Jakou nejlepší grafickou kartu?

Cokoli se týká koupě nové grafiky, upgradu starší či porovnání různých typů.

Moderátoři: morke, Walker1134, PKBO

Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Natural »

Tak to v žádným případě. Lepší je koupit nejdřív CPU a pak grafickou kartu, rozhodně ne naopak. 3060 s haswellem prostě nedává smysl, i pro rx480 je v rámci nových her brzda.
Asi by se v tomto případě dalo uvažovat o čekání na zen5, ale já bych to neřešil a vzal cheap desku novou (třeba b560m-a pro od msi) a bazarovou r5 3600 i s ramkama (16gb 3000mhz+ kity jsou už dnes za pusu) nebo něco takového.
Rozhodně to prospěje víc "hratelnosti", jak rtx3060. Pokud nestíhá procesor, tak snížení detailů většinou nepomůže (a total war je resp byl co pamatuju celkem CPU instensive).
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Jey »

Když první koupí grafickou kartu, pokud už ví jakou bude kupovat do budoucna sestavu, tak může být brzda (bottleneck) co chce, ale výkon a fps nižší než se starou grafickou kartou nebudou. Čekání na Zen 5: pokud kupuje nejlevnější RTX 3060 od EAGLE, nevím jaký je rozpočet, už se asi po několikáte opakuju, tak klidně může čekat na Zen 8 a taky si ho ještě dlouho po vydání nekoupí, stejně jako Zen 5. Záleží na časovém horizontu upgradu a rozpočtu. Jinak netuším, jak bude kompatibilní cheap nová deska MSI B560M-A PRO s paticí LGA a RYZEN5 3600 s ramkama. Ale domnívám se, že vůbec. Ramky určitě alespoň 3200MHz, těch bude teď nadbytek.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Natural »

Ano sorry, b550 samozřejmě. Ale to nic nemění na faktu, že sice bude mít s rtx 3060 více fps v průměru, ale v CPU heavy scénách prostě dojde na limit fps u procesoru a nepomůže žádné snížení detailů. Haswell je prostě bottleneck a žádná lepší GK to nemůže změnit. Když si vezmeš třetího zaklínače, tak to je na haswell i5 naprosto nehratelný, jak se dostaneš do města. A to je 7 let stará a především na dnešní poměry velice optimalizovaná hra. Ale nějaký novější skylake i7 nebo zen 3 to prostě vklidu utáhnou i s tou rx480.
Total war série celkově prostě potřebují především výkon procesoru. Jak psal mlrs, já měl haswell i5 s GTX 1060 a upgrade na Xeon prostě nefungoval (Rome 2), takže jsem koupil skylake i7 a bylo to i bez výměny grafické karty úplně o něčem jiným.
Dneska skylake/kaby lake i7 za desítku je v podstatě nová i3 za 2 litry, upgrade haswellu i zadarmo nic nevyřeší, prostě ten výkon na hraní takových titulů dnes nemá.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Atapi »

Kluci nehádejte se, stejně už vedle v tématu řeší upgrade celého PC. :)
Obrázek
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Jey »

Já jsem to tím Xeonem taky několikrát řešil, už od dob C2D, C2Q. Vždycky když je začali vyprodávat ze serverů. Co se týče RTX 3060 a CPU náročných her, určitě vím jak to vypadá, když nezvládá CPU, nebo GPU. Zřejmě bude nakupovat na bazaru, tak by bylo AM4 ideální, když se tam nechají nacpat asi 4 generace AMD procesorů. Osobně jsem začínal s R3 1200 z bazaru za 800,- korun, a když bylo za co, tak nejprve proběhla výměna za R7 3700X, a pak už jen kosmetická výměna za R7 5700X.
Atapi píše:Kluci nehádejte se, stejně už vedle v tématu řeší upgrade celého PC. :)
My se nehádáme, spor je základním kamenem diskuse a následného progresu.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Natural »

Jenže dneska je prostě haswell slabý, ve své době ale samozřejmě byl Xeon pěkný upgrade.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Haswell jako architektura je ok, pokud máš decentně vytaktovaná 6-8 jádro jsi stále naprosto v cajku, herní výkon je pak cca jak stock 9900K, někde na půl cesty mezi ZEN2 a ZEN3, problémem LGA1150 Haswellů jsou prostě 4 jádra. Ty už dnes často nestačej. Bude to prostě i po upgradu rychlý jak cca Ryzen 3300X, bez upgradu s tou I5 jak 2200G/3200G problém je v tom že onen Ryzen si lusknutim prstu upgradneš na 5600 nebo 5700X, tady už se nedá dělat nic.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Natural »

3300x je jiná liga, upgrade na Xeon to posune možná z ryzenu 1200 na úroveň ryzenu 1400. Bohužel prostě rychlejší 12nm ryzen 1600af je v bazaru kolem 1500kč a není problém to pak upgradnout.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Jey »

Když jsem přecházel z platformy 775 (Core2Duo, Core2Quad) na platformu AM4 (Ryzen 3 1200), tak to byl opravdu skokový nárůst výkonu, ale i s lepší grafickou kartou (vyměnil jsem GTX 1060 za GTX 1080) byl limitem v náročnějších hrách právě procesor. Na práci super. Podle mě není vůbec co řešit. Stačí kvalitní deska B550 / B450 a pak může hustlit s procesory a ramkama. Vždyť se nechá sehnat pro začátek Ryzen 1200 a 16GB DDR4 2133MHz za cenu přibližně dvakrát 1000,-.

Případně ramky může koupit třeba 3200MHz nebo 3600MHz nebo lepší procesor podle množství prostředků. Až přijde nová platforma, lidi se jich budou zbavovat.

Co se týče upgradu na Xeon, podle mě v dnešní době už nemá moc smysl. Protože stará platforma bude mít klidně i větší odběr než nová a k tomu zlomek výkonu.
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »


Nejlepší grafické karty podle GPUreport >>
top-gpu-pct.jpg
https://www.gpureport.cz/clanky/nejleps ... 384&page=1

Tak po delším čase jsem na GPUreport opět rozjel články o nejlepších grafických kartách z pohledu jejich výkonu, ceny, výhodnosti, efektivity atd. Tento článek bude aktualizován v pravidelných intervalech každý týden (pokud se nestane něco, co by prodeje grafických karet opět zazdilo). V článku nechybí ani takové věci, jako jsou odkazy na nejlevnější varianty grafických karet, či kalkulačka nákladů na provoz grafických karet. Pokud tedy plánujete pořízení grafické karty, rozhodně by vám článek neměl uniknout.
Článek je prozatím ve stádiu BETA testování, takže pokud k němu budete mít nějaké připomínky, či náměty na doplnění nebo vylepšení, dejte vědět po SZ.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
skaven321
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. zář 2014

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od skaven321 »

webwalker píše: stř 8. úno 2023, 11:10
vcera som zobral najlepsiu gpu za 20-25K ceskych korun (Sapphire AMD RX 7900 XT) len by to chcelo trosku poladit, neviem nikde najst na webe ako spravit dobry UV pre dane GPU - jediny navod je +15% PL, 1025mV, a frekvencia na 2975Hz.
R7 5800X3D, 32GB DDR4 3200Mhz CL14 G.SKILL FlareX@3600MHz, Sapphire RX 7900 XT GAMING 20GB, ASUS MG279
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

@skaven321: Hele věř, že kdybych se na nových Radeonech dopracoval s UV k nějakým pozoruhodným výsledkům, tak bych se už s tím dávno pochlubil :oops:
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Aktualizace článku:
Nejlepší grafické karty a jak vybrat tu pravou #7 (únor 2023) >>
nejlepsi-graficke-karty-clanek-pct.jpg
https://www.gpureport.cz/clanky/nejleps ... 384&page=1

Ceny platné pro víkend 17-19.2.2023
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
skaven321
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. zář 2014

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od skaven321 »

webwalker píše: pát 17. úno 2023, 11:23 @skaven321: Hele věř, že kdybych se na nových Radeonech dopracoval s UV k nějakým pozoruhodným výsledkům, tak bych se už s tím dávno pochlubil :oops:
au :)
tak ja to nakoniec robim len - napatie, + frekvencie, a obmedzenie fps v kazdej hre cez Radeon chill podla potreby
R7 5800X3D, 32GB DDR4 3200Mhz CL14 G.SKILL FlareX@3600MHz, Sapphire RX 7900 XT GAMING 20GB, ASUS MG279
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Já to nemyslel zle 😊
Tam je problém, že nejvíc ušetříš s frekvencí a samotným podvoltováním jen málo. Když chceš pak ztrátu z frekvence kompenzovat pomocí OC VRAM, tak to ti zase ubere další frekvenci z grafického čipu. Já zatím ušetřil v Division 2 s Radeon RX 7900 XT nějakých 40 W bez ztráty výkonu, ale problém je, že u NAVI 31 je frekvence s hrou hrozně proměnlivá, a tak nemůžeš provést udervolting na nějakou jednu konkrétní frekvenci, ale bude asi zapotřebí dělat undervolting na každou hru zvlášť a ukládat to do profilů.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Aktualizace článku:
Nejlepší grafické karty a jak vybrat tu pravou #8 (únor 2023) >>
nejlepsi-graficke-karty-clanek-pct.jpg
https://www.gpureport.cz/clanky/nejleps ... 384&page=1

Ceny platné pro víkend 24-26.2.2023
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Aktualizováno:
Nejlepší grafické karty a jak vybrat tu pravou #9 (březen 2023) >>

Nic moc se nezměnilo, snad jen to, že se do čela výhodnosti vrátila grafická karty Intel ARC A750 (ale jestli se fakt vyplatí, tak o tom moc přesvědčený nejsem) :oops:
Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
webwalker
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. úno 2010
Bydliště: Buranov vedle Prahy

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od webwalker »

Chtěl bych se stát profesionálním pískačem. Už teď jsem v tom sice hvězda, ale chtěl bych se ještě zdokonalit a začít se tím živit.
GPUreport.cz
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od fmx rider »

Ctes ten clanek vubec po sobe, nebo ti to dela cele skript? V cene 35-40 doporucovat 3090 lol a v cene nad 40k pises o 4090, ale doporucujes a linkujes 4080…
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Jakou nejlepší grafickou kartu?

Příspěvek od Ache »

Celý je to nesmyslný skript. Oblíbená 4070Ti tam figuruje jen jednou a to v podobně nejhorší verze jak se zde ukázalo - MSI Ventus. Undervolt INNO3D 4070Ti se nakonec také nekonal. GPU report - Un-subscribed :( Je to jen automatický generování "recenzí".
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „Rady s nákupem a porovnání“