Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Libovolné problémy kolem PC, které nemají jasný původ.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
Dinooo_
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2021

Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Dinooo_ »

Zdravím! Mám problém s novým PC

Jedná se o sestavu:
Intel i9-12900k - Zapojeno 8 pinem+přídavným 4 pinem, teploty v pořádku, při plné zátěži max 80°C, max odběr 180W
MSI RTX 3090 Gaming X Trio - Teploty v pořádku
Asus Prime Z690-P Wifi DDR5
Corsair 32GB KIT DDR5 5200MHz CL38 Vengeance Black - Dual channel podle manuálu desky
Corsair iCUE H150i RGB PRO XT
EVGA SuperNOVA 750 G2 750W - Novej 1000W už je na cestě, ale nepočítám že to bude tím.

Vše začalo hned první den co se nainstalovaly nové komponenty(vše krom grafické karty a zdroje), windowsy, projel se párkrát test 3DMarku a Cinebenche a všechno se zdálo být v pořádku.
Po pár hodinách se z ničeho nic odpojila USB prodlužka pro myš a klávesnici (kvůli zdravotnímu stavu je to potřeba), myš Razer DeathAdder Elite a klávesnice Razer Blackwidow Chroma TE. Vím, že USB prodlužky jsou odpadní a něměly by se používat, píšu to jen abych opravdu vypsal veškerý problémy.
Po odpojení a připojení Windows nahlásil chybu, že USB zařízení nebylo rozpoznáno - kód chyby 43. Tohle se děje od té doby ve všech USB portech krom předních USB 2. Myslel jsem si, že to bude softwarová chyba, jelikož stejné zapojení fungovalo na starém PC několik let a funguje i na notebooku třeba. Tak jsem provedl reinstall USB driverů a několik fixů co jsem našel na netu. Pak jsem si všiml divné věci. Pokud se prodlužka zapojí do USB hubu, vše funguje jak má. -
přední usb2.0 - usb extender - myš = funguje
přední usb3.0 - usb extender - myš = nefunguje
zadní usb2.0 - usb extender - myš = nefunguje
zadní usb3.0 - usb extender - myš = nefunguje
jakýkoliv usb - myš = funguje
jakýkoliv usb - usb hub - usb extender - myš = funguje
Jelikož trik s USB Hubem fungoval, už jsem to neřešil.

Další den při hraní Battlefield 2042 docházelo k opakovaným zásekům na 1-2 vteřiny, při kterých se odpojovala klávesnice zapojená extenderem do USB2, které funguje a nejspíš také jiné porty na desce, jelikož při tom záseku vyletěly větráky na radiátoru na maximální RPM a poté se zas vrátily, jako by ztratily spojení se softwarem od Corsairu. To se pak stalo i 2x, když PC nebyl v zátěži.

Myslel jsem si, že to opravdu je softwarová chyba, tak jsem PC přeinstaloval z Windows 11 na Windows 10. Opět nainstaloval veškeré ovladače, provedl aktualizace atd. Tato změna bohužel ničemu nepomohla, USB stále stejný problém, stejné záseky při hraní.
Rozhodl jsem se tedy ještě aktualizovat BIOS, aktualizace proběhla úspěšně, ale pak začaly problémy. Jeden BSOD za druhým(nejvíce : BAD_SYSTEM_CONFIG_INFO , DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL , SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION). Počítač byl vlastně nepoužitelný, BSOD každých pár minut, jeden moment jsem byl v opakovaných restartech asi 10 minut. Povedlo se mi zapnout memory diagnostiku, kterou někdo doporučoval na Microsoft foru. Ta vyhodnotila potíže s hardwarem, ale osobně si nemyslím, že by všechny tyto problémy způsobovaly paměti. Jelikož PC byl nepoužitelný, flashnul jsem BIOS zase na starou verzi.
To vyřešilo všechny BSODy, už byl jen jeden, který jsem vyřešil pomocí reinstallu Nvidia driverů přes DDU v safe modu. Bohužel nastaly nové problémy.
Testy 3DMarku se vypínají tak 6 z 10ti, Forza Horizon 5 se vypla 2x během 40ti minut hraní, Cinebench se během renderu prvního snímku vypne, Cyberpunk padá jako Forza. Žádný error, jen lag a hra se vypne, koukal jsem do událostí a nic divnýho tam nebylo. Samozřejmě chápu, že to můžou být náhodné softwarové chyby, ale přijde mi to jako moc velká náhoda.

Osobně si díky těm USB myslím, že je chyba v základové desce a nějakém napájení komponentů, které by způsobovalo ty záseky ve hrách a padání softwaru. To stejný mi řekl i jeden ze servisů co odepsal. Chtěl jsem aby mi nějakej servis určil přesněji vadnej komponent, at' neřeším s Alzou reklamaci na něco co funguje, ale bohužel žádný servis nemá DDR5 a a Z690 chipset aby mohli vyzkoušet v čem to vázne.

Máte někdo nějaké nápady co mám ještě zkusit, co je nejspíš vadné, popřípadně někdo s podobným problémem?
Díky moc
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Alfajk »

mě něco podobného dělala usb klávesnice - v záhybu kabelu do klávesnice se prošoupala izolace drátů a ta se odpojovala/připojovala a patrně šla občas do zkratu, deska to přežila, ale zadní usb z desky mají občas problém načíst telefon/mp3 atd - datově citlivější přenosy moc nefungují

v eventviweru musíš mít záznamy o těch pádech aplikací - znovu se tam podívej, jestli tam nebude něco k vyčtení.

můžeš ještě zkusit odpojit a vyndat všechno, co není nutné ke startu kompu - půlku ram, gpu a použít igpu, všechny extendery na kabely atd...ale myslím si, že máš načatou desku a bude nutná reklamace
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od djstudio »

Já bych to viděl na slabej zdroj 750W na RTX 3090 a CPU 12900 ve špičkách je ukrutně málo až osadíš ten 1000W a bude to dělat stále pak bych to řešil.
Potom v jaké skřini to je osazeno jestli tam je i airflow neohřívá grafika třeba čipset desky a ta pak dělá psí kusy.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + CORSAIR iCUE LINK H170i 420mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
Dinooo_
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2021

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Dinooo_ »

Alfajk píše: sob 18. pro 2021, 11:49 mě něco podobného dělala usb klávesnice - v záhybu kabelu do klávesnice se prošoupala izolace drátů a ta se odpojovala/připojovala a patrně šla občas do zkratu, deska to přežila, ale zadní usb z desky mají občas problém načíst telefon/mp3 atd - datově citlivější přenosy moc nefungují

v eventviweru musíš mít záznamy o těch pádech aplikací - znovu se tam podívej, jestli tam nebude něco k vyčtení.

můžeš ještě zkusit odpojit a vyndat všechno, co není nutné ke startu kompu - půlku ram, gpu a použít igpu, všechny extendery na kabely atd...ale myslím si, že máš načatou desku a bude nutná reklamace
Ten eventviewer ještě checknu možná jsem to fakt přehlídnul, jak to řeším už týden, jsem totálně vymletej z toho. Zatím to fakt vypadá na tu desku z toho co mi všichni řekli
Dinooo_
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2021

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Dinooo_ »

djstudio píše: sob 18. pro 2021, 12:04 Já bych to viděl na slabej zdroj 750W na RTX 3090 a CPU 12900 ve špičkách je ukrutně málo až osadíš ten 1000W a bude to dělat stále pak bych to řešil.
Potom v jaké skřini to je osazeno jestli tam je i airflow neohřívá grafika třeba čipset desky a ta pak dělá psí kusy.
Zdroj snad zítra, třeba to pomůže no. Skřín je Fractal Design Define R5, CPU chladí ten H150i vodník, grafika je ve stocku. Airflow zajišt'ujou 4 Noctua NF-S12A ULN. Dva vepředu skříně tahaj vzduch dovnitř, jeden vzadu ho fouká ven a poslední je vespod skříně, aby aspon trochu pomáhal té grafice.
I při zátěži, dokud to nespadne, nejde CPU přes 75°C a grafika přes 70°C, což by měly být normální teploty při zátěži, z toho co jsem četl.
Dinooo_
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2021

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Dinooo_ »

UPDATE:
Tak Alza konečně doručila zdroj. Zapojil jsem, tři 3DMarky v pohodě dojely, Cinebench dojel celých 10 minut, myslel jsem si že to pomohlo.
PC jsem vypl, večer zas zapl a 3DMark 3x ze 3 spadl, Cinebench padl po prvním framu... Zkusil jsem teda ještě JAM-Heavyload. Test CPU, RAM a GPU najednou hodil BSOD asi po 5 min (PAGE FAULT IN NON PAGED AREA). Zkusil jsem teda jen CPU, to po 2 min zas BSOD (SYSTEM SERVICE EXCEPTION).
GPU jelo 2 hodiny bez crashe, RAMky 30 min bez crashe.
Potom jsem teda zkusil znovu CPU only a NESPADLO to ani po 30 min. Fakt to nechápu už.
Může tyhle random blue screeny dělat ta deska?
C1c1n
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. dub 2017
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od C1c1n »

Dinooo_ píše: stř 22. pro 2021, 01:18 UPDATE:
Tak Alza konečně doručila zdroj. Zapojil jsem, tři 3DMarky v pohodě dojely, Cinebench dojel celých 10 minut, myslel jsem si že to pomohlo.
PC jsem vypl, večer zas zapl a 3DMark 3x ze 3 spadl, Cinebench padl po prvním framu... Zkusil jsem teda ještě JAM-Heavyload. Test CPU, RAM a GPU najednou hodil BSOD asi po 5 min (PAGE FAULT IN NON PAGED AREA). Zkusil jsem teda jen CPU, to po 2 min zas BSOD (SYSTEM SERVICE EXCEPTION).
GPU jelo 2 hodiny bez crashe, RAMky 30 min bez crashe.
Potom jsem teda zkusil znovu CPU only a NESPADLO to ani po 30 min. Fakt to nechápu už.
Může tyhle random blue screeny dělat ta deska?
U mě to býval nestabilní XMP profil na ramkách - stačilo si pohrát s jejich overclockem
Ale to se nevztahuje k těm problémům s USB, čistě mi to dělalo to vypínaní her a benchmarků bez chyby, prostě se zavřelo okno
CPU - i7 8700k - GPU - 1080Ti - MB - Gigabyte GA Z370 HD3 - RAM - Kingston HyperX 2700Mhz CL15 - SSD - Kingston HyperX M.2 240G - DISK - WD Blue 1TB - Zdroj - EVGA Supernova 650 P2
Dinooo_
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2021

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Dinooo_ »

C1c1n píše: stř 22. pro 2021, 06:24
Dinooo_ píše: stř 22. pro 2021, 01:18 UPDATE:
Tak Alza konečně doručila zdroj. Zapojil jsem, tři 3DMarky v pohodě dojely, Cinebench dojel celých 10 minut, myslel jsem si že to pomohlo.
PC jsem vypl, večer zas zapl a 3DMark 3x ze 3 spadl, Cinebench padl po prvním framu... Zkusil jsem teda ještě JAM-Heavyload. Test CPU, RAM a GPU najednou hodil BSOD asi po 5 min (PAGE FAULT IN NON PAGED AREA). Zkusil jsem teda jen CPU, to po 2 min zas BSOD (SYSTEM SERVICE EXCEPTION).
GPU jelo 2 hodiny bez crashe, RAMky 30 min bez crashe.
Potom jsem teda zkusil znovu CPU only a NESPADLO to ani po 30 min. Fakt to nechápu už.
Může tyhle random blue screeny dělat ta deska?
U mě to býval nestabilní XMP profil na ramkách - stačilo si pohrát s jejich overclockem
Ale to se nevztahuje k těm problémům s USB, čistě mi to dělalo to vypínaní her a benchmarků bez chyby, prostě se zavřelo okno
Zkusím dneska na delší dobu zapnout memtest, pak postnu update
djstudio
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. čer 2003
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od djstudio »

Zdroj teda nepomohl. Pady mas furt. Ja bych si udelal cistou instalaci Windows na jiny disk jen proste updaty a cipset sadu k desce a ovladace k vecim co je v PC. pak test hrát hru na nake normalni nastaveni grafiky ne ultra detaily treba Forza Horizon 5 tu hraji a jede korektne aspon na me sestave - ve 2k vse na high. Nebo BF2042 stejne jen high a 2K. Jak se to bude chovat v takovem nastaveni pokud i tohle bude padat tak to je cele spatne to by mnelo bezet a bezet neni to na doraz. Z toho bych vycházel. Bios desky na default zadne OC pameti ani CPU jen lehce prizbusobeno. Disk staci jakykoliv klidne ssd sata.
MB: ASUS ROG STRIX B650E-E GAMING Bios 2214 CPU: AMD RYZEN 9 7900X + CORSAIR iCUE LINK H170i 420mm GPU: ASRock AMD Radeon RX 7900 XTX Phantom Gaming 24GB OC RAM: 2x16GB - 32GB G.SKILL Trident Z5 NEO DDR5 6000MHz CL30 SSD SYSTEM: SAMSUNG 990 PRO Gen 4 NVMe 2TB SSD DATA A TESTY: KINGSTON RENEGADE, GIGABYTE AORUS Gen 4 NVMe SSD 1TB ZDROJ: FRACTAL DESIGN ION+ 860W PLATINUM Modular CASE: CORSAIR 7000D AIRFLOW Black Bigtower MONITOR: MSI 28" OPTIX IPS FreeSync 4ms - 4K NET: VODAFONE Kabel 500 Mb/s - 30Mb/s SYSTEM: Windows 11 PRO 64BIT Build 23H2 FOTO PC: https://cz.pcpartpicker.com/b/pdvfrH
Dinooo_
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2021

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Dinooo_ »

djstudio píše: stř 22. pro 2021, 15:17 Zdroj teda nepomohl. Pady mas furt. Ja bych si udelal cistou instalaci Windows na jiny disk jen proste updaty a cipset sadu k desce a ovladace k vecim co je v PC. pak test hrát hru na nake normalni nastaveni grafiky ne ultra detaily treba Forza Horizon 5 tu hraji a jede korektne aspon na me sestave - ve 2k vse na high. Nebo BF2042 stejne jen high a 2K. Jak se to bude chovat v takovem nastaveni pokud i tohle bude padat tak to je cele spatne to by mnelo bezet a bezet neni to na doraz. Z toho bych vycházel. Bios desky na default zadne OC pameti ani CPU jen lehce prizbusobeno. Disk staci jakykoliv klidne ssd sata.
Reinstal winů jsem už dělal vlastně 2x, oboje instalace dělaly to stejné, Je to na Samsung 970 EVO PLUS 2TB, který jsem kupoval s těma komponentama, takže si nemyslím, že to bude tím, ale budu na to myslet a když tak ještě zkusím jinej disk.
Co se týče nastavení, BFko jedu na 1440p, low-med nastavení abych jel na 144fps+, Forzu jsem zkoušel na max ve 4k a ta mi jela na krásných stable 80fps +-, Cyberpunk jsem zkoušel na 2k na max a pak i na medium a padlo oboje. Divný je, že dneska jsem dostal bluescreen když jsem jenom koukal na net, takže zátěží to nebude si myslím.
Momentálně mi jede MemTest86, tak v noci dám update jak to dopadlo.
Zatím díky
C1c1n
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. dub 2017
Bydliště: Frýdek Místek

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od C1c1n »

Dinooo_ píše: stř 22. pro 2021, 15:54
djstudio píše: stř 22. pro 2021, 15:17 Zdroj teda nepomohl. Pady mas furt. Ja bych si udelal cistou instalaci Windows na jiny disk jen proste updaty a cipset sadu k desce a ovladace k vecim co je v PC. pak test hrát hru na nake normalni nastaveni grafiky ne ultra detaily treba Forza Horizon 5 tu hraji a jede korektne aspon na me sestave - ve 2k vse na high. Nebo BF2042 stejne jen high a 2K. Jak se to bude chovat v takovem nastaveni pokud i tohle bude padat tak to je cele spatne to by mnelo bezet a bezet neni to na doraz. Z toho bych vycházel. Bios desky na default zadne OC pameti ani CPU jen lehce prizbusobeno. Disk staci jakykoliv klidne ssd sata.
Reinstal winů jsem už dělal vlastně 2x, oboje instalace dělaly to stejné, Je to na Samsung 970 EVO PLUS 2TB, který jsem kupoval s těma komponentama, takže si nemyslím, že to bude tím, ale budu na to myslet a když tak ještě zkusím jinej disk.
Co se týče nastavení, BFko jedu na 1440p, low-med nastavení abych jel na 144fps+, Forzu jsem zkoušel na max ve 4k a ta mi jela na krásných stable 80fps +-, Cyberpunk jsem zkoušel na 2k na max a pak i na medium a padlo oboje. Divný je, že dneska jsem dostal bluescreen když jsem jenom koukal na net, takže zátěží to nebude si myslím.
Momentálně mi jede MemTest86, tak v noci dám update jak to dopadlo.
Zatím díky
Zkusil bych i Prime95, taky mi dokázal odhalid špatný OC ramek, házelo to HW failure a špatně zaokrouhloval
Zkusil bych prostě v biosu kdyžtak snižovat frekvence dokud to nebude stabilní:p a nebo to může být prostě porodní bolest nové architektury a budeš čekat na nový bios
CPU - i7 8700k - GPU - 1080Ti - MB - Gigabyte GA Z370 HD3 - RAM - Kingston HyperX 2700Mhz CL15 - SSD - Kingston HyperX M.2 240G - DISK - WD Blue 1TB - Zdroj - EVGA Supernova 650 P2
ifkopifko
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. říj 2009

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od ifkopifko »

Memtest je síce fajn, ale nezaregistroval som, či si vyskúšal PC aj len s jedným RAM modulom (a potom prípadne aj s druhým samostatne). Tento návrh padol už v prvej odpovedi.

Tiež, či máš použitý XMP profil RAMiek, a ak áno, tak ho deaktivuj a nastav ich na nejaký JEDEC štandard.
CPU: R7 7700 COOLER: Endorfy Fera 5 MB: ASUS B650M-E RAM: 2x16GB DDR5
VGA:
Asus GTX 1060 3GB OC HDD: Samsung 980 Pro 1TB + Crucial MX500 1TB + WD Red 4TB
PSU: Seasonic Focus GM550 CASE: Thermaltake Swing Silver w/o window -trošku modifikovaná (skôr znásilnená) DISPLAY: Asus MX239H
Dinooo_
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2021

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Dinooo_ »

Tak vada asi nalezena, fakt to vypadá na RAMky. Memtest vyhodil s oběma 160 chyb, zítra zkusím ještě každou zvlášt'. Vyhejbal jsem se tomu jak čert kříži, protože nový DDR5ky nemám šanci sehnat, tak doufám, že mi neřeknou, že je nemaj a vrátí mi zpátky peníze místo novejch.
ifkopifko píše: stř 22. pro 2021, 19:50 Memtest je síce fajn, ale nezaregistroval som, či si vyskúšal PC aj len s jedným RAM modulom (a potom prípadne aj s druhým samostatne). Tento návrh padol už v prvej odpovedi.

Tiež, či máš použitý XMP profil RAMiek, a ak áno, tak ho deaktivuj a nastav ich na nejaký JEDEC štandard.
XMP je vypnutý, to je první co jsem zkouše. Tohle je poprvý co u PC řeším takový problémy s pamět'ma, takže si musím teprv přečíst o tomhle všem. Zítra zkusím ty ramky pojednom, popřípadě si pohrát s nastavením, jinak asi reklamace no.

Zítra napíšu update
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od killerek »

Muze to byt i BIOSem, je to nova platforma a i s DDR4 jsou tu dost hlasene problemy s ladenim, takze uplne nove DDR5 na tom muzou byt jeste hur.
Dinooo_
Nováček
Nováček
Registrován: 17. pro 2021

Re: Problém s novým PC, potřebuji ujistit v čem je problém

Příspěvek od Dinooo_ »

Tak jste asi měli pravdu hele.
Zkoušel jsem obě paměti samostatně a obě vypsaly errory, tak jsem to zkusil místo slotu A2, kterej je napsanej v manuálu, dát do A1. To sice shodilo frekvenci z 4800 na 4000, ale memtest bez erroru. Takže po svátcích mě čeká zjištování, jestli je špatnej ten slot, nebo bude stačit najít frekvenci, která bude stabilní a pak čekat na BIOS updaty.
Zatím dík za pomoc, poslali jste mě správným směrem, snad to brzo doladím.
Odpovědět

Zpět na „Problémy s PC sestavami“