

Jako vždy je třeba představit samotný čipset. AMD B550 je nový moderní mainstremový čipset pro AM4 socket. Jedná se o dostupnější alternativu vůči AMD B450 (a starším B350) čipsetům. Hlavních změn se dosáhlo integrací PCIe 4.0 slotů a přepínačů pro ně, zároveň je zde slíbena i jakási multigrafická podpora. A samozřejmě i PCIe 3.0 v Fusion hub (Jižní můstek), narozdíl od 2.0 u starších Bčkových čipsetů. A více nativních USB3.1 (marketingově 3.2gen2)
Nespornou výhodou je jistá podpora nových AMD procesorů let 2019 (AMD Matisse Zen2) a nadcházejících procesorů APU Renoir (Zen2) a výkonných AMD Vermeer (Zen3). Což u všech B450/B350 není zcela jisté (a stejně tak u X370 a x470).

Co mají desky společné?

-software pro ladění Ai Suite III, který obsahuje 5 podsoftwarů. Pro automatické taktování i ruční taktování, pro úsporu řízení PC, pro řízení ventilátorů, možnosti nastavení digitálního napájení desky, aplikace Turbo, kde lze nastavit ručně co s jakým softwarem a hrou má CPU dělat (boosty, frekvence, afinita)

funkce AI networking, kdy se toto objevilo prvně nedávno u Asus Z490 desek...Chytré nastavení sítě a řízení sítě.
Některé desky B550 mají i 2.5G Intel LAN a wifi6!

Gamefirst pro prioritu datových packetů pro různé hry a nebo stahování

software pro aktualizaci driverů, nastavení a sladění AURA RGB a nebo jiných efektů, připojení zařízení i jiných stran a nebo mít možnost slev a akcí jako VIP člen po registraci

A nakonec RAM cache III

TUF desky pak mají tyto společné vlastnosti a funkce:

drMosfety, klasické propojení horních a dolních mosfetů pomocí řídícího členu-driveru. A to vše je zabalené do jendoho pouzdra, které se právě nazývá drMosfet


Desky mají i certifikát z testování, to zahrnuje i kvalitní kondezátory s delší životností.

Možnost RAID pole NVMe disků, navíc podpora PCIe 4.0

Safeslot tu už nějaký pátek taky známe, ale díky tomu PCIe slot vydrží větší namáhání ve všech rovinách.

A dokonce i TUFky mají BIOS flashback




A solidní audio, kdy v praxi 1200A se všemi vylepšeními je na úrovni obyčejného ALC1220 (viz rightmark). A proti ALC887 je zcela dál


ALC1200A na TUF disponuje i podporou DTS
TUF B550M-Plus/Wifi

Hlavní vypíchlé informace vidíte, překvapením může být, že má už 2.5G LANku, stejně tak Wifi6 a nebo 8+2 fáze

Malá, ale šikovná. TUFka v mATX může být lákadlem pro mnohé stavitele nových PCček. VRM má slušný heatsink, chlazené je také jedna z M.2 pozic pro disky.

Nuže, mrkněme na popisku desky. PS2 + 2x USB2.0, 4x USB 3.0, tlačítko BIOS flashback, Wifi6, LAN Realtek RTL8125B s 2.5Gbs, grafické výstupy, 2x USB3.1 (z toho jedno Cčko) a audio výstupy.
Za mě super co do vybavenosti a díky PS2 by tato deska mohla být fajn i na takjtování s dusíkem

Podpora pamětí je znovu nad 4400+ MHz

Už zmíněno, že VRM je 8+2 fázové. Konkrétní mosfety zatím nevím...

TUF B550-Plus/Wifi


Velká sestřička malé TUfky, VRM je identické (8+2), zvuk i LAN stejně tak. Pouze má deska pochopitelně více některých konektorů díky většímu PCB a tudíž volnému místu.
update březen 2021:
Další dvě brzy příchozí modely TUF B550. Sahají pozičně pod TUF B550M-plus, lze samozřejmě čekat také nižší cenu, co jsem viděl interní věci, tak zvládne s přehledem i OC dvanáctijádra bez nějakého přehřívání VRM.
TUF B550M-E a TUF B550M-E Wifi

porovnání specifikací TUF B550 řady
