Vzdálený monitoring Windows strojů

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Vzdálený monitoring Windows strojů

Příspěvek od Holda »

Potřeboval bych si ulehčit život a mít pod monitoringem Windows stroje, co jsou mám po jednom, dvou kusech různě ve správě.
Pevné veřejné IP tam nejsou, s VPN se mi nechce dělat, přijde mi to jako overkill, musely by se tam dávat buď mikrotiky, nebo alespoň pi a zároveň nasazovat lokálně PRTG mi nedává smysl, na něčem to musí běžet a stejně bych se tam musel připojovat po jednom.

Mám v plánu to postavit na Telegrafu, případně mqtt, node-red, InfluxDB a Grafaně, ale je to práce, to se mi nelíbí :)

Nevíte o ideálně free, či open source řešení, které by toto dokáže pokrýt? Jde mi v zásadě o jednosměrnou komunikaci a předání základních informací jako využití disků, ram, běžící služba.
.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Vzdálený monitoring Windows strojů

Příspěvek od killerek »

Mrkni na LibreNMS. V nem si proste pridane zarizeni muzes hlidat pomoci pingu i SNMP a ma i hromadu dalsich integraci vcetne treba nagios pluginu pro hlidani sluzeb. Kdyz pridas zarizeni pomoci SNMP, tak to po discovery vygrafuje automaticky vse dle template pro OS/vendora, takze easy to use.

Pokud ty stroje mas ruzne, tak pevna verejka ci VPN by se ti opravdu hodila ci NAT.

Overene idealni nasazeni je CentOS 7 nebo 8, nginx, php 7.3, MariaDB 10.x a RRDtool aspon 1.5.5 (na aktualnim serveru mam 1.7.2). V puvodni praci se to nasazovalo v zemich hlavne pro zjisteni, co je na siti a v soucasne praci uz v tom mam krome switchu/routeru narvanych desitky linux serveru. Jo a rozhodne to nenasazuj v dockeru, pac to tam chcipne na IO a grafy jsou pak derave, pricemz plati cim vice zarizeni tim v dockeru horsi.
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Vzdálený monitoring Windows strojů

Příspěvek od Holda »

LibreNMS jsem provozoval, teď přecházím pomalu k PRTG, ale obecně to jsou systémy, co se na tohle pro mě nehodí, kvůli potřebě tunelu.

Asi to postavím na mqtt a tomhle, vypadá to schopně a grafana s influxem si poradí s lecčím.
https://iotlink.gitlab.io/
Ale chtěl jsem se právě vyhnout tomu, že tomu dám týden času.
.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Vzdálený monitoring Windows strojů

Příspěvek od killerek »

Za ty roky mi proslo rukama hromada toolu a musim rict, ze LibreNMS je tak nejak nejpouzitelnejsi uz ve vychozi instalaci a s trochou hrani pres integrace je to jeste lepsi. Komunita na tom maka dost slusne.

Nagios ( i zkouseno s nadstavbou Centreon) - zbytecne slozite ovladani, zadne GUI na spravu a minimum automatiky
PRTG - zajimave na sbirani flow, ale popravde je lepsi, kdyz ty data posleze prevezne treba Flowmon nebo neco jineho, co ma lepsi GUI pro praci s nima
Cacti - jako Nagios to dost zamrzlo v minulosti
Munin - take nic moc co se tyka spravy
nfsen - tady se bohuzel vyvyji jiz jen backend, ale GUI ne
Grafana - prislo mi to dost tezkopadne
icinga - vypada to zajimave, ale nedavno sem narazil na bug, kdy sem smazal zarizeni z hlidanych, ale v dashboardu stale visi alert k nemu
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Vzdálený monitoring Windows strojů

Příspěvek od Holda »

Jenže tohle nejsou nástroje na správu jednotlivých strojů. Ty nástroje znám, ale je to moc robustní. PRTG bych nenazval nástrojem na sběr flow, umí toho násobně víc, v mém použití hlavně WMI a SNMP. Flowmonů mám ve správě asi 5 a že by to byl div světa taky netvrdím :lol:

Ten IOT link vypadá ale použitelně, musím s tím výstupem trochu pohrát v NodeRED, ale asi to je schůdné.

Jinak jsem rád, že tu je taky kolega, co se pohybuje v tom víc enterprise světě :)
.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Vzdálený monitoring Windows strojů

Příspěvek od killerek »

Ja mam Libre i na zalohu configu sitovych prvku vcetne verzovani v git formatu, coz je super. Dokonce ted v nem mam i napojeny omezeny syslog pro rychly debug.

Na spravu se ted jevi jako jednoznacna volba Ansible s AWX GUI ve spojeni s gitlabem pro verzovani. Videl sem to rozjete proti switchum/routerum a v priprave bylo proti Checkpoint FW. Ted to mam v planu nasadit i proti linux serverum, aby se sjednotilo nastaveni. MS svet mam par let prevazne jen na notebooku, ale vim, ze je ted slusnej primo MS tool na spravu, jen si nevzpomenu na nazev.

Kazdopadne sem pak hod nejake hodnceni toho toolu. Ono vseobecne je to jedno, jestli je to komercni nebo free tool, ale vzdy to stoji a pada na tom, jak zdivoci jeho vyojari pripadne jejich marketingove/design oddeleni. Nekdy je to navic sazka do loterie, kdy tomu spadne zastoupeni/komunita nebo skonci vyvoj nebo to nekdo koupi ...

Ono hodne tech toolu skonci ve firmach i na tom, ze je nekdo vybere, pak se klidne jen castecne nasadi (s nevyuzitim jejich potencialu) a dale je jiz malokdy nekdo akualizuje a udrzuje :-( O dokumentaci se snad ani nema cenu bavit.

Moc nas tu asi nebude z toho enterprise sveta :D I kdyz si ted davam pauzu v mensi firme co do poctu lidi, ale moc ne co do poctu ruzneho HW/SW.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“