Spálený zdroj?

Problémy, rady a vše ostatní k PC zdrojům, UPS, napájení a voltážím, wattmetrům i počítání spotřeby.
sebaplex
Nováček
Nováček
Registrován: 09. srp 2020

Spálený zdroj?

Příspěvek od sebaplex »

Zdravím, v pátek se mi z počítače linul zápach spáleniny, upřímně nevím odkud přesně to bylo, zápach byl spíše v prostoru pokoje. Počítač jel normálně dál, jenže já zazmatkoval a vypnul PC vypínačem na přepěťové zásuvce. Stalo se tak poté, co jsem do PC přidal 1 TB HDD WD Blue a nainstaloval na něj Ubuntu. Kromě instalace her na Steamu, povolení G-Sync v ovládacím panelu a úpravy frekvence monitoru (Asus VG249Q) na 144 Hz jsem s tím nic nedělal. Pak jsem se přepnul do Windows a pokoj se mi naplnil zápachem. Moje sestava je i5-7600, GTX 1080, 2x8 GB RAM, 120 GB SSD, 1 TB M.2 SSD, 3 TB HDD. Zdroj je Seasonic SS-500ET (500 W). Nechápu odkud se ten zápach vzal, a vím že vy to také nemůžete vědět, jenže deska se zdá být vpořádku. Objednal jsem tedy nový zdroj (850 W), lepší než ten starý, s tím, že starý vyreklamuju. Ještě mě napadla grafika, že by se některý větrák netočil, ale v tu dobu jsem nic nehrál. Co by to podle vás mohlo být? Odhadl jsem správně že zdroj? Ale nezdá se mi, že by jeden disk navíc nadělal takovou paseku.
CPU: i5-7600; MOBO: Asus B150M Pro Gaming; RAM: 2x 8 GB 2133 MHz; GPU: GTX 1080, PSU: Seasonic Focus Plus 850 Platinum; PANEL: Asus VG249Q (Full HD IPS 144 Hz 24"), Philips Brilliance 221B (Full HD IPS 60 Hz 22")
Banana
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. led 2004

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Banana »

a počítač jede normálně dál?Naběhne?Pokud ano tak je nutné na všem zkontrolovat teploty
v zátěži by si mohl pápnout na hranici toho zdroje
popravdě to nemusí být ani z pc, ale z něčeho jiného
sebaplex
Nováček
Nováček
Registrován: 09. srp 2020

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od sebaplex »

Ano, počítač normálně jede na novém zdroji, a nic nesmrdí. Trochu jsem se plácnul přes kapsu a koupil Seasonic Focus Plus 850 Platinum. Jinak nevím jak zkontrolovat ostatní teploty, doporučil bys nějaký program? Používám MSI Afterburner, ale tam se dá sledovat jen GPU a CPU během hry.
CPU: i5-7600; MOBO: Asus B150M Pro Gaming; RAM: 2x 8 GB 2133 MHz; GPU: GTX 1080, PSU: Seasonic Focus Plus 850 Platinum; PANEL: Asus VG249Q (Full HD IPS 144 Hz 24"), Philips Brilliance 221B (Full HD IPS 60 Hz 22")
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od LukášST »

dost používanej a friendly soft je https://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor.html
sebaplex
Nováček
Nováček
Registrován: 09. srp 2020

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od sebaplex »

Ok, tak HWMonitor mi ukazoval teplotu desky 118 °C, zatímco v BIOSu to bylo okolo 30. Ostatní teploty se zdají být ok. Akorát grafika se při používání systému se zapnutým prohlížečem trochu zapojuje a teplotu má lehce pod 50. Nemyslím si že to je úplně v pohodě, ale co já vím... :bigups:
CPU: i5-7600; MOBO: Asus B150M Pro Gaming; RAM: 2x 8 GB 2133 MHz; GPU: GTX 1080, PSU: Seasonic Focus Plus 850 Platinum; PANEL: Asus VG249Q (Full HD IPS 144 Hz 24"), Philips Brilliance 221B (Full HD IPS 60 Hz 22")
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Behemot »

Klidně se mohl spálit jen nějakej pin na konektoru a podobný věci. SATA konektory kde kdo poslední dobou omrdává čímdál víc (a to je podle už normovanej poněkud dost daleko za tím, co bych tím dolouhodobě já tlačil) a podobný věci se začínají dít asi ne běžně, ale rozhodně víc :?
coyd
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. led 2010
Bydliště: Ostrava TBC - The Black City

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od coyd »

Tak 118st u desky urcite neni normalni, mohl bys tu hodit screen z toho HW infa ktereho presne senzoru se to tyka ?
CPU: AMD Ryzen 7 5700X@4,5GHz MB: ROG Strix X570-I Gaming GPU: Inno3D GeForce RTX 4070 TiS (1,0V)
RAM: 2x16gb G.Skill Trident Z RGB@3333MHz PSU: Seasonic Focus 650W Case: Metallic Gear NEO Mini V2 Silver
CPU cooler: Corsair H100x Monitor: 27" AOC AG271QG 165Hz 2K G-Sync
sebaplex
Nováček
Nováček
Registrován: 09. srp 2020

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od sebaplex »

Tady je ten screenshot.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
CPU: i5-7600; MOBO: Asus B150M Pro Gaming; RAM: 2x 8 GB 2133 MHz; GPU: GTX 1080, PSU: Seasonic Focus Plus 850 Platinum; PANEL: Asus VG249Q (Full HD IPS 144 Hz 24"), Philips Brilliance 221B (Full HD IPS 60 Hz 22")
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Alfajk »

118 stupnu na PCB uz smrdi spaleninou, ta teplota bude nesmyslna

koukam ze to je asus deska, mas nainstalovanej AI suite? Ten zmeri teploty presne, zkus to pres nej

je dost mozny ze se pripekl ten starej zdroj, tomu hraje do karet i to, ze s novym uz to nesmrdi. Kde ten starej zdroj skoncil?
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
sebaplex
Nováček
Nováček
Registrován: 09. srp 2020

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od sebaplex »

Díky všem za reakci. AI Suite ukazuje okolo 30 °C, stejně jako BIOS.

Starý zdroj je ještě v záruce, tak ho reklamuji.

Nechápu proč se to stalo, kalkulátor od Seasonic doporučil 450 W zdroj, starý byl stavěný na 500. Asi špatný kus. Ale vydržel skoro 3 roky.
CPU: i5-7600; MOBO: Asus B150M Pro Gaming; RAM: 2x 8 GB 2133 MHz; GPU: GTX 1080, PSU: Seasonic Focus Plus 850 Platinum; PANEL: Asus VG249Q (Full HD IPS 144 Hz 24"), Philips Brilliance 221B (Full HD IPS 60 Hz 22")
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Atapi »

Na kalkulačku se nedá spolehnout u starýho zdroje... SS 500ET je co se týče 12 V větví jenom 400W zdroj a navíc to má ještě omezené na 200 W na jednu větev, takže pokud to nezatížíš rovnoměrně, tak může být problém.
SS500ET je pro moderní herní PC už celkem zastaralý a nedá se považovat za 500W zdroj, pro představu focus gold 450 má napsané 444 W na jedné 12V větvi (což je dneska to nejdůležitější), byť celkový výkon má o 50 W nižší než starej 500ET.
Obrázek
sebaplex
Nováček
Nováček
Registrován: 09. srp 2020

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od sebaplex »

Ok, díky moc za odpověď. Příště se radši poradím, protože jsem jen hráč, elektřině vůbec nerozumím. A ten nový zdroj Seasonic Focus Plus 850 Platinum jsem vybral dobře?

Jen tak mimochodem, PC jsem stavěl aniž bych o tom něco věděl, v lednu 2017. Podle toho to taky vypadá - desku jsem sehnal použitou levně, určená původně na Skylake. i5ku jsem mohl vybrat levnější než 7600, ale lákal mě výkon jednoho jádra kvůli starším hrám. Navíc tu ještě nebyly Ryzeny, horší dobu jsem vybrat nemohl. No, čekám že budu tak za rok upgradovat. GK jsem dokupoval z bazaru, a ten procesor ji i přes věk omezuje (v hraní na 144 Hz, v 60 pohoda).
CPU: i5-7600; MOBO: Asus B150M Pro Gaming; RAM: 2x 8 GB 2133 MHz; GPU: GTX 1080, PSU: Seasonic Focus Plus 850 Platinum; PANEL: Asus VG249Q (Full HD IPS 144 Hz 24"), Philips Brilliance 221B (Full HD IPS 60 Hz 22")
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Atapi »

No zdroj to je slušný ne že ne, na současný PC je teda dost předimenzovaný, ale to samozřejmě ničemu nevadí, zvládne klidně upgrade ve stylu 3080ti + ryzen 4900x za ten rok... 8-)
Tak v tom lednu 2017 to byl ještě relativně slušný herní PC, jen jsi to koupil v blbou dobu no. :)
Obrázek
Banana
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. led 2004

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Banana »

Ten nový zdroj je super.Lepsi efektivita, velká rezerva do budoucna.Ano klidně mohl být k dané sestavě o něco slabší, ale vzhledem k tomu co jsem napsal výše je to dobré.
Ta sestava těmi komponenty tak nějak odpovídá.Jen ta grafika a zdroj jsou o něco lepší k té sestavě, ale dají se ponechat pro budoucí upgrade.
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Behemot »

Atapi píše:Na kalkulačku se nedá spolehnout u starýho zdroje... SS 500ET je co se týče 12 V větví jenom 400W zdroj a navíc to má ještě omezené na 200 W na jednu větev, takže pokud to nezatížíš rovnoměrně, tak může být problém.
SS500ET je pro moderní herní PC už celkem zastaralý a nedá se považovat za 500W zdroj, pro představu focus gold 450 má napsané 444 W na jedné 12V větvi (což je dneska to nejdůležitější), byť celkový výkon má o 50 W nižší než starej 500ET.
Skoro celou historii výroby S12II a na tom postavenejch OEM verzí to žádný skutečný větve nemělo, co psali na štítku je hezký, ale ty zdroje většinu času neměly ani OCP, maximálně tak ochranu přetížení celýho zdroje.

Ten novej s tím výkonem zvládne víc než tři nynější sestavy najednou, tolik k tomu že stačí „trošku“ slabší :roll: :lol:
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Atapi »

Tak jde i o to jestli to nebylo třeba kvůli drátům a konektorům, některé zdroje mají v pohodě 2x 8pin na jednom kabelu, tak třeba aby nenapadlo někoho zapojit redukcema jednu silnou grafiku na jednu větev nebo co já vím. :lol:

To že stačí slabší jsi psal ty, tak nechápu nějak co tím myslíš, však jsem mu psal že to co má teď zvládne v poho high-end herní PC budoucí generace. Imho pokud neplánuju kupovat high-end, tak bych se držel někde okolo 550 W, možná 650 W pokud chci mít jistotu že když koupím grafiku za 15-20K, tak to stále bude mít nějakou rezervu.
Obrázek
sebaplex
Nováček
Nováček
Registrován: 09. srp 2020

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od sebaplex »

Tak menší aktualizace. Včera večer jsem nechal PC uspané, a šel jsem ven se psem. Jak jsem se vrátil, opět zápach spáleniny. Vypnul jsem PC, očichal, nešlo to ze skříně. Tak jsem si říkal že to byly asi spálené můry v lustru. Zapnu PC, po chvilce opět zápach. Asi jsem na to přišel, je to monitor. Ten "starý" 60 Hz. Smrdělo to "za ním". Akorát mi nejde do hlavy proč by smrděl v režimu spánku. Možná už mám špatný čich. Monitor ještě otestuji, někde venku na zahradě, ať ho kdyžtak můžu pokropit. :lol: Stejně tak ten starý zdroj, který jak jsem si všiml, už není v záruce. Takže to nakonec asi nebyl on. Ale nechápu že by se ten monitor "projevil" skoro po 2 týdnech. Jestli ono to nemá dočinění s tou "novou" grafikou. :?:

Jinak co se týče toho nového předimenzovaného zdroje. Mám v plánu high-end sestavu. Ale až tak za rok, začnu odkládat peníze. Zdroj má 10 let záruku, což je v pohodě.

Edit: Ještě by mě zajímalo jak moc přesné je to AI Suite na měření teploty. Teď vklidu má CPU 34 °C, MB 31, GPU 44.
CPU: i5-7600; MOBO: Asus B150M Pro Gaming; RAM: 2x 8 GB 2133 MHz; GPU: GTX 1080, PSU: Seasonic Focus Plus 850 Platinum; PANEL: Asus VG249Q (Full HD IPS 144 Hz 24"), Philips Brilliance 221B (Full HD IPS 60 Hz 22")
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Atapi »

No to je dost možné, v klidu to jsou normální teploty.
Jako chápu že tohle se blbě hledá, může za tím být jeden špatný kontakt který chvílema funguje a chvílema se tam něco připálí. Častějc to jde ze zdroje atd., ale samozřejmě může se to stát i jinde, že by to bylo výměnou grafiky pochybuju, neměla by na funkci monitoru mít žádný vliv.
Obrázek
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od python.p »

Víc FPS až z toho bylo monitoru horko... :D :D :D
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Behemot
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 17. srp 2006
Bydliště: 50°4'52.22"N, 14°23'30.45"E... VŽDYCKY prodávám i jinde...
Kontaktovat uživatele:

Re: Spálený zdroj?

Příspěvek od Behemot »

Ten filips? Vodkáď seš?
Odpovědět

Zpět na „Počítačové a záložní zdroje“