Ryzen 7 5800X(3D)/5700X(3D), Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Odpovědět
maxim666
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. pro 2016

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od maxim666 »

crashPC píše:Oki. Zítra.
Novej BIOS od Asusu byl staženej z webu. Lidi posílaj různý stížnosti se stabilitou, RAM, cache, vyššíma teplotama CPU. :mrgreen:
Tak jsme asi doma. I tak to zkusim.
Mám ASUS Strix B550 E Gaming- nový BIOS 1401 je více buggy než beta BIOSY před nim ,
musel jsem použit BIOS Flashback, jinak to nešlo.
BananaYoe
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. bře 2006
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od BananaYoe »

Zkusím se zeptat i tady. Novej kompl. Ryzen 5950X deska asus X570 F gaming, chladič fractal design celsius+ s36 prisma, FRONT instalace.
Problém se teplotama. BIOS zapnutý PBO, když ho vypnu propadne se rapidně výkon jak multi tak single.
Procesor stabilně v MULTI cca 4600Mhz v boostu - teplota 90°C. ryzen master ukazuje 160W spotřebu.
v single takty cca 4850Mhz - teplota 70°C
V idle se teploty chovají divně když ho nataktuju bez boostu na 4000Mhz teplota idle 37°C ale když ho nechám na automatiku kdy základní takt je 3400Mhz tak mám teploty ve win 45-60°C.
Na ramkách mám zaplej DOCP profil takt 3600, časování dle výrobce sedí.
Cinebench 23 - 28980 multi a 1605 single. Když vypnu PBO nebo snížím PPT tak se to projeví dost drasticky na výkonu. Chce to lepší chladič? Měl jsem za to že AIO pumpa navíc s 360mm radiatorem to musí uchladit. Pastu jsem tam dal svou nenechal jsem tam tu s výroby. Pak jsem ještě zkusil nasadit BOX chladič z 3600X a ten si to nedával už vůbec cca o 10-15 stupnů vyšší teploty.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od crashPC »

Co to je "drasticky"? Propadne se i single core?
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od crashPC »

Trek píše:V tom případě snižuj PPT do tý doby než budeš mít max teplotu 85C v Cinebenchi.
Pak snižuj EDC do tý doby než začne klesat výkon.

To PPT umožní zjišťovat jakej má vlastně chladič výkon, de facto změříš výkonnost chladiče pro dané nastavení otáček ventilátoru. Výsledná hodnota je pak vidět jako max CPU Power v Ryzen Master nebo hwinfo.
Stalo se co jsem čekal. PPT jsem sundal na 170W, a motal jsem se kolem 86 stupňů.
Výkon již začal klesat. CB r23 multi mám 22470, tedy o 355b méně. A To jsem se nyní ujistil všechny větráky v case pustit na max, zatímco při minulém testu zcela jistě byly na méně. Ten procesor se chová správně a očekávatelně, ale prostě je vytavenej a chladič nestíhá.

Takže bych si stále stál na svém - pořídit Noctuu NH-D15, otočit větráky, vyladit. Pravděpodobně skončim na PPT kolem 180-190W, a vzhledem k tomu jak málo mi teď klesnul výkon, to skousnu.

Jinak na Ninje jsem si všimnul, že má styčnou plochu minimálně v jedné ose nepatrně vypouklou, a na osovém středu procesoru je pasta vytlačena až na kov, zatímco po stranách nepatrně zbývá. Třeba i v jiném tvaru základny Noctua pomůže. Uvidíme.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Trek »

crashPC píše: Stalo se co jsem čekal. PPT jsem sundal na 170W, a motal jsem se kolem 86 stupňů.
To ti chladí hůře než moje Nocutua se 4 heatpipe, ale je to proto, že máš "vadný kus", u tý mojí Noctue je dotyk po celý ploše rovnoměrnej. Ono je to vlastně krásný, že si tím procesorem velice přesně změříš výkon chladiče, teď jsem to zkoušel, poté co odemknu limity na limity desky a pustím Cinebench multi tak se po čase ustálí odběr a v hwinfo vidíš v kolonce CPU Package Power (SMU) výkon chladiče, v mém případě chladič je schopen uchladit 200W.
PPT ale mám pro provoz 170 abych nedosahoval 90C a byla tam trochu rezerva.
Naposledy upravil(a) Trek dne sob 2. led 2021, 10:32, celkem upraveno 1 x.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Trek »

BananaYoe píše:Procesor stabilně v MULTI cca 4600Mhz v boostu - teplota 90°C. ryzen master ukazuje 160W spotřebu.
Chladící výkon low end vzduchového chladiče. Pro test sundej bočnici, jestli se to zlepší, pak by bylo nutný přidat ventilátory do skříně. Pokud to nepomůže tak je problém s chladičem (málo pasty, nerovnoměrný dotyk chladiče na cpu, apod.).
Oni ty AIO nemaj zas takovej výkon oproti vzduchu nemají, není tam skoro žádná kapalina.

Edit:
Každopádně si myslím, že provozovat to na 90C s AIO se nedá, si pust nějakou náročnou hru, třeba Cyberpunk s posledním updatem strašně šťaví CPU, více než Cinebench, takhle hraj několik hodin a podívej se na teplotu vody v tom AIO, to bude podle mne nějaká strašidelná hodnota na pokraji dezintegrace toho AIO.
Naposledy upravil(a) Trek dne sob 2. led 2021, 10:35, celkem upraveno 1 x.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od crashPC »

Trek: Noctua je Noctua, a než jsem updatoval BIOS, měl jsem teploty do 82 stupňů, a PPT se motalo kolem 170W se 186W peaky. Nejde to porovnávat. Prostě nejde. Noctua může mít jinej tvar základny. Vyráběj se tři. Konvexní, konkávní a rovnej. Podle toho jak to spáruješ s procesorem můžeš mít jiný výsledky. Mi víme, že AMD má chipletty někde mimo osu, a také čím nižší řada, tím vyšší teploty.

Úplně přesně výkon chladiče nezměříš, když nemáš normovanou styčnou plochu, výkon na plochu, a kvalitu kontaktu, chování procesoru pod rozdílným nastavením a BIOSem. Chce to mnohem víc diagnostiky, na kterou nemám náladu, a zkusil bych nejdřív střílet, a pak klást otázky. Nechce se mi vracet starej BIOS.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Trek »

Nesouhlasím, výkon chladiče změříš, protože vidíš přesně jak chladí tvůj CPU v konkrétní instalaci, což tě vlastně zajímá. Změříš si svůj kus na svym CPU.

Jinak díky za info že Noctua má konvexní ten coldplate, díval jsem se rychle na nějaký recenze a ten dotyk směrem ke kraji hodne slábne. Přemýšlel jsem taky o "upgrade" ale i D15 i U12A maj konvexní ten coldplate, takže by mi to zřejmě tolik nepomohlo.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od crashPC »

Ne.
Tuplem ne, když tam tu teplotu natlačíš zhruba za 10-15s. Respektive 84 stupňů tam vletí skoro hned, a pak to rychle došplhá do 90ti.

Tim změříš nějaký mix intenzity a teplotní vodivosti, ale ne výkon.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Trek »

Když zapneš PBO s max limity a necháš nějakej stabilní test bežet (např. ten Cinebench), tak se ten výkon ustálí a CPU Package Power ti řekne výkon chladiče za daných podmínek. U mého Noctua NH-U12P je to 200W.
Jinak jsem to zkusil nastavit ještě jinak a zatím nejlepší výsledky co se týče provozních vlastností a výkonu mám když nastavím ten temperature throttling a ostatní zvýším. Temperature throttling mám snížený na 80C a ostatní hodnoty zvýšené a geekbench score single 1755, multi 18530 (5950x). Musel jsem to takhle poladit kvůli Cyberpunku (šílená hra co se týče technických parametrů) ale nakonec mám i vyšší výkon. VRM Loop max 65C, na to si prosím pěkně dávejte pozor, když tam napálíte EDC.

Dodatek:
Jinak koukám, že i ten můj chladič má konvexní coldplate, ale od tý doby co jsem na Gamers Nexus viděl měření teploty podle množství pasty procesoru pasty dopřávám nadbytek, ať se napapá. Říkal jsem si jestli jsem nedal moc ale vidím, že to bylo dobře pořádně tam nandat.
MonsterMX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. kvě 2010
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od MonsterMX »

Trek píše:Nesouhlasím, výkon chladiče změříš, protože vidíš přesně jak chladí tvůj CPU v konkrétní instalaci, což tě vlastně zajímá. Změříš si svůj kus na svym CPU.

Jinak díky za info že Noctua má konvexní ten coldplate, díval jsem se rychle na nějaký recenze a ten dotyk směrem ke kraji hodne slábne. Přemýšlel jsem taky o "upgrade" ale i D15 i U12A maj konvexní ten coldplate, takže by mi to zřejmě tolik nepomohlo.
Na poslednych Ryzenoch teda zmerias max tak prd a nie vykon chladica, kedze si limitovany velmi zlym odvodom tepla z Cpu
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od crashPC »

Trek píše:Když zapneš PBO s max limity a necháš nějakej stabilní test bežet (např. ten Cinebench), tak se ten výkon ustálí a CPU Package Power ti řekne výkon chladiče za daných podmínek.
Zase ne tak docela. Řekne Ti to, jakou intenzitu výkonu na danou nejistou styčnou plochu to dokáže absorbovat. A teoreticky ano, po dlouhé době, po absolutní saturaci chladiče je možné, že maximální výkon tuto hodnotu v nějakém poměru sníží. To ale není můj problém. Můj chladič očividně to teplo nestihne ani odvést do radiátoru. A po deseti minutách stále není saturovaný. Jeho teplota se při tomhle příkonu nemění.
Trek píše: U mého Noctua NH-U12P je to 200W.
Jinak jsem to zkusil nastavit ještě jinak a zatím nejlepší výsledky co se týče provozních vlastností a výkonu mám když nastavím ten temperature throttling a ostatní zvýším.
Může být. Každému, co jeho jest.

A viz MonsterMX.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Trek »

MonsterMX píše: Na poslednych Ryzenoch teda zmerias max tak prd a nie vykon chladica, kedze si limitovany velmi zlym odvodom tepla z Cpu
Změříš výkon chladiče v konkrétních podmínkách pro konkrétní procesor, přičemž je klidně možné že v jiných podmínkách pro jiný procesor bude výkon vyšší. Čili výkon chladiče není konstanta, ale mění se v závislosti na podmínkách.

Bylo by zajímavější, pokud byste uvedli kolik v těchto podmínkách dává vaše chlazení (typ chladiče, jaká je ventilace skříně). Pak by se mohlo ukázat, že pro ten daný procesor např. nemá smysl vůbec kupovat vodní AIO, ale stačí obyč vzduch.
Doer_cze
Nováček
Nováček
Registrován: 01. kvě 2019

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Doer_cze »

Zde jsou výsledky stabilního nastavení mé 5900x
Core Vid nastaven v Biosu 1,296V
LLC 1
CCD1 46x
CCD2 45x

Geekbench 5 Score
Single-Core Score 1748
Multi-Core Score 15918

https://browser.geekbench.com/v5/cpu/5664439
Max CPU Package power 160.9W
Max teplota 65,9 st. C

Cinebench R20
Multi core 23301 pts
VCore v loadu 1,200V
Max CPU Package power 169W
Max teplota 70st. C

Singlecore 1631pts
VCore v loadu (1,448- 1,472)V
Max teplota 62st. C

Prošel jsem hodinovým zátěžovým testem prime75 AVX smallFFT
VCore v loadu (1,152- 1,168)V
Max CPU Package power 227W
Max teplota 86st. C
teplota kapaliny při vstupu max 32 st. C
Reálný průtok kapalinou kolem 210l/h
ventilátory na radiátorech (420mm) 934rpm a (280mm) 774 rpm
WHEA Error 0
https://imgur.com/8mlWUzQ




Nenastavoval jsem vůbec curve optimizer, protože už od -15 jsem neprošel Curve Optimiser Stability testem: OCCT SSE small 1T a vyhazovalo mi to Whea Error.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Trek »

Dík za tip s curve optimizer stability testem! Říkal jsem si, jak vlastně otestuju single core zátěž, zatím jsem používal prime 95 s různým počtem vláken.
Takhle ani mně na 5950x -15 nejelo, PC se rebootlo, ale -10 je super stable zatím (desítky hodin zátěžových testů).

Jinak jsem zvědavej až budeš mít 5950x to budou monster výsledky, protože to chlazení máš perfekt. U toho Cinebenche R23 (ne R20) tě brzdí precision boost? protože máš nízkou teplotu i zátěž, jinak jsi na skoro na úrovni stock 5950x což je drsný. Máš to pěkný.
Doer_cze
Nováček
Nováček
Registrován: 01. kvě 2019

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Doer_cze »

Trek píše:Dík za tip s curve optimizer stability testem! ...
Není zač.
MonsterMX píše:..., kedze si limitovany velmi zlym odvodom tepla z Cpu
Neřekl bych, že je špatný odvod tepla. Naopak mne překvapil. Výše jsem dal odkaz na teploty při 230 Watech a myslím, že to jsem neměl při 230w ani s 9900k direct die na stejném okruhu.
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od crashPC »

Trek píše: Změříš výkon chladiče v konkrétních podmínkách pro konkrétní procesor, přičemž je klidně možné že v jiných podmínkách pro jiný procesor bude výkon vyšší. Čili výkon chladiče není konstanta, ale mění se v závislosti na podmínkách.
Už mě s tím sereš. :mrgreen: Takže, připravil jsem Ryzen Master. Zapnul jsem Cinebench a stopky. Teplota v ten moment byla 34,5 stupňů. V momentě, když na obrazovce naskočily první čtverečky renderu, tak jsem stisknul stopky (pod jednu sekundu delay). Teplota CPU vyletěla na 87,5 stupňů vyletěla za 3,5s, a 90 stupňů tam bylo za 6,8s. Opravdu si myslíš, že s tím má výkon chladiče COKOLI společného? :idea:

Doer: třeba opravdu mám špatný kus chladiče. Bůh ví. Doteď mě to netrápilo, než jsem updatoval BIOS.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Doer_cze
Nováček
Nováček
Registrován: 01. kvě 2019

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Doer_cze »

Trek píše:... U toho Cinebenche R23 (ne R20) tě brzdí precision boost? protože máš nízkou teplotu i zátěž, jinak jsi na skoro na úrovni stock 5950x což je drsný. Máš to pěkný.
Nebrzdí mne nic. Prostě to Multicore jedu na ručně nastavené frekvenci CCD2 4600MHz a CCD2 na 4500MHz schválně při nízkém napětí.
Mohu udělat i to score větší k 24tis při vyšším napětí, ale to není můj cíl. Můj cíl bylo najít frekvenci kterou uchladím při smallFFT. Mít to stabilní a hlavně nemít Throttling. Když se podíváš na ten odkaz Prime95, tak se frekvence ani nehla dolů. Nechci do toho CPU cpát vysoké napětí. Mám rád Ticho.
Doer_cze
Nováček
Nováček
Registrován: 01. kvě 2019

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Doer_cze »

crashPC píše:
Trek píše:
Doer: třeba opravdu mám špatný kus chladiče. Bůh ví. Doteď mě to netrápilo, než jsem updatoval BIOS.
Spíše mi napiš, jaké napětí a frekvenci máš v loadu při Cinebench R23. To vypoví daleko více.

Edit,.. také se prosím podívej na HWinfo, jak jsi na tom s teplotou CPU CCD1(TDie) a CPU CCD2(TDie).
V tom odkaze se můžeš podívat, že mám průměrnou teplotu po hodině testu CCD1 84,2st. C a CC2 84 st. C. To mi naznačuje, že mám chladič nasazený rovnoměrně dobře.
Naposledy upravil(a) Doer_cze dne sob 2. led 2021, 20:37, celkem upraveno 1 x.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 7 5800X, Ryzen 9 5900X/5950X - info, recenze

Příspěvek od Trek »

crashPC píše: V momentě, když na obrazovce naskočily první čtverečky renderu, tak jsem stisknul stopky (pod jednu sekundu delay). Teplota CPU vyletěla na 87,5 stupňů vyletěla za 3,5s, a 90 stupňů tam bylo za 6,8s.
Transientní odezva mě tolik nezajímá, psal jsem o ustáleném stavu, kdy se CPU díky precision boostu samo nataktuje a výsledek co je vidět - pokud je PBO enabled s max limity - v CPU Package Power je výkon chladiče. Prostě s PBO max limity se CPU samo nataktuje na výkon chladiče.

Proto all core overclock není výhodný, když se ponoříš do PBO a vyzkoušíš kombinace. Precision Boost prostě taktuje automaticky dle okolností a je to výhodné protože to vyšťaví z CPU maximum. Vadí ti hluk ventilátorů? Nastavíš temp throttling na nižší hodnotu a směješ se.
Doer by s jeho uber chlazením s vyladěným PBO rozbil bez problému 5950x.

All core overclock je věcí minulosti, legacy způsob.
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“