Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

premo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2009
Bydliště: Ostrava

Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od premo »

Zdravím,
všiml jsem si v poslední době zvláštní věci. Mám ve spoustě hrách (Battlefield V, Mass Effect Andromeda, SW: Battlefront 2 aj.) teploty stejné a často i vyšší než při stress testu v OCCT. Např. v Linpacku při použití AVX2 instrukcí mám po půl hodině max.77 st, přičemž teplota všech jader je stejná. Chladič točí asi 1000-1200ot., přičemž když jdou teploty přes 80st., tak jede na maximu 1500ot. Teploty v tom Linpacku jsou vyšší asi o 5st.než jsem byl zvyklý, ale to je asi dáno vyšší teplotou v místnosti při současném horkém počasí. Nevím, ale proč mám např.v Battlefieldu V nebo v Mass Effectu Andromeda při loading scénách na CPU 82st. Byl jsem zvyklý na to, že Linpack je maximální při normálním používání nedosažitelná zátěž.
Sestava viz. podpis:
AMD Ryzen 5900X + Noctua NH-D15 SE AM4, Fractal Design Define 7 XL (2 x 14cm intake fan, 1 x 14cm outtake fan)
CPU: AMD Ryzen 5900X + Noctua NH-D15 SE AM4, RAM: 64GB 3200MHz CL16 Kingston HyperX Fury, MB: Asus TUF X570-Pro (Wifi) VGA: EVGA Geforce RTX 3090 XC3 ULTRA, SSD: Samsung 980 Pro 1TB + Samsung 970 Evo Plus 2TB + Samsung 860 Evo 2TB SATA + Samsung 870 Evo 2TB SATA, HD: 2x WD40EZRZ Blue 4TB, DVD-RW: Asus DRW-24D5MT, Monitor: Samsung Odyssey G7 32" QHD, Case: Fractal Design Define 7 XL, Zdroj: Seasonic Prime Gold 750W - Windows 11 Home
NTB: Lenovo ThinkPad E15 Gen4: i5-1235U/0,9-4,4GHz/40GB/512GB + 1TB/GeForce MX550/Windows 11 Pro
Samsung S21 FE - Android 13 + OneUI 5.1
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od pilarius »

Tak ve hrách máš v case i jiné aktivní zdroje tepla - SSD, GPU. K tomu to počasí. Máš vyčištěné filtry? Jestli se ti to nezdá, přepastoval bych CPU.
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
premo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2009
Bydliště: Ostrava

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od premo »

Teploty v idle i v Linpacku jsou ok, jen nechápu proč mám takové teploty v některých hrách.
CPU: AMD Ryzen 5900X + Noctua NH-D15 SE AM4, RAM: 64GB 3200MHz CL16 Kingston HyperX Fury, MB: Asus TUF X570-Pro (Wifi) VGA: EVGA Geforce RTX 3090 XC3 ULTRA, SSD: Samsung 980 Pro 1TB + Samsung 970 Evo Plus 2TB + Samsung 860 Evo 2TB SATA + Samsung 870 Evo 2TB SATA, HD: 2x WD40EZRZ Blue 4TB, DVD-RW: Asus DRW-24D5MT, Monitor: Samsung Odyssey G7 32" QHD, Case: Fractal Design Define 7 XL, Zdroj: Seasonic Prime Gold 750W - Windows 11 Home
NTB: Lenovo ThinkPad E15 Gen4: i5-1235U/0,9-4,4GHz/40GB/512GB + 1TB/GeForce MX550/Windows 11 Pro
Samsung S21 FE - Android 13 + OneUI 5.1
jctrnacty
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. úno 2009

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od jctrnacty »

Myslim, ze v tomhle pocasi varime vsichni. Je to normalni. taky mam teploty o 10 st vys.
_________________
Ryzen 5800X3D, Dark rock 4, Msi Prestige creation X570, Asrock RX 6800 XT, 32GB 3600MHz CL16, Fractal Design Define C, Seasonic focus gold+ 650W, Samsung EVO 970 2TB, X52 Pro, WMR HP Reverb G1, 32" BenQ EW3280U 4K
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

FD R7 XL A máš tam jen 3 fany? :o To nechápu...

RTX 2070 s 5900X se v té skříni dá uchladit pod 80°C v kombinaci OCCT + FurMark s case fanama kolem 600RPM. Jasný jsou tepla, jasný záleží na kusu CPU a jeho OC, jasný záleží na GPU a jejím powerlimitu.

Ale jeden out je prostě hrozně málo, jak chceš dostat všechno to teplo ven ze skříně :?: :!:
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Stratos
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2003
Bydliště: Hvožďany
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od Stratos »

ja mam momentálně 5900XT s vodnim AIO a teploty i pro automatickym OC mam do 70°C i ve hrách, pokud chces mit na procaku dneska maly teploty proste se kvalitnimu AIO nevyhnes.. Ty procaky maj malou plochu kudy teplo jde do chladice tj voda je v tomto smeru mnohem lepsi nez vzduch.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Nemel tady hovadiny, ty demagogu jeden.

Když nemáš jak ty teplot dostat pryč ze skříně, tak ti to AiO může sice pomoci, ale zase tam máš teplo z GPU který jde přes AiO.

A jak prosímtě voda lépe odvede teplo když máš malý IHS? Teplotní spád bude furt stejný, plocha IHS taky, materiální vlastnsti mědi taky.

Opět ohýbáš fyziku?
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od GaGy »

python.p brzdi !!!
Mě voda pomohla a výrazně s teplotama! V loadu zůstává radiátor chladný a díky tomu jde na čiplet stále chladná voda a cpu má nízké teploty. Rozhodně lepší řešení než vzduch. Ale chápu že na intelu to bude jiné.. Tam se rozpálí i celý radiátor.
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Brzdi! :D

Protože při dobře navrženém chlazení to bude +- 5°C AiO vs vzduch. A těch +-5°C uděláš i změnu lepší pasty, většího tlaku, atd. :)

Ano AiO může v určitých situacích být lepší, ALE pokud bude dobře navržený vzduch, tak bude fungovat stejně dobře jako AiO.

Ono to stejně ve finále bude o tom, že bude mega záležet na tom jaký kus zrovna trefíš.

V tomhle konkrétním případě to bude fungovat a rozdíl bude velký, proč asi? :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MonsterMX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. kvě 2010
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od MonsterMX »

Odvod tepla na vode sa so vdzuchom neda porovnat, ja mam oproti D15 na vode 15-20°C dole na 5900x, ale zas mam aj plnohodnotnu vodu, AiO povazujem za parodiu na vodu, no lepsie AiO tiez spravi oproti vzduchu rozdiel.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Tak custom voda je jinde, přeci jenom radátory, nějakej ten objem vody, atd... Ale tady se bavíme o AiO vs. Vzduch. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
MonsterMX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. kvě 2010
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od MonsterMX »

premo píše:Zdravím,
všiml jsem si v poslední době zvláštní věci. Mám ve spoustě hrách (Battlefield V, Mass Effect Andromeda, SW: Battlefront 2 aj.) teploty stejné a často i vyšší než při stress testu v OCCT. Např. v Linpacku při použití AVX2 instrukcí mám po půl hodině max.77 st, přičemž teplota všech jader je stejná. Chladič točí asi 1000-1200ot., přičemž když jdou teploty přes 80st., tak jede na maximu 1500ot. Teploty v tom Linpacku jsou vyšší asi o 5st.než jsem byl zvyklý, ale to je asi dáno vyšší teplotou v místnosti při současném horkém počasí. Nevím, ale proč mám např.v Battlefieldu V nebo v Mass Effectu Andromeda při loading scénách na CPU 82st. Byl jsem zvyklý na to, že Linpack je maximální při normálním používání nedosažitelná zátěž.
Sestava viz. podpis:
AMD Ryzen 5900X + Noctua NH-D15 SE AM4, Fractal Design Define 7 XL (2 x 14cm intake fan, 1 x 14cm outtake fan)
Tie teploty su normalne ak testuješ so stock PBo limits tak ti pri AVX nepusti viacej ako 1,2V+- preto máš v hrách viacej V lebo tam je vytazenych menej jadier a peakuje sa tam cez 1,45V, ja som maval s D15 CB20 tak 75st a v hrách kludne 85-88, tu pomoze len voda, teraz mam okolo 70°C
/+ pozeram že maš Define 7XL teraz idem do nej skladať ideal skrinka na vodu, mozem dat foto ked pridu veci, je to blbost kupovat ju na vzduch, ledaze mas vela HDD
Naposledy upravil(a) MonsterMX dne pon 28. čer 2021, 14:31, celkem upraveno 1 x.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

Já bych teda řekl, že je lepší řešit příčinu a né mírnit následky.

Takže CTR a podívat se na to. Je dost dobře možný, že po vyladění budeš mít lepší takty a nižší napětí, jen to chce tomu věnovat nějaký čas.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
R0mi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. čer 2007
Bydliště: Bratislava

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od R0mi »

Toto som si všimol aj u seba. Keď zapnem Cinebench tak mám nižšiu teplotu ako keď mi niečo občas začne loadovat v hre.
Ale môžeš skúsiť tento guide na undervolt, podľa mňa najlepšie video na YB: https://www.youtube.com/watch?v=dU5qLJqTSAc
Je to trochu dlhší návod, ale funguje to. Najlepšie je sa vyhrať pre každé jadro zvlášť a postupne zisťovať podľa WHEA reportu ktoré jadro je nestabilné. Vieš si nastaviť svoj vlastný WHEA log vo Windowse.
Ryzen 9 5950X//Noctua NH-D15 Chromax Black//ASUS PRO WS X570-ACE//Sapphire Nitro+ Radeon RX 6900 XT SE//G.Skill Trident Z Neo 32GB (2x16GB) 3600 MHz CL14 OC//Corsair MP600 PRO XT 2TB//Corsair MP600 2TB//WD201KRYZ 20TB, WD60EFRX 6TB, WD30EFRX 3TB, WD2003FYYS 2TB//Corsair HX750//Phanteks Enthoo Evolv X//Dell Alienware AW3423DWF//Teufel Concept E450 Digital//Logitech G PRO X Headset//ASUS ROG Harpe Ace Aim Lab Edition //HyperX Alloy Elite RGB//ROG Hone Ace Aim Lab Edition//
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle chování o kterym se tu píše je normální. Ryzeny 5000 seděj hard na TDP limitu. Proto AVX load co je vythrotlenej a rozdělenej na celé CPU může mít i menší lokální teploty jak hra co využije pár threadů ale CPU je vyboostuje jak prase pustí tam 1,45v a všechno TDP půjde do těch pár jader.

Je to ihmo normální chování a neni zde co měnit. Pokud to chceš trochu dát do mínusu, můžeš buďto ladit přes CTR jak říká Python, pak můžeš ručně nastavit menší LLC na kaskádě, pak můžeš ještě jít do mínusovýho voltage curve u PBO a takty nechat default, nebo jít do komplet manual OC a podvoltovat ručně, tam ti to pak ale zas bude hořet v tom AVX, v hrách ale budeš chladnej.
MonsterMX
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. kvě 2010
Bydliště: Považská Bystrica

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od MonsterMX »

python.p píše:Já bych teda řekl, že je lepší řešit příčinu a né mírnit následky.

Takže CTR a podívat se na to. Je dost dobře možný, že po vyladění budeš mít lepší takty a nižší napětí, jen to chce tomu věnovat nějaký čas.
Ved pričina je nedostatocne chladenie, SW tweakmi to akurat tak zmiernis :D
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od python.p »

A já si do teď myslel, že příčinou je to, že se do toho pere víc voltů než je nezbytně nutné... já hlupák...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od satik »

Stratos píše:Ty procaky maj malou plochu kudy teplo jde do chladice tj voda je v tomto smeru mnohem lepsi nez vzduch.
Výdycky mě pobaví, jak si dokážeš krásně protiřečit v jedný větě :)
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od Jey »

Podle mě teploty okolo 80°C jsou v těch současných vedrech s procesorem s 12 jádry / 24 vlákny, ale hlavně 105W TDP (nevím kolik má reálně 160W?) pořád docela dobré. Měl bys hlavně vyřešit odtah horkého vzduchu ze skříně, protože dost bude topit i grafika.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Ryzen 5900X - problém s teplotami ve hrách

Příspěvek od Trek »

Karty 300W a výše s odvodem vzduchu do skříně podpékají paměti a CPU, stačí se podívat infra kamerou pokud máte, musel jsem dát ventilátor na paměti. Záleží jak vzdušný je case.

Ty procesory mají tu malou plochu, ale co jsem tak viděl i tady na fóru tak nějak více pomůže až high end custom vodní chlazení. Ve vedrech zatím otevírám skříň - mám Corsair co má otvíratelný čelo a bok, ale přemýšlím o nové vzdušnější skříni.
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“