Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

coyd píše:Nemám to teď jak zkontrolovat ale tohle vyplivl google
"Go into MSI Afterburner settings and check the boxes under General > "Unlock voltage control" and "Unlock voltage monitoring" then click OK and restart Afterburner.
Final: GPU voltage control is unlocked and can be used now up to +100mV as well as monitoring GPU voltage in the OSD."
Tohle jsem našla a aktivovala, ale tam je právě jen možnost přidat napětí, ale už ne ubrat.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

python.p píše:Máš Define C?

Radiátor dej do předu. Nahoru 2x140mm dozadu 1x120mm. Dolů se taky ventilátor vleze a ten tunel je tam spíš na škodu.

Ale já píšu celou dobu o AC F12 /14 Silent :P

Sterrox - > NF-A12x25
Mám konkrétně tuhle - https://www.czc.cz/fractal-design-defin ... 73/produkt

Takže jako bude vpředu radiátor, přes něj budou ventilátory nasávat teplý vzduch a posílat ho do skříně a vzadu bude jeden posílat vzduch ven a nahoře dva také? A je možné na radiatoru nechat ty Noctua které tam mám nebo by byly vhodnější jiné?

Ten tunel se mi líbí, není vidět změť kabelů od zdroje (a to mám modulární a je tam jen nezbytně nutná kabeláž).

Pošli mi prosím odkaz na konkrétní ventilátor co máš na mysli, já to prostě nemůžu najít.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Tak dopředu na radiátor https://www.czc.cz/noctua-nf-a12x25-5v- ... DUQAvD_BwE

Ony ty S nemají prostě na tom radiátoru co dělat, stačí se podívat na jejich tlak a CFM.

Jeden dáš dolů a jeden dozadu. Nahoru pak: NF-P14s redux-1200 PWM.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Jééé, to jsou ty ošklivé, nedělají se i v té nové hezčí verzi? Navíc tam píšou že ventilátor pracuje jen při 5 V, 12 V že ho poškodí. Ale jak to mám udělat, když mám klasické 4-pinové výstupy? A ty dávají 12 V?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Sorry, špatnej odkaz ! Jistě že se dělá v 12V verzi. Ale to je stejně jedno, protože Chromax se nedělá....

A která je hezčí? Černá? NF-F12 PWM chromax.black.swap? Nebo šedá? NF-P12 redux-1300 PWM?

12V -> https://www.czc.cz/noctua-nf-a12x25-flx/243168/produkt
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od coyd »

Tak to nevim, co jsem se dival na youtube, tak turingy jim jdou normalne undervolt, mozna zkus jeste nejnovejsi AB 4.6.2
https://www.guru3d.com/files-get/msi-af ... ad,36.html
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Aha, já jsem si říkala že to ej chyba :-)

Vlastně cokoliv je hezčí než ta hnědá, teď mám takovou šedo-černou a to se tam celkem hodí.

Může být? https://www.alza.cz/noctua-nf-p12-redux ... 759750.htm Nebo jestli stačí pomalejší https://www.alza.cz/noctua-nf-p12-redux ... 759749.htm ? Tyhle vzhledem jsou docela pěkné a hodí se do mé skříně. A tyhle tedy na radiator, ju?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Ano, ale pro jistotu ještě jednou.

P12 - na radiátor.
S/A - do skříně. Stejně tak P14s.

Osobně používám nejradši DC regulaci, ale když už máš všude PWM, tak v tom klidně pokračuj.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Bezva, mockrát děkuju :-)

A ten radiator tedy dopředu a bude to tak, že budou ventilátory vtahovat vzduch zkrze radiator do skříně, ju? Teď to mám tak, že vzduch skrze radiator vyfukují.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Ano. Ve finále bys při obsazení všech pozic měla mít nižší teploty a nižší hlučnost.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Mockrát děkuju za trpělivost.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Moc děkuju za rady, zlepšení je hodně pěkné, v chlazení a tuplem v hluku.

Koupila jsem dva ventilátory Noctua NF-P12 redux-1700 PWM (původně jsem chtěla 1300, ale ty by byly až dost pozdě a neměla bych čas je do konce týdne vyzvednout a ještě jsem k tomu brala paměti pro notebook a nechtělo se mi čekat ani na jedno a 1700 není znatelně hlučnější než původní NF-S 1200, navíc díky snížení teploty mi ani nejedou na maximum) a dala jsem je na radiator a ten jsem dala dopředu. Dozadu jsem dala jeden NOCTUA NF-S12B redux 1200 PWM a hořejšek jsem zakryla modulem pro odhlučnění. Teploty CPU klesly o 4-5°C (v Boinc z 80°C na 75°C, ve hrách (GTA V, AC Odyssey) z 68°C na 64°C), GPU o 3°C v Boinc i ve hrách, v klidu to zůstalo stejné. A to ticho a klid je úžasné. Přemýšlím jestli to zkusit ještě se dvěma ventilátory nahoře, o kolik může teplota ještě klesnout a o kolik se zvýší případný hluk. Akorát teda mám už jen jeden NOCTUA NF-S12B redux 1200 PWM, musela bych koupit druhý a přemýšlím jestli se to vyplatí s ohledem na potenciální zisk na teplotě a ztrátu na hlučnosti. Přeci jen ty Noctua nejsou zrovna levné. Jinak 140 mm jsem nepořizovala, nejsem si jistá jak moc přínosný by byl oproti 120 mm a hlavně jeden mám, případně bych mohla doplnit druhý, ale kdybych koupila 2x 140 mm tak ten jeden 120 mm můžu vyhodit, neměla bych pro něj využití.

Takže paráda, moc díky :-) Jen taková hypotetická otázka, mám to nechat takhle nebo by dva NF-S12B redux 1200 PWM nahoře byly lepší a hluk by zůstal stejný?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Když dáš ještě fany nahoru, tak ti klesne teplota i hluk. :)

Jinak ti závidím, když ti přijde tohle jako úžasné ticho. Předpokládám, že ti jedou někde kolem 900RPM?

Osobně bych je doplnil, vždy dávám, fany do všech pozic. :)

Rádo se stalo.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Že klesne teplota chápu, on fakt klesne i hluk? Tak to dokoupím ještě jeden :-)

Víš, já bydlím v Praze na sídlišti a koukám na Jižní spojku, takže ano, přijde mi to jako ticho. Asi bych měla jiný názor kdybych bydlela na vesnici kde bydlí rodiče, tam mám vždycky první dvě noci problém spát, protože je moc velké ticho :-) Předpokládáš správně, NF-P jedou cca o 200 rpm rychleji než NF-S a NF-P jsou kolem 900 rpm při běžné zátěži (maximum se nedostalo přes 1200 rpm, ale to už fakt byl extrém jen při testu).
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Lepší airflow -> méně RPM -> méně hluku. :)

Když to poladíš a obsadíš všechny pozice, tak by neměl být problem mít ~400RPM IDLE a ~600RPM v LOADu.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Dobře dobře :-) Tak já si objednám ještě jeden ventilátor a jdu na to :-)
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Tak jsem nahoru dala 2x NOCTUA NF-S12B redux 1200 PWM, teplota, frekvence a napětí zůstaly naprosto stejné, hluk stoupl. Tedy, teplota SSD's a čipové sady se snížila, ale tam je mi jedno jestli je 38°C (teď) nebo 48°C (předtím). Problém je, že na CPU a GPU se teplota absolutně nezměnila a hlučí to teď podstatně víc což se mi ani trochu nelíbí.
Docela uvažuju, že ten druhý dnes koupený ventilátor prostě vrátím, vrátím zpět horní kryt a nechám to tak, protože přidání dvou dalších ventilátorů jen zvýšilo hluk a teplotně se nic podstatného nezměnilo (za podstatně považuju CPU a GPU).
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

A otáčky? Docela to rozporuje mou praxi :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Otáčky zůstaly na stejném nastavení. Používám PWM, takže 40°C 20%, 60°C 50%, 75°C 80% a 80°C 100%. Na 100% se nikdy nedostaly, na 80% jen při jednom testu. Teplota se bere z procesoru. Stejné nastavení mají všechny ventilátory a podle Aidy to sedí. Jako došlo ke zlepšení teploty SSD's a chipsetu, to ano, ale CPU a GPU zůstaly na stejných hodnotách a hlavně mě zlobí že se zvýšil hluk. To radši ať je vyšší teplota SSD's a chipsetu, stejně je to v hodnotách, které nic negativně neovlivní, ani při největší zátěži to nepřekročilo 60°C a jestli se sníží životnost z 20 na 15 let mi je jedno, protože tak dlouho nic z toho stejně mít nebudu :-)
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Proto jsem psal, že je potřeba snížit otáčky. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“