Prosba o radu s výběrem pevného disku pro zálohování objemný

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Guarana32
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2015

Prosba o radu s výběrem pevného disku pro zálohování objemný

Příspěvek od Guarana32 »

Zdravím všechny :)

Chtěl bych vás poprosit o radu. Potřebuji si pořídit disk, na který budu archivovat objemná data. Připojím jej přes dockovací stanici (AXAGON ADSA-SMB USB 3.0 HDD dock) na PC, nahraji, co je třeba, a pak jej zase odpojím.

Otázka první: Úplně nejhlavnějším kritériem je tedy cena za GB dat. Našel jsem si disk Toshiba P300 4TB, HDWD240UZSVA, u kterého to při ceně 2052 Kč vychází na 0,513 Kč za GB. Prosím - je to výhodné? Nebo lze pořídit i disky s ještě výhodnějším poměrem? Za disk ale nechci dát více než okolo 2 tisíc Kč.

Otázka druhá: Nejsou tyto disky nějak "problémové"? Vemte ale v potaz, že bude využívaný málo - tak jednou za měsíc nahraju třeba 50 GB zálohu/archiv, pak jej zase odpojím, takže nižší rychlost přenosu nebo vyšší hlučnost mi moc nevadí. Jen ať to prostě není nějaký "šunt."

Děkuji za všechny názory a přeji klidné dny.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Prosba o radu s výběrem pevného disku pro zálohování obj

Příspěvek od zombux »

nerozumím otázce "je to výhodné?" - přece cena za GB se dá snadno spočítat u všech disků na trhu, takže si každý dovede spočítat "výhodnost" - stačí si projít nabídky obchodů.
(nápověda - až na pár detailů to opravdu není o ničem jiném než o ceně za GB)
u tohohle konkrétního dotazu prakticky ani nezáleží na tom, co za disk to bude - jestli je velikost zálohy v řádu 50GB, tak to může být celkem v pohodě i levnější SMR disk. pokud zálohy můžou být třeba řádu 200GB, už bych si asi připlatil za "neSMR" disk, ale v těchle menších velikostech je to fakt jedno.
tudíž může být i ten nejlevnější disk, který seženeš.
co se týče "šuntovosti" - jsou mraky studií a statistik spolehlivosti disků, ale já doporučuju je ignorovat a VŽDY mít data na více místech, protože i ten statisticky nejspolehlivější disk může prostě znenadání chcípnout.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Guarana32
Nováček
Nováček
Registrován: 04. led 2015

Re: Prosba o radu s výběrem pevného disku pro zálohování obj

Příspěvek od Guarana32 »

zombux píše:nerozumím otázce "je to výhodné?" - přece cena za GB se dá snadno spočítat u všech disků na trhu, takže si každý dovede spočítat "výhodnost" - stačí si projít nabídky obchodů.
(nápověda - až na pár detailů to opravdu není o ničem jiném než o ceně za GB)
u tohohle konkrétního dotazu prakticky ani nezáleží na tom, co za disk to bude - jestli je velikost zálohy v řádu 50GB, tak to může být celkem v pohodě i levnější SMR disk. pokud zálohy můžou být třeba řádu 200GB, už bych si asi připlatil za "neSMR" disk, ale v těchle menších velikostech je to fakt jedno.
tudíž může být i ten nejlevnější disk, který seženeš.
co se týče "šuntovosti" - jsou mraky studií a statistik spolehlivosti disků, ale já doporučuju je ignorovat a VŽDY mít data na více místech, protože i ten statisticky nejspolehlivější disk může prostě znenadání chcípnout.
Špatně jsem to s tou výhodností formuloval, omlouvám se. Myslel jsem to tak, zda někdo jen náhodou nenarazil na výhodnější nabídku, kterou jsem třeba přehlédl. Samozřejmě nechci, aby za mě někdo procházel všechny disky na trhu :-)

Taky jsem asi neformuloval nejlépe těch 50 GB :D Byl to jen příklad, někdy to může být i více, ale přibývá to pravidelně, proto potřebuji, aby byla kapacita co největší.

K poslednímu - naprosto s Tebou souhlasím. To, co budu zálohovat, mám minimálně na dvou nebo více místech lokálně i v cloudu. Spíš jsem to myslel tak, jestli to není něco vyloženě jako "echt šunt" :D Že by po zapojení hned umřel. Děkuji!
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Prosba o radu s výběrem pevného disku pro zálohování obj

Příspěvek od zombux »

Guarana32 píše:Spíš jsem to myslel tak, jestli to není něco vyloženě jako "echt šunt" :D Že by po zapojení hned umřel. Děkuji!
spolehlivost všech disků na trhu je plus mínus stejná.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Prosba o radu s výběrem pevného disku pro zálohování obj

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To je stále věc názoru, ala mě Seagate stále nesmí do baráku. Dnes je to hlavně o tom vyhnout se ňáký pasti typu SMR.

Toshiba je dobrej výrobce jsou to jen přejmenovaný Hitachi disky a ty jsou dobrý. P300 4TB je ale SMR disk takže ten rozhodně ne.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“