Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
renegade789
Nováček
Nováček
Registrován: 18. říj 2020

Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od renegade789 »

Dobrý den, chtěl bych požádat o radu, kde hledat problém s nově sestaveným PC, které vůbec nechce naběhnout.

Seznam komponent (vše nové, vybaleno z nerozbalených krabic):
CPU: AMD Ryzen 5 3600XT
Chladič CPU: SCYTHE Mugen 5 Rev.B
MB: ASUS ROG Strix X570-E Gaming
RAM: HyperX FURY DDR4 32GB (Kit 2x16GB) 3200MHz CL16
PSU: Seasonic FOCUS PX-750W
GPU: MSI GeForce GTX 1650 GAMING X 4G
SSD: Samsung SSD 970 EVO PLUS 500GB MZ-V7S500BW
Case: Fractal Design Define 7
Opt. mechanika: ASUS DRW-24D5MT

Komponenty jsou zapojeny správně, několikrát kontrolováno. Po zapnutí zdroje se rozsvítí RGB standby podsvícení desky, ale jinak je vše komplet mrtvé, pc nelze zapnout, nerozběhne se ani jeden větrák, nebootuje BIOS. USB přední (na casu) je pod proudem. Zkoušel jsem následující diagnostické postupy:

1) Zdroj samotný (mimo sestavu) při kontrolním spuštění funguje, resp. roztočí se jeho větrák. Výstupní hodnoty jsem zatím neměl možnost změřit.

2) Update BIOS přes USB na nejnovější dostupnou verzi (zadní USB na I/O blikalo po dobu updatu). CPU ale je podporováno i původním BIOSem.

3) Několikrát vymazáno CMOS (vyjmutím baterie i spojením jumperů na desce).

4) Prostřídání RAM a slotů, zkouška RAM modulů jednotlivě i po zapojení do dual channel).

5) Kontrola instalace CPU, čistoty pinů i socketu. Pasta nikam nepřetekla.

6) Zapojení větráků v casu přes Fractal Nexus 2 rozbočovač i napřímo do desky.

7) Spojení jumperů Switch Button na desce k vyloučení hardwarové vady tlačítka casu.

8 ) Vyjmutí všech komponent a zkouška zapojení samotné desky + zdroje mimo case, deska svítí standby RGB, jinak žádná Q-LED ani diagnostické OLED nic nezobrazuje. Po instalaci CPU +chladiče totéž, ani jedna LEDka, nic mimo RGB. Po instalaci RAM totéž.

Jsem v koncích, nenapadá Vás, co ještě vyzkoušet?

Inkompatibilitu MB a CPU je možné vyloučit. Možná inkompatibilita MB vs RAM? Na stránkách desky tato konkrétní RAM není uvedena mezi QVL. Nebo vadný procesor? Zdroj?

Poraďte prosím, už mě opouští zbytky trpělivosti.. :sad:
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od spajdr »

Pokud by zdroj šel v jiné sestavě, tak bych to tipoval na vadnou desku.
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od pilarius »

V RAM bych to nehledal, dva vadné sticky jsou takřka vyloučeny, navíc by to naběhlo v JEDEC.
Podle projevu bych se zaměřil znovu na to zapínání, fakt spojuješ správné piny? Podle manuálu jsou to na system panelu ty dva vpravo nahoře. Pokud ano, za mě je to bohužel vadná deska.
Jo a ještě bych zkontroloval dobré docvaknutí osmipinu napájení.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
renegade789
Nováček
Nováček
Registrován: 18. říj 2020

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od renegade789 »

Děkuji za tipy! Ve druhém PC nový zdroj funguje normálně. Ale jedná se o sestavu méně energeticky náročnou. Piny panelu zapínání jsem určitě nespletl, to jsem kontroloval několikrát. Napájecí konektory 24pin+8pin, event. 24pin+8pin+4pin jsou dosazeny na doraz. Mé podezření také padá na desku, když vůbec nezačne bootovat. Asi budu muset jít cestou postupného testování jednotlivých komponent výměnou. V kompatibilitě RAM a desky tedy problém není pravděpodobný?
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od spajdr »

Mám sice úplně jinou desku s jiným čipsetem, ale i kdyby ty RAMky nebyly kompatibilní, což je dost malá šance, tak větráky by se vždycky měly rozjet, i kdyby si ty RAMky tam vůbec nezapojil.
renegade789
Nováček
Nováček
Registrován: 18. říj 2020

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od renegade789 »

To mě právě zaráží, že na desce nesvítí ani žádná kontrolní ledka, pípák je potichu, větráky netočí. Jen to RGB podsvícení svítí, jinak mrtvo.
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od Nagant »

A ventilátor zdroje se roztočí, pokud je zapojen do MB?

Piny Power Button jsou tady, můžeš zkusit zapnout např. krátkým dotekem vhodné propojky apod.
Pokud jsi už zkoušel, tak nevím.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
renegade789
Nováček
Nováček
Registrován: 18. říj 2020

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od renegade789 »

Ventilátor zdroje se točí po zapnutí zdroje. Na desce se rozsvítí RGB podsvícení a napájí se USB porty. Dále nic, nebootuje, nesvítí žádná chybová LEDka. Větráky stojí. Tyto piny jsem zkoušel propojit i napřímo, abych vyloučil vadu tlačítka. Vypadá to na vadnou desku.
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od spajdr »

Jojo, nebývá to zrovna zvykem že dražší deska by byla hned od výroby vadná, ale stává se to no.
renegade789
Nováček
Nováček
Registrován: 18. říj 2020

Re: Nová sestava nebootuje (Ryzen 5 + X570), deska svítí

Příspěvek od renegade789 »

Potvrdila se domněnka z výroby vadné nové základní desky. Po výměně za jinou vše šlape jak má. Děkuji všem diskutujícím za ochotu dopátrat se příčiny problému!
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“