lebo keby bola stará pasta, alebo by dobre nedosadal chladič či základňa, tak má bez zátaže dosť vysokú teplotu) . Preto ide ventilátor na vyššie otáčky a preto má vyššiu teplotu.

Proste chladič s nižším výkonom. Môže bez problémov odvádzať určité teplo. Proste ako keby si mal nejakú menšiu vežu s 92mm ventilátorom. Tá väčšia plocha rebier to niekedy vyrovná, ale stále to nie je optimálne fungujúci chladič.

/// Každopádne, najlepšie vymeniť chladič za niečo poriadne a s týmto sa nesrať. :wink:
Naposledy upravil(a) BubakB dne pon 2. pro 2019, 19:22, celkem upraveno 1 x.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od python.p »

To je to kam jsem mířil...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Lukhino
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. bře 2017

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od Lukhino »

BubakB píše:Hej ako môžeš si tú krivku nastaviť tak, aby sa ventilátor krútil počas zaťaženia na 80%, teda nižšie otáčky a neotravovalo by ťa to počas normálnej práci (dosť dobré je to vidieť na úvodnom príspevku z tejto strany threadu (///edit: Myslím druhú, vzhľadom na to, že týmto príspevkom som začal tretiu :) ), že tvoja normálna práca berie tak 70W tepla, teda asi sa hráš alebo používaš aplikácie, čo využívajú turbo a po pár sekundách šmitec...).

Každopádne, je vidieť, že ten výkon toho chladiča nie je nič moc a potvrdzuje to moje domnienky, že najskôr má disfunkčné niektoré trubice heatpipe. Ono je to vážne ťažké na dokazovanie a aj reklamáciu a tí lacní výrobcovia sa toho držia. Chladič sa správa tak, odvádza do rebier chladiča teplo a tie sú teplé, len mu dlhšie trvá to teplo (prirodzene, logicky, lebo to ide cez menej trubíc) odviesť. Napr. sa uchladí na nominálnu teplotu bez záťaže dlhšie (ale predsa, lebo keby bola stará pasta, alebo by dobre nedosadal chladič či základňa, tak má bez zátaže dosť vysokú teplotu) . Preto ide ventilátor na vyššie otáčky a preto má vyššiu teplotu.

Proste chladič s nižším výkonom. Môže bez problémov odvádzať určité teplo. Proste ako keby si mal nejakú menšiu vežu s 92mm ventilátorom. Tá väčšia plocha rebier to niekedy vyrovná, ale stále to nie je optimálne fungujúci chladič.

/// Každopádne, najlepšie vymeniť chladič za niečo poriadne a s týmto sa nesrať. :wink:

Děkuji moc za vysvětlení... Ale tak nemyslím si že teploty při běžném používání.. Hraní, práce na PC, net..že by měl špatné teploty. Jasně na taktování to není, ale jinak si myslím že ok... nebo?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Procesor i7-9700KF 8 fyzických jader (8 vláken), Chladič Noctua NH-D14, Grafická karta ASUS TUF 3060Ti (3fan), Disk ADATA SSD XPG SX8200 Pro, Disk Seagate Barracuda 7200.12 500GB,Disk Samsung EVO 750 (120GB),Disk Samsung EVO (250GB), Paměť HyperX FURY DDR4 16GB (Kit 2x8GB) 3200MHz CL16 SR x8 černá,Monitor DELL S2721DGF 165Hz, Skříň Fractal Meshify C TG, Základní deska GIGABYTE Z370-HD3P, Zdroj Seasonic Focus Plus Gold - 750W
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od werygood »

Prime95 je právě fajn v tom, že ti ukáže, kam se maximálně s teplotou můžeš kdy dostat. 87 °C je asi i OK, teplota by šla dolů se snížením napětí na CPU. Řekl bych ale, že chladič vadný není - ve stejné konfiguraci (i7-6700K + Fera3) jsem dosahoval podobných teplot. Jeho výměna za lepší nebude špatný nápad... ale první bych zkusil ten undervolt.

Pokud tě štve hluk PC, pak se s tím dá pracovat ještě dál, nejen co se CPU chladiče týče.
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od rbclass »

Lukhino píše:Zdravím,
zde jsou výsledky po cca 10minutách v prime95.

Jen mám dotaz jak nastavit tu křivku. Pokud bych ji chtěl případně upravovat. Nejdou mi ty dva poslední body posunout dolů, to musím v biosu nastavit??
na tie dva posledne body sa vykasli..daj ich na jeden bod..a tych 5 co mas v jednej krivke pouzi inak..tam stacia uplne dva body
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od BubakB »

Lukhino píše:...
Ako áno, teploty sú fajn, 70 stupňov pri normálnom workloade (nie AVX inštrukcie, teda nejaké hry a tak) aký používaš, ako máš riešený prietok v skrini (teda dva in a dva outtake ventilátory) je fajn. Avšak ak na dosiahnutie takých teplôt pri približne 100-130W čipe potrebuje CPU chladič-veža s plochou pre 12cm ventilátor jeho otáčky na hranici helikoptéry (teda 1600 otáčok u 12cm), tak u mňa by ten chladič určite už letel cez otvorené okno lebo proste jeho pasív-heatpipe trubice- rebrá bez ohľadu aký skvelý má ventilátor čo naň frcká nejaký vzduch je proste naprču. :oops: Lebo tak sa môže správať možno menší chladič s menšou plochou (typicky teda niečo ala Arctic Freezer 7 Pro či iný-menší pre 92mm ventilátor).

Všetko ostatné je už nad tým. Presne ako hovorí werygood. Teda áno, všetko ostatné je už optimalizácia. Pohrať sa s napätím, teda resp. spotrebou a odberom tepla dobrá vec na nastavenia. Prípadne podľa ľubovôle si nastaviť krivku (dakto má rád skokovitú, alebo ako ja alebo typu na tu máš 50% a ekvivalentné otáčky 700 rpm dajme tomu, lebo tie ešte znesiem a daj mi pokoj po celý zbytok života)...

Ale furt sa dostaneme k výsledku, že to nestačí lebo je tu limit toho chladiča.

Takže vymeniť a Scythe/Noctua prosím (alebo neviem, čo je ešte také dobré a ešte ten výrobca neskrachoval? Titan? ehmm né neni rok 2002 :D Zalman? ) . :twisted: ;-)
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
Lukhino
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. bře 2017

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od Lukhino »

BubakB píše:
Lukhino píše:...
Ako áno, teploty sú fajn, 70 stupňov pri normálnom workloade (nie AVX inštrukcie, teda nejaké hry a tak) aký používaš, ako máš riešený prietok v skrini (teda dva in a dva outtake ventilátory) je fajn. Avšak ak na dosiahnutie takých teplôt pri približne 100-130W čipe potrebuje CPU chladič-veža s plochou pre 12cm ventilátor jeho otáčky na hranici helikoptéry (teda 1600 otáčok u 12cm), tak u mňa by ten chladič určite už letel cez otvorené okno lebo proste jeho pasív-heatpipe trubice- rebrá bez ohľadu aký skvelý má ventilátor čo naň frcká nejaký vzduch je proste naprču. :oops: Lebo tak sa môže správať možno menší chladič s menšou plochou (typicky teda niečo ala Arctic Freezer 7 Pro či iný-menší pre 92mm ventilátor).

Všetko ostatné je už nad tým. Presne ako hovorí werygood. Teda áno, všetko ostatné je už optimalizácia. Pohrať sa s napätím, teda resp. spotrebou a odberom tepla dobrá vec na nastavenia. Prípadne podľa ľubovôle si nastaviť krivku (dakto má rád skokovitú, alebo ako ja alebo typu na tu máš 50% a ekvivalentné otáčky 700 rpm dajme tomu, lebo tie ešte znesiem a daj mi pokoj po celý zbytok života)...

Ale furt sa dostaneme k výsledku, že to nestačí lebo je tu limit toho chladiča.

Takže vymeniť a Scythe/Noctua prosím (alebo neviem, čo je ešte také dobré a ešte ten výrobca neskrachoval? Titan? ehmm né neni rok 2002 :D Zalman? ) . :twisted: ;-)

Díky za vyčerpávající info.

No křivku jsem poupravil na všech větrácích. A tady jsou zatím teploty. Co se týče větráku mám dva zepředu a jeden ze zadu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Procesor i7-9700KF 8 fyzických jader (8 vláken), Chladič Noctua NH-D14, Grafická karta ASUS TUF 3060Ti (3fan), Disk ADATA SSD XPG SX8200 Pro, Disk Seagate Barracuda 7200.12 500GB,Disk Samsung EVO 750 (120GB),Disk Samsung EVO (250GB), Paměť HyperX FURY DDR4 16GB (Kit 2x8GB) 3200MHz CL16 SR x8 černá,Monitor DELL S2721DGF 165Hz, Skříň Fractal Meshify C TG, Základní deska GIGABYTE Z370-HD3P, Zdroj Seasonic Focus Plus Gold - 750W
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od HEAD »

6700k neni pajenej a tak lepsi chladic zas tak nepomuze.Me se osvedcilo cpu podvoltovat a pak vyrazne klesne i teplota.U vetraku klidne muzes snizit otacky pac ten stejne nic nechladi a toci se rychle jen kvuli vysoke teplote cpu.Jenze kvuli paste se to teplo neprenasi dostatecne rychle do zakladny chladice, takze se toci jak vrtulnik a zakladna chladice je studena/vlazna.

Podvoltuj cpu a sniz otacky a bude to ok.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od rbclass »

Head,môžeš napísať,aké parametre treba upraviť a na aké hodnoty ich dať? Zrejme len Vcore na 1,28V staciť nebude.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od werygood »

Já snižoval jen Vcore a šlo to dolů dost. 1.28 V je pořád ještě dost, nebál bych se jít výrazně níž, třeba i 1.2 V, ale je potřeba jít z původní hodnoty postupně pomalu a testovat, zda je systém stabilní. Každý kus je jiný.
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od rbclass »

4,5GHz a 1,28V mi prime95 v sekunde zmrzne win
4,4GHz a 1,28 v prime do 5 min error..
cize nie kazde cpu ide znizovat napatie
stabilne to mam s 1,33V na 4,4GHz
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od werygood »

Však si to taky bude muset otestovat se svým konkrétním kusem. Možnná to půjde dolů o dost, možná jen o trochu...
Lukhino
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. bře 2017

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od Lukhino »

HEAD píše:6700k neni pajenej a tak lepsi chladic zas tak nepomuze.Me se osvedcilo cpu podvoltovat a pak vyrazne klesne i teplota.U vetraku klidne muzes snizit otacky pac ten stejne nic nechladi a toci se rychle jen kvuli vysoke teplote cpu.Jenze kvuli paste se to teplo neprenasi dostatecne rychle do zakladny chladice, takze se toci jak vrtulnik a zakladna chladice je studena/vlazna.

Podvoltuj cpu a sniz otacky a bude to ok.
Zdravím, právě toto si myslím že je můj případ. Včera se mi zdálo že se postupně větrák zrychluje i když teplota se neměnila. Ještě jsem včera nastavoval nové křivky a dnes budu odpoledne sledovat.Každopádně měl bych ještě jeden dotaz co s teplotou úplně nesouvisí, mám možnost pořídt nové ram místo stávajících 2133 akorát jsem je nenašel v support listě pro desku,myslíte že pojedou?

HyperX FURY DDR4 16GB (Kit 2x8GB) 3200MHz CL16 SR x8 černá
Part No.: HX432C16FB3K2/16
Procesor i7-9700KF 8 fyzických jader (8 vláken), Chladič Noctua NH-D14, Grafická karta ASUS TUF 3060Ti (3fan), Disk ADATA SSD XPG SX8200 Pro, Disk Seagate Barracuda 7200.12 500GB,Disk Samsung EVO 750 (120GB),Disk Samsung EVO (250GB), Paměť HyperX FURY DDR4 16GB (Kit 2x8GB) 3200MHz CL16 SR x8 černá,Monitor DELL S2721DGF 165Hz, Skříň Fractal Meshify C TG, Základní deska GIGABYTE Z370-HD3P, Zdroj Seasonic Focus Plus Gold - 750W
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od HEAD »

Jo pojedou.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od Mirek E. »

rbclass píše:4,5GHz a 1,28V mi prime95 v sekunde zmrzne win
4,4GHz a 1,28 v prime do 5 min error..
cize nie kazde cpu ide znizovat napatie
stabilne to mam s 1,33V na 4,4GHz
To bude určitě tím, že P95 v základním nastavení testuje s AVX instrukcemi. Pro stabilitu při AVX zátěži procesor potřebuje daleko vyšší napětí, které mu deska automaticky přidá, pokud je napětí na auto. Jestliže jsi nastavil fixně 1.28V a v P95 nevypnul testování s AVX, nikdy to stabilní nebude.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od rbclass »

auto V nepouzivam
ako je potom mozne,ze head a ostatni to maju s 1,28 a nizzsie stabilne ?
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od Mirek E. »

A to je právě ono. Pokud jsi nastavil fixní napětí a v P95 nevypnul testovaní s AVX instrukcemi, stabilní to mít nemůžeš.
Ostatní to mají při takovém napětí stabilní právě bez AVX zátěže.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
rbclass
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 20. úno 2008

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od rbclass »

nemyslim,ze oni mali v prime 95 vypnute avx,pretoze potom by ta stabilita nebola uplne 100%,kedze avx sa uz bezne pouziva v hrach ,porgramoch....ja v prime moznost vypnutia avx ani neviem najst :-D
Mirek E.
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. úno 2008
Bydliště: Jablonec nad Nisou

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od Mirek E. »

Můžou mít nastavený AVX offset.
Moje i5 je v P95 bez AVX stabilní na 5GHz při 1.33V. S AVX se dostanu jen na 4.6GHz při stejném napětí. Takže s offsetem 4. Provozuji to ale s offsetem 2, takže při AVX zátěži jede na 4.8GHz a zatím jsem nenašel hru, která by padla. To znamená, že P95 s AVX je hodně velký overkill a běžná zátěž je daleko nižší.
B650M-HDV | 7600X + Elite 360 | Trident Z5 6000/30 | 7800XT Nitro+ | SN850 1TB | Focus GX 650W | Prime AP201 | UltraGear 32" QHD 165Hz
B650M-HDV | 7600X + Pure Rock 2 | Trident Z5 6000/30 | 1080Ti | KC1000 1TB + P3 Plus 2TB | Focus Plus 850W | FD Meshify C
PS5 1TB | MP600 PRO LPX 2TB
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: i7 6700K - teploty

Příspěvek od werygood »

Jo no, AVX offset jsem musel nastavovat i na defaultu. Máš jej zaplý?

Abys měl Prime95 bez AVX, musíš použít starší verzi, kde to ještě nebylo.
Odpovědět

Zpět na „Procesory Intel“