Koupě 34" monitoru

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Koupě 34" monitoru

Příspěvek od Fajfka123 »

Zdravím, začínám pokukovat po větším monitoru. Momentálně mám 24" FHD Dell. Poprvé jsem přemýšlel nad 27", ale pak jsem si říkal, že bych po roce stejně měl nutkání vzít větší. Momentálně tedy pokukuju po 34". Je však pár věcí na který bych se rád zeptal, jestli s tím má někdo zkušenosti.

1. Přechod z 16:9 na 21:9 - jak to člověk vnímá, jestli si zvykne rychle (používám pc převážně na multimedia a sem tam nějaký hry)
2. Změna z IPS na VA - uvažuju, že si původní monitor nechám k novému, tak jestli nebude rozdíl v obrazu markantní
3. Prohnutí obrazovky - zkušenost s tím vůbec nemám, tak by mě taky zajímal ten přechod na něj z klasické

Koukal jsem po těchto monitorech, osobně se mi nejvíc zamlouvá Xiaomi (hlavně jeho jednoduchý design):

1. https://www.czc.cz/dell-s3422dwg-led-mo ... 75/produkt
2. https://www.czc.cz/xiaomi-mi-curved-gam ... 51/produkt
3. https://www.czc.cz/msi-gaming-optix-mag ... 31/produkt
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Koupě 34" monitoru

Příspěvek od killerek »

1. Me 21:9 nevyhovovalo, ale to je tim, ze pro praci ocenim vice radek na vysku nez sloupcu do sirky. Pro strategie a izometricke RPG je take lepsi 16:9 (teda vlastne jiz neexistujici 16:10), takze zalezi i co hrajes.
2. Tohle je subjektivni, ale kazda ta technologie ma svoje vyhody/nevyhody a jeste zavisi na kvalite pouziteho panelu v monitoru i kusovosti.
3. Tohle je take subjektivni, ale za sebe mohu rict, ze ke me na stul to nesmi.
Naposledy upravil(a) killerek dne ned 12. pro 2021, 18:01, celkem upraveno 1 x.
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Koupě 34" monitoru

Příspěvek od renek1 »

1. Přechod je z počátku nezvyk, ale opravdu jen pár hodin a pak je to návykové a jiný už nebudeš chtít. (Alespoň já to tak měl)
2. Na VA bych rozhodně nepřecházel, jelikož je to děsnej panel i když má možná lepší kontrast a podání černé, tak ale pozorovací úhly jsou děsný a celej dojem to pak pokazí, jelikož na takto širokým monitoru i když je zakřivenej tak to bude ssakra poznat. IPS je v tomhle lepší volbou, protože i když "nemá" takový kontrast a černou, tak barvy jsou více přirozené a pozorovací úhly jsou bez problému.
3. Prohnutí obrazovky u takto širokého monitoru na který koukáš cca z 80cm, je nutnost a pokud bys ho prohnutý neměl, tak by si měl stále pocit, že jakoby nedohlédneš na kraje. Mám monitor v popisu a je to nádhera jak na multimédia, tak obzvlášť na hry.
Asi úplně nejlepší je si to někde v obchodě otestovat na vlastní "oči" jelikož každý to můžeme vnímat jinak.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Re: Koupě 34" monitoru

Příspěvek od Fajfka123 »

No vypadá to, že to hold budu muset zkusit vzít a kdyby to stálo za prd, tak vrátit. V prodejně jsem párkrát koukal na nějaký monitory, ale 5min asi nestačí nato si říct, že je to super.
Každopádně k tomu VA panelu. Vážně je to taková hrůza ? Co jsem koukal na videa, kde porovnávali IPS vs VA, tak mi v určitých momentech VA přišel i lepší.
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Koupě 34" monitoru

Příspěvek od zombux »

VA je v něčem lepší, v něčem horší než IPS. je třeba to vyzkoušet, protože záleží na konkrétním použití. ideální panel neexistuje, všechny mají svoje pro a proti. (OLED se ideálu blíží nejvíc, jenže vypalování je taky problém).
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Re: Koupě 34" monitoru

Příspěvek od Fajfka123 »

zombux píše: pon 13. pro 2021, 19:09 VA je v něčem lepší, v něčem horší než IPS. je třeba to vyzkoušet, protože záleží na konkrétním použití. ideální panel neexistuje, všechny mají svoje pro a proti. (OLED se ideálu blíží nejvíc, jenže vypalování je taky problém).
Jasný s tím počítám. Vyzkouším a uvidím. No OLED je někde jinde, ale tam i samozřejmě cena.
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
Patrice
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 31. říj 2003
Bydliště: Vyškov

Re: Koupě 34" monitoru

Příspěvek od Patrice »

Každý je dobrý na své použití ;-)

Stěžejní klady jsou už jen tohle:
IPS - pozorovací úhly
VA - kontrast

Rozdíly se dost mažou kvalitou panelu směrem dolů, kde fakt občas jsou naprosté shit panely povšech stránkách....
viz Dell U2419H, který je snad nejhorší monitor, který jsem kdy měl, byť jako zápujčku...
Barevnost a jas je pak také otázkou cenovky

Pokud je monitor užívaný ve světlé místnosti, tak bude zhruba jedno jestli IPS nebo VA
OLED je podle mne nevhodný na PC signál a Mini-LED je ještě brán jako nadšenecká technologie, protože cenovky jsou příšerně vysoko...

Pro mne jsou třeba stěžejní pozorovací úhly, takže mne obvykle uhranou IPS
První monitor, kde bych možná ocenil VA je ten, který mám jako soukromý a i přes stmívací zóny furt dost svítí...
ASUS PG329Q
V práci mám dokonce prohnutý Dell IPS-ko U3421WE a na home office UP2516D

Nakoukat panel, který bys chtěl určitě není na škodu, pokud máš tu možnost.
Ale u monitorů se dost stává, že nenajdeš dva stejné panely od stejného typu po straně barevnosti a kvality.
U jákékoli cenovky...

V poslední době jsem viděl pěknou rozborku tady na rozdíly: (EN)
What Display Tech is Best? TN vs IPS vs VA - 2021 Update
https://youtu.be/luLS-I9lubg
AMD Ryzen R7 5700x, RAM 32GB DDR4 3600MHz Corsair (Micron Dual Rank CL16), ASUS PRIME-X370 PRO, ASUS nVIDIA RTX 3060 12GB, Samsung nVME 980PRO 500GB, Crucial MX300 500GB, Crucial MX500 2TB, Realtek HD1220, BD-ROM ASUS, Fractal ION+ P660W, Microsoft Windows 11 Pro x64 23H2
mouldy
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 10. črc 2009

Re: Koupě 34" monitoru

Příspěvek od mouldy »

Koupil bych na kupon BlitzWolf BW-GM3, bývá poměrně často okolo 300 €. Pokud chceš ušetřit, mám se značkou BlitzWolf dobré zkušenosti.
Ryzen 9 7900X @ ASUS AI OC || Corsair iCUE H150i RGB PRO XT || ASUS TUF GAMING X670E-PLUS WIFI || Corsair 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36@6200 CL30 || Gigabyte RX 7900 XT up to 3,1Ghz/22Ghz 1,02V PTM7950 || Kingston KC3000 2TB || Toshiba 6TB Surveillance S300 || ROG STRIX 1000W GOLD || Be quiet! Silent Base 802 Airflow mode + iCUE || Dell S3422DWG
Fajfka123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. bře 2013

Re: Koupě 34" monitoru

Příspěvek od Fajfka123 »

Tak jsem se byl včera aktivně podívat do tsbohemie v Olomouci a nepochodil jsem. Bohužel na prodejně měli monitorů jen pár a velikost max 27". Je někde v okolí Přerova/Olomouce obchod, kde mají vystavené 34" monitory ?
MB: Asus Z370 Prime-A, CPU: Intel i5-8600K, HDD: Seagate 3TB SSD: Kingston SSD A2000 250GB GPU: MSI GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO RAM: Crucial 8GB/Kingston 16GB Zdroj: Corsair RM650x Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl + window
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“