CPU a jeho chlazení

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Odpovědět
frandobrota
Nováček
Nováček
Registrován: 08. čer 2020

CPU a jeho chlazení

Příspěvek od frandobrota »

Dobrý den,

Potřeboval bych radu. Nedávno jsem si postavil svůj 2. počítač v životě. První jsem skládal někdy před 10 lety, no a narazil jsem se svoji OCD poruchou na problém, který mne velmi zatěžuje.

Počítač jsem prvně postavil, vše běželo fajn a já měl radost. No rozhodl jsem se, že bych mohl koupit tišší chladič a tak jsem se pustil dovýměny. Koupil jsem dražší chladící pastu, neboť mi bylo doporučené a taky bych chtěl zkusit - overclocking. První pokus dopadl asi zle. Moc pasty a po okrajích mi to vyteklo. Něco ještě zbylo v 1g a tak jsem se pustil do pokusu č.2. viz fotka. co mne trápí? Mám obavy, že jsem toho tam dal málo, no více už v tubě ani stejně nebylo. :( odhadoval bych, že z celkových 1g jsem použil v druhém pokusu jen 1/4. V doprovodu třesu rukou se mi podařilo chladič osadit a spustit počítač.

Obrazek: https://imgur.com/a/zRACDR3

Sestava:
CPU: Ryzen 1600 af
Motherboard: asrock B450m steel legend.
Chladič: Fera 3
Pasta: Kryonaut

Dodal bych ještě case, která je dobře odvětrávaná - SilentiumPC signum SG1X TG.

Do pasty jsem zainvestoval, neboť bych chtěl dosáhnout dobrých teplot při zátěži a popř. v overclockingu.

Idle teplota naměřena 36-38° surfování na internetu. V zátěži jsem to pořádně ještě nezkoušel, Zahrál jsem League of Legends a tam ta teplota nešla přes 60° nicméně to není náročná hra, když využívá jen 2 jádra.
Zkoušel jsem taky nějaký benchmark test - cinebench r20 - kde mi vyšla nejvyšší teplota 62°. v pokoji 23°

Trápí mě otázka ...s takovou pastou a chladičem, neměl bych dosáhnout lepších teplot? Alespoň v idle? Bohužel nemám naměřeno jak to vypadalo "před" abych to mohl porovnat ale z internetu co vyčtu, tak lidi s boxovým chladičem u stejného procesoru dosahují teplot na idle - 30° - 35°. Tak jestli jsem si spíš novým clhadičem nepřihoršil kvůli špatně aplikované pastě.

Silně uvažuji, že bych koupil novou pastu a přepastoval ale jestli by to vůbec pomohlo. Třeba takové množství stačí a procesor je dobře chlazen ... nevím si rady, proto žádám o radu.

Děkuji moc za případnou radu/názor.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: CPU a jeho chlazení

Příspěvek od Shaquille »

Je to uplne OK, nedelej si starosti...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: CPU a jeho chlazení

Příspěvek od zsdx »

Idle teplota naměřena 36-38° surfování na internetu.
(Tvoje) surfovani na internetu neni (jejich) idle, staci?
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU a jeho chlazení

Příspěvek od PET5 »

Podle fotky je tam pasty dostatek, přepastování nemá smysl. To je MX2?
Teploty máš také odpovídající. Klidně můžeš dále experimentovat s taktováním.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
frandobrota
Nováček
Nováček
Registrován: 08. čer 2020

Re: CPU a jeho chlazení

Příspěvek od frandobrota »

PET5 píše:Podle fotky je tam pasty dostatek, přepastování nemá smysl. To je MX2?
Teploty máš také odpovídající. Klidně můžeš dále experimentovat s taktováním.
Ahoj, Děkuji za odpověď.

Pastu, kterou jsem tam dával je Thermal grizzly - Kryonaut.
https://www.alza.cz/thermal-grizzly-kry ... 14.htm?o=1
Odpovědět

Zpět na „Procesory“