Jak správně nastavit RAM v biosu

Problematika SDRAM, DDR1/2/3 SDRAM, RDRAM, SO DIMM a další, včetně čteček pamětí.
Odpovědět
frandobrota
Nováček
Nováček
Registrován: 08. čer 2020

Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od frandobrota »

Dobrý den,

Chtěl bych poprosit o radu ohledně RAMek a jejich správného nastavení.

Mám sestavu:
CPU: Ryzen 1600 AF
Mb: Asrock b450m steel legend
Ramky: https://www.alza.cz/hyperx-16gb-kit-ddr ... 658325.htm

Co mne trápí. Ramky v biosu běžely by default po prním zapnutí na 2400mhz, tam někde okolo. Chtěl jsem vytáhnout těch inzerovaných 3200 a tak jsem nastavil XMP profil, viz fotka. zvolil jsem profil první, 3200Mhz při 1,35V a tu přichází moje otázka. Inzerované a podle alzy ty ramky mají 1,2V. Není špatně, že je běžím na 1,35V? Neměl bych to snížit? Nesnižuje to jejich "životnost"? neměl bych dosáhnout vysoké frekvence s nižší voltáží?

Chtěl bych dodat, že mám nově taktovaný procesor na 3.8 při 1.28V, nevím, jestli to má nějaký vliv na situaci ale dočetl jsem se že ryzen cpu je velmi závislý na rychlostech RAM. Tak jestli bych neměl nastavení RAM nějak přizpůsobit CPUčku.

Foto z Biosu: https://imgur.com/a/5Il25xr

Děkuji za případné rady.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od python.p »

Nech tam to XMP a nemusíš hledat problém kde není. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od Atapi »

Prakticky všechny paměti potřebují 1,35 V při 3200 MHz a CL 16, opravdu není co řešit. V obchodě uvedených 1,2 V je pro 2400 MHz, to je celé.
Obrázek
frandobrota
Nováček
Nováček
Registrován: 08. čer 2020

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od frandobrota »

python.p píše:Nech tam to XMP a nemusíš hledat problém kde není. :)
Vážím si vaši odpovědi ale nezodpověděla ani jednu z mých otázek. :)

Ovšem, že je to pohodlnější nechat to tak ale rudě červené číslo v biosu psané 1,35V mě nutí hledat detailnější informace a porovnávat to s hodnotami produktu na stránkách dodavatele. Proto žádám o pomoc lidi, co mají větší zkušenosti.

Doplňující otázka by byla, že jestli se nemá upravit i SOC voltage při upravování RAM voltage/frekvence v biosu. Nějak na toto nemůžu najít dostačující informace na internetu.
frandobrota
Nováček
Nováček
Registrován: 08. čer 2020

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od frandobrota »

Atapi píše:Prakticky všechny paměti potřebují 1,35 V při 3200 MHz a CL 16, opravdu není co řešit. V obchodě uvedených 1,2 V je pro 2400 MHz, to je celé.
Aha, takže zkoušet nižší voltage při stejném 3200 taktu je zbytečné. Co úprava SOC voltage? Dočetl jsem se na internetu, že při změnách na RAM v biosu se tyto hodnoty taky nastavují. Já přetaktoval CPU, nastavil ty RAM ale SOC jsem nechal stále "auto". Přičemž někteří lidé nastavují toto nastavení podle RAM.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od Atapi »

On má zkušeností dost neboj. Pokud je chceš provozovat na 3200, musíš tam mít těch 1,35 V, je to naprosto normální hodnota a PC snese i víc aniž by se poškodilo.
Zároveň když využiješ XMP, tak na nic jinýho hrabat nemusíš, od toho ty profily existujou - strčís tam ram, vybereš profil a funguješ, víc není třeba nastavovat.
Až pokud bys je chtěl přetaktovat ještě víc, třeba na 3600, tak je potřeba si s tím taky víc vyhrát, u ryzenu se dneska používá na přetaktování ram většinou tohle: https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... &start=120 Ale zas tolik výkonu to nepřidá, takže klidně používej těch 3200 jestli se ti v tom nechce rýpat, 3200 je už dostatečná rychlost.
Obrázek
frandobrota
Nováček
Nováček
Registrován: 08. čer 2020

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od frandobrota »

Atapi píše:On má zkušeností dost neboj. Pokud je chceš provozovat na 3200, musíš tam mít těch 1,35 V, je to naprosto normální hodnota a PC snese i víc aniž by se poškodilo.
Zároveň když využiješ XMP, tak na nic jinýho hrabat nemusíš, od toho ty profily existujou - strčís tam ram, vybereš profil a funguješ, víc není třeba nastavovat.
Až pokud bys je chtěl přetaktovat ještě víc, třeba na 3600, tak je potřeba si s tím taky víc vyhrát, u ryzenu se dneska používá na přetaktování ram většinou tohle: https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... &start=120 Ale zas tolik výkonu to nepřidá, takže klidně používej těch 3200 jestli se ti v tom nechce rýpat, 3200 je už dostatečná rychlost.
Nezpochybňuji zkušenosti lidí, kteří reaguji na můj dotaz. Tou větou jsem chtěl popsat mou situaci, že proč jsem tady a žádám o pomoc, kohokoliv, neboť já jsem totál nub. :D . Vážím si každé rady.

Okok, díky za info. Nechám to tak.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od python.p »

frandobrota píše: Není špatně, že je běžím na 1,35V? Neměl bych to snížit? Nesnižuje to jejich "životnost"? neměl bych dosáhnout vysoké frekvence s nižší voltáží?
Ne. Není to špatně, 1,35V je úplně v klidu, znám střelce co jedou na 1,6V... (ale to nedoporučuji)
Ne. Neměl, pak by byly nejspíš nestabilní.
Ne. Nesnižuje.
Ne. Je to naopak, čím víc voltů, tím víc hertzů. :)

Poradil bych ti OC a manuální ladění těch RAMek, ale nejsem si jistej, jestli by to nebylo složité. A získal bys jen pár procent výkonu. :)

Takže se vracím zpět k tomu co jsem napsal prvně.

Atapi: děkuji.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od Atapi »

Jo přítelkyně má taky přetaktovaný ram a běží na 1,6 V, ale to jsou DDR3. :lol: To už chladí vodou ne DDR4 na 1,6 V? :roll:

K tématu... Já teda používám 1,4 V dlouhodobě a je to naprosto ok. I při jejich testování byly na ruku jen trochu teplé, takže jsem se neobtěžoval ty teploty ani přesněji měřit, víc než 50 stupňů to stejně nemá a pro řadič by to mělo být taky ok.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od python.p »

1,6V se dá s dobrým průvanem ve skříni provozovat. Každopádně bych do toho nešel... tedy pokud se bavíme o provozování 24/7. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MPT
Nováček
Nováček
Registrován: 28. lis 2020

Re: Jak správně nastavit RAM v biosu

Příspěvek od MPT »

@Atapi - mne nechce isť ani 3000 MHz pri 1.35 ani pri 1.40 V https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=20&t=286059
Odpovědět

Zpět na „Paměti“