NAS bez zálohy - 1 nebo 2 svazky

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

NAS bez zálohy - 1 nebo 2 svazky

Příspěvek od JJ »

Ahoj,
instaluju NAS (Synology), kde budou dva 4TB disky. Disky nebudou zrcadlené (ano vím, že to není bezpečné, uvědomuji si rizika, jde o sekundární NAS pro odložení méně důležitých dat).
Chci vytvořit dva svazky - na každém disku jeden, tzn. abych v případě havárie jednoho disku, měl aspoň ten druhý. Disky byly původně v RAID1, takže na nich jsou data, která na jednom z nich mají zůstat. Mám teď v serveru jeden z disků a hlásí mi to (pochopitelně) degraded volume. Já bych rád původní svazek zrušil a nechal data na tom jednom disku, pak tam přidal druhý a na něm udělal druhý svazek. Je to vůbec možné? Samozřejmě můžu všechno zrušit, udělat dva svazky a pak tam data natáhnout odjinud, ale to bude trvat zase 3 dny (už jsem to dělal několikrát).
Díky
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: NAS bez zálohy - 1 nebo 2 svazky

Příspěvek od killerek »

Na disku vyhozenem z RAIDu musis udelat novou partion a format, aby si ho mohl pouzivat samostatne. Dle me idelane pripojit nejaky disk pres eSATA k tomu NASu a nakopirovat na nej data. Pak v NASu zrusit RAID a oba disky nastavit jako standalone s vlastni partition. Nasledne na jeden z nich zase prekopirovat ty data.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: NAS bez zálohy - 1 nebo 2 svazky

Příspěvek od JJ »

Tak nakonec jsem to vyřešil následovně. Nahodil jsem NAS s jedním diskem z původního RAID1 a rozběhl na něm systém - migrace z jiného modelu Synology. Disk hlásil "degraded volume", logicky, protože to byl jen jeden disk z původního RAID1. Data na něm normálně zůstala. Pak jsem přidal druhý původní disk, ale místo toho, abych ho přidal do RAIDu k prvnímu disku, zformátoval jsem ho, vytvořil na něm "basic" volume a sdílenou složku. Do té jsem z prvního disku zkopíroval všechna data (tedy žádné externí zálohování, jenom v rámci jednoho NAS z disku na disk). Pak jsem zrušil ten poškozený RAID svazek na prvním disku a vytvořil tam nový samostatný "basic" svazek a na něm sdílenou složku. Ve File station mám teď dvě složky pojmenované Disk1 a Disk2, každá je na jiném disku, což je přesně to, co jsem potřeboval. Žádné zálohování někam ven nebylo nutné. Nicméně podotýkám, že všechna ta data jsem měl i ve druhém NASu, takže v případě nějaké havárie nehrozilo, že bych o ně přišel.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“