RX 5700XT vs. zdroje

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Shaquille »

nevim, kde berete tu jistotu, ze (vsechny, i kvalitni) ATX zdroje splnuji normy...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Hladis »

Trek píše:Ale vždyť jsem jasně dokázal, že i kvalitní zdroj nestačí na některý grafiky dneska
Nedokazal jsi vubec nic. Zkus se nad tim jeste zamyslet, kde delas ve svy uvaze chybu. Jinak video jsem probehl a nic tam nevidim o cem tu mluvis.
Mr_Trollfan píše:..pokial to uzna Seasonic ako problem..
Seasonic nic neuznal, v tom odkazu napsal jen ze par uzivatelu neco reportovalo a to je vec maximalne vadneho zdroje nebo karty. :roll:
Obrázek
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od dexterav »

Shaquille píše:nevim, kde berete tu jistotu, ze (vsechny, i kvalitni) ATX zdroje splnuji normy...
ako može byť zdroj kvalitný ked nesplňa základnú normu :?
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: AMD Radeon RX 5700 (XT) - Info, recenze, zkušenosti

Příspěvek od Hladis »

Shaquille píše:nevim, kde berete tu jistotu, ze (vsechny, i kvalitni) ATX zdroje splnuji normy...
Pokud zdroj nesplnuje ATX specifikace, tak opravdu neni kvalitni a mame i vec jmenem recenze, kde se v tech dobrych zdroje podrobne meri.

Pokud by nekdo mel problem v kombinaci zdroj konkretni znacky a GPU, jedna se o izolovany problem, ktery se tyka pouze tech danych komponent a znacek, ktere muzou mit bud vadny navrh, nebo jsou vadne. Tohle ale fakt nevyvola globalni problemy jako ten s HW akceleraci v Chrome apod. .
Obrázek
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od Trek »

Pro zajímavost a pro případnou diskuzi odkaz

https://www.igorslab.de/en/sapphire-rad ... rations/6/

má tam high resolution power consumption, kdy u týhle karty co mám jsou peaky skoro 400W, a doporučuje kalkulovat zdroje pro tuhle kartu s 300W na kartu, i když v průměru jede 200W nebo podobně.

Prostě ty karty dneska maj hrozný miliseknudový nárusty spotřeb a hodně hodně zdrojů si s tím neporadí - black screeny, rebooty, bsody apod.

Já si k 5700XT pořídil 850W zdroj, bohužel jsem na tenhle článek narazil až teď, radši bych nyní sáhl pro 1000W zdroj, takhle třeba vím, že bych nemohl provozovat víc grafik (5700XT), protože ty impulzní nárusty 850W zdroj nepokryje, např. 2 karty by sice jely v průměru 400W, ale impulzní nárust by byl třeba až 800W.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm a co teprve kdyby jsi měl zdroj co nemá jednu 12V větev ale třeba čtyři kde každá má 250W max ala dle ATX specs. to by to to dle této teorie padalo tak jako tak. Jednoduše, lehkej přestřel je v rámci tolerance. Pokud ne je standardní max 150W na 8-pin. Pokud karty typu 5700XT vytvoří peak 400w a jeho nepokrytí = pád tak ta karta nesplňuje ATX specs a něměla by se vyrábět. Škoda že tu žádnou 5700 nemam hned bych to napojil na 350W Seasonic a tuhle teorii na 99% vyvrátil.
HafanPetr
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2013

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od HafanPetr »

Taky záleží na ostatních komponentech a celkové spotřebě sestavy. Kvalitní 500W zdroj by s tím neměl mít problém, výrobce většinou uvádí pro jistotu ještě o něco vyšší hodnoty (konkrétně Sapphire 600-650W). Samozřejmě, pokud by ta karta nesplňovala normy a specifikace dané výrobcem, znamená to vadný produkt a stažení z prodeje.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od Trek »

DOC_ZENITH píše:Pokud karty typu 5700XT vytvoří peak 400w a jeho nepokrytí = pád tak ta karta nesplňuje ATX specs a něměla by se vyrábět.
Ne pokud, je jasně naměřený že ta karta se takhle chová, ta karta má peaky skoro 400W. Jinak karta má 8pin a 6pin, čili z portu může vzít 75W, z kabelů 150W a 75W což je 300W, což přesáhne v době menší než 1ms dle článku, je otázka jestli to vyhovuje nebo ne.
Jinak já bych byl pro stažení z prodeje a chtěl bych vrátit kartu protože - ano souhlasím - takto by podle mne neměla fungovat, ale to nyní nelze bohužel. Problém bude i reklamace, protože když to zkusej na sestavě s našláplým zdrojem tak žádný problém nebude.
Ten problém ale je, protože i Seasonic přiznal, že jejich Focus Plus řada tohle nedává. To ale podle mne už žádný výrobce nebude chtít přiznat a budou se to snažit ignorovat.
Čili pokud si někdo myslí, že je chyba v ovladačích AMD, není. Po výměně zdroje mi všechno funguje co předtím blblo.
Murun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2005

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od Murun »

Kvalitní zdroj tyhle špičky zvládne, není třeba kupovat 1kW zdroj. Seasonic měl s Focusama jinej problém - příliš citlivou proudovou ochranu (OCP), která na tyhle špičky reagovala. Udělali novou revizi zdroje, snížili citlivost, a je klid.

Reklamace nebo stažení z prodeje mi přijde mimo mísu. Třeba limit, při kterém má zasáhnout OCP, byla z ATX normy vypuštěna už v roce 2008. Takže na velikost špičky to neuhraješ, můžeš ještě zkusit délku jejího trvání nebo rychlost "náběhu". Jenže i kdyby to bylo mimo ATX normu, nic to nemusí znamenat. Je to norma pro zdroj. Je nějak závazná pro jiné komponenty? Májí PCIe specifikace nějakou provázanost s ATX normou?
hutchy
Nováček
Nováček
Registrován: 23. bře 2018

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od hutchy »

Mám tento zdroj SilentiumPC Supremo FM2 - 750W a PC mi jede bez problému.
AMD RYZEN 5 3600x
G.Skill Ripjaws V 32 GB 3200MHz
Gigabyte RX 5700XT
GA-AX370-Gaming 5
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od webwalker »

@Trek: Opravdu nesmíš míchat peek odběr u grafické karty a pracovní výkon zdroje, ten ve špičkách zvládne víc (ty kvalitní pak mnohem víc)! Já třeba měřil GeForce 2070 SUPER FE s TDP 215W a její peek odběr byl 320W, ze slotu si pak ve špičkách vzala také o chlup víc jak 75W než je "norma". Takže jo, zdroj by měl být vždy kvalitnější a mít nějakou výkonnostní rezervu (taky jde o procesor), ale přehánět by se to nemělo (leda by byl za nějakou atraktivní cenu).
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od Trek »

hutchy píše:Mám tento zdroj SilentiumPC Supremo FM2 - 750W a PC mi jede bez problému.
Našel jsem nějakou polskou recenzi a ten zdroj je v pohodě, zvlnění 20 mV a max zátěž na 12V 62A (744W), takže nevidím proč by neměl jet. Spíš by mě zajímaly 500 - 650W zdroje, tam lidí mívaj problémy, občas pád apod.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od Hladis »

Tohle musi kvalitni 550W zdroj dat s prstem v nose. To by musel byt nejaky krumpl nebo byt vadny, aby se PC resetovalo a stalo nestabilni. To nemluvim o tom, jak velky rezervy ty kvalitni zdroje maji prave pro vychytani tehle spicek. 650W zdroj pro klid duse a dobrou efektivitu, ale rvat na to 850-1000W zdroje je nesmysl, pokud zbytek komponentu v PC je rekneme standardni.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ona existuje taková magická komponenta, říká se jí konenzátor, a slouží jako takovej malej energetickej buffer kterej vyhlazuje napětí a z jeho kapacity se může pokrejt i onen peak. V tomto případě jso uzde dokonce dvě sady kondenzátorů co by toto měly pokrýát, jednak sata na sekundární straně VRM u GPU ala mezi já drem a VRM. A pak samo sebou ve zdroji na 12V sekundárce. S běžýnejma peakama v řádu ms se rozhodně počítá a neni to nic nového ani speciámího pro tyto karty.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od Trek »

DOC_ZENITH píše:Ona existuje taková magická komponenta, říká se jí konenzátor, a slouží jako takovej malej energetickej buffer kterej vyhlazuje napětí a z jeho kapacity se může pokrejt i onen peak.
Do tý doby, než si Sapphire řekl, že půlku z těch kondenzátorů oproti referenci vyhoděj a místo smd daj obyč, který stojej čtvrtinu aby z lidí co nejvíc vyždímali prachů. Výsledek je karta, která prostě s hodně zdrojema nefunguje.

Oni i high end nvidie maj tyhle peaky, např 2080 super až 500W, ale tam to výrobci neojebali na kondenzátorech, takže to stíhaj filtrovat. Ono už chápu proč jsou Radeony o tolik levnější než Nvidie, chybí tam půlka součástek ...
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od dexterav »

akurát že si objavil ameriku to je celé
ved aj na tej stránke je napr 2070 a chová sa rovnako, dokonca peek 350W+
je to bežné chovanie GK, takže ak tomu chceš prisúdiť BS a podobné nestabilty Navy kariet kedže sa to týka napr aj 5500 tak si na zlej adrese
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od Trek »

Ale vždyť jsem to psal, Radeony jsou z důvodu "cost effective" očesaný jak jen to jde. Nvidie nikoliv. Je to kombinace zdroj - konkrétní karta. Proto by měli výrobci pro Radeony publikovat seznam kopatibilních zdrojů.
Kdyby to byly ovladače, tak je to už dávno opravený, ale nikdy ty ovladače nebudou schopni opravit, bohužel. Museli by masivně podtaktovat a to by se okamžitě objevilo v recenzích na ztrátě fps ve hrách. Prostě se na to AMD vykašle a nebudou se k tomu nijak vyjadřovat.
Hladis
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 24. čer 2004
Bydliště: Varnsdorf - Athens

Re: RX 5700XT vs. zdroje

Příspěvek od Hladis »

Zmenil jsem nazev tematu a propojil s tou nekolikastrankovou diskusi v temat RX5700XT. At se tohle resi sdeparatne v jednom tematu.
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zajímavá recenze Sapphire 5700XT také vs zdroje

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Trek píše:
DOC_ZENITH píše:Ona existuje taková magická komponenta, říká se jí konenzátor, a slouží jako takovej malej energetickej buffer kterej vyhlazuje napětí a z jeho kapacity se může pokrejt i onen peak.
Do tý doby, než si Sapphire řekl, že půlku z těch kondenzátorů oproti referenci vyhoděj a místo smd daj obyč, který stojej čtvrtinu aby z lidí co nejvíc vyždímali prachů. Výsledek je karta, která prostě s hodně zdrojema nefunguje.

Oni i high end nvidie maj tyhle peaky, např 2080 super až 500W, ale tam to výrobci neojebali na kondenzátorech, takže to stíhaj filtrovat. Ono už chápu proč jsou Radeony o tolik levnější než Nvidie, chybí tam půlka součástek ...
V tomto případě by to chtělo ref kartu vs tento sapphire na stejné sestavě se stejnym zdrojem kde by Sapphira blbnula a ref ne, teprve v tu chvíli by se potvrdilo že celá tahle situace je vázaná na příliš osekané karty vs zdroje.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: RX 5700XT vs. zdroje

Příspěvek od Trek »

Rozdíl tam bude velkej podle mne, ale musel by to testovat navíc někdo kdo má špatnej zdroj. Když se podíváš na obrázky referenčního designu tak tam jsou jen smd součástky, ani jeden kondík váleček. Je to brutál co ten Sapphire předvedl. Kdybych měl možnost tak tu kartu vrátím.
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“