Sestava pro střih v Davinci Resolve

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

Odpovědět
tomfotom
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2022

Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od tomfotom »

Ahoj,

potřeboval bych poradit od někoho, kdo má s podobnými sestavami zkušenosti. Potřebuji nový pracovní stroj hlavně pro střih v Davinici Resolve. Natáčím s Blackmagic 6K, timeline mám ve 4K (s max. 50fps) a pracuji hlavně s BRAW. Částečně mám i H.264 ve 4K. Fusion zatím využívám minimálně, ale v budoucnu asi nastane jeho větší potřeba. Pokud to hraje roli, mám takový monitor: https://www.megapixel.cz/benq-sw320

Zatím mi můj laický hw nástřel vychází následovně:

AMD Ryzen 9 5900X
ASUS TUF GAMING B550-PLUS WIFI II
MSI GeForce RTX 3080 GAMING Z TRIO 10G LHR
Crucial 32GB KIT DDR4 3200MHz CL16 Ballistix Black
Samsung 970 EVO PLUS 2TB - pro aktuální soubory ke střihu
Samsung 970 EVO 1TB - již mám - pro sw cache?
Samsung 860 EVO 500GB - již mám - pro systém?
Corsair RM750x (2018) - již mám
Fractal Design Define S

V čem tápu, je volba kombinace CPU a GPU. Od toho se bude odvíjet zbytek. Chtěl bych rozumné řešení k mým požadavkům výše. Nechci stroj za 100 000+ Kč, ale je mi jasné, že pod 40 000 Kč se za použitelnou sestavu nedostanu.

Díky.
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od mlrs »

No cim vic jader tim asi lepsi - coz 5900X je asi rozumne minimum.
Misto 3080 s 10GB bych radej vzal 3080ti s 12GB - pokud rozdil ceny nebude velky.
A jako zvazil bych rovnou 64GB RAM a zalezi na desce, ale idealne 3600Mhz.

Jen ja delam v resolve jen kraviny v 1440p a tusim, ze v te free verzi mi je GPU celkem na nic...takze primou zkusenost s tim takto nemam.
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
tomfotom
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2022

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od tomfotom »

Díky. Ono se vzrůstajícím rozlišením na timeline to úměrně vyžaduje vyšší výkon (jak na zobrazování pomocí GPU, tak na rendru s CPU), takže rozdíl mezi 1440 a 2160 je již velký. Momentálně jedu na i7-2700K/GTX 1060 6GB a je to peklo, ani Proxy Mode moc nestíhá.
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od mlrs »

jako zalezi, jak moc dobrou GPU potrebujes a kolik za ni chces dat penez - ono je celkem rozdil mezi 3080ti a treba 3060 - teda krom VRAM, te maji stejne :-D
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
tomfotom
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2022

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od tomfotom »

Jasně. Podle specifikace od Resolve by měla stačit GPU s VRAM 8GB. Tam už jsme pak v širším poli toho, co je k dispozici. Ten můj nástřel nahoře je bez konkrétní znalosti chování hw jako celku (jen co jsem kde viděl). Nemám však např. vlastní zkušenosti s novými grafikami a jejich dostatečností pro mou potřebu. A na to doufám dostanu odpověď tady od někoho, kdo to má vyzkoušené :)
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od Natural »

Zkus pugetsystems, tam mají porovnání výkonu a můžeš zvážit, do čeho investovat.
Btw. já bych vzal X570 desku kvůli pcie linkám.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od python.p »

tomfotom píše: úte 15. úno 2022, 18:28
Samsung 970 EVO PLUS 2TB - pro aktuální soubory ke střihu
Samsung 970 EVO 1TB - již mám - pro sw cache?
Samsung 860 EVO 500GB - již mám - pro systém?
Samsung 970 EVO PLUS 2TB - na pracovní "statickáL data asi ok. Ale i tak bych tam viděl nějaký lepší disk.
Samsung 970 EVO 1TB - v žádným případě cache, ten disk to prostě nedá. Rozhodně kup PRO, tím myslím 970 PRO, ještě jsou, naštěstí.
Samsung 860 EVO 500GB - jestli to máš, tak na OS a SW asi cajk.

Jde ti spíš o rychlejší export/render? Tam AMD a co nejvíc jader. Nebo ti jde spíš o "workflow" tam bude mít na vrch Intel...

Napiš komplet limit a jestli máš nějaké nároky na hlučnost. Pak se dá bavit v konkrétních číslech.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
tomfotom
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2022

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od tomfotom »

Limit ceny: 65 000 Kč za hw, který nemám. V případě potřeby mohu jít i o něco výš.

Hlučnost - PC bude hned vedle stolu, u kterého sedím, takže by neměl rušit.

Workflow a render: jde mi o to, aby při práci bylo přehrávání na Edit page plynulé, nesekalo se. Chápu ale, že pokud tam budu mít na jednom klipu spoustu efektů, barevných korekcí, tak tam může být bez Proxy mode pomalé přehrávání. Vždy u klipů dělám barevné korekce, používám titulky s poloprůhledným pozadím i s animací, občas dodatečně stabilizuji, spíše minimálně používám redukci šumu, hudba+voiceover (2 zvukové stopy) na pozadí. V budoucnu chci více pracovat s Fusion (tracking apod.).

Obvyklá délka videa je v minutách. Během dne obvykle potřebuji obratem posílat práci zákazníkům k náhledu. Takže svižný export bez pádů (což teď pochopitelně nemám).

Obecně přál bych si vyrovnanou sestavu pro běžnou práci v Resolve.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od python.p »

https://www.alfa.cz/basket.php?items=_5 ... CG015RYL01

Za mě takhle... Hlukem to rozhodně neurazí. Jen je potřeba si uvědomit, že ten zdroj byto chtělo výkonnější, ale už ho máš, tak co.

S tím CPU se bude dát krásně vyhrát díky té desce. Měl jsem tu teď kousek co šel i po UV s takty přes 5,1GHz na single core a allcore držel 4,6GHz.
Pokud bys nechtěl AiO tak jde použít Freezer A50. Jde o to, že to AiO má ofuk VRM, kterej by u delších renderů mohl pomáhat snížit teploty.

GPU je tichá "tak akorát" kdybys ji chtěl ztišit, dá se to vyřešit pomocí 3x AC F9 :)

Samsung PRO na cache.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od mlrs »

Ja si furt nejsem jistej tema 32GB RAM...zda by proste takovy stroj nemel mit rovnou 64GB :roll:

EDIT: jinak na tom pugetsystems to maji slusne zpracovany:
https://www.pugetsystems.com/labs/artic ... ance-2021/
+ se tam toho da najit plno ruzne k tomu
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od python.p »

Jop Pudget je na tohle výbornej. :)

To musí vědět tazatel, kolik RAM potřebuje.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
tomfotom
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2022

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od tomfotom »

Děkuji všem za podněty! Puget už jsem dříve viděl, i ty srovnání jednotlivých komponent. Z toho jsem také rámcově vycházel při mé představě.

Zdroj - pokud to má smysl, dáme tam něco více odpovídajícího. Obecně staré věci, pokud budou z jakéhokoliv důvodu nevyhovující, mohu prodat a místo nich na doporučení použít něco jiného, nového. Částečně tím pak pokryju zvýšenou cenu.

RAM - nyní mám mém starém PC 32GB, ale u toho už nevím, co je větší problém. V nejhorším jdou dokoupit, ne? Pokud je ale výhodnější tam již nyní dát 2x32GB, třeba z důvodu volných slotů pro další rozšířen RAM, půjdu cestou 64GB už nyní.

Taktování - pokud je v navrženém hw možnost přetaktování a ladění GPU/CPU/RAM, budu rád. Podmínkou je pro mne stabilní sestava.

AiO chlazení - v tom se nevyznám, nemám s tím problém.

Hlučnost GPU - to asi zjistím, až to vyzkouším bez dodatečných větráků :)

Disky - nyní to mám tak, že mám v PC více klasických 3,5 HDD jako "úschovnu" souborů. Pro práci v Resolve si střihové soubory zkopíruji na Samsung 970 EVO 1TB. Pokud se ho nevyplatí použít v nové sestavě, prosím o doporučení něčeho jiného, ale spíše s 2TB (BRAW jsou velká data). Pokud je pro můj účel výhodné použít více SSD disků kvůli lepšímu workflow a výkonu, nechám si poradit. Do budoucna uvažuji o nějakém externím řešení disků (pro "sklad" aktuálně nepoužívaných souborů). Zatím je mohu používat přes dock. Jeden klasický 3,5 HDD (třeba můj momentálně největší IronWolf 6TB CMR) bych ale uvnitř PC potřeboval mít, protože jsou situace, kdy řeším více projektů najednou a nevejdou se mi na SSD. Tahat to externě z docku je peklo. Na ten jeden HDD mám toto https://www.alza.cz/scythe-hdd-himuro-a ... d90803.htm Ale netuším, zda to ještě lze v navrhované sestavě použít a vejde se to do té skříně.

Systém - Win 11 Home? (ještě ho tam nemáme, ale aby to bylo kompletní)
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od mlrs »

Jako windows 10 se da koupit na aukru ofiko za 150kc - jinde i pod 100kc - u te 11 nevim, ale asi upgade to jisti - rozhodne bych za to vic penez nedaval
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od python.p »

Nebo tady za 200 od UberDiabla. Nicméně...

W11 a ke všemu Home bych nechal spát.

Mrknu na to jak bych to udělal, bez věcí co máš. ;)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
tomfotom
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2022

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od tomfotom »

python.p píše: stř 16. úno 2022, 15:31 Mrknu na to jak bych to udělal, bez věcí co máš. ;)
Ahoj, mohu tě tedy požádat o tento tvůj návrh? Děkuji.
tomfotom
Nováček
Nováček
Registrován: 15. úno 2022

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od tomfotom »

Děkuji python.p, se kterým jsem vše potřebné dořešil a domluvil se na stavbě.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Sestava pro střih v Davinci Resolve

Příspěvek od python.p »

Tak finální sestava:

AMD RYZEN 9 5900X - lehký UV 4,65GHz all core a 5,1GHz single / teploty max 85C
Noctua NH-U12A
IDLE - 550RPM / BURN 1300RPM
PATRIOT Viper 4 Blackout DDR4 64GB (2x32GB)
ASUS ROG Strix B550-F Gaming

Fractal Design Define S
ARCTIC P14 PWM
IDLE 350 RPM / BURN 850 RPM

RTX 3080 GAMING Z TRIO 12G LHR - UV nastavená vlastní křivka napětí, teploty max 75° zároveň trošku lehké OC jádra a pamětí

Samsung SSD 970 EVO PLUS 2TB - pracovní data
Samsung SSD 970 PRO 1TB - cache disk

Ze staré sestavy:
Sasmung SSD 970 EVO - OS a SW
Corsair RM750X
Wifi karta
PCIe M.2
+ hromda HDD...

Nakonec jedna fotka. :)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“