Vymena chladice - > zvysene teploty?

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Odpovědět
LeCorbusier
Nováček
Nováček
Registrován: 11. úno 2015

Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od LeCorbusier »

Caute,

mel jsem CNPS 10x Optima od Zalmana, protoze jsem casem zjistil, ze ma spatne vykony, teda o dost horsi nez Fera 3 v2, chtel jsem ho vymenit. Teda spis jsem porad chtel Fera 3, ale kdyz jsem Zalmana porizoval, stal dvakrat min (byla akce ci co). Zalmana jsem nasteloval a s procesorem i5 4690 mi daval pri hrani 62-63.. Pak jsem ale menil procesor za E3 1270v3 coz je ekvivalent / de facto i7-4770. A teploty pri hrani jeste klesly. To uz jsem ale nestudoval, zajimalo me spis zklidneni systemu, procesor jede na 50% i pri hrani a celkove se cely system stabilizoval. Jenze vcera jsem vymenil chladic za Fera 3 (sem se na nej fakt tesil, muzu konecne pouzit i prvni slot Ramky a ne se na kousek z nej jen divat :D) a zapnul jsem BFV, coz normalne nehraju, ale na test dobry. V zatezi 62C, pak jsem dal test zateze v myslim je to CPU-Z monitor, to je asi jedno, a teploty na 65C... Tyhle testy jsem se Zalmanem nedelal.
Nemuze byt taky problem v pohledu pocitace na procesor jako celek a na jednotliva jadra, co se tyce teploty? Kdyz jsem si zapnul Aida64, tak tam se ukazuje teplota jader, ne? A pak pri MSI Afterburner s Riva mi pri hrani ukazoval teplotu 58-62 pri hrani...Jeste musim napsat, ze oba chladice maji stejny vetrak, ten jisty, SilentiumPC SigmaPro...
Nepsal bych sem, kdybych nebyl liny ty chladice opet vymenit a zmerit Zalmana v zatezi... Teda liny asi ne, ale vymena mi vcera trvala hodinu, tak se mi do toho podruhe nechce... Diky za reakce.

Jo a jeste jedna vec. 1. jadro je tak o 8-10C teplejsi nez zbytek, ale to je asi normalni, ze jo?
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od Atapi »

Ahoj, takže tvůj problém je, že máš cca 60 °C, chápu to dobře?
Obrázek
LeCorbusier
Nováček
Nováček
Registrován: 11. úno 2015

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od LeCorbusier »

Jsem na strance Geeku, ze jo? Copak by Fera 3 nemela byt lepsi nez CNPS 10Optima? Me ani nejde ve finale o teploty, me jde o to, jestli jsem to nemenil zbytecne, ne kvuli 3 stupnum, ale kvuli tomu, ze Fera je proste pry lepsi..
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od fmx rider »

Dívám se na oba chladiče a važí podobně, lehce nad 600g. Výměna byla nesmysl. Teploty máš v pohodě.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od Atapi »

Jestli jsi měl na jádrech 60 °C při hraní tak ano předchozí chladič ti bohatě stačil. I 70 by bylo ještě v pohodě, jediné čeho při takovýchhle teplotách docílíš lepším chladičem jsou obvykle nižší otáčky větráku, tzn. nižší hlučnost, jestli to má 55 nebo 65 °C je naprosto jedno.
Obrázek
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od coyd »

Jo a jeste jedna vec. 1. jadro je tak o 8-10C teplejsi nez zbytek
Může být špatně nanesená pasta pokud to dělá v nějakém stress testu a nebavíme se o nějaké běžné zátěži, kde je normální, že se vytěžuje některé jádro více než jiné. Nějaké rozdíly jsou normální 8-10st je sice dost, ale žádný extrém. Takže můžeš zkusit případně přepastovat, ale dál bych to neřešil
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od renek1 »

Měnit chladič při 60°C za takřka stejný je trochu unáhlené a hlavně zbytečné.
Když už jsi chtěl snížit teploty, nebo hluk, měl sis pořídit mnohem výkonnější chladič jako třeba noctua nh-d15
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
LeCorbusier
Nováček
Nováček
Registrován: 11. úno 2015

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od LeCorbusier »

Fera 3 byl muj vysneny.. Takze jsem to vymenil jen tak z pleziru. Zkusim prepastovat, asi jsem dal hodne pasty...
LeCorbusier
Nováček
Nováček
Registrován: 11. úno 2015

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od LeCorbusier »

Takze bois...
Mel jsem / mam Zalman CNPS Optima 10X, v testech zatracovany chladic.. Dal jsem na nej SilentiumPC Sigma Pro 1.0A (jeste existuje 1.3Ameprova verze, ale ta se mi delkou kabliku nehodi do case, a byla by lepsi... i s temi 3desetinami amperu). Ale abych uvedl cely kontext, co se zde zkusim podat. Mel jsem i5 4690, Zalman se sigmou to chladili na nejakych 66 v plne zatezi, mereno CPUID CPUZ programem.. Pak jsem koupil e3 1270 v3 (totozny s i7 4770, serverovy procesor, na trhu levny, lidi to neznaji / nabidka poptavka..) a nechal Zalmana. priblizne stejne, spis vsak nizsi teploty, ale to me nezajimalo, sledoval jsem stabilitu systemu.. S 4770 daleko lepsi prubeh, prepinani mezi bezicimi programy daleko lepsi, hrani se uklidnilo a cely system taky, mam kartu RX 570. A na bazosi se objevila Fera 3 za peto. Beru. Nainstaluju a teploty 77C.. jdu na PC Tunning forum s proc otazkou. Vsichni, proc menis chladic, kdyz ti stary fungoval.. Fera je muj vysneny, takovy rekl bych etalon vzduchoveho chlazeni s jednim vetrakem. Ze by blbe napastovani? prepastuju a stejna situace. Teploty "kriticke".. nad 70C.. max onech 77. No nic, to musi ven. Nainstaloval jsem zpet CNPS, ten sunt s zebrama, co se daji ohybat prstem. A vysledek? krasnych max 66.... A ted oponujte. Nemate sanci. Tvrda data jsou tvrda data! PO pul hodine hrani max 66....takze chladice muzou byt klido pido ovlivnene ventilatorama, jenze Feru jsem mel s tovarnim chladicem a s tim stejnym chladicem jsem u outsidera ve tride nameril o 11st C min nez s favoritem....Fera 3 je k prodeji kdyby nekdo chtel. Jeste rok zaruky. 500....
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od Atapi »

wtf... :lol: Nikdo ti oponovat nechce to se neboj lol, nic to nemění na tom že jsi to měnil naprosto zbytečně a další věc jsou otáčky a hlučnost, chce si to taky pohrát s nastavením. S tím jak se vyjadřuješ bych řek že jsi buď zanedbal instalaci a nebo nastavení a proto to dělá takovej rozdíl, protože očividně vůbec neřešíš otáčky chladiče atd. :)
Pro představu "kritická" teplota je pro tyhle procesory okolo 90 °C, reálně vydrží přes 100 °C a pak až začnou fungovat ochrany proti přehřátí. Já beru že je 80-85 °C ve stress testu (prime95 ideálně) jako maximum při přetaktování ještě snesitelných, ve hrách to bude stejně o něco míň, tvejch kritickejch 77 je stále úplně v pohodě a pokud je při tý teplotě chladič výrazně tišší než při 65 °C, tak tím líp.
Obrázek
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od fmx rider »

Já bych to spíš viděl na "vadnou" Feru 3 (nebo ruce), když je tam tak velký rozdíl v teplotě. Podívej se na rovnost základny chladiče, může být vyboulená dovnitř, ven, nebo prostě nerovná..
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od PET5 »

Při jakých otáčkách ventilátoru bylo porovnáváno?
Podle specifikací Fera 3 začíná na min. 500 ot./min., zatímco Zalman CNPS Optima 10X na dvojnásobných min. 1000 ot./min. To by leccos vysvětlovalo.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od Atapi »

Jako větrák píše že je stejný co jsem pochopil, ale taky psal že tam cosi "našteloval", takže bůhví jakej to má průběh otáček žejo, tohle chce pořešit a nějak si s tím pohrát... A taky nějak za 3 příspěvky vzrostla teplota z cca 65 na 77. :roll:

Jinak od pohledu ty chladiče jsou fakt skoro stejný, aby to byl nějakej upgrade, tak by to chtělo už o třídu lepší chladiče jako klasiky nh D15 nebo ninja 4/5, ale ne že by to tady bylo potřeba, to jen v případě většího OC.
Obrázek
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od spajdr »

Ještě je možnost, že některá z heatpipes je poškozená a proto ty vyšší teploty.
LeCorbusier
Nováček
Nováček
Registrován: 11. úno 2015

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od LeCorbusier »

Otacky jsou porad stejne, mam regulaci pres externi potenciometr, nastaveno porad na stejnou uroven a je tam i stejny ventilator. Menil jsem pouze samotne teleso chladice. Vetrak i otacky porad stejne. Pastu jsem nanasel po ste, delam i jine kutilstvi, myslim, ze rukama to nebylo. Takze take mam podezreni na vadny kus Fera 3. Kluci diky moc za vyjadreni.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od zsdx »

Doufam, ze to zminis pri prodeji...
Pepa1
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 10. srp 2005

Re: Vymena chladice - > zvysene teploty?

Příspěvek od Pepa1 »

Na druhou stranu... začalo léto s letními vyšími teplotami, vzal si to v potaz? A jak píší ostatní výše, asi vadný kus :)
Odpovědět

Zpět na „Procesory“