zkrat uvnitr PCIe slotu?

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Odpovědět
pm74
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: praha 4

zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od pm74 »

Cau, skladam mini PC s thin ITX deskou a gtx1060. Procesor je i5 (35W), deska Advantech aimb-285 ma jen PCIe 4x a je napajena externi 220w/12V cihlou. Ten zamer je trochu na hrane, ale jsou pro to duvody :-D . Je mi jasne, ze slot da jen standartnich 25W, takze se musi dokrmit z riseru plus zbytek energie pro kartu doda adapter.
Tak a ted problem: byl jsem netrpelivy a protoze napajeny riser z Ciny dorazi az za mesic a ja potreboval vyzkouset funkcnost karty, zacal jsem bez hlubsi znalosti veci bastlit. Na obycejnem riseru 1x na 1x http://www.compuny.cz/images/riser_pci_ ... rtmu3a.jpg jsem prestrih 12V zily a GND v napajeci casti a napojil to na rozvetveni u adapteru. Nekolikrat cele promeril, pred zapojenim zkontroloval. Bezelo to, nabootovaly Winy, ale najednou povedomy smradek. Okamzite jsem to odpojil, zadny kour, zadna spalenina na desce, jen mi prijde, ze smrdi PCIe slot. Vyfoukal jsem slot, peclive zkontroloval piny a zkousel i merit eventualni zkrat na tech sousednich, ale nic jsem neobjevil. Vyzkousel jeste jeden boot, po vterine zase smradek, takze jsem to rychle vytah. Prijde mi, ze je nekde zkrat a narusta teplota, proto ten pach spalenyho plastu. K prepaleni vodice, nebo zahoreni asi jeste nedoslo - deska, zda se, ma snahu bootovat. Netusite nekdo, co jsem zpusobil, nebo kam zamerit pozornost?
certes
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2008

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od certes »

Nemůže to být obejitím kapacitního filtru před mosfetama na desce ? Náběhový proud je občas pěkný prevít ale to by se pak pálilo ve spojení redukce a grafika. :?:
Ryzen 7 5800X@87W - NH-U12A - TUF B550 - 4x8GB 3600CL16 - RX 5600XT@130W - 870 EVO + 860 EVO - TX550M 550W - Xonar DX - EIZO FG2421
pm74
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: praha 4

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od pm74 »

To je na me trochu slozity, zkus to prosim rozepsat. Moje teorie je, ze pri tom prvnim zapojeni s grafikou jsem to nacal. Nekde doslo k narustu proudu, zahrati vodice, roztaveni plastu a zkratu . To druhy zapnuti bylo uz se zkratem, ale stale bez fatalnich nasledku. Problem je, ze vlastne nevim, co merit, protoze neni nic videt. Nemuze byt problem v tom, ze jsem prerusil ty vodice v riseru, nebo naopak, ze jsem jeden 12V nechal? Uvaha byla takova, ze kde netece proud, nic se nestane, takze preruseni vodicu nevadi, ale vim o tom kulovy. Rikal jsem si, ze se do toho radsi nebudu s*at, ale pokuseni bylo prilis velky :-D
Jeste prikladam odkaz na desku a schema toho bastlu s riserem
https://www.advantech.com/products/68cc ... a62fd52657
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hmm, to o čem mluvil certes by nastat nemělo, protože pokud dobře vidim tak tahle deska nemá ňákou vlastní kaskádu pro 12V pro PCI-E slot, je to vedený rovnou z napájení, neměly by se tam teda sejít fáze, nebo vybít kondíky a pod.

Upřímně řečeno, jako nejpravděpodobnější scénář mi přijde že ten riser je vadnej. znam kvalitu těhlech "hardrovejch" z doby kdy jsem těžil a občas je to fakt výkvět. To nebo jsi tam něco naletoval špatně. Něco je prostě ve zkratu a spojení 12V a zemí co máš na molexu s těma v PCI-E slotu by to nemělo způsobit.
pm74
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: praha 4

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od pm74 »

Zatim diky za reakce, kazda rada dobra. Ted jsem si uvedomil, ze jsem zapomel upresnit druhej boot. Byl bez riseru a GPU. Kazdopadne pro ten prvni smradek byl riser v podezreni, odlepil jsem kryci pasku a opravdu je to prasarna. Dve nevyuzite zily paskoveho vodice (v miste zamku na slotu) mely odizolovane konce a ohnute k jedne strane tak, ze se dotykaly sousedniho pinu. Skoro to vypadalo, ze by se mohly dotknout i toho dalsiho, ale promeril jsem a dobry. Na druhem konci byly zily zaskripnute, takze by se to nemelo zkratovat ani takhle.
Zapojeni jsem kontroloval x-krat, jak riser, tak homemade rozbocku u adapteru, vizualne i propipaval a nic. Coz samozrejme nevylucuje, ze tam chyba neni. Nejpodivnejsi je, ze ten smrad byl pri bootu jasne citit, ale kdyz to vypnu a snazim se to misto najit, neni to vubec zrejmy. Trochu smrdi slot, ale na pohled je ok.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hlavně děláš tady čachry machry který si možná i můžeš odpustit, protože ten slot klidně může pojmout full 75W ač má psanejch 25W. V 4x slotech GPU obvykle bez problémů fungujou a Nvidie dovedou power-shiftovat load mezi konektory, karta a controller ví kolik kde dostává.

Tím chci říci že na 90% to pojede naprosto bez problémů. Na 5% to lehne protože ta "cihla" nebude mít dost výstupních kondíků a při náběhu do 3D loadu grafiky to lehne protože neustojí ten peak, ač průměrná load spotřeba by byla třeba jen 120W. Těch zbylejch 5% dávám jakémukoliv jinému jevu (včetně opravdu omezeného slotu ze strany desky). Pokud by to dopadlo na ten slot tak stejně pořídíš (doufám) powered 4x nebo 16x (slot neni na desce mechanicky ukončenej, půjde tam tedy vložit jakejkoliv) riser.

Teď jen doufejme že to co se nyní stalo něco na desce neodpálilo.
pm74
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: praha 4

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od pm74 »

Mozna mas pravdu, dokonce jsem si to taky myslel a ten otevrenej slot by tomu i nasvedcoval, ale resil jsem to s technickou podporou a tam tvrdi, ze ne. Ten technik sice vedel hovno, ale predhodil docela smysluplnej argument: zadna firma nebude v OEM segmentu produkovat nic nad ramec standardu, protoze to vzdy znamena zvyseni nakladu. K slotu, kterej pobere 75W musis dotahnout mnohem sirsi cesty a navrh se stava komplikovanejsim a tudiz drazsim a tohle je thin ITX, moc mista tam neni...
Jestli se nepletu,tak power management u GTX1060 je nastaveny natvrdo na 50/50 cca 60W slot, 60W 6pin v loadu. Testy tomu nasvedcuji a nekde jsem myslim videl i neuspesny pokusy ovlivnovat to modifikaci biosu.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pleteš, Pascall bios mod jsi vidět nemohl protože Pascall editovat nejde, a pro 75W nepotřebuješ žádné extra silný vodiče, je prostě velká šance že to prostě pojede.
pm74
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: praha 4

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od pm74 »

Shvalne jsem to dohledal a mas pravdu, trochu se mi to pomichalo - uprava biosu se tykala GTX980 a byla uspesna a padlo to jako tip ve vlakne k 1060, takze k nicemu.
Kazdopadne tohle je vyjadreni z Advantechu:
Is it possible to somehow find out if the board has sufficiently dimensioned copper traces to give more than the standard?

I’m sure that it was designed like PCIe standard. Everything above standard generate extra costs.

Do I risk damaging the board if I try to install the GPU, or "just" that the card will not work properly? – probably you will burn out power traces on the motherboard.
Nechtel jsem riskovat a rikal si, ze riser bude jistota. A nakonec jsem to svoji nedockavosti stejne dom*dal. A vubec, muzou za to Cinani, kdyby doruceni netrvalo dva mesice, tak by se to nestalo :-D .
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tech support je obvykle (jak už jsi sám poznamenal) dělanej lidma co ani nejsou přes HW ajediný co říkaj je to co najdou v dokumentaci.

Stalo se ti snad někdy že by ti support řekl "jo tohle bude fungovat" u něčeho co neni v support listu? Nebo "ve skutečnosti to zvládne více než máme ve specs" eh, to neudělaj nikdy.
pm74
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. zář 2009
Bydliště: praha 4

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od pm74 »

Ano, ale ten ekonomickej argument je neuprosnej, i kdyz ho psal jouda. A na 75W potrebujes 3x sirsi cesty nez na 25W, takze komplikace a kvuli cemu? Tenhle board se pro 16x grafiky v 99,9% pripadu nepouziva...
DOC_ZENITH píše: Nvidie dovedou power-shiftovat load mezi konektory, karta a controller ví kolik kde dostává.
Tohle me jeste zaujalo. Jak karta pozna, ze si ze slotu nesmi vzit vic nez 25W a proc by to delala? Karty jsou navrhovane na 16x a nikdo si nejspis nekomplikuje zivot tim, ze by je chtel nejakej blazen provozovat ve 4x slotu. A jestli se nepletu, tak na strane desky zadna kontrola a omezeni max odberu ze slotu taky neni, nebo?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: zkrat uvnitr PCIe slotu?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nepozná, prostě to zkusí a když ten proud nezíská tam stahne o to více z 6-pinu, pokud tam teda ten load mechanizmus je, což by měl bejt protože už jsme dávno za dobou děleného napájení kde to se napájí z toh oa to zas z toho, vše se nakonec sejde na kartě jako 12V zdroj a z něj se pak mosfetama dělaj menší voltáže.

Pointa toho co jsem řekl předtim je že i kdyby, tak sorry ale 75W neni při 12V dost na ňáké pálení PCB pokud je tam pravá měď.

Deska paradoxně může mít kontrolu odběru a může udělat safe-shutdown pokud jí to překročí. To se dělo u Radeonů 480 s prvnim biosem jestli ještě pamatuješ tu kauzu, pak přišel pro karty opravnej bios co změnil power-shifting aby braly méně ze slotu a více z konektorů a bylo pro problému.

Nicméně, zde, kde byl slot uveden ve zkrat a byl tam takovej odběr že se začal pálit, a přesto žádnej shutdown nebyl, se zdá že se nikdo s ňákejma ochranama neobtěžoval, jak už bylo zmíněno, zvedly by manufacturing costs, hehe.

Obecně, kartám je fuk co si deska napíše do specs. Prostě počítaj s 75W a většinou to prostě funguje. Já když jsem těžil litecoiny tak jsem jel čtyři 7970tky na starý NF4 desce (do který jsem ani nezapojil ten přídavnej molex), jedna v 16x slotu, jedna v 4x slotu a dvě na 1x slotech v riserech a jelo to. A to každá karta žrala 250W a polovina z nich si to sála přes redukce z molexů na starym zdroji s vybouchanejma kondíkama.

///PET5: Smazán nevhodný příspěvek jiného uživatele. Prosím vyvarujte se OT
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“