Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
TPol
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 22. pro 2006

Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od TPol »

Dobrý den,
stala se mi zvláštní věc.
HDD které běžně používám ve svém domácím PC jako datové jsem měl po dobu covidhomeoffice v pracovním počítači, abych měl vše po kupě. Pravděpodobně všechny soubory a složky co byly zapsány, či přesunuty v této době po přesunu disku do původního PC zmizela. Starší věci tam jsou.
Zdá se mi to jako by vše co zapsal můj pracovní PC můj domácí PC neviděl... což ale vůbec nevim proč by to tak mělo být. (mimochodem ten samý disk mezi těmito dvěmi PC nepřesouvám poprvé) Tak jsem strčil disk znovu do pracovního PC s myšlenkou že tam třeba budou.. ale nic.
Ocením jakékoli rady a náměty co se to mohlo stát, nebo rady pro obnovu... Děkuji.

Další podrobnosti:
Zkusil jsem Recuvu obyčejné hledání - nic nenašlo. Ted zkouším Recuvu deep scan a bude to ještě den trvat...
Zvláštní je, že v koši je několik souborů které jsem v nedávné době vyhodil... To je vlastně jediný důkaz o tom že byl disk poslední měsíce v činnosti, vše ostatní fuč..
Když jsem poprvé disk prohlížel, tak jsem některé nové vytvořené složky viděl, ale po otevření složky a pokusu o otevření souboru v ní to hodilo chybu a následně zmizela i ta složka kterou jsem otevíral.
Přikládám CrystalDiskInfo screenshot. Extra tomu nerozumím, ale zdá se že vše ok.. Jinak disk je skoro nový.
Nemůžu vyloučit, že jsem nevytáhl disk zrovna, když byl PC uspaný/v hibernaci. Ale i kdyby to tak bylo, proč by chyběli zrovna data zapsaná za dobu umístění v pracovním PC...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PC1: MB: ASUS PRIME X399-A, CPU: AMD Ryzen Threadripper 1950X 16-Core 3.75 GHz, RAM: 16GB DDR4-3333MHZ CL16 Kingston HyperX XMP Predator, SSD: Samsung SSD M.2 500GB 970 EVO PLUS, GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, FAN: Noctua NH-U9 TR4-SP3, Win10
PC2: AMD Athlon II X4 640, RAM 4GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku do jiného PC

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Zeptam se možná blbě ale jak byl disk odebírán? Normálně jsi vypnul PC nebo to dělal za chodu? Dal jsi předtim "eject" a řeklo to že můžeš odpojit? Připojival jsi Satou nebo třeba ňákym USB adaptérem?
TPol
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 22. pro 2006

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od TPol »

Odpojoval jsem při vypnutém PC. Jak jsem psal, mohlo se stát, že byl při tom PC v hybernaci, ale spíš ne, to dělám vyjímečně a pokud jsem to udělal a zapomněl tak to jsem fakt blb.
Připojení Satou.
Jestli lze nějak odpojit disk předem softwarově aby to bylo jistější, tak to nevím, nepoužívám. Lze?
PC1: MB: ASUS PRIME X399-A, CPU: AMD Ryzen Threadripper 1950X 16-Core 3.75 GHz, RAM: 16GB DDR4-3333MHZ CL16 Kingston HyperX XMP Predator, SSD: Samsung SSD M.2 500GB 970 EVO PLUS, GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, FAN: Noctua NH-U9 TR4-SP3, Win10
PC2: AMD Athlon II X4 640, RAM 4GB
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od zsdx »

Zvetsilo se o zmizele soubory volne misto?
TPol
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 22. pro 2006

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od TPol »

Budu zas trapně říkat pravděpodobně.
Ted mám využité místo na disku 518GB (Tento počítač/vlastnosti) a náhodou jsem si screenshotoval využité místo na disku v březnu kdy bylo využito cca o 250GB víc než je teď, neuvědomuju si že bych za tu dobu něco tak velkého mazal.
Díky.
PC1: MB: ASUS PRIME X399-A, CPU: AMD Ryzen Threadripper 1950X 16-Core 3.75 GHz, RAM: 16GB DDR4-3333MHZ CL16 Kingston HyperX XMP Predator, SSD: Samsung SSD M.2 500GB 970 EVO PLUS, GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, FAN: Noctua NH-U9 TR4-SP3, Win10
PC2: AMD Athlon II X4 640, RAM 4GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Víš co udělej, spusť si CMD jako admin a zadej tam:

fsutil dirty set C:

A místo C: dej písmeno co ten dsik má a restartuj PC. Při příštim bootu se pustí checkdisk při bootu kterej je spolehlivější než ten z win, a koukej na to jestli to tam něco najde nebo ne. To jak popisuješ že jsi jednou něco viděl ale "samo se to smazalo" zavání spíš ňákými problémy s filesystémem.

Pokud ne koukni se ještě do správce zařízení a můžeš u disku vypnout "cache flushing" kdyby to nepomohlo tak vypnout komplet "write caching". Alternativně kdyby to fakt bylo filesystemem a začalo se to opakovat tak ještě zkusit přejít z NTFS na EXFAT.
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od PET5 »

A zapisoval jsi nová data skutečně na ten nově připojený disk? Ono totiž po připojení nového disku do PC se mohlo změnit přiřazení písmen jednotlivým diskům, takže to nejvyšší písmeno nemuselo nutně znamenat nově připojený disk.
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
TPol
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 22. pro 2006

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od TPol »

To DOC_ZENITH
Díky, postupy zkusím.
Nechám teď ještě dojet tu Recuvu Deep scan, jestli to ty soubory uvidí (zbývá jen 3hod). Pokud ano tak je zkopíruju na jiný disk, ale jestli to správně chápu tak pokud budou tak nebudou mít názvy a nebudou ve složkách, tedy bych je sice měl, ale jen v ohromnym chaosu... Pak zkusím tvoje rady.
PET5 píše:A zapisoval jsi nová data skutečně na ten nově připojený disk? Ono totiž po připojení nového disku do PC se mohlo změnit přiřazení písmen jednotlivým diskům, takže to nejvyšší písmeno nemuselo nutně znamenat nově připojený disk.
Něco na ten způsob mě nejdřív napadlo, jestli nejsem blázen a vlastně jsem celou dobu nezapisoval na systémový disk pracovního PC, jenže to dost těžko.
V tom pracovním PC jsem měl v tu chvíli jen dva disky, systémové SSD 500GB a ten datový domácí HDD. Tou ztrátou nemyslím že by zmizela např. jedna velká složka kterou bych nahrál do kořenového adresáře. Myslím tim kvanta souborů různě tříděných ve složkách (fotky někde, různý jiný věci jinde) s kterými jsem ty měsíce opakovaně pracoval a dále zakládal nové složky a soubory.

To by to muselo na oko vypadat, že to ukládám tam kam myslim a vidim to tam ale fyzicky se ukládat na ten systémový disk. Je to možné?
Teď jsem zkusil dát na tom systémovém disku hledat název složky, kterou vim že jsem tvořil, jestli tam někde není a nenašlo.

Díky.
PC1: MB: ASUS PRIME X399-A, CPU: AMD Ryzen Threadripper 1950X 16-Core 3.75 GHz, RAM: 16GB DDR4-3333MHZ CL16 Kingston HyperX XMP Predator, SSD: Samsung SSD M.2 500GB 970 EVO PLUS, GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, FAN: Noctua NH-U9 TR4-SP3, Win10
PC2: AMD Athlon II X4 640, RAM 4GB
PET5
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2006
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od PET5 »

Myslím si, že to nechtěné zapisování na jiný disk, než který vidíš, že do něj zapisuješ, není možné.

Opravdu mě nenapadá nic běžného, co by tohle mohlo způsobit. Mnoho disků jsem přehazoval mezi počítači a na tohle jsem nenarazil. Divné je zejména to, že dříve to fungovalo bez problému a nyní se to zachovalo jinak. Pátral bych tedy po tom, jaké změny nastaly v nastavení obou počítačů a jejich OS v tom mezidobí. Nejsem odborník na nastavení podnikových sítí, ale nemáte v práci na pracovních stanicích nějaký sandbox pro bezpečné připojení dalších datových zařízení?
CPU: Intel i9-10900K, MB: NZXT N7 Z590, AIO: NZXT Kraken X63 RGB, RAM: Kingston 2× 32GB DDR4 3200MHz CL16 Fury, Disky: 1× SSD 1TB + 2x WD HDD 3TB, GPU: EVGA GeForce RTX 3080 FTW3 ULTRA, PSU: Cooler Master V1200 Platinum, CASE: NZXT H7 FLOW, OS: Windows 10 PRO 64 bit, Repro: Creative GigaWorks T20 Series II, Monitor: DELL UltraSharp 30" PremierColor UP3017 2560x1600. Alternativně: Apple MacBook Air / iPad Pro + Apple Pencil / iPhone 12 Pro Max
TPol
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 22. pro 2006

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od TPol »

To DOC_ZENITH
Zkusil jsem fsutil dirty set, při startu systému to proběhlo, ale na disku se nic nezměnilo.

Tím "vypnout "cache flushing" kdyby to nepomohlo tak vypnout komplet "write caching".! myslíš to co ve sreenshotu naznačuju? Díky, jen že to mám česky tak mě to mate... A to je cesta k obnovení filesystému, nebo jen prevence do budoucna?

Ten přechod z NTFS na EXFAT je předpokládám prevence do budoucna. Je to tak že exfat je o tolik spolehlivější a takovéto chyby filesystému se stávají méně? Já jsem zvyklý na počítači s WIN prostě používat NTFS, tak nějak z pocitu že se to určitě lépe kamarádí... Je to blbost?

Dojela mi ta Recuva a soubory se našli (tak už aspon nemusím přemýšlet o tom, jestli jsem cvok a nepoužíval jsem uplně jinej disk), nejsou tedy ve struktuře složek, ale názvy mají, takže je to chaos, ale důležité věci v tom najdu... (Je blbý že jsem si v té době na disk zkopíroval i nějakou zálohu o tisících souborů, které sice nepotřebuju ale stěžují mi vyznat se v tom...)

Teď jsem tedy ve stavu že soubory mám. Ale obnovit je ve složách kde byly by mě stále hodně potěšilo a ušetřilo hodiny práce na třídění... Taky mi jde o to tušit včem byl problém abych se toho do budoucna vyvaroval... Napadá ještě někoho něco?

Je ještě něco co můžu k obnově zkusit? Tady na foru v tématu
Záchrana dat - záchrana disku https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=14&t=12056
se píše na "b) poškozena nějaká logická struktura oddílu(ů) - MBR, MFT, FAT apod... " o progfamu
testdisk ale téma je mnoho let staré, je to ještě aktuální? Je dnes něco jiného? Nebo dnes to "fsutil dirty set" je nejvíc co zkusit?

to PET5:
Díky za náměty. V mezidobí se nestalo nic kromě aktualizací Win10. Firma je o pár lidech a počítač si spravuju sám od instalace win až do konce, takže mám vše pod kontrolou. "sandbox pro bezpečné připojení dalších datových zařízení?" by muselo být něco co se samo udělalo aktualizací Win, nic jiného se s PC určitě nedělo...

Ještě jsem se chtěl zeptat na screenshotu vpravo jsou ty hlášky "zařízení migorváno" apod. To je určitě okamžik kdy jsem ho strčil do pracovního PC. Co to znamená, nevíte proč se to stalo když jsem přendaval disk tehdy, ale když jsem je přehazoval tam a zpátky teď se to neděje?

Díky všem.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
PC1: MB: ASUS PRIME X399-A, CPU: AMD Ryzen Threadripper 1950X 16-Core 3.75 GHz, RAM: 16GB DDR4-3333MHZ CL16 Kingston HyperX XMP Predator, SSD: Samsung SSD M.2 500GB 970 EVO PLUS, GPU: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB, FAN: Noctua NH-U9 TR4-SP3, Win10
PC2: AMD Athlon II X4 640, RAM 4GB
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Ztráta nových dat po přesunu disku mezi PC

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano tohle jsem měl na mysli s tim "vypnutim cache".

Co se toho přechodu na exFAT týče, už jsem tu jednou jeden podobnej problém zaznamenal, resp mě osobně se nikdy nic takového nestalo, ale byl tu už někdo kdo přenášel disk mezi vícero windows OS a stávalo se mu že mu právě mizely soubory, skoro jako kdyby si win ověřily ňáký práva a rozhodly se že "existence těchto souborů na tomto systému je chyba" a mazaly je. ExFAT by tomuhle mohl zabránit protože nemá takové oprávnění složek a složitosti jako NTFS, ale to už jen střílím od boku.

Tohle je samo sebou vše pokus o prevenci, smazané složky ti už nic nevrátí.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“