Různé monitory - únava očí

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
ArashX
Nováček
Nováček
Registrován: 21. bře 2008

Různé monitory - únava očí

Příspěvek od ArashX »

Dobrý den,
potřeboval bych radu.

Pracuji jako programátor, aktuálně se pohybuju mezi prací a HomeOffice, a trávím u pc průměrně 14 hodin denně at už prací nebo zábavou.
Doma mám 3 monitory LCD monitor 24" AOC 24G2U/BK v práci pak monitory Dell UltraSharp U2415
a čím dál více se mi stává že po delší době doma mě pak v práci s koukání do monitoru bolí oči a trošku to vidím rozmazaně, zatímco doma se mi to nestává. Sladil už jas monitorů, ale nějak to nepomohlo.

Takže mě zajímá zda to bude tím že doma mám na monitorech vyšší obnovovací frekvenci 144 Hz? Popř. nějakou jinou technologií domácích monitorů?
A pokud tedy ano, a rozhodl bych se do práce dostat stejné monitory jako mám doma, tak zda zvládne počítač s
- Intel(R) Core(TM) i7-6700 CPU @ 3.40GHz
- Integrovaná grafika Intel HD Graphics 530
3 monitory AOC 24G2U/BK na 144Hz pro kancelářskou práci, tzn. jen otevřená vývojová prostředí.

Děkuji
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Různé monitory - únava očí

Příspěvek od Fox_25 »

A máš dobře nastavený jas a kontrast? První revize 24G2U má celkem dost vysoký kontrast a „by default“ prostě moc svítí. U mého kusu mám jas 0 a kontrast 40, u nové revize to vycházelo tuším na jas 20, kontrast 50.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Různé monitory - únava očí

Příspěvek od AllowedCry »

Já můžu snad krom nejnižšího jasu ještě doporučit noční světlo. Jas mi uleví sice dost, ale k večeru už mě to taky začne dráždit.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Různé monitory - únava očí

Příspěvek od killerek »

Me se pul roku zhorsovala unava oci pri praci (v kanclu i doma), kdy jsem pri cteni papirove knizky vecer usnul po par strankach s knizkou v ruce, tak sem se dokopal k ocnimu. Sice jen mensi vada a to spise na dalku, ale ve spojeni s filtrem modreho svetla v brýlích se to posledni dva mesice slusne zlepsuje. Rekl bych, ze filtr modreho svetla v brylych zkreslil barvy mene nez ta funkce po zapnuti primo v monitoru.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé monitory - únava očí

Příspěvek od python.p »

Frekvenci bys měl řešit, to jo, ale né obnovovací frekvenci, ale frekvenci PWM podsvitu, kdy při nižším jasu může monitor, respektive podsvícení blikat.

Tak co se koukám, tak je bez PWM, takže bude zrada asi jinde.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
logingame
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. kvě 2015

Re: Různé monitory - únava očí

Příspěvek od logingame »

monitorem to zas tak nebude, pokud tvůj problém se objevil nedávno. Pánové ti už doporučili „noční světlo“ existuje Monitor Light Bar. Já doma používám od Xiaomi, máš tam různé módy na čtení a denní světlo(nastavení jasu atd..) Hodně to pomůže proti únavy očí. Potom určitě navštívit očního lékaře, když sedíš u toho 14h denně, aspoň preventivně 1x do roka. Já sedím u monitoru nějakých 12h denně včetně práce a hry, přijde mi to už tak nahraně, večer už nečumím do telefonů, tv nemám :oops:. Dávám si vždy pauzu po 2h práci. K obnovovací frekvenci tak to mám podobně jak ty, doma 2x 240hz a otevřený Macbook, v práci Mac a Eizo. Mám doporučený od lékaře oční kapky Hylo, je to celkem drahý :x ale na mě to působí pozitivně. Funguju takto už více než 8 let a mám (+1,25 a +1,45). Jestli ti problém dělá jen v práci tak je tam třeba špatný světlo, nesedíš přímo u okna na proti sluníčku? Zkus vyměnit místa jestli se to zlepší.
r34ktor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. pro 2006

Re: Různé monitory - únava očí

Příspěvek od r34ktor »

Pálení očí může způsobovat i klimatizace (v práci bývá, doma ne), která je vysušuje. Zkus nějaké oční kapky.
Knowledge is power
tmaven
Začátečník
Začátečník
Registrován: 26. kvě 2007
Bydliště: Havířov/Ostrava/Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Různé monitory - únava očí

Příspěvek od tmaven »

jop, klima je dobrej bordel..
Jinak doporucuji ocniho, neuskodi si zajit na prohlidku. A kdyz budes v cajku, tak bryle s filtrem modreho svetla. Pouzivam to uz par let a super. (+12h na pc denne)
ASUS ROG STRIX B550-I GAMING ~ AMD Ryzen 7 5800X3D ~ GeForce RTX™ 3070 Ti GAMING OC 8G ~ G.SKill Trident Z RGB 32GB (2x16GB) DDR4 3600 CL17 ~ Corsair SF750W ~ Samsung 980 PRO 1TB ~ Cooler Master MasterBox NR200P ~ Scythe Fuma 2 ~ Dell S2721DGF + BenQ XL2411Z + Samsung 2233RZ ~ www.flyingbbq.cz - Blog o BBQ!
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“