Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

Upgradoval jsem z 3770K na Ryzen 5800X.
Deska Asus TUF Gaming B550-Plus.
paměti https://www.alza.cz/g-skill-32gb-kit-dd ... 641018.htm

Solidní Mordor.
Absolutně to odmítá správně bootovat.
Ten BIOS je hroznej chaos, jsem zvyklej na starej Intel, takže netuším, která bije. Prostě jsem "něco" nastavil na D.C.O.P., všechny parametry se samy vyplnily, uložit, reboot a... tři restarty a default nastavení 2133MHz.
Dělám něco špatně? Zkusil jsem to párkrát po sobě, nakonec už jen optimized defaults a to DCOP, a nic.
Mám špatný paměti nebo co?
Fidor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. bře 2007
Bydliště: Praha

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Fidor »

Mam stejnou desku, stejné RAM, jen CPU mam 5600x, v BIOSu jen zvolím DOCP (ty RAM maj stejně jen jeden XMP profil - 3600), vše ostatní default a cajk. Jak BIOS 1401 tak poslední BIOS 1804.
Máš ty RAM ve správných slotech (A2 a B2)?
AMD Ryzen 5 5600x; NH-D15S; Gainward GTX 1080 Phoenix GLH 8Gb; 32Gb DDR4 (3600Mhz CL16); ASUS TUF Gaming B550-Plus, Kingston A2000 M.2 - 1TB, Fractal Design Tesla R2 500W; Fractal Design Define S; Samsung C27FG73 (144hz); Leopold FC750R PD (Cherry Mx RED); Logitech G pro X superlight (800 DPI); iFi ZEN DAC V2; Edifier R1280DB; Sennheiser HD560S + Antlion ModMic 4.0. - PS4 slim 2TB -.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

Ty vole, teď jsem si to uvědomil.
Já z manuálu blbě pochopil kanály.
Jdu tu zkusit znova...
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

Hm tak nic.
Přehodil jsem paměti do A2+B2, a když nastavím DCOP, komp po restartu vůbec nenaběhne. Předtím se aspoň po třech restartech zresetoval do defaultu.

Zkusím BIOS 1401.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

Ani jinej bios nepomohl.
A je to ještě jinak: flashnu bios, nastavím DCOP, reset, a komp už nenaběhne, a svítí bílá diagnostická ledka, což je grafika.
Když zkusím resetovat cmos, nic se nestane, bílá ledka svítí dál, ale k ní svítí i zelená, což je normální boot.
Já už nevím omg.
Fidor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 13. bře 2007
Bydliště: Praha

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Fidor »

No a když necháš ty RAM na defaultu (2133mhz s vypnutým DOCP) tak to jede? Jen s jednou RAM to jede? Nemáš jiné RAM co by jsi mohl zkusit?
AMD Ryzen 5 5600x; NH-D15S; Gainward GTX 1080 Phoenix GLH 8Gb; 32Gb DDR4 (3600Mhz CL16); ASUS TUF Gaming B550-Plus, Kingston A2000 M.2 - 1TB, Fractal Design Tesla R2 500W; Fractal Design Define S; Samsung C27FG73 (144hz); Leopold FC750R PD (Cherry Mx RED); Logitech G pro X superlight (800 DPI); iFi ZEN DAC V2; Edifier R1280DB; Sennheiser HD560S + Antlion ModMic 4.0. - PS4 slim 2TB -.
keistown
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 16. srp 2009

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od keistown »

Je tam 1,35V na RAM kdyz se zapne DOCP? U my C6H jsou dve nastaveni voltaze ram, jedna je bootup voltaz druha provozni, kdysi jsem musel jednu nastavovat rucne, pak to fixli.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

2133 to jde, dokonce i manuálně 3200, ale DCOP prostě ne.

Ten BIOS je tak zmatenej, že nevím kde co je, ale v tý hlavní sekci, kde se nastavuje DCOP, je voltáž správně.

Ještě jsem koukal do asusího QVL, a tahle paměť je na seznamu jen pro 3000 Ryzeny. U 5000 všechno u 2x16GB končí na 3200MHz. Znamená to, že jsem v prdeli?

A přitom v QVL na Gskill webu ty paměti normálně jsou.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

Bordel nad bordel, ono to blbne i na 3200MHz. Sice to postne, vlezu do biosu, ale koukám, že mi náhodně přestane reagovat klávesnice. Ty vole...
Asi se budu poohlížet po nový desce a pamětech.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

Asi to budou paměti.
Jenže v Alze není moc na výběr, když hledám 2x16GB 3600MHz CL16.
Co z toho co mají mám ještě zkusit?
Ty nový G.Skill modely pro Ryzen 5000 samozřejmě ještě nemají.
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

Teď jsem zjistil, že když pamětem přidám napětí, normálně to postne. Zkusil jsem 1,4V a šel dolů až na 1,36 a pořád ok.
Připadám si trochu jako dement, ale předpokládal jsem, že všechno má běžet na deklarovaných parametrech...
Stejně mi teda přijde, že něco není v pořádku.
Don
Administrátor
Administrátor
Uživatelský avatar
Registrován: 20. led 2005
Bydliště: Brandýs nad Labem
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Don »

Presouvat to nebudu... treba to vyresis a tady to nekomu poslouzi
CPU:i3-10105; MB:Gigabyte B560M D3H; RAM:HyperX 2x8GB DDR4; HDD: SSD Samsung Pro 1TB, WD 1TB Greenline; PS:Corsair HX650W; Case:SilverStone GD09B Grandia; Monitor:Panasonic VX-P50VT50E; Mouse:Logitech MX Performance; Keyboard:Logitech Wireless Illuminated K800
Audio: Asus Xonar Essence ST, NAD C375BEE, VMA-II S
Octopuss
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2007

Re: Ryzen upgrade, BIOS nastavení?

Příspěvek od Octopuss »

Spíš to smaž, jen jsem tu vedl monolog, a problém byl úplně jinde, a s tím množstvím příspěvků po sobě je to akorát zmatek.
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“