C, C++, C# - v cem se ucit programovat?

Vývojová prostředí, aplikace, skripty, http://www... síťové programy, internet, sdílení...
Odpovědět
Petr1024
Nováček
Nováček
Registrován: 29. pro 2021

C, C++, C# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od Petr1024 »

Co z uvedeneho je nejvhodnejsi z hlediska pouzitelnosti a dostupnosti vyvojoveho SW (zdarma, nebo placeny ale dostupny ke "stazeni")?
Budu v tom delat prakticky bez vyjimky jen 16-32bitove mikrokontrolery. Pocinaje MSP430, pres 32bitove AVR az po nejake mensi ARMy.
Urcite nebudu delat (nebo jen minimalne) aplikace pro PC, vykonne ARMy pouzivane v mobilech apod.

Nehodlam se tim zivit, mam to jen jako bobby nebo do sve firmy na ruznou automatizaci, do jednoucelovych a CNC stroju apod.
Doposud jsem psal v ASM, ale vse je cim dal slozitejsi, displeje vetsi a barevnejsi apod. a psat v ASM programy s radove 10k radku je opruz, o tom ze zminene MCU maji pro rucni psani dost nevhodny ASM ani nemluve. Samozrejne pro veci kde je kriticke casovani necham stale ASM, ale na to zas nepotrebuju 32bitovy MCU s 512k RAM. Desktopove aplikace si sesmolim ve VB ktery znam z programovani databazi (MS Access). Vetsinou jsou to ale jen jednoduche prkotiny typu rozhrani ke strojum apod. takze to mne netrapi

Co mi doporucite se naucit? Pripadne jake jsou vyhody ci nevyhody jednotlivych jazyku pro moji potrebu. Zatim jsem vubec nestudoval k cemu je co dobre, takze mi jde jen o takove prvotni doporuceni s cim nemam vubec ztracet cas a kterym smerem se zamerit.

Dik za jakekoliv rady.
yuri.cs
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 03. led 2007
Bydliště: hl.m. piva
Kontaktovat uživatele:

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od yuri.cs »

Obecna odpoved asi neexistuje. Spis zalezi na konkretni rodine mikrokontroleru. Vetsinou maji uz pripravene SDK (nekdy i s IDE a vsim okolo) a to celkem diktuje pouzity jazyk.
It will be amazing in case after 10GHz we will see 20GHz, 30GHz and so on, just like we witnessed the thorny way from 10MHz to 33MHz in the eighties. -xbitlabs.com
Addams
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 25. led 2023

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od Addams »

mě je pracovně dostupnější C++. Je možná trochu rozšířenější, pokud budeš dobrý, práci najdeš snad v pohodě, má snad neomezené možnosti. Visual Basic - v něm jsem nikdy neprogramoval, proto nechci posuzovat. Ohledně C++ mi vadí složitost. prostě po pythonu mi kod přijde, že kod je 3x až 4x delsi.
work routine at worktime
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od satik »

Netuším, jak je to s těma mikrokontrolerama a jejich podporou jednotlivých jazyků, takže se vyjádřím spíš jen k jazykům obecně.

Pokud můžeš, pure C se vyhni, psát cokoliv jen trochu složitějšího v tom je zbytečně pracný.

Pracovní prostředí bych použil normálně VS (hlavně pokud můžeš vyvíjet na PC s Win) nebo případně VSCode (Win/MacOS/Linux). VS má free verze, která bohatě stačí, VS Code je úplně free, ale neumí toho tolik.

Hlavní výhoda C# oproti je C++ je to, že je díky GC jednodušší správa paměti (i když pořád je na to třeba myslet a neignorovat u objektů s IDisposable rozhraním) a na stejnou funkcionalitu stačí kratší kód + se nemusíš párat s header souborama a problémama z toho plynoucíma.

Výhody C++ pak jsou většinou vyšší rychlost (i když to taky nemusí úplně vždycky platit a jsou i situace, kdy je rychlejší C#) a menší paměťová náročnost a rychlejší start aplikace, ale záleží to na tvém konkrétním use-casu, jak velkej ten rozdíl tam bude a jestli to C++ přinese reálně nějakej benefit.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od marek16 »

Vzhledem k tomu, že dělám v C# tak jsem asi biased, ale ten jazyk je to nejpohodlnější a nejpříjemnější, co existuje. žádný headers, žádný mimozemský hlášky kompilátoru kvůli zapomenutýmu středníku, žádnej <<:::>> hell šílených znaků, pohodlný a vždycky funkční debug...

Nevýhoda je, že na mikrokontrollery existuje jen nějaká hodně ořezaná verze .NET frameworku (Pico/nano framework), kde samozřejmě není vše, chce to asi (nevím, nedělal jsem s tím) výkonnej MCU, a samozřejmě si pořád musíš dávat pozor na resource management, protože máš málo paměti a GC trvá nějakou dobu.

Nicméně pokud ta malá verze bude dostačovat tvým požadavkům, tak se u toho nadřeš a zanadáváš nejmíň.
Quis custodiet ipsos custodes?
Hexik21
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2011
Bydliště: Praha

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od Hexik21 »

Páni, já se Vás zeptám, jako nepolíbený ohledně programování. Jak s tím vůbec začít? Vím co bych chtěl ale nevím, jak prostě začít, kde vzít tu základní znalost, jak začít psát? Máte k tomu nějakou dokumentaci ,knihu, tutoriály a tak podobně, kde se tohle dá nastudovat?
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od satik »

marek16 píše: čtv 26. led 2023, 15:01 Vzhledem k tomu, že dělám v C# tak jsem asi biased, ale ten jazyk je to nejpohodlnější a nejpříjemnější, co existuje. žádný headers, žádný mimozemský hlášky kompilátoru kvůli zapomenutýmu středníku, žádnej <<:::>> hell šílených znaků, pohodlný a vždycky funkční debug...
Mě živí C++ a C# a taky preferuju C# na psaní skoro všeho, přijde mi mnohem pohodlnější prakticky na všechno.
Chtěl jsem se naučit i Python, ale všude, kde jsem ho chtěl zkusit použít byla i možnost použít C#, tak jsem nakonec skončil u něj, i třeba díky tomu, že Python je v běhu proti C# dost pomalej, i když ten kód v něm bejvá ještě kratší.

Hexik21: Začít můžeš třeba s návodem na ITNetworku, Visual Studio si stáhni free verzi a pak ho jen spustíš a založíš si projekt a můžeš psát.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od python.p »

Prostě si řekni, co chceš udělat a začni na tom dělat. Těžko vodit takhle za ručičku.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od Mr.Nigga »

Úplný začátečník těžko jen tak začne, když neví jak a kde.

Koukni na CodeCademy https://www.codecademy.com/, vyber si jazyk, třeba C#, a provede tě to úplnými základy.
Pak bych doporučoval koupit knížku s návody, postupy a příklady kódu. Ideální je mít nějakou vizi co chceš dělat a díky knížce budeš mít kde najít postupy jak na to. Ale pro úplný začátek doporučuju to CodeCademy

edit: opraven link
Naposledy upravil(a) Mr.Nigga dne pát 27. led 2023, 11:06, celkem upraveno 2 x.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Hexik21
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. led 2011
Bydliště: Praha

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od Hexik21 »

@Mr.Nigga děkuji, něco takového jsem přesně hledal. Je to jak píšeš, nejde o to, že bych chtěl vodit za ručičku ale o to, že bych rád začal ale nevím kde.
LofasekU18
Nováček
Nováček
Registrován: 09. pro 2020

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od LofasekU18 »

Využiji též vlákna a zkusím se zeptat, mám základy C#,C++ ze střední a vysoké školy, bohužel ani tam jsme v tom nevynikal a způsob výuky na pevně daných příkladech mi nedala přesně to, co bych si představoval.

Co bych chtěl tvořit: práce s databází, obecně zpracování dat s kombinací příkazů z a do databáze, pro představu, nějaké lehčí jako plnění šablon Wordu, vyplňování PDF formulářů až po nějakou vyšší dívčí.

A otázka zní, jaký jazyk zvolit, první co na mě vyskočí je PHP, JAVA, ale určitě lze využít i další cesty

Díky.
i5 4570, H81M-K, 2x8GB DDR3 1866Mhz @1600MHz, GTX 1060 ITX AERO 3GB, SSD Samsung 850 PRO
satik
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. črc 2015
Bydliště: Jilemnice
Kontaktovat uživatele:

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od satik »

Vem C#.
Databáze v C++ úplně dělat nechceš, i když i to jde. Java je pak podobná jako C#.
Entity Framework udělá většinu práce při práci s DB za tebe.
GPU MSI RTX 4090 Suprim X CPU AMD Ryzen 9 7950x3D MB ASUS Crosshair HERO, RAM G.Skill Tridentz 64GB @6000MHz CL30
case Fractal Define Torrent PSU Seasonic Prime TX 1600W, M2 SSD Seagate Firecuda 530 2+4TB
monitory Samsung Odyssey G9 Neo + 2x AOC AG271QG periferie Razer Deathadder, Ducky Shine7, Steelseries QcK+, Beyerdynamic MMX 300 VR Valve Index
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: c, c++, c# - v cem se ucit programovat?

Příspěvek od Atapi »

Pokud si nějaký šílenec vybere C++, tak z vlastní zkušenosti doporučím learncpp.com, maj to opravdu dobře zpracovaný, pochopí to i úplný začátečník v programování. Pak, jak už padlo, pracovat na projektech a doučit se co je zrovna potřeba (třeba dokoupit publikace pro pokročilejší atd.).
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Programování a web“