43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od marek16 »

Zdravím, přemýšlím o koupi 4K monitoru na práci (programování), a z té poměrně ubohé a předražené (např. oproti televizím) existující nabídky mi asi nejlíp vychází monitor z nadpisu: https://www.alza.cz/43-nec-multisync-e437q-d5669718.htm

Líbí se mi 10bit barvy (i když předpokládám že to bude 8bit+FRC?), kontrast a design. Nelíbí se mi, že alza u něj píše HDMI 1.4 (což nedá 4k60), ale zas výrobce tam má "HDMI with UHD at 60 Hz", tak to snad nejsou úplní dementi :)

Máte s ním nějaký zkušenosti? Zajímá mě jak kvalita obrazu, tak různý chytáky (např. input lag), nebo další odrbávky co by mi znemožňovaly ho normálně používat.
Díky
Quis custodiet ipsos custodes?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To nevim jestli si vybíráš dobře. HDMI 2.0 tam pravděpodobně neni, i oficiální datasheet schválně zamlčuje verzi HDMI (kdyby to tam bylo tak by se tím chlubili), aby to nebyl disply co dá 4K 60hz jen s 4:2:0 barevnym subsamplingem, nebo vůbec 60hz nedá a počítá se tam s PIP z více zdrojů, ostatně, tahle věc je televize, má to tuner a tunu legacy konektorů, je to spíš taková obrazovky pro sledování vícero legacy vstupů než efektivní monitor. Pokud tyhle legacy vstupy nepotřebuješ tak ti lépe poslouží ňáká levná TV.
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od marek16 »

damn, toho jsem se právě trošku bál.
Vyloženě nad TV jsem zatím nepřemýšlel, když jsem to pár let zpět naposledy sledoval, tak s tím byla spousta problémů, input lag, neostrej obraz/text a další věci.. ale mrknu po nich.

A co tenhle, někdo zkušenosti?
43" Philips 436M6VBPAB https://www.alza.cz/43-philips-436m6vbp ... tm#recenze
Quis custodiet ipsos custodes?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

O tom už jsme se bavili tady:

https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... &start=260

Je skvělej na hry, solidní HDR, odezva, netrpí žádnym black smearingem jako jiné VA, nemá inputlag, atd. Ale trpí static ditheringem a BGR uspořádánim pixelů, neni tedy vhodnej na koukání z krátké vzdálenosti a na práci s textem... a ty na tom chceš programovat....


Podívej se , bohužel tě zkalmu, žádnej z těch 40+ "monitorů" na tohle neni, jsou to jen převlečený TV a tam se u VA rozmohlo BGR uspořádání a další nedluhy co na filmy moc nevaděj, ale na to co budeš dělat ty ano. Tvou jedinou šancí je jít do IPS, ale připrav se na sRGB only barvy, mizernou černou a kontrast. Ale na programování to asi jinak nedopadne protože jedině ty ti garantujou aspoň standard RGB pixely a solidní ostrost.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od Ache »

Ono asi u programování nemusel vadit ani tolik ten dithering... Jde o to co se na tom bude dělat... kdyby i grafika, tak IPS bude rozhodně lepší volba.

Například tenhle - (samozřejmě je to také jen převlečená televize):
https://www.alza.cz/43-philips-bdm4350uc-d4165628.htm

recenze:
https://pcmonitors.info/reviews/philips-bdm4350uc/

-narozdíl od toho VAčkovýho, netrpí na statický dithering. Nemá podporu širšího Gamutu, ale zase na práci je sRGB lepší volba (dokonce je od výroby kalibrován).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od marek16 »

IPSku jsem se právě chtěl za každou cenu vyhnout, kromě těch kvalitních od Dellu (a ty jsou zas cenově mimo) mi všechny přijdou oproti VA vyblitý, a černá humus. A víteco, když už dá člověk 14k za monitor, tak bych chtěl aby na něm vypadalo dobře všechno, a ne jen práce.

Static dithering jsem ještě na monitoru neviděl, takže nevím jak moc hrozný to bude, nicméně ten (předpokládám dynamickej) na plazmě co mám, není zblízka taky nic extra.
Co se BGR matice týče, je to fakt takovej děs na písmo, nebo se to dá napravit tím windowsím Truetype wizardem? (na ostrej text si docela potrpím).

Ideálně, nevíte kde se na ten Philips 436M6VBPAB dá mrknout naživo?
Quis custodiet ipsos custodes?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od Ache »

marek16 píše:(na ostrej text si docela potrpím).
To si docela odporuje s volbou VA panelu, protože ostrost je kvůli multidoménovým pixelům na VA dost často problém... týká se to sice hlavně těch herních ale čitelnost textu je na IPS nejlepší (nehrozí "rozdělení" pixelů). Podle té recenze by ostrost na tom philipsu měla být ok, tak jedině si ověřit jak moc bude vadit GRB uspořádání pixelů a ten statický dithering. Jinak ten VAčkove philips je lepší - gamut super, podpora HDR, odezva na VA nečekaně v pohodě (to je jinak největší achilovka VAček).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od marek16 »

Ache píše:To si docela odporuje s volbou VA panelu, protože ostrost je kvůli multidoménovým pixelům na VA dost často problém...
Tohle zní zajímavě, neměl bys k tomu nějaký články, kde by se to dalo nastudovat a pochopit?

Jinak vycházím ze zkušenosti se Samsung C24FG73 (VA) - nebylo to nejlevnější VA na trhu, ale ostrost, barvy, černá, všechno je perfektní, takže od té doby považuju VA za nejlepší technologii
(samozřejmě na poměry LCD; a potom, co si člověk poladí nastavení a Truetype).
Quis custodiet ipsos custodes?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

VA je ok ale jen v určitejch provedeních. Tyhle televizní panely maj prostě ty nedostatky co ti byly již řečeny. Black smearing, horší ostrost a BGR pixel layout.

Ten Philips je good protože nemá žádnej smearing, má dobrou odezvu, a nádhernej gamut a kontrast (je velkej rozdíl mezi shit VA s 2500:1 a good s 4500:1), ale má BGR pixely a statickj dithering no.... Ano je to to co jsi viděl na plazmě, akorát že to nebliká, je to statický. Kdyby byl někde vystavenej sám bych se podíval, dodnes čekám na 120hz verzi, kterou Philips slíbil a i v 32" provedení, skutek ale zatim utekl (jako u většiny věcí v tomhle roce).
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od Ache »

marek16 píše:Tohle zní zajímavě, neměl bys k tomu nějaký články, kde by se to dalo nastudovat a pochopit?
To chce mít dlouhodobé zkušenosti. :) třeba předchozí model toho samsunga C24/27FG70 tu ostrost měl naprd, protože pixely rozděloval viz přímo moje recenze na PCT - makro fotka řekne víc než xxx slov:
https://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/ac ... pixely.jpg
(hrana černý a bílý barva není na úrovni celého subpixelu pixelu, ale je rozdělena)

normální monitor:
https://pctuning.tyden.cz/ilustrace3/ac ... pixely.jpg
(hrana barev je přesně na hraně pixelu - text bude ostřejší)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od marek16 »

hm, prošel jsem většinu recenzí na netu a moc mi nepomohly. Dost z nich zmiňuje, že na text by skutečně mohl pomoct ten Truetype wizard, ale víc mě sejří ten dithering, je fakt dost vidět a hnusný. Chápu to správně, že je tam použitej pro zobrazení 10bit barev? Nedal by se prostě "vypnout" tak, že v driveru grafiky natvrdo nastavím jen 8bit a hotovo?

A co jsem tak koukal na to dlouhý vlákno, vidím že někteří jsou tu slušně informovaní i o tom co se chystá za produkty: jaká je šance že se v rozumné době (třeba do roka) objeví podobnej monitor bez výše zmíněných nedostatků, ideálně zahnutej, do dvaceti tisíc?
Quis custodiet ipsos custodes?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od Ache »

marek16 píše:hm, prošel jsem většinu recenzí na netu a moc mi nepomohly. Dost z nich zmiňuje, že na text by skutečně mohl pomoct ten Truetype wizard, ale víc mě sejří ten dithering, je fakt dost vidět a hnusný. Chápu to správně, že je tam použitej pro zobrazení 10bit barev? Nedal by se prostě "vypnout" tak, že v driveru grafiky natvrdo nastavím jen 8bit a hotovo?
Tím to nebude, protože ten dithering je strašně viditelný (podle těch fotek v recenzi) - tj. nebude sloužit k zjemnění 8bit na 10bit, ale možná nějaké zjednodušení uvnitř (kvůli rychlosti a pod). tj ať už na vstup dáš 8 bit nebo 10bit (pro HDR), bude tam ten dithering vždy (pokud neopravili mezitím firmware a není tam vůbec) :wink:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
MichMio
Nováček
Nováček
Registrován: 04. úno 2021

Re: 43" NEC MultiSync E437Q - zkušenosti?

Příspěvek od MichMio »

A co si myslíte o Samsungu LH49QBREBGCXEN prej "Profesionální displej QB49R" chci to v první ředě na text, velké tabulky exel, spíš spousta menších najednou, v druhé řadě filmy. Jak na tom bude vypadat drobný text?
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“