AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Grafické karty s libovolným GPU firmy AMD/ATI (např. Rage, Radeon).

Moderátoři: morke, Walker1134, Wilik

Odpovědět
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od HEAD »

DOC_ZENITH píše:A co vypnout updaty mistře? Nebo jsi už jakoukoliv kontrolu nad svym PC naprosto vzdal jako to MS chtěl?
Tam slo o to, ze ty ovladace jsou naka specialni vetev pro win11.Daleko novejsi nez cokoliv dostupne pro win10 a tim padem i vykon bude asi lepsi.
Bohuzel tam nefungujou profily pac je to cely prepracovany + tam neni relive.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od Krteq »

:roll:

Je to standardní DCH driver jen je distribuovaný pouze pro Windows 11. Verze komponent jsou takřka identické s 21.8.1

Radeon Settings jsou UWP, tj. bez ReLive a profily tam normálně fungují

Netuším co zas vyvádíš
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od HEAD »

Ulozeny profily nefungujou pac je to predelany :roll:
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Krteq
Čestný člen
Čestný člen
Registrován: 22. dub 2005
Bydliště: Brno

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od Krteq »

Export/Import mezi standardním a UWP Radeon Settings normálně funguje a importované profily mi taky fungují
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od webwalker »

Recenze:
Sapphire NITRO+ Radeon RX 6800 XT Special Edition >>
sapphire-nitro-rx-6800-xt-se-16g-review-pct.jpg
[/url]
Pěkná a výkonná karta. Sice trochu žravá a měla by mít tři konektory pomocného napájení, ale luxusní undervolting vše vyřeší :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od flanker »

Musím se pochlubit, jsem již také štastlivcem Radeonu. TUF Radeon RX6800 O16G. Na velké testy nebyl moc čas, ale v syntetice cca dvojnásobný výkon proti předchozí RTX 2060 a hlavně luxusní ticho a teploty i v zátěži. Řízení venttilátorů se na té TUF jeví czela ideální, žádné ZzzzZ s otáčkama při spuštění hry.
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od djstudio »

Taj já jsem s Asus TUF 6800XT taky moc spokojen. Dokonce Flight Simulator uz je hratelny ve 4K ale tam to ma na svedomi po updatech hra samotna ale i tak to potesi. V uzavrene skrini grafika jen tak levituje a pri hrani o ni ani nevím.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od GaGy »

Pánové zkoušel někdo ten nový Codec co umějí karty poslední generace? AV1
Dnes zkouším stříhat a convertovat videa a docela by mě potěšilo kdybych mohl využít GPU. Přeci jen proti CPU je to dost rychlejší. Nicméně zkoušet sem handbrake a možnost přes gpu sem tam nenašel. Je tam možnost H.264 AMD VCE nebo H.265 AMD VCE.
u Nvidia karet je tam hned klasicky možnost NVENC
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Grim3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. črc 2021

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od Grim3 »

Ahoj, vidím, že se jako ojedinělý majitel 6900XT musím zapojit do vlákna 6800XT (protože 6900XT kupují asi jen exoti a příslušné diskuzní vlákno zeje prázdnotou… :wink: ).

Má někdo MSI? Koupil jsem nedávno MSI Radeon RX 6900 XT GAMING X TRIO a mám poněkud rozporuplné pocity. Dokonce musím říct, že mě mrzí, že jsem nevzal verzi od Sapphire.

Ne, že by karta byla vysloveně špatná - to rozhodně ne. Ze začátku jsem byl dokonce nadšený, ale později jsem vystřízlivěl a MSI mi připadá dost jako DoDo karta, kterou u mě zachraňuje undervolting…

Nevýhody - default křivka ventilátorů je nastavena hodně defenzivně – tj. karta je tichá, ale za cenu umožnění dost brutálních teplot (v pohodě 100C na hotspot). Lze samozřejmě poladit, ale za cenu dost patrného zvýšení hlučnosti. Další věc – chladič MSI vykazuje tendenci k nejvyššímu rozdílu mezi průměrnými (edge) teplotami a teplotami hotspot. Samozřejmě není jasné, jak a odkud jsou teploty měřeny, ale dobrá indicie to pravděpodobně není. Tj. reálné provozní vlastnosti ve výchozím nastavení nejsou úplně super (buď horko nebo hluk 8) )

Výše uvedené samozřejmě řeší undervolting v kombinaci s pevným nastavením max boostu na hodnotách specifikovaných od MSI (pro mě 1090mV/2340Mhz). To teploty snižuje opravdu výrazně (15C-20C) a snižuje i rozdíl Edge/Hotspot (+/-15).

Jaké máte zkušenosti s MSI, jak ji provozujete (i 6800XT)? A obecně - jak vám jde 3DMark Time spy při undervoltingu – to je totiž jedná věc, která spolehlivě neběží na jiné, než default nastavení, vše ostatní mi jde bez pádu.

Díky.
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od GaGy »

Ten 3dmark mi padá při undervolt taky, takže ho nehraju, hry nepadají ani ty s RT. Provozují 1.080V a je to přesně jako píšeš.
Při default nastavení je to hnané na hranici teplot. Teploty 74C a hotspot 95C. Při nastavení nižšího napětí se drží okolo 60C a hotspot nejde nad 80C a v bedně je výrazně min tepla. Zkratka těch par procent výkonu proti referenci co má MSI navíc za to nestojí. :-)
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Grim3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. črc 2021

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od Grim3 »

Jj - 3DMark taky nehraju. Zmínil jsem ho, protože mi vrtá hlavou, proč nedoběhne. Vše běží - Metro, Vávrovo KCD, Unique benchmarky, dokonce i OCCT mi doběhlo v pohodě. Ale Time spy spadne. Možná je chyby v něm (on totiž často spadne i s pevně nastavenýma defaultama od MSI).

Jak ti funguje ruční nastavení otáček ventilátorů - já jsem s tím dost bojoval, mám pocit, že nakonec funguje jen procentuální max omezení (Adrenalin 21.8.2), křivka je nespolehlivá.... :(
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od GaGy »

Taky bych řekl že bude někde chyba u toho 3Dmarku. Při default nastavení mi to nepadá.
Já za celou dobu otáčky ventilátorů nemusel řešit ,většinou se to pohybovalo do 1500 rpm a hluk nijak nerušil. Ted se asi něco posralo, protože karta má 60C a občas se roztočí 2200rpm a to už dost ruší.
Minulý týden sem vytahoval kartu z kompu a na test tam dával 3060 tak kdo ví zda sem něco tam neposral a ještě sem navíc stáhnul cracklou verzi Diabla2 abych vyzkoušel staré postavy z roku 2003 co sem měl na emailu tak jestli tam nebyl nějaký vir. Otáčky sem locknul v adrenalinu na 50% ta křivka je nějaká divná. V MSI afterburner se dobře pracovalo s křivkou ,to sem používal s Nvidia kartou s AMD kartou sem ho nezkoušel protože to nebylo potřeba.
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Grim3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. črc 2021

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od Grim3 »

To je známá vlastnost ovladačů AMD - fungují "jak kdy" podle "lecčeho" a je těžké to rozklíčovat :) . 21.8.2 mi ale zatím fungují spolehlivě. Postup, který mi zabíral - rozchodit nastavení - Automaticky / Výchozí a následně se opět vrátit na manuál. V manuálu je pak možné locknout otáčky na potřebné procento - to občas deformuje i křivku, se kterou je možné si následně hrát. Křivka mi ale sama o sobě nikdy spolehlivě nefungovala.

Další věc, která mě zaujala (byl jsem dlouholetý majitel GFX 980/1080), je boost. Ve výchozím nastavení totiž karta boostuje nad své limity ve specifikaci - u mě kolem 2500Mhz. To má opět dopad do teplot. Nevím, zda je to u Radeonů 6K obecně běžná vlastnost :?: .
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od GaGy »

Tady s tebou docela nesouhlasím. S ovladači problém nemám a ani bych to za vinu amd nedával. Každý výrobce používá jiné chlazení ,jinak řídí otáčky ventilátorů. Osobně pokud bych s tím chtěl laborovat tak bych vyzkoušel program od MSI a tam to zkoušel ladit. Základní ovladač bude nejlépe fungovat s referenční verzí.
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Grim3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. črc 2021

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od Grim3 »

Ventilátory - máš pravdu, funkčnost ovládání ventilátorů opravdu nemusí být problém ovladačů. Program od MSI myslíš Afterburner?

Na 6800XT také ve výchozím nastavení jdou takty nad specifikaci?

Jinak určitě nechci hanit AMD a ani Intel NV atd... AMD udělalo v poslední době obrovský progress. Já jsem dlouho fungoval na Intelu s NV, teď jsem postavil sestavu vlastně celou nad AMD (Asus ROG B550 + Ryzen 5900X + MSI 6900XT). A NV je pro mě v ovladačích prostě lepší - možná spíše pocitově.

Celkově sleduji, kam se PC svět zase posunul. Třeba prvně koukám na spotřebu GK, dříve mě to nezajímalo, ale dnes mám pocit, že příkony jsou už opravdu velké a z PC se tak stávají slušné přímotopy ... To upřímně nevidím moc rád, ale chápu, že pokrok nezastavíš ... :-D

Nadcházející generace bude v tomto ještě horší a bude třeba to asi jistit 1000W zdrojem v kombinací s dobře klimatizovanou místností ... :P
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od GaGy »

Reference má 2250Mhz na jádře. MSI má 2400Mhz a myslím že víc to nechodí.
Amd i Nvidia ženou karty na max výkon a kdyby nebyla těžba tak by to byl velmi zajímavý souboj proto se snaží z těch karet dostat co nejvíc.
Doporučuji stáhnout takty a to někdy není ani třeba a postačuje jen snížit napětí a rázem je s přímotopů slušný produkt. To platí u obou výrobců, nvidia tu má ještě nevýhodu topících pamětech na vyšších modelech.
U té MSI můžeš použít samozřejmě MSI afterburner a nebo Dragon centr ,ale nemám s tím zkušenost.
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Grim3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. črc 2021

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od Grim3 »

Jo, kde jsou ty časy, kdy lidi koumali, jak vše přetaktovat ... teď většina lidí koumá, jak podvoltovat případně i podtaktovat ... :D
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To víš no, časy se změnily. Ale nezměnil se jen SW ale i HW. I v dobách těch nejžravějších Fermi jsme to voltovali a točili nahoru, protože stále bylo kam.

Dnes to ale už přerostlo rozumné meze, OC potenciál bejvá obvykle 0-5%, karty (v případě NV) žerou u vyžších edic až 400W (s peaky nad 600), vše je boost algoritmy vyhnané až na praktické maximum a karty jsou obvykle vyhnané za svůj ideální bod efektivity, tzn voláž a takty vyhnané příliš vysoko. Oc už prakticky neni protože to co kupuješ už je oclé na maximum, tak se všichni snažej to aspoň ňák tepelně/odběrově zkrotit aniž by přišli o výkon. Podobná sotry je to u CPU. Poslední komponenta kde se ještě stále vyplácí OC jsou RAMky.
Grim3
Začátečník
Začátečník
Registrován: 22. črc 2021

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od Grim3 »

Jo, to je fakt. Přesto, co jsem psal třeba o GK MSI výše, tak nepochybuji, že je ten MSI chladič GK dobrý ... Je jasné, že toho tepla už je prostě více než je zdrávo (třeba zrovna ty hotspoty jsou brutální vlastně u všech karet a je vidět, jak výrobci balancují mezi hlukem a horkem). Já měl i před tím, celkem tepelně výkonnou sestavu (ve své době GTX1080+I7-4790K), ale proti horku, které jde z case nyní ... tak to bylo úplné nic.

No, berte to jen jako poznámku veterána, který si po dlouhé době koupil něco nového a krapet ho zaskočilo, kam až jsme se dostali. Jsem fakt zvědav na další vývoj. Ono i ty ceny, začínají být nechutné a musím říct, že jsem dost váhal, zda tento vývoj svou šrajtoflí podpořit. Nakonec jsem vyměkl a nakoupil :D .
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: AMD Radeon RX 6800(XT) - Info, recenzie

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No tvá bývalá sestava zrovna moc tepelně výkonná nebyla. 4790K byla z dob kdy TDP ještě něco znamenalo tzn bez OC 88W. GTX1080 to samé, mainstream GP104 jádro, cca 175-200W, to je fakt oproti dnešku nic kde ti Intel CPU v PL2 boostu tahá nad 200W a RTX3080TI 400W. S tim Radeonem máš ještě štěstí ten jen "cca 300". Radeony jsou tuhle generaci ty efektivnější.
Odpovědět

Zpět na „AMD/ATI grafické karty“