Windows 11

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 11.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Windows 11

Příspěvek od Atapi »

Mr.Nigga píše: stř 20. dub 2022, 20:09 Včerejší update na build 22598 u mě nedopadl moc dobře. Není vidět task bar, průzkumník se pravidelně restartuje, nedá se dostat na některé možnosti v Nastavení (třeba právě na instalované aktualizace :D ), lock obrazovka má default tapetu i když je v nastavení něco jiného, profil uživatele se načítá klidně několik minut + určitě spousta dalšího, na co jsem zatím nenarazil. Vypadá to, že reinstall mě nemine

Nový task manager ale vypadá pěkně
Něco podobné od včerejších updatů... Taskbar vidět je, ale start a hledání neraguje a jako bonus se podělal firewall, stále dokola se jeho služba vypíná a zapíná, takže to i žere nějaké prostředky. :cry:
Build mám teda 22000.675 takže žádnej insider a taky akorát stahuju instalačku. :lol: Ted na jiném PC, tady nefunguje ani ten jejich program na její vytvoření. :lol:

//Jinak naštěstí stačila prakticky jen oprava (instalace se zachováním aplikací a nastavení).
Obrázek
borko
Nováček
Nováček
Registrován: 22. bře 2009
Bydliště: Boskovice

Re: Windows 11

Příspěvek od borko »

Sobo píše: ned 23. led 2022, 18:20 Stava se nekomu, ze se vyhledavani ve startu na vterinu / dve zasekne?...Podle me zase nejaky bug zavineny mrkvosoftem...
Tohle chování je celkem běžné (prohledávání indexů). Nevim proč čekáte, že bude všechno funkční, když přecházíte z polofunkcniho beta win10 na polonefunkcni alfu win11.
Batyskaf
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. srp 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Windows 11

Příspěvek od Batyskaf »

Zdravím kolegové uživatelé,
mám takový menší problém. Už jsem jednou měl Widle 11 na svém PC nainstalované, nicméně jsem potřeboval přeformátovat systémový disk a po novém pokusu o instalaci (rozuměj, podruhé přechod ze systému Win 10 na 11) mi KONTROLA STAVU OSOBNIHO POČÍTAČE hlásí, že pokud v BIOSU nezměním bootování z LEGACY na UEFI, tak mi instalaci nedovolí.
A teď, jak to že mi původně samy widle 10 nabídly instalaci win 11, jak to, že teď nemůžu widle 11 nainstalovat znovu?
Pokud v BIOSu a změním boot z LEGACY nebo UEFI OR LEGACY jen na UEFI, tak mi vidle nenabootují a tím pádem ani nespustím instalaci widlí 11.
Co s tím?

BTW: HW je starý ani ne dva roky:
MB: ROG STRIX Z490-H GAMING
HD Samsung 970 EVO
A zbytek si myslím není pro tento problém podstatný.

Díky za rady.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Windows 11

Příspěvek od alienGT »

Zkus nejdriv zmenit MBR na GPT, pokud nemas. Pak to prepni v BIOSu a melo by to najet si myslim.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Batyskaf
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. srp 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Windows 11

Příspěvek od Batyskaf »

alienGT píše: sob 30. črc 2022, 15:23 Zkus nejdriv zmenit MBR na GPT, pokud nemas. Pak to prepni v BIOSu a melo by to najet si myslim.
To bych rád, jenže jak to udělat se systémovým diskem?
Tento návod mi nefunguje: https://www.cistepc.cz/prevod-mbr-na-gp ... traty-dat/
A správce disků neumožní převod systémového disku.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Windows 11

Příspěvek od alienGT »

NAVOD - https://www.hdd-tool.com/cs/disk-conver ... o-gpt.html
Ja to delal v CMD tim prikazem - "MBR2GPT / convert / allowFullOS"
Popr. muzes zkusit NIUBI Partition Editor.
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 11

Příspěvek od Jey »

Něco takového jsem zkoušel i s pomocí různých utilit s Windows 10 a skončil jsem u přeformátování a přerozdělení pevného disku na oddíly ve formátu GPT.
Batyskaf
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. srp 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Windows 11

Příspěvek od Batyskaf »

No, tak jsem zkusil rovnou novou instalaci win 10, ale nikde jsem nenašel volbu, abych mohl naformátovat disk před instalací na formát GPT. Kde jsem udělal chybu? Mám staženou poslední možnou instalací widlí 10.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 11

Příspěvek od Jey »

Před instalací je potřeba adekvátně použít diskpart z příkazové řádky. Tam se nechá dostat pomocí klávesové zkratky SHIFT+F10 stisknuté v instalátoru Windows.
Naposledy upravil(a) Jey dne ned 31. črc 2022, 16:03, celkem upraveno 1 x.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Windows 11

Příspěvek od zsdx »

Staci nabootovat v EFI rezimu a disk si rozdeli spravne sam instalator.
Batyskaf
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 24. srp 2007
Bydliště: Ostrava

Re: Windows 11

Příspěvek od Batyskaf »

Tak je hotovo, widle 11 jsou nahozeny.
Nicméně, úplně jinou cestou.
V BIOSu jsem zakázal jakékoliv bootovani kromě WIN COMPATIBLE a použil jsem USB disk s instalací WIN 10 k nabootování systému.
Už při spuštění jsem byl upozorněn na nekompatibilitu a zda chci převést zavaděč na EFI místo MBR.
Ostatní disky oddíly disku zůstaly NTFS a vše funguje.
Díky za návody.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 11

Příspěvek od Jey »

Aha, no to je fakt, že stačí nabootovat v UEFI režimu, pokud to základní deska umožňuje a boot menu nabízí uvedenou volbu. K tomu nejlépe zakázat CSM modul.
huld4`
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008
Bydliště: Brno

Re: Windows 11

Příspěvek od huld4` »

Mel bych dotaz. Mam novy HW(desku, ram, procak a zdroj) a tim padem i nove nainstalovany system. PC se me samo zapina. Dohledal sem v logach v kolik to bylo a jednou 8:42, podruhe 11:12, tzn. neni to ve stejny cas.
Kazdopadne nevim jak dal pokracovat a najit duvod zapnuti. Hlavne skrz to, ze mam HW v zaruce, tak musim zjistit jestli to je HW nebo SW problem.

Muze nekdo poradit, pls?

Diky.
Asus TUF Gaming B550-PLUS, AMD Ryzen 5 5600, Kingston Fury 16GB Kit DDR4 3200Mhz CL16, MSI GeForce GTX 1660 SUPER, Seasonic Focus GX 750 Gold, Asus Xonar DX/XD, Fractal Design DEFINE R4 Black Pearl
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 11

Příspěvek od Jey »

Tohle můžou způsobovat naplánované automatické aktualizace (instalují se v průběhu noci), nebo probuzení po síti když není vyžadován speciální Magic Packet.
huld4`
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008
Bydliště: Brno

Re: Windows 11

Příspěvek od huld4` »

A jak tomu zabranit? Nikdy predtim se me to nestavalo.
Asus TUF Gaming B550-PLUS, AMD Ryzen 5 5600, Kingston Fury 16GB Kit DDR4 3200Mhz CL16, MSI GeForce GTX 1660 SUPER, Seasonic Focus GX 750 Gold, Asus Xonar DX/XD, Fractal Design DEFINE R4 Black Pearl
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 11

Příspěvek od Jey »

Kdysi jsem řešil podobný problém. Nejsem si jist, ale mám pocit, že pomohlo vypnout probuzení pomocí síťové karty (správce zařízení) v OS nebo přímo v BIOSu.
TomasX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. říj 2022

Re: Windows 11

Příspěvek od TomasX »

z přikazové řádky:
powercfg -lastwake

Napíše to něco jako např:
Wake History Count - 1
Wake History [0]
Wake Source Count - 1
Wake Source [0]
Type: Device
Instance Path: PCI\VEN_8086&DEV_A12F&SUBSYS_86941043&REV_31\3&11583659&0&A0
Friendly Name: Intel(R) USB 3.0 eXtensible Host Controller - 1.0 (Microsoft)
Description: Hostitelský řadič USB kompatibilní s rozhraním xHCI
Manufacturer: Obecný hostitelský řadič USB xHCI

Dohledat co to je ve správci zařízení.
V mém případě je to myš kterou jsem probral počitač ze spánku.

Pak si ve správci zařízení pohrát s nastavením toho zařízení - např. mu zakázat probouzet počítač.

Případně pomůžou další parametry powercfg.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 11

Příspěvek od Jey »

Pokud se to děje pravidelně, tak jsou příčinou automatické aktualizace nebo síťová karta.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Windows 11

Příspěvek od killerek »

Ja mam takove podezreni, ze i Battlenet/Steam appka to nekdy dela, kdyz si nekdy na noc naplanuje aktualizaci nejake hry.
huld4`
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008
Bydliště: Brno

Re: Windows 11

Příspěvek od huld4` »

TomasX píše: pon 24. říj 2022, 20:58 z přikazové řádky:
powercfg -lastwake

Napíše to něco jako např:
Wake History Count - 1
Wake History [0]
Wake Source Count - 1
Wake Source [0]
Type: Device
Instance Path: PCI\VEN_8086&DEV_A12F&SUBSYS_86941043&REV_31\3&11583659&0&A0
Friendly Name: Intel(R) USB 3.0 eXtensible Host Controller - 1.0 (Microsoft)
Description: Hostitelský řadič USB kompatibilní s rozhraním xHCI
Manufacturer: Obecný hostitelský řadič USB xHCI

Dohledat co to je ve správci zařízení.
V mém případě je to myš kterou jsem probral počitač ze spánku.

Pak si ve správci zařízení pohrát s nastavením toho zařízení - např. mu zakázat probouzet počítač.

Případně pomůžou další parametry powercfg.
To vsem uz jsem delal a nepomohlo.

Obrázek

powercfg -lastwake me napise 0
powercfg -devicequery wake_armed - vypsal tri zarizeni a ty jsem vsechny vypl a stejne se zase zapl dnes ve 2:03 rano.

Obrázek
Asus TUF Gaming B550-PLUS, AMD Ryzen 5 5600, Kingston Fury 16GB Kit DDR4 3200Mhz CL16, MSI GeForce GTX 1660 SUPER, Seasonic Focus GX 750 Gold, Asus Xonar DX/XD, Fractal Design DEFINE R4 Black Pearl
Odpovědět

Zpět na „Windows 11“