

Jako vždy je třeba představit samotný čipset. AMD B550 je nový moderní mainstremový čipset pro AM4 socket. Jedná se o dostupnější alternativu vůči AMD B450 (a starším B350) čipsetům. Hlavních změn se dosáhlo integrací PCIe 4.0 slotů a přepínačů pro ně, zároveň je zde slíbena i jakási multigrafická podpora. A samozřejmě i PCIe 3.0 v Fusion hub (Jižní můstek), narozdíl od 2.0 u starších Bčkových čipsetů. A více nativních USB3.1 (marketingově 3.2gen2)
Nespornou výhodou je jistá podpora nových AMD procesorů let 2019 (AMD Matisse Zen2) a nadcházejících procesorů APU Renoir (Zen2) a výkonných AMD Vermeer (Zen3). Což u všech B450/B350 není zcela jisté (a stejně tak u X370 a x470).

Co mají desky společné?

-software pro ladění Ai Suite III, který obsahuje 5 podsoftwarů. Pro automatické taktování i ruční taktování, pro úsporu řízení PC, pro řízení ventilátorů, možnosti nastavení digitálního napájení desky, aplikace Turbo, kde lze nastavit ručně co s jakým softwarem a hrou má CPU dělat (boosty, frekvence, afinita)

funkce AI networking, kdy se toto objevilo prvně nedávno u Asus Z490 desek...Chytré nastavení sítě a řízení sítě.
Některé desky B550 mají i 2.5G Intel LAN a wifi6!

Gamefirst pro prioritu datových packetů pro různé hry a nebo stahování

software pro aktualizaci driverů, nastavení a sladění AURA RGB a nebo jiných efektů, připojení zařízení i jiných stran a nebo mít možnost slev a akcí jako VIP člen po registraci

A nakonec RAM cache III

PRIME B550M-K

Základní, startovní model čipsetu B550. Napájecí část je dostačující 4+2, okruh pro SOC je řízen samostatně. Pro Renoiry by neměl být problém...Tomuto určení odpovídají i výstupy na desce (DVI, HDMI a VGA). Přesto deska nabídne až 4 DIM sloty pro paměti nad 4400MHz a nebo dvojici M.2. A také USB-C. Síťovkou je gigabitový Realtek 8111H a zvuk je také od Realtek, starší ALC887.
PRIME B550M-A
MicroATX v lepší variaci je pak "Ačko". Tato deska má už od pohledu pokročilejší prvky o kterých se rozepíšu pod obrázkem...


Například Wifi6 s BT5.1, rozhodně potěšující fakt! Ale existuje i verze této desky bez Wifi


Výstupy na desce jsou od PS2, přes 2x USB3.0 a 2x USB3.1, grafické výstupy, možná Wifi6 a gigabytový Realtek LAN spolu se zvukovým ALC887.

Prvním z nich je hliníkový heatsink, který zchlazuje mosfety sloužící pro procesorová jádra i cívky. Ty pro SOC nejsou nikdy v praxi problémem (cca 15W)

Deska má až 4 PWM headery pro ventilátory a x ochran proti přepětí i body pro sensoring

Stejně jako předchozí model PRIME série má místo pro osazení dvojice M.2 NVMe disků.

A protože má 3x RGB/sRGB headery, je možné zapojit i osvětlené prvky do desky. A pomocí softwaru je sladit. Tento software ale slouží i k auto downloadingu nových driverů či BIOSu a nebo k zřízení si Asus účtu s drobnými výhodami pro členy tohoto účtu.
PRIME B550-Plus
Jakoby top model PRIME řady je verze Plus, ta je již ve formátu ATX


Už na první pohled si všimneme více výstupu na zadní IO části desky. A to včetně moderního 3.1 USB-C. Grafické výstupy zahrnují HDMI a Displejport. Auido má podporu DTS a 7.1, na výstupu je také optický konektor.
VRM je zde chlazeno celé hliníkovým heatsinkem. Zdá se, že je také silnější a mohlo by být 8+2. Deska má podporu zapojení do Crossfire, čili dvě Radeonky. Zvládá operační paměti nad 4400 MHz v OC režimu.