Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Ono vlastně s AiO není ve skříni prakticky žádný průvan, na procesoru není žádná vrtulka, jen pumpa a dvě hadičky a ventilátory tlačí vzduch přes radiator, to asi bude ten rozdíl.

Tak já dám nahoru zpátky ten dekl, když nehrozí upečení disků a desky při teplotách 60°C. Výš se to nedostalo ani při tříhodiném zpracování videa, tak to snad víc ani nepůjde (tedy asi kromě letních veder).

Takže ten jeden nový ventilátor vrátím a ten druhý si schovám, není už na něj nikde místo.

Ještě jednou moc díky.
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od segestes »

Abby píše:Jjj, jsou to maxima.

Já mám celkem tři SSD, 1x NVMe 1 TB Crucial P1 ve slotu přímo na desce (bohužel deska má jen jeden M.2 slot), 1x M.2 SATA Crucial MX300 275 GB v přídavné PCI-E x4 kartě a 1x SATA SanDisk 480 GB, který je vzadu v držáku. Všechny tři disky mají teploty skoro stejné, liší se maximálně o dva stupně, takže si nemyslím, že by změna pozice SanDisku měla smysl. Zbylé dva dát jinam nemůžu, není kam.
Tak pokud by tě přesto trápila teplota, tak na m.2 disky můžeš zakoupit chladič.

Párkrát jsem použil:
https://www.ekwb.com/shop/ek-m-2-nvme-heatsink-black

Dle některých testů to i celkem funguje (i když to v drtivé většině případů není potřeba). Minimálně to ale aspoň dobře vypadá :)
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Mám na nich obou pasiv od Akasa, ale děkuji za tip :-)
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od PET5 »

Z předchozího příspěvku jsem nabyl dojmu, že máš ventilátory upevněny na radiátoru vepředu. Myslím, že ve tvém případě by mohlo být výhodnější umístění ventilátorů na opačnou stranu radiátoru, tedy zevnitř. Ventilátory budou nasávat vzduch z radiátoru a foukat jej do volného prostoru skříně.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

A to teď nedělají? Ten vzduch se po průchodu radiátorem vypaří? :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od segestes »

Pokud nejsou přední ventilátory namontovány zvenku skříně (což u této skříně jde), tak je víceméně jedno, jestli je ventilátor před nebo za radiátorem (push nebo pull konfigurace).

V případě horního radiátoru se mi s ohledem na hluk osvědčila varianta push, ale u předního jsem rozdíl nepozoroval. Asi díky přednímu panelu s odhlučňovací vrstvou.
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

PET5 píše:Z předchozího příspěvku jsem nabyl dojmu, že máš ventilátory upevněny na radiátoru vepředu. Myslím, že ve tvém případě by mohlo být výhodnější umístění ventilátorů na opačnou stranu radiátoru, tedy zevnitř. Ventilátory budou nasávat vzduch z radiátoru a foukat jej do volného prostoru skříně.
Tak to došlo jen k nepochopení. Já jsem původně měla radiator nahoře. A i kdyby byly ventilátory před radiatorem, tak to ničemu nevadí, jestli tlačí nebo táhnou, pořád je to stejné množství vzduchu. Mě každopádně táhnou.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od PET5 »

Na umístění ventilátorů na radiátoru záleží v případě, kdy potřebujeme průtok vzduchu uvnitř skříně doladit tak, aby se netloukl s ventilátory ostatních komponent a také abychom jej dostali do míst, kde proudění vzduchu zrovna potřebujeme.
Průchod žebrováním radiátoru vzduch na výstupu více uklidní a usměrní, takže bude mít tendenci následně pokračovat již jen šikmo vzhůru a v relativně užším pásmu proudění (pokud se následně nepobije s tornádem od ventilátorů grafické karty). Naopak vzduch vystupující přímo z ventilátoru je rozmetáván v širokém úhlu a do šroubovice, tj. více do boků i ke dnu skříně. Přestože i v tomto případě následně stoupá vzhůru, dostane se o něco hlouběji do prostoru skříně, ale vzhledem k většímu rozptýlení bude mít proud menší intenzitu.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Tak chlazení skříně je vyřešeno, ještě se zeptám na to Accelero pro GPU, já to nějak nemůžu najít co by bylo vhodné pro Gainward RTX 2060, Alza to nemá vůbec, CZC to má s pochybným popisem (jiné firmy nevím jestli chci řešit, většinou jsou drahé, problém s případnou reklamací a nemají kamennou pobočku v dosahu) a nedohledala jsem, jestli stačí jen sundat původní chlazení a nasadit nové nebo jak to vlastně je. Poradíte ještě s tímhle prosím?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

Já tu Gainward kartu neznám... ale Mělo by to jít nasadit. Jen to chce trochu zručnosti a trpělivosti. :)

Ale jo, kolem a kolem. Se sundá staré, nasadíš thermalpady a pak to složíš dohromady.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Napájení ventilátorů se normálně připojí na kartu?
A ten odkaz prosím.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od PET5 »

Ta kompatibilita ale není jasná. Výrobce nemá RTX 2060 v seznamu podporovaných modelů.

Accelero používám u své sestavy (verzi III) a montáž vyžaduje trochu zručnosti. Není zcela snadná. Na youtube se najdou videa.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od python.p »

https://www.alfa.cz/product.php?eid=1051600000000002IPI

Konkrétní kombinací s tvou kartou nemám ověřenou ! Je možné, že budou potřeba nějaké úpravy...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Abby
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. úno 2018

Re: Celkové chlazení počítače - snížení teploty

Příspěvek od Abby »

Upravovat a bastlit nic nechci, takže pokud to není sundání originálu a nasazení nového dílu tak to spíš nechám plavat. Díky.
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“