Prime 95

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od Jey »

Když ti ti za těch pár wattů stojí. Kdybys koupil nový hardware, tak se dost možná zaplatí jen na spotřebě (spíš je otázka za jak dlouho). To ti ale budu evidentně těžko vysvětlovat. Ideálně si kup pro začátek alespoň zásuvkový měřič spotřeby a časem uvidíš.
vinniczech
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2008

Re: Prime 95

Příspěvek od vinniczech »

Mě šlo o to, že mám přetaktovaný CPU-NB frekvenci. Takže, když sem snížil voltáž u toho, tak můžu s klidem zvýšit jinde.
please wait... rebuilding
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od Jey »

Otázka je, jak velký smysl má, se tím v dnešní době zabývat. Jde o už maximálně starou platformu. Ale jo, tak něco ještě poladíš.
vinniczech
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2008

Re: Prime 95

Příspěvek od vinniczech »

No já nemám lovky na ryzena a tak. Můj vysněnej procák je fx 9xxx. Ten bych chtěl zkusit. Jinak se právě z tý mojí sestavy snažím dostat maximum, ale taky nechci o to přijít. Jo a hraju jenom starý hry. Nejnáročnější kterou mám je Kingdom Come. Jinak hraju hry jako Mirrors Edge, Crysis 1, Cryostasis, Call of Duty 4 atd. Prostě takovou nostalgii:))
please wait... rebuilding
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ten tvůj vysněnej procák je shodou okolností asi ten největší shit co AMD za posledních 10 let vydalo.

Chytni to za trochu logickej konec, pokud máš love na tyhle krámy tak máš i na něco použitelnějšího. Můžeš si sehnat ňákou cheap B350/B450 desku a Ryzena 1600AF/2600, po ňáké době shínění jsem jeden sbalil za 2K a je to. Alternativně ňákého toho 2011V3 Xeona co umí i DDR3 a čínskou desku a použít staré RAM (pokud jich máš aspoň 16GB), FX nekupuj, kupuješ to nejhorší co AMD kdy vydalo a CPU co už ve své době byl shit.
vinniczech
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 28. srp 2008

Re: Prime 95

Příspěvek od vinniczech »

:D Na to nemám co napsat jenom se tlemim. Máš pravdu. Napsal si to vtipně
please wait... rebuilding
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od Jey »

Taky jsem měl ten pocit, že ten procesor bude spíš těžítko, ale nebyl jsem si jistý. Tak třeba ho použiješ i místo přímotopu.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Prime 95

Příspěvek od Mr.Nigga »

Ten člověk má Phenom II X6 a 4 GB RAM, pokud sežene FX-9590, tak si výkonově pomůže určitě. Ale v tom případě moc nechápu proč řeší spotřebu snižováním napětí na procesoru, když ten vysněný CPU má skoro dvojnásobné TDP :? To je z nostalgie?
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od Jey »

Kdo si hraje nezlobí. V tématu o starším HW se taky ladí XP-M, Bartony, Thoroughbredy, Tualatin, K6-2, K6, MMX a mnohé další.
WILLLESS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2011

Re: Prime 95

Příspěvek od WILLLESS »

4GB DDR2 RAM. To řada FX nepodporuje (prej ani fyzicky nemá řadič), takže Phenom II je asi tak maximum, co do toho vleze.
Navíc tohle není hobby, ale main PC. Pokud na nic novýho není cash, tak aspoň příliš nehrotit napětí. Takhle starej dědeček už může kdykoliv chcípnout a nemusí se mu v tom pomáhat, zejména když jeho náhrada evidentně není na pořadu dne. Btw, snižení napětí může způsobit nestabilitu, ale nevim jak by mělo odpálit komponenty. Maximálně se zjistí, že je to nestabilní a ubere se undervolt.
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Prime 95

Příspěvek od werygood »

FX-9590 si pěkně pápne, aby ti ta deska neshořela. Já bych se na to vykašlal a nechal to dožít na tom Phenomu..
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od Jey »

Teď koukám, že ten procesor má 220W. Vezmi si upgrade na nějaký 65W Ryzen a spočítej si, za jak dlouho se zaplatí na elektřině.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Prime 95

Příspěvek od Mr.Nigga »

No právě, je to magořina z hlediska výkonu, spotřeby, chlazení... proto jsem se ptal na tu nostalgii. Taková věc je příjemná ve vitríně, ne v PC. Jak píše DOC, jakýkoliv Ryzen 5 to zadupe do země výkonově a moc drahé to nebude
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od Jey »

Taky jsem měl dost omezený rozpočet při upgrade z E5450 na Ryzen. Proto jsem vzal nejdřív Ryzen 3 1200 a časem Ryzen 7 3700X.
Předtím jsem upgradoval na C2D a taky jsem měl první procesor lowend E5200 a ne hned ten nejlepší, co podporuje základní deska.
marin
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2011
Bydliště: Marina Veneta

Re: Prime 95

Příspěvek od marin »

Upřímně FXko bych nechtěl ani zadarmo, natož 9590 s 220W. Mluvím z vlastní zkušenosti (s 8320).
Výkonově si nepomůžeš a utrpí ostatní komponenty (u mě to odnesla deska - M5A99FX PRO).

Základní R3 1200 se dá sehnat za cca 1750 Kč, MSI Tomahawk Max za 2200 Kč, ramku můžeš do začátku koupit jednu 8Gb za litr a máš po všech stránkách lepší komp s možností apgrejdu na jakékoliv jiné cpu od AMD.
PC: Ryzen 7700X @ PBO @ 2133 FCLK | Asus ROG Strix B650-A Gaming | 2 × 16 GB DDR5 Silicon Power Zenith 6000 @ 6400 CL30 | Palit Nvidia RTX 3070 Gaming Pro OC 1980 MHz core | 16000 MHz vram | 995 mV | Noctua NH U12A Chromax Black | Samsung 980 PRO 500 GB | Samsung 980 1000 GB | Seagate Iron Wolf 4 TB | Fractal Design R6 + 6 × Fractal Design Dynamic X2 - GP14 | Asus Strix Gundam Edition 850 W Gold + Cablemod Classic Mesh White | IIyama G-Master GB3466WQSU Red Eagle FreeSync 144Hz VA | Asus Strix Impact II | Asus Strix Scope RX | Audio: Onboard | Cambridge audio A1 | Akai CD - 49 | Tesla NC470 | Pro-Ject Phono Box MM | Wharfedale Diamond 9.1 | Koss Porta Pro | Audio Pro C3 | Jáfoun 12 mini 128 GB.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od Jey »

Jakmile pořídí desku alespoň B450, tzn. že nepotřebuje do budoucna PCI-E 4.0 a 2,5Gbit síťovku, tak ideální.

Ryzen 3 1200 jsem před rokem kupoval za 800, když to přeženu, tak se dnes nechá sehnat za 1200 na bazaru.

I na pamětech se nechá ušetřit, může klidně sehnat nějaký lowend, základní deska poběží i s DDR4 2133MHz.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od DOC_ZENITH »

A já ještě neviděl 2133 co by se nedaly popohnat alespoň na 2800-3066 (ano i u 1st gen Ryzenu). Já jsem pár měsíců dozadu sehnal Ryzen 1600AF za 2K na bazoši, k tomu jak říkáš cheap RAM ( v mém případě cheap microny co šly vytakovat na 3066) a ňákou cheap B350/B450 desku (já našel fyzicky nakopnutou leč stále funkční B450) za pár stovek a je hotovo a na roky vystaráno + jde zde cesta upgradu.

Mam to jako backup a na testbench pro testy polomtrvejch grafik (a ZEN1 + B450 je poslkední win7 compatible AMD setup), ale kdyby hlavní PC chípnul šlo by na tom ňákou dobu přežít. FX prostě ne, nevyplácel se nikdy, leda cheap FX6300 jako proptiargument proti I3ce v roce 2013, ale jinak ne.
marin
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. úno 2011
Bydliště: Marina Veneta

Re: Prime 95

Příspěvek od marin »

To Doc:

Já jo. Mé první DDR4 byly Patriot Viper s XMP profilem 3000 Mhz a ty neprošly testem stability ani na své základní frekvenci, tj. 2133 v kombinaci s R5 1600x. Bylo to na začátku roku 2019, kdy problémy s ram u Ryzenu 1 už byly ty tam. Výrobce těchto ramek - SPECTEC (!!??). Po týdnu pokusů o to je přinutit fungovat, jsem je zabalil a poslal zpět do Mironetu. Pak jsem koupil za dvojku Krucinály (E-Die) a ty fungují výborně se všemi generacemi Ryzenů.
PC: Ryzen 7700X @ PBO @ 2133 FCLK | Asus ROG Strix B650-A Gaming | 2 × 16 GB DDR5 Silicon Power Zenith 6000 @ 6400 CL30 | Palit Nvidia RTX 3070 Gaming Pro OC 1980 MHz core | 16000 MHz vram | 995 mV | Noctua NH U12A Chromax Black | Samsung 980 PRO 500 GB | Samsung 980 1000 GB | Seagate Iron Wolf 4 TB | Fractal Design R6 + 6 × Fractal Design Dynamic X2 - GP14 | Asus Strix Gundam Edition 850 W Gold + Cablemod Classic Mesh White | IIyama G-Master GB3466WQSU Red Eagle FreeSync 144Hz VA | Asus Strix Impact II | Asus Strix Scope RX | Audio: Onboard | Cambridge audio A1 | Akai CD - 49 | Tesla NC470 | Pro-Ject Phono Box MM | Wharfedale Diamond 9.1 | Koss Porta Pro | Audio Pro C3 | Jáfoun 12 mini 128 GB.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od Jey »

Základem je sudé časování pro Ryzen. Neříkám, že liché časování nemůže fungovat (i takové RAM jsou uvedené na QVL listu).

Taky jsem se spálil. Nové Ripjaws 3200MHz nefungovaly na XMP profilu, potom nové Ripjaws 3600MHz měly 1 modul nefunkční.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Prime 95

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud jde primárně o cenu což zde jde tak nejlepší je sehnat někde cheap staré DDR4 moduly z doby X99, low-density kde i 8GB moduly jsou dual-rank a prostě je přetočit, ty OEM 2133 z téhle éry se dostávaj kolem 3Ghz se slušnym časovánim třeba CL14 a 1T commandrate.
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“