Teplota VRM

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

Odpovědět
maricek
Nováček
Nováček
Registrován: 01. led 2016

Teplota VRM

Příspěvek od maricek »

Ahoj, mám tuto desku

https://www.gigabyte.cz/products/page/m ... grev_10#kf

A po osazení i9 9900kf jsem měl problémy s teplotou VRM.. po přečtení nějakých zahraničních for a úpravě(spíše opravě) jsem se dostal z teploty nad 110° za 5 minut testu na 90 stabilních po hodině testu.. o bezpečné teplotě se odpovědi dosti rozcházejí a má angličtina není na moc dobré úrovni, tak jsem se chtěl zeptat, zda je taková teplota bezpečná? :nervous: nebo máte ještě nějaké návrhy na snížení? Procesor je osazen vzduchovým chladičem a tudíž pasiv na napájecí kaskádě ofukuje nějakým způsobem..
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Teplota VRM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Někajym způsobem.... můžeš je ofukovat ještě přímo. Když se kouknu na fotku tý desky tak jako moc CPU fází tam neni, tohle prostě neni dobrá deska pro 9900K. Takovýhle teploty máš když CPU běží na defaultu? Pokud ano můžeš udělat ještě undervolt.

90 už neni fatálních (což 110 celkem je), ale stejně je to dost. U mosfetů je to vždy o poměru zátěž vs teplota. Ala když mam 100 stupňu a 50% load je to více ok než 100% load a 80 stupňů. A že ty tam budeš mít sakra load s touhle chudou kaskádou. Tzn ještě lépe ofukovat a zvážit undervolt CPU.
maricek
Nováček
Nováček
Registrován: 01. led 2016

Re: Teplota VRM

Příspěvek od maricek »

Je mi jasné, že ta deska není top, na moji 8600k stačila, ale výkon už mi nestačil a hybrid od Intelu nechci a am5 daleko, takže je to nouzové řešení na cca rok.. takže nějaký malý vetracek přidělat přímo na pasiv a dostat se třeba o 10° níže by bylo ok?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Teplota VRM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano a ideálně ještě v biosu přes offset udělat lehkej undervolt a je to.
maricek
Nováček
Nováček
Registrován: 01. led 2016

Re: Teplota VRM

Příspěvek od maricek »

Na undervolt se asi o víkendu podívám.. otázka je, kolik výkonu mi to sebere.. další možnost je procesor vrátit, něco přihodit a koupit 10700kf s nějakou deskou.. ale jsou to dalších pár tisíc navíc a jen kvůli čekání na nové řady..
maricek
Nováček
Nováček
Registrován: 01. led 2016

Re: Teplota VRM

Příspěvek od maricek »

Ještě se zeptám blbe, nejsem moc zběhlý v OC.. teoreticky by mohlo stačit snížit maličko napětí a testovat stabilitu a teploty, nebo se rovnou hrabat ve všemožných nastavení jako boosty atd.?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Teplota VRM

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Žádnej výkon ti to nesebere, o tom to je, sebere ti to jen spotřebu. Defakto využíváš OC rezervy tvého CPU ne pro taktování, ale pro sražení voltáže se zachováním default výkonu.

V tvém případě budeš u téhle platfomy akorát snižovat voltáž CPU přes offset, nic jiného nebude měnit, CPU voltáž se obvykle nastavuje auto, manual, nebo offset, tak dát offest, ten nastavíš do - a dáš tam třeba - 50mv (0,05v), pak vyzkoušíš jestli to bude stable, pokud ano tak -75, pak -100, a tak budeš pokračovat než narazíš na problém. Pak to o krok či 2 vrátíš a je to.
maricek
Nováček
Nováček
Registrován: 01. led 2016

Re: Teplota VRM

Příspěvek od maricek »

Ok, díky moc! Mrknu na to a dám vědět výsledek.
maricek
Nováček
Nováček
Registrován: 01. led 2016

Re: Teplota VRM

Příspěvek od maricek »

Takže výsledek - dostal jsem se na snížení o 0,125, hodinu v testu stabilní a max teplota napájení je 84°.. takže v realu bude ještě nižší, což mi přijde ok a jsem spokojený! Spotřeba také klesla o nějakých 10%.. trošku nechápu, proč intel do procesoru pouští takové nesmyslné napětí.. nebo mám štěstí na kus? A ještě jeden poznatek, který mi nedává smysl.. pri napětí -0,125 je stabilní i v testu a při pokusu o -0,15 se PC ani nespustí a přijde modrá smrt.. což nechápu zvlášť, když by se mělo jednat o teplotu v boostu..
C1c1n
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. dub 2017
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Teplota VRM

Příspěvek od C1c1n »

"pri napětí -0,125 je stabilní i v testu a při pokusu o -0,15 se PC ani nespustí a přijde modrá smr"

No s tím nižším napětím už to hold není stabilní, nic zvláštního na tom není:) - tohle je právě ta křemíkova loterie, tuhle hranici může mít každé cpu jinak
CPU - i7 8700k - GPU - 1080Ti - MB - Gigabyte GA Z370 HD3 - RAM - Kingston HyperX 2700Mhz CL15 - SSD - Kingston HyperX M.2 240G - DISK - WD Blue 1TB - Zdroj - EVGA Supernova 650 P2
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“