fluktuace

Chlazení vzduchem, vodou, peltierem, tekutým dusíkem, pasivem a dalšími + odhlučnění PC.

Moderátor: morke

Pravidla fóra
Pokládejte své dotazy do správných podsekcí, nikoli do kořenové sekce. Zde řešte pouze odhlučnění, monitoring, apod.

Nezapomínejte před položením nového dotazu hledat v předchozích tématech a FAQ.
Odpovědět
grigi
Nováček
Nováček
Registrován: 19. lis 2005
Kontaktovat uživatele:

fluktuace

Příspěvek od grigi »

Zdravím.
Tak se po letech obracím na zkušenější uživatele s následujícím:
Postavil jsem si nový comp. Konkrétně se jedná o Ryzen 3700x + SilentiumPC Fera 3. To stojí na Gigabyte AORUS Elite B550 v bedně s FANem vzadu a nahoře. Zdroj na podlaze. Airflow v pořádku, poslední BIOS, čistá instalace WIN 10 + drivery, chipset, atd...

A čemu naprosto nerozumím je chování chladiče, potažmo i samotného CPU. (podotýkám, že jsem přešel z fx 8350 + Mugen 2 a jediná funkce co jsem používal a znal byla AMD cool and quiet v BIOSu)
Spustím správce úloh + utilitu od Gigabyte SIV a pouze pozoruji jak je CPU vytížen max na 4% a téměř pořád vyboostovaný na 4,3 Ghz, přičemž největší odběr výkonu (1,5%) má právě ta utilita na chladiče -> proč ??.
Zároveň mě zaráží výkyvy teplot. Při funkci Smart Fan chápu, že si musím vyladit křivku, protože ta "zajebaná" fluktuace, kdy CPU má 45° při 800RPM a najednou vyletí na 60°, sepne fan na 1200RPM, za 5 vteřin sepne na 800RPM -> skoro jakoby ten komp vzdychal a to koukám na plochu, mě neskutečně vytáčí...
Při tomto "koukaní" a nastavení na fixní hodnotu 1000RPM je teplota cca 45°. Sotva otevřu prohlížeč se třemi okny vyletí v mžiku na 65°, aby po 5 vteřinách spadla na původních 45°. To mi přijde divný. neměla by spíše konstantně klesat? Navíc se mi nechce, když si budu chtít zahrát hru něco někde pořád přepínat atd....
A na závěr ještě perlička (alespoň pro mě). Když dám při Smart Fan zátěžák v AIDA, chladič jede na plno a vyletí mi teplota max na 82° konstantně. Když spustím windefenderem (nebo jak se to dneska jmenuje) test disku C (Samsung EVO plus 500GB), tak mám na CPU 92°.
Díky za rady..
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: fluktuace

Příspěvek od Trek »

Na úvod - SIV nepotřebuješ, protože úplně stejný nastavení křivek jdou dělat v BIOSu. Já používám SIV na doladění věci většinou. Jinak SIV (resp. jakmile se přihlásiš) jak se spustí tak aplikuje svoje hodnoty přes ty co jsou v BIOSu. Je dobrý to udělat ale v BIOSu, protože pokud spustí komp jiný uživatel a přihlásí se tak mu nepojede tvoje nastavení SIV ale to co je v BIOSu, což defaultně je fany na 100% při 70C.

Jinak jelikož teplota hodně fluktuje, tak si uděláš křivku pro CPU ventilátory, kdy 100% bude v 85C a do týhle tepoty to půjde co nejstrměji.

Pakliže máš 92C na CPU při antivir testu a vzhledem k tomu, že throttling temp je pro tento procesor 85C bude třeba aby jsi zajistil adekvátní chlazení, protože nejsi schopen to udržet ani na throttling teplotě. Dva silné ventilátory na chladiči, adekvátní křivky otáček, větrání skříně, přepastovat chladič apod.
Chladič může být vadný, např. poškozené heatpipe, což už tady někdo reportoval u Fery, lze ověřit dotykem jestli všechny fungují, nebo termální kamerou pokud máš možnost.
Odpovědět

Zpět na „Chladiče a chlazení“