Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Základní desky firmy Asus.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Úvod k platformě
Dlouho očekávaná paltforma pro Intel. Důkazy místo slibů a onen přelomový procesor je za dveřmi. Alder Lake. Jádra Golden Cove jsou přirovnávána k novodobému Snady Bridge, alespoň po stránce výkonu. S platformou přichází také X inovací jako například řadič pamětí s podporou DDR4 ale i DDR5 současně, PCIe 5.0 pro PCIe x16 linky (umí je přerozdělit na 2x 8 ) a se spoustou PCIe 4.0 linek - 4 z CPU pro M.2 a až 12 PCIe 4.0 z čipsetu a 16x PCIe 3.0 , integrace Wifi6E, až 4x 20Gbs porty USB, až 12x 10Gbs USB a dalších 10x USB 5Gbs.
Procesory samy o sobě přinášeji architekturu BIG-little, kde u první této generace bude maximálně 8 Performance jader podporujících hyperthreading (Golden cove) a 8 Energy effective jader (Gracemont architektura). Tedy procesor i9-12900K/KF s 16C/24T (nebo 8C+8E/24T)
Více o procesorech např v tomto článku: https://www.cnews.cz/intel-core-12-gene ... enchmarky/
Intel taky zjednodušil a upřesnil spotřebu. Která se nyní definuje ve dvou termínech, první jako procesor base power (pokud CPU neběží na turbo binech) a jako maximum turbo power (když procesor je dobře chlazen a pracuje na svých binnech definovaných turbem pro multithread). Jelikož asi tušíte, že pořád jen technologie Intel7 (10nm++) neřeší až tak příkon v zátěži, to se projevuje i v designu základních desek a jejich cenách. Malý tip pro domácí taktování: zaměřte se na P-cores a E-cores ideálně nechte být na defaultu. A co se týká napětí, méně někdy znamená více :) Asus přináší také pár inovací pro taktování, hlavně taktování DDR5 pamětí. Ty totiž mají svůj malý řídící okruh (PMIC) na svém PCB a není to zdaleka lehké to standardně obejít. Více o tom v sekci níže. Samotné paměti DDR5 se pak tváří v softwaru leckdy jako quadchannel, ale ve skutečnosti je to jen 2x (2x 32bit zapojení dané DDR5 specifikací)
PRIME série desek nabízejí podporu DDR5, ale i DDR4, stačí si dle toho vybrat daný model, schéma čipsetu níže
Obrázek

Série PRIME přináší i designovou změnu série, Snaží se údajně zaobalit vizuálně prvky z kosmické technologie do designu desek.
Obrázek

Obrázek
Novinkou Asus z690 desek ej také funkce Asus AEMP pro tweakování pamětí, to umožní "obejít" PMIC limitaci a vnutit další než XMP profil. Týká se to samozřejmě desek jen s DDR5.

Obrázek
Už zmíněné PCIe 5.0 a více než dostatek M.2 PCIe 4.0, u modelu "A" až čtyři.

Nejen pro gamery může být zajímavá funkce Two way AI Noise Canceling (tuto funkci mají leckteré Intel 500 řady Asus desek a také několik modelů z refresh AMD X570 a B550
Obrázek

Pro řízení světýlek v komplexnosti a nebo aktualizaci BIOSu a driverů poslouří aplikace Armoury Crate
Obrázek


PRIME Z690-A
1 fáze nabídne 60A, celkem jich tu je 16+1
https://www.asus.com/Motherboards-Compo ... ME-Z690-A/

Nejvyšší model série PRIME s velmi slušnou výbavou a i silným VRM tvořeným 16+1 fázemi. A taky solidní výbavou
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Až 8 konektorů PWM/DC pro vaše chlazení

PRIME Z690-P a PRIME Z690-P DDR4
1 fáze napájení nabízí teoretickou propustnost 50A, celkem zde je 14+1
https://www.asus.com/Motherboards-Compo ... 90-P-WIFI/
https://www.asus.com/Motherboards-Compo ... Z690-P-D4/

startovní ATX model, který ale většině lidí zcela postačí
Obrázek

PRIME Z690M-Plus DDR4
10+1 napájecích fází, jedna fáze je idnetická jako má model P, tedy 50A na fázi.
https://www.asus.com/Motherboards-Compo ... M-PLUS-D4/

Obrázek
Obrázek
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Intel Alder Lake Cashback ve spojení s deskami. Do 30.listopadu. Možno kombinovat dvě faktury, tzn koupit procesor kde bude k dostání a desku zase tam kde bude k dostání.
Obrázek

Česko: https://promotion.asus.com/cs/cz/intel-z690
Slovensko: https://promotion.asus.com/cs/sk/intel-z690
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Flanker řikal ať o tom postnu i sem takže:

Mam tenhle board: https://www.asus.com/Motherboards-Compo ... Z690-P-D4/

A upřímně řečeno od Asusu zatim celkem studenná sprcha hlavně ve formě nezájmu. Některé desky už maj 3-4 biosy a zde stále nic a že je co zlepšivat.

- Total chybí možnost zapnutí AVX512 při vypnutí Ecores, což Apexka nabízí (s biosem 0702). Chybí i možnost zapnutí legacy game modu a uspávání ecore spřes scroll lock atd atd.

- podpora RAM a OC ram je příšerný. Mam tu teď tyhle supercheap paměti:
https://www.czc.cz/transcend-32gb-ddr4- ... 49/produkt
Ale když je vrazim do Ryzenu, tak by default hned najednou na SPD 3200Mhz, IF se hned nastaví sync na 1600 a jede se. Vlezu do biosu, nastavim 3,6Ghz blik, hned funkční, stable na prví dobrou a jde se ladit dále, easy oc.

Tady? Defaultujou na 2133 (což by se němalo stát ever protože to jsou SPD paměti, ne XMP a platforma podporuje SPD 3200), po manuálnim nastavení jedou max na těch 3200 SPD timingy ale cokoliv vejš nebo snižování timingů skončí failem a těžkou nestabilitou.

Občas deska navíc naběhne takhle:

https://imgur.com/a/0aw23NH

Ala random části biosu maj random jazyky. Celkem smutný že Asus zatim nevydal nic krom lauch biosu kterej stojí za prd. Protože po HW stránce je deska ok. Pěkenj layout, více slotů než ty předražené modely, x4 GEN4 slot což třeba TUFka nemá, atd. VRM taky ok, sotva vlažnýá i po OC, ale ta zatím nulová SW podpora to dost sráží. Přitom Asus dělá biosy pro jednu platfromu tak že je to uvnitř defakto to samé jen se to pak drobně upraví na konkrétní modely, ale platform-wide features and bugfixy jsou identické, tak na co se čeká.

Edit: Jo a ještě jsem zapoměl, že se někam vytratilo CSM menu resp je prázné. Submenu kde se zapíná above 4G decoding, resizeable bar, atd mi říká že jsem v EFI modu ale ten mam zašedlej a nejde měnit. Přitom když do systému vrazim non-efi grafiku deska postne a oznámí že se přepnula do CSM oprotožer mam non-EFI grafiku, ale... kde to přepnu zpátky když to menu chybí? Eh? Jako ten bios je fakt nedodělek.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od Shaquille »

DOC_ZENITH píše: čtv 11. lis 2021, 19:18 Flanker řikal ať o tom postnu i sem takže:
A upřímně řečeno od Asusu zatim celkem studenná sprcha hlavně ve formě nezájmu. Některé desky už maj 3-4 biosy a zde stále nic a že je co zlepšivat.
Bios 0603
https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/B ... S-0603.ZIP
PRIME Z690-P D4 BIOS 0603
1. Update RC 0C.00.58.40
2. MRC 0.0.2.188
3. ME 16.0.15.1545v2.1
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od killerek »

Shaquille: Zajimave, ze na strankach toho produktu to pro stazeni opravdu Asus nenabizi.
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

On je BIOS často dříve zmíněn na světovém ROG fóru než na stránkách (samotný odkaz je identický, je to asus server). Aktualizace webu se nedělá denně.

Jinak RAM a popdora. Ono to může být i tím, že už RocketLake nesnášel třeba Microny. A byl mnohem méně friendly na paměťové moduly než Comet Lake a starší procesory. Nedivil bych se, kdyby Alder Lake byl taky docela výběrový, pdoobně jako svého času Ryzen 1000 série. Naopak Ryzen 5000 série je jedne z nejlepších procesorů, co tam strčíš, to jede :) K AVX512 se domnívám, že bude postupně vypnut skrze aktualizace BIOSu na všech deskách. Je to na přání Intelu, který oficiálně nechce. aby byla instrukce AVX512 dostupná na LGA1700.

Ale zkusím zjistit (očekávám odpověď v rámci dní).
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
schali
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. bře 2006

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od schali »

Ty nový biosy taky nemusí být žádná výhra. Ted jsem si to aktualizoval, jako jo, subjektivně to vypada svižnější, ale ne o moc. Novych funkci minimalne a uplne jina krivka napeti. Na nizsich frekvencich to poladili, napeti je nizsi min. tak o 0,05, ale nad 5GHz to naopak udelali spatne a napalili tam zbytecne +0,05 oproti predchozimu biosu, takze teploty jdou do astronomických vysin a neda se udrzet ani na 5,1Ghz. Potom nezbyva nez to poladit rucne.
i7 12700KF | Asus Prime Z690-A | Kingston 32GB RAM DDR5 5200 Mhz | TUF RTX3060TI-O8G | 2x Samsung 970 EVO PLUS 1TB | Fractal Define S2 | Corsair RM 850x V2 | Logitech G Pro Wireless | Logitech G915 GL Tactile | NOCTUA NH-U12A + 5x NOCTUA NF-A12x25
2 PC - Asus Z97-AR | Xeon E3-1231v3 | 16 GB RAM | MSI 1060 Gaming 6G | MX500 500 GB | MX500 1TB |850 EVO 500GB | Corsair RM 550x | Fractal R4 | Samsung C24FG73
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Zatím se ke mně dostal nový BIOS (reupload na můj google drive)
BIOS 0605 setup has legacy Game Compatibility Mode option and is also helpful for high frequency DRAM compatibility
https://drive.google.com/file/d/1ShDuuc ... sp=sharing
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Díky moc za biosy, situace se výrazně zlepšila. Většina bugů je pryč, AFX512 už jde zapnout a paměti ladim už skoro 6 hodin, a ačoliv to stále neni ideální a zdaleka ne tak smooth jak na Ryzenu, už jsem na hodnotách se kterejma jsem celkem spokojenej, až budu komplet hotov postnu výsledek do CPU threadu.

Obecně ale už desku s timhle biosem označim za dobrou a všem vřele doporučuji koupi.
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od dexterav »

pekne to tu riešte tú dosku mám v pláne tiež :D
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,SF Leadex 1kW Ti, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, LG 42C2, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nemáš na co čekat, je z Asusů cheapest, zároveň je ale VRM naprosto v poho (řekl bych i overkill sotva vlažný pasiv i ve full loadu, a udržimi prst zespod pod mosfetem na PCB to znamená že má určitě pod 60). Je tam 2,5Gbit síťovka (sice Realtek ale neni to ten samej realtek střep jak za dob jejich 100 a 1GB controllerů), zvukovka taky už neni low-end, je tam optickej výstup, deska má hodně slotů a jeden 4x slot je GEN4 což většina desek co stojej podstně více nemá, atd, atd.

Já měl defakto jedinej problém s tim katastrofálnim biosem ale po flashi toho co mi postnul Flanker se to už dá.

Zatim vidim nyní jen 3 bugy.

1. OC RAM je na Ryzenu stále lepší ale už to neni hrůzna.
2. Deska se nedovede restartovat do fail OC pokud něco pokazíte u RAM, tzn neustálé ruční resety biosů jsou realita jakéhokoliv OC ladění.
3. Legacy game compatibility mod (kterej nebudu používat protože Ecores vypínám, ale zkusil jsem to), je taky celkem buglej, teda alespoň s PS2 klávesnicí co mam na bechtable, občas při postu vytuhne a až do oodpojení od power se nerozjede, občas se seknou všechny num/caps/scroll locky, jako seknou vizuálně indiukátory na KB v off stavu ale v OS je to stále přepíná, atd. Při vypnutí je vše v poho.
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

https://www.youtube.com/watch?v=5N2rgqm_DSI

ASUS AEMP DDR5 jak to funguje
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Přinášim další pozitivní zprávu, deska je velice nízkolatenční. I po delší době provozu v systému nebyl jedinej high DPC latency event, Toto se nestalky na žádnym systém uco jsem za poslední roky měl. I ty bezproblémové si občas ustřelily, ale zde se zdá že je to v tomto ohledu velice odladěné.

https://i.imgur.com/TNuDvB9.jpg
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Nějak to ukazuje, že i levnější PRIME nabídne dost muziky. No vzhledme právě k ceně ve srovnání s DDR5 a ROG Hero apod, tak je to jansé. Já osobně jsme fanda ROG, ale z praktického hlediska zcela postačí i tato nová PRIME.
Ten soft zkusím na své Hero 7 Crosshairce.
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ony nabízely dost muziky už dlouho, ale vždy jsem chodil aspoň do Ačka, protože obvykle zkloubilo to co jsem chtěl, ala decentní LAN, dobrá kaskáda a OC. ROG desky mi vždy přišly jako takové pozlátko s nulovym reálnym přínosem, i když ano byly tam určitý pozitivně vyjímečný modely jako třeba X370 hero s externim clock genem a pod.

Ale obecně, už u X570 jsem rezignoval i na tu LAN protože jsem začal dávat vlastní do slotu a X570-P byla co se napájení a rozšiřitelnosti týče výborná. Tahle deska to žene ještě o stupínek vejš a upřímně řečeno nám prostě chyběj levné desky. Je to nejlevnější deska Asusu pro tuhle platformu a i tak je overkill.

- Decentní zvukovka (lepší jsou defakto jen ty high-endy s ESS sabre), kterou nepoužívám protože nasazuji ESI Maya 44 XTE.
- Decetní LAN s 2,5Gbit.
- 3x plnohodnotný M2
- decentí počet PCI-E z toho je jeden z 4x slotů gen4, což nemaj ani drašší desky.
- fornt USB-C se už stal standardem.
- Napájení je overkill, i po stropovym OC je kaskáda sotva vlažná. Top desky maj ještě mnohem silnější ale k čemu? Tak leda na dusík.

Jediný co bych jí vytknul je že bych uvítal aspoň jeden 1x slot nad GPU a jen 4x sata, ač chipset nese stále 6 a jiní výrobci tam 6 dávaj, a mohly by mít možnost dělit primární GEN5 slot na 2x8 a bifubrikovat ten spodní 8x na 2x4 pro future-proof storage ale jako... no need.
Celkově ale už u týhle desky utrácim za zbytečnosti, tuhle LAN nepotřebuju dávám vlastní, tuhle zukovku taky ne dávám vlastní. Tzn i ta cheapest deska je po stránce features overkill. Přijde mi jako kdyby se celá ta řada posunula do snob-endu. Vrchol dnes tvořej stupidní produkty s integrovanejma vodníkama za desetitisíce který už překročili hranici stupidity a nevim kdo by to kdy koupil, a naopak co byl mainstream jako dříve Pčko se proměnilo v toto, defakto feature-wise high-end a komplet nám zmizel mainstream ala levnější desky. Ala koupil jsem si desku za 5500 a připadám si že mám desku za 5500, ale mě by bejvala stačila obdoba X570-p za její letní cenu s její výbavou.
alienGT
Začátečník
Začátečník
Registrován: 02. úno 2007
Bydliště: Opava

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od alienGT »

Nemate nekdo odkaz na tabulku desek ASUS, kde je videt, ktery model ma kolik napajecich fazi. kolik ma M2 atd atd?
7800X3D|Silent Loop 2|ASUS Strix B650E-E|2x32GB 6000CL30|RTX 4090 Gaming OC|FD Meshify 2 XL|RM850i|42" LG C2 120Hz OLED
KingGustavo
Nováček
Nováček
Registrován: 08. led 2017

RECENZE: Asus Prime Z690-A + DDR5 Informace

Příspěvek od KingGustavo »

Asus Prime Z690-A

S novým rokem Intel představil sérii nových procesorů a Asus společně s dalšími výrobci představili nové desky. U Asusu se opět jedná o série Prime, TUF, ROG Strix,Pro Art a ROG. Dostal jsem možnost si vyzkoušet hned nejvyšší chipset pro tyto procesory a tím je Z690. Intel dále nabízí chipsety H670, B660, H610, W680 a Q670.

Obrázek


Intel s chipsetem Z690 nabízí použití jak starých dobrých DDR4 pamětí, tak nových DDR5 pamětí, které nabízejí vyšší přenosové rychlosti, nižší spotřebu vyšší kapacitu jednotlivých modulů a to od 8GB do 128GB na jednom modulu (bavíme se o běžných desktopových modulech). Tyto specifikace se zvyšují u každé generace operačních pamětí. DDR5 paměti přinesly i několik novinek jedna z nich je On- die ECC, což je ochrana pamětí před jednobitovými chybami. Druhá velká je přesun napájecí části z desky přímo na operační paměť.

V době psaní recenze stály desky s podporou DDR4 i DDR5 stejně ačkoliv výrobci základních desek ušetřili u DDR5 desek za napájení, které jak jsem již zmínil je u DDR5 přesunuto na operační paměť. Desky s chipsetem Z690 je možné zakoupit již od 4500 Kč až po několika násobky této ceny. Desku, kterou zde recenzuji je ze série Prime, která je ze sérií Asusu ta nejlevnější, přesto Vám předvedu, že je velmi dobře vybavená.

Základní desku Asus Prime Z690-A jsem testoval na Windows 11, jako procesor posloužil Intel Pentium G7400 společně s boxovaným chladičem, zdroj Asus TUF Gaming 750B, grafická karta dnes již relativně stará AMD RX 470 4GB v provedení od XFX. Paměti byli použity následující:Hyper X Beast 8GB 5200MHz CL40, Hyper X Beast 8GB 5600MHz CL40, Crucial 16GB 4800MHz CL40, ADATA Premier 8GB 4800MHz CL40 a Patriot Signature Line 8GB 4800MHz CL40,
Srovnávací sestava s DDR4 byla stejná pouze jsem použil deska Asus ROG Strix Z690-A Gaming Wifi D4 společně s G.Skill Ripjaws V 3600MHz CL17 (Samsung B-Die).

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Po rozbalení desky z krabice jsem byl nadšen. Deska vypadá naprosto nádherně a jedná se o jednu z nejhezčích desek, které mi za posledních pár let prošli rukama. Kombinace bílé a hliníku se Asusu velmi povedl, decentní RGB, které není přeplácané na černém “pécébéčku”. Kromě desky samotné na dně krabice, najdeme ještě optický disk na kterém jsou uložené drivery, manuály, prohlášení o shodě, 2x SATA kabel na připojení disku (1x rovný,1x rohový), 2x podložka pro jednostranné M.2 disky,Q konektor pro přední panel a “Q-Latch” což je v podstatě náhrada za M.2 šroubek.

Obrázek


Přejděme k IO shieldu na něm můžeme nalézt 1x HDMI a 1x Display Port pro integrovanou grafiku (pokud ji v procesoru máte) dále 4x USB 3.2 generace 1 (typ A), 2x USB 3.2 generace 2 (typ A), 2x USB 3.2 (typ C) jenž jeden je obyčejný Gen 2(10Gb za sekundu) a druhý je 2x Gen s až dvojnásobnou přenosovou rychlostí. Pro připojení k síti je zde RJ45 konektor, který zvládá rychlosti 2,5 Gbps a to díky kontroléru Intel I225-V, která je vůči Realteku lepší variantou. Co se týče zvuku, o ten se na desce stará kontrolér Realtek S1220A, který dnes už není to nejlepší co se dá sehnat, jelikož Realtek již prodává ALC4082 do těch nejlepších a nejdražších základních desek. Realtek S1220A je postavený na kodeku ALC1220 a vylepšený o drobné úpravy výhradně pro Asus.

Obrázek


K napájení procesoru jsou na desce Asus Prime Z690-A dva ATX 12V 8 pin konektory, které nebudou mít žádný problém s napájením i extrémně přetaktované i9 12900KS. Totéž lze říci i o napájecích fázích, kterých 16 pro procesor a 1 fázi pro integrovanou grafickou kartu na procesoru. Všechny fáze mají regulátory napětí typu DrMos (60A), které integrují low side i high side mosfety do jednoho čipu.

Obrázek


Na desce je 5 PCIe slotů. Vrchní vyztužený (Safe slot) je dokonce typu PCIe 5.0 v délce x16 primárně určený pro herní grafické karty. Zbylé PCIe sloty jsou generace PCIe 3.0 a délkově (shora dolů) x1 ,x4 ,x1 a x16 s tím že poslední zmíněný má zapojené PCIe linky pouze jako x4.

Pro připojení rychlých M.2 disků jsou zde 4 sloty 3x o maximální délce 80mm a 1x s maximální délkou 110mm. V případě osazení slotu pod chipsetem M.2 diskem přestanou fungovat SATA disky z důvodu nedostatečného počtu PCIe linek. Na třech pozicích M.2 disků ze čtyř najdeme i chladiče M.2 disků, které jsou velké, ale nemají žádné žebrování, aby efektivněji odváděly teplo z chladiče a disku.

RGB na desce můžeme nalézt pouze mezi chladičem napájecí kaskády a IO shieldem. Pokud bychom chtěli další RGB na desce, je jeden 12V RGB header a tři 5V ARGB headery 2.generace. Na desce nalezneme dále Q-LED indikátory pro diagnostiku problému při spuštění. Podle barvy dokážeme zjistit, zda je problém v procesoru, pamětích, grafické kartě nebo v bootovacím zařízení.

Pozic pro připojení ventilátorů má základní deska celkem 8. Dva z nich pro procesor (CPU_FAN,CPU OPT),1x AIO pumpu ,1x pro vodní pumpu. Rozdíl mezi nimi je v proudu AIO konektorem může procházet proud maximálně 1A, za to konektorem pro vodní pumpu (WATER PUMP+) konektorem 3A. Zbývající 4 konektory jsou proventilátory (CHA_FAN).
Všechny konektory na desce jsou PWM a tak umožňují plynulou regulaci otáček.

Obrázek


Velice u Asusu oceňuji tlačítka na desce, která jsou velmi nápomocná, zejména v ulehčování práce. Jedná se o power button (zapínací a vypínací tlačítko) a CLR CMOS pro vymazání uložených údajů v BIOSu.

Obrázek


Další zajímavostí bych zmínil zejména resetovací piny pro přední panel fungují jako flex key. V BIOSu je tak možné místo běžného resetu zaměnit za jinou funkci a to vypnutí a nebo zapnutí LED, klasický reset nebo Direct key, který najede do BIOSu a nechá předešlá nastavení. Direct key je především skvělá featura pro overclockery.

Do BIOSu se u Asus desek dostaneme tlačítkem DEL při startu počítače. Mám-li psát pouze o změnách oproti předchozím generacím, tak Prime Z690-A má součástí BIOSu nově MemTest86 na testování operačních pamětí. Jedinou chybu, kterou u MemTestu vidím je, že neukazuje aktuální frekvenci a časování pamětí, namísto toho ukazuje defaultní JEDEC profil (4800MHz CL40) i přesto, že takto operační paměti nastavené nejsou.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Další změnou v BIOSu je, že pokud hledáte DRAM voltage pro nastavení napětí operačních pamětí budete jej hledat marně. Nově naleznete VDD voltage a VDDQ voltage, které u DDR5 pamětí nahrazují právě DRAM voltage. DDR5 paměti, jak jsem již na začátku zmiňoval na sobě, nesou vlastní napěťový kontrolér (PMIC). Ten je u většiny operačních pamětí uzamčen, a tak je možné pohybovat s voltáží operačních pamětí do maximálně 1.435V. Asus umožňuje tento napěťový kontrolér v BIOSu odemknout pomocí kolonky “High DRAM Voltage Mode” a po odemčení je tak možné nastavit voltáž až na 2,07V.

Obrázek

Obrázek


Přetaktování procesoru je možné pouze u Káčkových procesorů 12. generace. Deska nemá vlastní BCLK čip, tím pádem přetaktování non-K procesorů není možné. U těchto “káčkových” procesorů je možné taktovat jak velká P (power) jádra tak i malá E (efficient) jádra.

Přetaktování DDR5 pamětí bylo to, na co jsem se já nejvíce těšil a je to něco co bude pro spoustu z Vás nové. Z tohoto důvodu jsem se rozhodnul věnovat této části nejvíce času recenze. DDR5 čipy dělají zatím pouze jen 3 výrobci a to Micron, Samsung a Hynix.

Micron: Micron paměti se nacházejí většinou na pamětech co mají 4800MHz-5200MHz, ale není to vždy pravidlem. Jako referenční Micron paměti zde uvedu Kingston Hyper Beast 4800MHz CL38, 5200MHz CL40, ADATA Premier 4800 CL40, Crucial 4800MHz CL40. Testoval jsem pouze 8GB a 16GB varianty. U variant s vyšší kapacitou to může být jinak. Micron je za mě, co se týče OC potenciálu, ta nejhorší varianta. Pokud budete mít štěstí, přiblížíte se k 6000MHz s tragickým časováním. Spíše budete končit už u 5600 MHz až 5800 MHz.
Testovanou paměť s Micron čipy (průměrný kus) Kingston Hyper Beast 5200MHz CL40 1.25V jsem nastavil s 1.435V na 5600MHz CL34-44-44-58-102 2T. Boot na 5800MHz se povedl ale ke stabilitě měl daleko. Micron paměti poznáte podle toho, že budou mít velmi špatný poměr časování s voltáží a nedosahují vysokých taktů.

Obrázek


Samsung paměti je možné najít jak na levných, tak i na drahých (některé G.skill kity) pamětech. Já zkoušel tyto: Kingston Hyper Beast 5600MHz CL40, Kingston Hyper Beast 6000MHz CL40 a Patriot 4800MHz CL40 Signature Line. Se Samsungy jsem dosahoval 6400-6666MHz stabilně s nízkým časování (CL36-36-36-76-112 2T @1,5V).

Obrázek

Obrázek

Obrázek


SK Hynix: Tyto čipy se mi nepovedlo najít na žádném českém eshopu v cenové relaci do 4000 Kč. Obecně SK Hynix čipy dokáží pracovat na velmi vysokých frekvencích s nízkou CAS Latency (tCL). Zhruba takto nějak vypadají přetaktované Hynix čipy: Frekvence 6666MHz CL30-38-38-30-68 2T při 1.5V.

Obrázek


Asus Enchanced Memory Profile (AEMP) je další z novinek na Asus DDR5 deskách. AEMP je přednastavený profil operačních pamětí, který umožňuje posunout výkon operačních pamětí které nemají XMP Profil. Posun výkonu při přepnutí profilu je značný. Na manuální přetaktování nemá, ale i tak se jedná o exkluzivní počin od Asusu. Mé operační paměti byly v základu na 4800MHz a CL40-40-40. Po zapnutí se zvýšily frekvence na 5600MHz a snížilo časování na CL36-36-36. Vyzkoušel jsem stabilitu MemTestem a test proběhl bez chyb.

Obrázek


BIOS máme nastavený, tak jsem se hned pustil do instalace Windows. Při instalování Windows jsem narazil hned na první problém SATA SSD. Disk nebyl při instalaci Windows vidět, chyběli ovladače chipsetu.
Vzhledem k tomu, že Asus dodává ovladače na DVD a DVD mechaniku, kterou již prakticky nikdo nepoužívá, musel jsem použít Flash disk a z internetu tyto ovladače stáhnout. Před instalací Windows tak bylo nutné tyto ovladače doinstalovat.

Po instalaci Windows jsem se vrhnul na testy, ačkoliv jsem si byl jist, že napájecí kaskáda s Pentiem G7400 nebude mít problém. Zapnul jsem Cinebench R23 a na něm test stability, který probíhal 30 minut.
Teploty jsem měřil pomocí kontaktního teploměru HT-9815 s termočlánkem typu K a ověřoval pomocí HWiNFO64. Teplotu na VRM jsem naměřil velmi nízkých 46°C a na chladiči 37°C. Pokojová teplota byla při měření 24°C. Dále jsem testoval výkonnostní rozdíl mezi DDR4 a DDR5. V testech měli DDR4 nižší latence naopak DDR5 měli vyšší čtení a zápis. Vyzkoušel jsem i rozdíl ve hrách a rozdíl ve výkonu byl minimální ve prospěch DDR5.

Obrázek


Asus Prime Z690-A je velmi dobře vyladěná mainstreamová základní deska, která nemá prvky, které by ji zbytečně cenově tlačili do vyšších cenových relací.
Důležité je, že nebylo šetřeno na důležitých prvcích. Zejména na napájecí kaskádě, zvukové kartě či na síťové kartě.
Za cenu okolo 7000 Kč včetně DPH, tak získáme základní desku, která není dokonalá. Na zadní části má jen 6 USB konektorů a Thunderbolt nemá vůbec, ale jedná se o věci které běžný uživatel stejně nevyužije.
Desku tak mohu jednoznačně doporučit všem uživatelům, kteří chtějí jak klasickou desku do sestavy střední třídy, nebo by si rádi vzhledem k tomu, že kupují Z690 čipset rádi zkusili přetaktovat svůj počítač. Prvky na desce k přetaktování jednoznačně vybízí (Clear CMOS button, Direct Key,Power SW tlačítko, Q-LED, silné VRM pro CPU). Tyto prvky mají většinou desky s cenou 10.000Kč a výše. Asusu se vše povedlo umístit do desky o dost levnější.

Za výbavu pro testování děkuji Asusu a Intelu.


//edit Wilik - upraveno
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus PRIME Z690 série desek (LGA1700) - infa, zkušenosti

Příspěvek od flanker »

Radosti a hrátky s RAM jsou fajn. Díky za příspěvek-článeček.
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Odpovědět

Zpět na „Asus“