Diskuse Doer vs Trek Ryzen 5000, EDC CPU death

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Odpovědět
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Diskuse Doer vs Trek Ryzen 5000, EDC CPU death

Příspěvek od Trek »

Výchozí tvrzení pro toto vlákno a Ryzen řady 5000

* odemčené PBO a narvání EDC 200A apod. degraduje CPU
* all core overclock s napětím vyšším než 1.325V degraduje CPU

Jak jsem psal dával ty screenshoty a ty jsi psal tu esoterickou formuli

P = U . I

vysvětli prosím jak se vztahuje na ty screenshoty co jsem dával, děkuji

zatížení 8 jader
Obrázek

zatížení 16 jader
Obrázek
Naposledy upravil(a) Trek dne pát 22. led 2021, 21:16, celkem upraveno 1 x.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Diskuse Doer vs Trek Ryzen 5000, EDC CPU death

Příspěvek od Trek »

Jinak proč vyoské EDC ničí stejně 5800x jako 5950x je vysvětlen v článku

https://www.anandtech.com/show/16214/am ... x-tested/8

tam to oměřili a spotřeba se maximalizuje při vytížení 8 jader (2 thready zátěž na kažé jádro) což je 116W jádra, 135W package, je to totožný pro 5800x i pro 5950x a per core power je cca 14W stejně pro 5800x i pro 5950x (pro Doera 5950x nejsou dva motory s max 7500 rpm, 5800x je motor 7500rpm a 5950x je motor 7500rpm nebo 2 x 3750 rpm co se tejče spotřeby)

dále pro 5950x při zvyšování zatížení jader spotřeba klesá, nezvyšuje se a při vytížení 16 jader je per core power 6W

Čili zvyšování EDC ničí 5800x úplně stejně jako 5950x, není zde žádný rozdíl
Doer_cze
Nováček
Nováček
Registrován: 01. kvě 2019

Re: Diskuse Doer vs Trek Ryzen 5000, EDC CPU death

Příspěvek od Doer_cze »

Stále se točíme dokola, že EDC je limit desky. Dal jsem Ti mraky odkazů i návod přímo od AMD a Ty jak kolovrátek meleš tu svou. Na tom odkazu, co jsi zaslal, není jediná zmínka o EDC. A už vůbec ne o degradaci CPU. Pokud to na Tebe tak působí, tak je to zase jen jedna z Tvých dedukcí. A stále zde bezdůvodně strašíš lidi, kteří tomu tolik nerozumí.

Pokud jsi někdy zapnul počítač, tak víš, že když se narazí na limit snižuje se frekvence a s tím napětí.
Takže pokud máš stejný proud, tak se sníží napětí a tím i výkon.
Teď víš proč to hustě neintuitivní není, protože P = U . I.
Křivka na odkazu, na který se upínáš, jen svědčí o této skutečnosti. Se podívej,
že když se narazí na první limit 105W TDP u 4 jader, tak klesá frekvence a napětí. I v tom článku píšou o poklesu napětí. Je to jednoduše charakteristika elektrické spotřeby. Nic více nic méně. Je to reakce na nastavený limit a křivka se k ní chce přiblížit. Se i podívej na ty Tvé obrázky 8 a 16 jader. Podívej se jaké jsi měl napětí u 8 a u 16 jader.

Takže naposledy:
Prostě nedokážeš pochopit, že když dáš 100 ampér do jednoho čipletu při napětí 1,2v a 2x100 ampér do dvou čipletů při napětí 1,2V tak není vyšší pravděpodobnost ten procesor odpálit. Maximálně v tom, že ho neuchladíš. Prostě je ten procesor větší, má menší odpor, (Ohmův zákon U = R * I) tudíž potřebuje větší proud. Ale napětí je stále stejné.

Snad už jsi pochopil, že je kravina, proč je EDC limit 140amp (limit proudu) stejný pro 5800x a pro 5900x. Je to požadavek AMD na minimální napájecí kaskádu výrobců desek pro patici AM4 a TDP 105w.

EDIT:
Elektrický proud procházející jednotlivými větvemi může být různý a závisí na odporu součástek ve větvích. Z Ohmova zákona plyne, že celkový elektrický proud se rovná součtu proudů v jednotlivých větvích obvodu. V 5950x je těch větví více jak v 5800x. Dále při paralelním zapojení elektrických zdrojů zůstává celkové elektromotorické napětí stejné, zdroje však mohou dodávat celkově větší elektrický proud.

Takže se na mě nezlob, ale už nebudu reagovat, protože na to doopravdy nemám sílu. A ani mě to nebaví. Třeba se najde někdo jiný, kdo Ti to dokáže vysvětlit lépe jak já. Já to nedokázal.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Diskuse Doer vs Trek Ryzen 5000, EDC CPU death

Příspěvek od Trek »

Ty limity apod není nic proti ničemu, jediný s čím jsem měl problém je to tvoje rozhazování zátěže a rovněž na tom anandtechu maj zavádějící ty obrázky. Když pustím zátěž 16 threadů, tak se u 5950x rozloží na oba chiplety, což jsem si musel dokázat opět sám, při tý zátěži se to krásně rovnoměrně rozprostře

Obrázek

pakliže použiju process lasso a hodím zátěž uměle na jeden chiplet, tak výkon na jádro bude nižší. To je jediná věc, kterou jsem si musel ověřit.

Nicméně opět není to nic proti ničemu jen to implikuje to, že při navášení EDC limitu bude degradovat 5800x mnohem ryhcleji, protože se to EDC narve do jednoho chipletu, zatímco z 5950x do dvou. Z toho i je jasné proč tak 5800x topí, když celej ten proud je soustředěnej do menšího místa.

Čili výsledek je ten, že při odemčení PBO limitů bez omezení se vypálí 5800x dříve než 5950x, jsem rád, že se na tom shodneme.
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“