CPU AiO vs. klasika

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

Ahoj, premyslim nad chladicem pro i7-11700 a zvazuju, jestli je kvuli tichu lepsi AiO nebo klasicky chladic, nemam s AiO zkusenost. CPU ma jen 65W a pocitac bude pul na pul hrani a filmy. S ohledem na to, ze AiO musi bezet porad, kdezto klasicky vetrak muze idlovat v 300RPM nebo dokonce uplne stat, zda se mi to lepsi. Jenze to bude mensi skrin, do ktere nakonec snad prijde i RTX3080 (snad EVGA taky s vodnikem, nebo neco se ZeroFan, at pri filmech mlci). Jak tichy nebo hlucny ty CPU AiO jsou? Jejich hlavni smysl je ticho nebo chladici vykon? Chapu spravne, ze diky nemu vetsina tepla odchazi radiatorem z case hned ven, na rozdil od beznyho chladice? To by totiz pri 300W GPU mohla byt velka vyhoda, zda se mi.
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od pbjun »

Tak hlavně i7 11700 nebude mít v reálu na dobré desce 65W :D reálně klidně 150W... Já osobně mám na i9 10900 360mm Ryujina od asusu s tím, že bez zátěže ho chladí pasivně - jede jen pumpa, větráky ne, při střední zátěži se zapnou dvě noctuy a při překročení 65st se zapne třetí. Reálně si procák ze zdi vezme klidně 200W... Vzduchem sem to ale ani nezkoušel, rovnou jsem šel do AIO. Osobně daleko víc registruju grafiku než AIO. Ale comp mám jakoby za stolem.
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

No vida, to je pro me novinka, uvadene TDP je jen papirova hodnota?
/edit:> A proc "na dobre desce"? Driv bylo kvuli ovladani fanu z desky treba kupovat vsemozny gaming desky se Z chipsety a obecne highend, ale dneska mi prijde, ze kdyz se to presunulo do samostanych kontroleru, nejaka B560 za 3-4k staci. Kdyz neni v planu OC, staci mi, ze to bude mit nejaky chladic na m.2 SSD. Treba GB Aorus mam predbezne vybrany, i kdyz STRIX B560-I me pro mini format laka taky hodne. Porad se nemuzu rozhodnout mezi NZXT H210i a H510i.
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od renek1 »

No AIO je asi ta poslední volba, pokud chceš dobře chladit a mít ticho. Pro procesor co máš (a vlastně pro jakýkoliv procesor), je naprosto dostatečný a účinný vzduchový chladič a pokud chceš utrácet, tak pořiď Noctuu NH-D15 jelikož to je top ve vzduchovém chlazení. Jinak ti tu někteří poradí i levnější varianty. Vzduchovej chladič je takřka nesmrtelnej na rozdíl od AIO.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od pbjun »

AIO je vpoho. Já osobně ho mám hlavně kvůli odvodu tepla ze skříně, když a defacto mi stačí 3x větrák na komplet chlazení jak skříně tak procáku. AIO mi prošlo rukama kupa a většinou tam dřív chcípnou LCDčka, RGBčka a podobný kraviny, ale pumpa minimálně, vylítanou sem žádnou nepotkal, pár co byly vadný od novoty - cvaká, netočí. Já osobně procák co má 200W+ vzduchem nechladím, pokud to alespoň trošku jde tak AIO.
Co se týče desky tak pokud to nacpeš do levný desky tak procák pojede na základním taktu a do turba moc nepůjde a už vůbec nepůjde do maximálního možného turba protože ho deska prostě nenakrmí.
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Natural »

Není napsané do jaké skříně. AIO bych vzal nejmenší 280 nebo lépe 360mm a 420mm.
Ale tady bych to asi neřešil a vzal noctuu nebo scythe ninja/Mugen. Ušetříš a výsledek bude nejspíš podobný, nebo lepší.
Bohužel "vybírám chladič ale nemám skříň a vlastně ani desku s procesorem" není úplně jasný dotaz.
Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

Natural píše:Není napsané do jaké skříně. AIO bych vzal nejmenší 280 nebo lépe 360mm a 420mm.
Ale tady bych to asi neřešil a vzal noctuu nebo scythe ninja/Mugen. Ušetříš a výsledek bude nejspíš podobný, nebo lepší.
Bohužel "vybírám chladič ale nemám skříň a vlastně ani desku s procesorem" není úplně jasný dotaz.
Ehm, to je na me? Jako jestli se Ti to nechce cist, protoze je to moc dlouhy, tak uplne v pohode, ale v tom pripade neni treba vubec odpovidat, vime? Procesor pisu v prvni vete, skrin zminuju dokonce ve dvou postech a na desce v tomhle pripade zalezi maximalne v tom, jestli ma nebo nema AiO header, coz je taky jenom kosmetika. Ve skutecnosti zalezi dost na grafne, ale to urcite vis, kdyz tu odpovidas.

Jinak jo, zkusim to s obyc. Freezerem 34, stoji par korun, tak kdyz ho pak budu chtit vymenit za AiO, nebude mi lito dat ho do supliku.
radekhgt
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. zář 2012
Bydliště: Slovakia

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od radekhgt »

Tu na fóre je prilis malo ľudí ktory by ti odporučili AIO ale ked môžem pridám svoju skúsenosť...

Menil som vzduchovu Noctuu NH-D14 za AIO Asus TUF GAMING LC 240. Jediný dôvod preco som to urobil bol, ze som chcel zmeniť dizajn vnutra skrine,pretoze ta Noctua bola naozaj veľká krava.

Ten asus ma stal 65€, noctua v čase kúpy 110€ a ten vodnik robí rovnakú robotu ako ta Noctua, dokonca ma CPU aj o kúsok nizsiu teplotu. Úroveň hluku je po nastavení krivky rovnaká, pumpu vobec nepočujem a tie 2 fany su vcelku slušne. Noctuu (7 ročnú) som predal za 45€ čiže vo výsledku mam za par eur novy AIO s 3 ročnou zárukou ktory robí to co ma a este aj dobre vyzerá :)

Este dodám ze tu i7 ma pretocenu na 5Ghz a teploty pocas hrania nikdy neprekrocili 70°C
CPU: Ryzen 7 7800X3D + RYUJIN II 360 ARGB GPU: Gainward RTX 4090 MB: Asus ROG STRIX X670E-A RAM: Kingston FURY DDR5 32 GB 6000 MHz CL36 RGB PSU: Super Flower Golden King 1kW LCD: LG OLED42C2
Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

OK, to zni dobre. Jak padlo uz v prvnim postu, me jde o to zjistit
Jak tichy nebo hlucny ty CPU AiO jsou? Jejich hlavni smysl je ticho nebo chladici vykon?
ale diky Tobe i ostatnim, co prispeli osobni zkusenosti s jednim nebo druhym resenim, proto tedy zkusim nejdriv levnejsi vzduch, a az podle grafiky to asi nejak predelam.

Vlastne to cele zaclo tak, ze me dost matou produktovy fotky NZXT a rikam si, jestli to nejsou jen marketingovy/fotogenicky nesmysly, viz klasika: https://www.eezepc.com/wp-content/uploa ... -White.jpg Proc je vodnik na CPU, ktery ma typicky min jak polovicni TDP nez GPU a pri hrani nebyva na 100%, na rozdil od GPU? To vypada, ze ma nizsi chnladici vykon nez vzduch, jen je to mozna tissi. Ted je ale ten radiator navic vepredu, takze pocitam, ze je to intake, takze ten ohratej vzduch taha do case k ty grafne, ktera potrebuje chlazeni nejvic? A tady ma chudak jen vzduch a jeste horkej, zatimco CPU ma dvouvetrakovej radiator, vlastne podstatne masivnejsi chlazeni, nez cela GPU.
Na jiny klasicky fotce predvadeji tohle: https://www.pcbworldtech.com/wp-content ... 00x600.jpg To uz mi dava vetsi smysl, jeden 120mm radiator pro CPU (NZXT ale takovy nedela, takze asi jsou ty obrazky vazne jen takovy libivy nerealny rendery) a dvojitej pro GPU, pokud by to stacilo chladit a byly oba outtakes, nebo byl ten GPU ve vrchni stene a umelo by to byt uplne potichu, libilo by se mi to tak.
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od djstudio »

Mám AIO NZXT Kraken 240mm jede nak 2 roky v pc a chladí cpu AMD 3700. Maji super softik kde si nastavis krivku vykonu jak vetraku tak pumpy. Docilis ticheho chlazeni dle libosti ale uskali bude u her. U mne treba Flight Simulator 2020 letim treba 3hodiny trasu a tam i cpu dostava zabrat takze tam mam Game profil a zvysene otacky tak aby cpu nepresahlo 70stupnu jinak hra vytuhla. Tim chci rict ze co nastavis tak tak to pojede a hrozí ze to neuchladi a bude delat neplechu. A vetsi vykon pak uz je AIO slyset. Dnes tech setu je na vyber mraky a ja bych do AIO sel znovu. Ve win nebo Youtube ani nevim ze to jede kvuli tichosti.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + NZXT Kraken X52 240mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od pbjun »

Tak hlavně u vody na minimum omezíš takové ty krátkodobé skoky CPU v iddle - něco si sáhne na CPU to vylítne do turba a vzduch nemá kapacitu na to aby to teplo odvedl tiše tzn. větrák se roztočí na 2 - 5 vteřin a pak zase ticho, voda má větčí tepelnou kapacitu a zvládne delší skok na turbo bez zvýšení hluku.
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

No, ja mam na ASUS Z170I GAMING PRO prave moznost tohle perfektne odladit, kdy je nejakej spin-up a spin-down time, autostop a to vsechno dohromady zajisti, ze se vrtule roztoci opravdu jen kdyz je treba a na tolik, kolik je treba, a ze ta deska uz je babicka. Tak kdyz si tu uzivatele chvali nastavovani krivek a desky i skrine maji dneska svoje Aury a CAMy, tak to neni standard..?

https://i.postimg.cc/43FGQkwL/Untitled.png
GaGy
Začátečník
Začátečník
Registrován: 21. čer 2006
Bydliště: Vsetin

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od GaGy »

Já přešel na vodu a zpět na vzduch už bych nešel. Lepší teploty (tu to má 5800X těžký) .Nezatěžuje to základní desku a výhoda u mé značky co používám je malý ventilátor ,rozfoukává vzduch okolo Ram a Vrm.

Měl bych na tebe prosbu ,myslíš že bys mohl otestovat a poslat screeny v plné zátěži u toho tvého cpu? Všude na internetu testují Kčkové verze a docela by mě zajímalo kolik si realně pápne tato 65W varianta. Test prosím v Aida64 a k tomu Hw info kdyby se ti podařilo. :)
Ryzen 7800X3D - Endorfy Fera 5 │ 32Gb 6000Mhz - CL30 │ ASUS TUF Radeon RX 7800 XT 16G │ TUF GAMING B650-PLUS WIFI │ AG32CQ - 2K - 144Hz │ EVGA GQ 650W Gold │ Phanteks Eclipse P400A │ SSD - KC3000, M.2 - 1TB + A2000, M.2 - 1TB │
Lenovo - Legion 5 - RTX 3060 + Ryzen 5600H
Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

GaGy píše:myslíš že bys mohl otestovat a poslat screeny v plné zátěži u toho tvého cpu? Všude na internetu testují Kčkové verze a docela by mě zajímalo kolik si realně pápne tato 65W varianta
No, zkusim, az se mi vsechno sejde, komponenty jdou ze ctyrech ruznych obchodu vcetne Amazonu.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Natural »

Ta moje poznámka o skříni, protože naopak asi jediný čtu, byla kvůli grafické kartě. RTX 3080 do té h210i v rozumném provedení nedostaneš. Vodník ti ještě zkrátí max délku...
Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

Natural píše:Ta moje poznámka o skříni, protože naopak asi jediný čtu, byla kvůli grafické kartě. RTX 3080 do té h210i v rozumném provedení nedostaneš. Vodník ti ještě zkrátí max délku...
On se do ni da radiator umistit i pred bracket, a me zajima hlavne EVGA RTX 3080 XC3 ULTRA HYBRID, ta se tam vejde myslim i s radiatorem uvnitr. Ale uprimne, spis bych modnul skrin a 2fan radiator GPU umistil na strop.
/edit:> Zatim ceny vypadaji tak, ze az budu porizovat GPU, tak aby tou dobou nebyl cas na obmenu celeho PC vcetne skrine. :sneaky:
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Natural »

I ten hybrid. Podívej se, kolik místa v té h210 bude pod ní na nasátí vzduchu.
U tak malých skříní je dobré si to pořádně promyslet, ten větší radiátor na stropě ti může kolidovat s deskou. Takže vlastně i na ni záleží.
Jinak slevy bych raději nečekal.
Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

jj, mam predstavu, napr. tady se to resi vcetne par obrazku:
https://linustechtips.com/topic/1213836 ... pu-length/
A prave protoze se obavam, ze to na slevy v tehle generaci moc nevypada, skoncim mozna nakonec s 3070(Ti) a tam je pak dost vhodnych kandidatu (treba INNO3D umi dva sloty a >300mm). No a nakonec vzdycky muzu za 2k dokoupit H510i, kdyz to jinak nepujde a uvolnit si tak ruce s mistem. Leta stavim herni sestavy prave do miniITX formatu, to jen tahle generace GPU je prokleta (at uz power, cena nebo dostupnost, vsechno proste spatne). Jenze na stavajici vymazlenou sestavu s GTX1080 mam kupce za skvelou cenu a s praci, rodinou, PS4 a PSVR par mesicu bez herniho GPU zvladnu, tak jsem se rozhodl udelat to takhle.
Jak pisu, za cas az se zlepsi (snad) aspon dostupnost, se uvidi jestli neco dostanu do ty H210i, nebo udelam step up na petkovou radu (ctyrky nejak zmizely ze sveta).
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Natural »

Já jsem taky příznivec spíš menších beden, takže moc dobře vím, že papírové hodnoty většinou nejsou realita. Upřímně jsem to ani nehledal, ale přesně jak js si myslel, v tom tvém odkazu je napsáno 267mm s radiatorem a možnost osazení fanu před radiátor kvůli pevnému čelnímu panelu není vhodná. Obecně se skříním s nasávacími děrami na stranách snažím vyhnout, lepší je vepředu mřížka samozřejmě s prachovým filtrem.
Na druhou stranu tam vleze i 280mm rad, takže by to mohlo nějak fungovat. Jestli se poštěstí 3080, tak hlavně předat zkušenosti dál. Já bych do toho 300w kartu nedal, ale je potřeba, aby to někdo otestoval :)
Jane
Nováček
Nováček
Registrován: 22. srp 2021

Re: CPU AiO vs. klasika

Příspěvek od Jane »

Tak jo, tak ja se teda hlasim jako dobrovolnik.:-) Skrin mam z Amazonu, dorazi az ve ctvrtek (se spesnym dodanim :huh: ), takze ji teprve uvidim. Ale grafna, to je opravdu jeste na dlouhou trat.

Me to stoji v obyvaku vedle tv, takze mi i zalezi na tom, jak to vypada. A nekterou z tehle NZXT jsem vzdycky chtel, i kdyz, zajimavej je i srovnatelnej pidibox CM NR200. Objemove je to jeste mensi, ale vejde se do toho +/- stejne dlouha grafna. Kdyby byly k mani FE RTXek, nemusel bych nic z tohohle resit. :huh:
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“