Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBook ?

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBook ?

Příspěvek od Jonka »

Zdravím,
za svou praxi s komplama jsem se zatím dopracoval až k LCD Dell U2412m s rozlišením 1920x1200 59-60Hz.

Možná je to věkem, kouřením, pitím atd., ale za poslední dobu se mi dost zhoršil zrak a to ne ani tak, že by přibývaly dioptrie, ale přibývají mi ve zraku různé vlasové šmouhy, čárky a tečky, které tam zůstávají už na pořád :-( ( https://www.wikihow.cz/Jak-se-zbavit-pl ... ADch-skvrn )

A proto už v sobě dlouho nosím 2 myšlenky o které bych se tu rád podělil:

1.
Napadlo mě, jestli by nešlo dát LCD někam hodně nahoru na stěnu a nedívat se přímo do něj, ale do nějakého zvětšovacího zrcadla umístěného na blízké protější zdi - tz. byl bych od LCD dál a nedíval bych se přímo do něj, ale do odrazu jeho obrazu.
Dříve měli něco podobného oční doktoři v ordinaci, vysílali zrcadlově od svého stolu na vzdálenou protější zeď pacientovi písmena na čtení.

Existuje něco takového, myslíte, že by to bylo lepší ???

2.
eBook = čtečka, kterou jsem bohužel nikdy neměl v ruce, ale podle mě má klasický černobílí display, který podle mě tak "nezáří" jako klasický LCD s jakoukoliv technologií panelu (TN, IPS, QLED atd.). Říkal jsem si, že by mě na internet a systémovou práci určitě stačilo vidět to černobíle. Nebo bych si to aspoň občas do "černobílého" módu přepnul.

Existuje takový monitor k PC ideálně s FULL HD rozlišením, ale s černobílým displayem jako mají eBooky ?

Anebo nějaký filtr před LCD - jak bývaly kdysi před CRT monitory ?

Jinak do očí kapu dražší kapky a používám brýle s filtrem Blue Zero. Je taky dost možné, že ten můj LCD Dell už má natočeno dost hodin, kupoval jsem ho z ruky ...

Za každé postřehy dopředu díky,
J.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Zivan »

Oci spis kazi to, ze se soustredis a nemrkas, ne? Alespon podle toho, co jsem cetl.

E ink je fajn na staticky obraz, ale jinak je to pomaly displej a prekresleni trva. To si na normalni pouziti s pocitacem neumim predstavit.

Edit:
Tady nekdo zkousi poustet video na Kindlu, porovnej to s originalem:
https://www.youtube.com/watch?v=ERdXLwKwoNg
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od coyd »

Šetrné na oči jsou technologie FlickerFree a různé redukce modrého světla. Obojí už dneska má každý lepší monitor.
Já ještě používám apku F-lux na preset "reduce eye strain" kdy se mění teplota barev v závislosti na denním světle.
Naposledy upravil(a) coyd dne pát 24. dub 2020, 11:58, celkem upraveno 1 x.
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Shaquille »

Ahoj,
E-link displeju je jako safranu a jsou pekelne drahe.
https://dasung-tech.myshopify.com/produ ... 0474801197

neco vice je tady:
https://www.zive.cz/clanky/paperlike-13 ... fault.aspx

U klasickeho monitoru je dulezite, aby byl Flicker free a idealne mel vyssi obnovovaci frekvenci nez 60Hz.
https://www.alza.cz/slovnik/flicker-free-art17387.htm

Po prechodu na Flicker free technologii a 144Hz u me klesla unavenost. Otazka, jestli to pomuze i tobe. To bys musel vyzkouset.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od coyd »

@Shaq: u mne FlickerFree + flux a muzu na to cumet klidne do 4 do rana a oci uplne v pohode a ani nemam 144hz panel a to jsem drive uz tu unavu hodne pocitoval treba kolem 10-11hod
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Shaquille »

zalezi taky, kolik ti je...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od coyd »

37 :roll:
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Jonka »

Díky moc všem za rady, takže potřebuji nový monitor s Flicker-free (nebo Flicker less) a 144hz a víc.

AMD Freesync a Nvidia G-Sync - to je něco jiného, že ?

Ten E-link je super, škoda, že je to tak drahé...
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Shaquille »

flicker free, flicker less je neco jineho, to bude nejaka marketingova sracka.
144Hz (120) staci, vice nepotrebujes

freesync a G-Sync vubec neres, to je na hrani
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Jonka »

Ahoj, navazuji na předešlé příspěvky, za které ještě jednou díky.

Díval jsem se na různé LCD a při 144Hz je většinou LCD považováno jako "herní". Budu mít kvalitní obraz, když mám (a vždycky mít budu) jen interní grafickou kartu na desce ?

Taky pořád nevím, jestli v mém případě, když mám oči od LCD v rozmezí tak 35-38 cm mám uvažovat o 24" nebo 27" LCD ?

Byl by 24" ASUS TUF Gaming VG249Q dobrá volba ?

Jinak "flicker free" se dost špatně filtruje, spíše jde "Flicker reduction" a "Blue light reduction". Můžu to považovat za to samé ?
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od jagoda »

tak je to monitor ktory ma vlastnosti resp funkcie ktore by ti mohli pomoct.
pokial viem tak filter redukujuci modre spektrum ma pomoct pred spanim,
neviem ci to nejak specialne pomaha ociam.
pre teba je podstatny matny displej, idealne ips, vacsia obnovovacia frekvencia ako beznych 60-75hz,
flicker-free tiez pomoze. a urcite sa oplati mat za displejom nejake nepriame difuzne svetlo,
nieco ako maju philips TV, tj nepozerat na displej v uplnej tme.
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od AllowedCry »

Budu mít kvalitní obraz?
Ano
když mám oči od LCD v rozmezí tak 35-38 cm mám uvažovat o 24" nebo 27" LCD
Já koukám z cca 70 cm na 24" a přijde mi to akorát.

Co se týče světla. Používám z pravidla minimální jas a večer ještě žlutý tón. Když to neudělám tak slzím a mám podrážděné oči.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od keistown »

Jako flicker free bych si predstavil, ze to je monitor ktery nema pwm regulaci podsviceni. Ale vzhledem k tomu ze uz jich par "flicker free" s pwm bylo, tak to asi bude akorat marketing.
LoCo99
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. úno 2012
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od LoCo99 »

Jonka píše: když mám oči od LCD v rozmezí tak 35-38 cm mám uvažovat o 24" nebo 27" LCD ?

já jenom kdyby tě zajímalo proč máš špatný zrak ^^

Za mě je prostě nutnost naučit se všude pracovat s nižším jasem, sedět od monitoru dál (pokud máš špatný stůl co ti to nedovoluje tak je to prostě špatně), používat s laptopem další monitory a periferie a HLAVNĚ dělat něco jinýho pákrát do hodiny - přeostřit oči do dálky a v přirozeným světle, jít ven, nečumět po cestě domu do mobilu (a pak ještě v posteli znovu). No a pak noční režim nebo f.lux, to pomáhá určitě. Největší pain jsou velký obrazovky s blbým rozlišením a podsvícením - takový ty geniální nápady používat televizi u PC a tak.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Jonka »

Tak nevím, furt nemůžu vybrat.
Teď se mi zas oproti tomu 24" ASUS TUF Gaming VG249Q líbí více AOC AG241QX a to hlavně kvůli tomu, že když už budu upgradovat LCD, chci opět vyšší rozlišení ( QHD 2560 x 1440 ), akorát je to TN panel a toho se bojím.

Který z těchto dvou je technologicky šetrnější k očím pro desktopovou práci, prosím ?
Nebudu z přechodu z IPS panelu 1920x1200 na TN 2560x1440 muset hodně zvětšovat DPI ?
Proč jsou ty EIZO LCD tak drahé a přitom nemají v popisu Flicker Free a další technologické novinky ?

Díky, J.
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od LukášST »

a co 25" s QHD?
Mám to v práci a jsem s tím spokojenej.. Doma mám sice 27" 4K, ale rozlišení jsem musel nastavit 3360x1890 bo ze 75cm ani s brejlema mi to není příjemný :(
k těm brejlím, v optice mi udělali antireflexní skla a řekli k tomu blabla kecy aby prodali, že to snižuje ba i eliminuje škodlivý světlo z monitoru atd. a dávám za pravdu - půl den bez brejlí u kompu je PEKLO.. s brejlema pohoda 10+h .. jo a dioptrie mám 0,5 na dálku, takže bez nich vidím na monitor +- stejně 8-)
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Shaquille »

Jonka píše:Proč jsou ty EIZO LCD tak drahé
Maji verne barvy... Pokud nedelas grafiku, tak to neocenis. TN pro destopovou praci bych se vubec nebal.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Ache »

Eiza vždy hrály hlavně na kvalitní tovární kalibraci. Byly a asi stále jsou (v recenzích se už moc nevidí) to tedy spíš monitory na práci s barvama. Co tak koukám, tak nejlevnejší fullHDčko 24" na CZC stojí 8K, přitom se stále jedná obyčejný starý IPSko z roku 2014.
https://www.tftcentral.co.uk/reviews/eizo_ev2450.htm :)

Nicméně je pravda, že spíš člověk platil za značku - a to hlavně právě u těch "levnějších, protože podobné DELLy (U2414H serie třeba) byly založeny na stejných panelech a z továrny na sRGB režim také dobře kalibrovány viz tft cental-

EIZO: https://www.tftcentral.co.uk/images/eiz ... efault.jpg

DELL: https://www.tftcentral.co.uk/images/del ... t_srgb.jpg

(po kalibraci sondou samozřejmě oba dají lepší výsledky)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od anarkii »

Já vystřídal spoustu IPS monitorů, vč. např. EIZO EV2436WFS kterej doteď používám jako sekundární + jsem necelý dva týdny testoval třeba herní LG 27GL850.

Můžu říct, že "nejpříjemněji" se mi dívá na BenQ BL 3200PT s VA panelem kterej jsem několik let používal, než jsem ho přenechal manželce. Ikdyž si k tomu teď sednu, tak ten rozdíl cítím. Barvy si pokaždé nastavím podle TFT Central apod. F.LUX a různý built-in filtry jsem nikdy nepoužíval a jas většinou nastavuju okolo 30%. Flickering nevnímám.

Jinak koukat na obrazovku z 35 cm nepovažuju za úplně normální, takže nad tímhle bych se asi zamyslel.

A co bych ještě doporučil ? Lékařský vyšetření, ale doktora bych si vybíral. To je kolikrát jak s řemeslníkama. Za další, co se monitoru týče, každýmu sedne něco. Vůbec bych se nebál objednat třeba 6 různejch typů, důkladně vyzkoušet (máš na to 14 dní) a z toho vybrat.
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
pavel_p
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. led 2014

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od pavel_p »

A nevyřešilo by spoustu problémů využití OLED? Ve spojení s tmavým (černým) režimem kde by svítilo jen písmo...
Jasně je jich málo a jejich cena je vysoká. Ale pro někoho se zdravotními problémy, pokud by to mělo pomoci.
Ale třeba taky ne... Jen nápad
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“