OC i5-3570k, každý návod je jiný, který je správný?

Cokoli kolem procesorů - výběr, technologie, informace, problémy a rady.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee, PKBO

Odpovědět
fujta
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. bře 2022

OC i5-3570k, každý návod je jiný, který je správný?

Příspěvek od fujta »

Zdravím,
prosím o rady.
Každý návod je jiný a nevím dle kterého se mám řídit. A ty diskuse k tomu, není v mé moci číst až několikaset stránkové diskuse. Obrázky u některých návodů a v diskusích jsou už nefunkční, videa také.

https://pctuning.cz/article/navod-jak-p ... ivy-bridge
https://www.hardwareluxx.de/community/t ... ad.885830/
https://www.hardwareluxx.de/community/t ... aq.847597/
https://www.overclock.net/threads/ivy-b ... s.1291703/
https://www.guru3d.com/articles_pages/c ... ew,11.html

Např. virtualizace u jednoho je, že má být vypnutá u jiného zase, že může být zapnutá. OC RAM tam zas, že je lze přetaktovat a tím výšit výkon a nebo, že OC je zbytečný. C1E někde zapnuté jinde vypnuté, Turbo jednou vypnuté a jednou zapnuté. Atd.
Potřeboval bych mít virtualizaci zapnutou kvůli tomu, že používám android emulátor jakož, že ji teď i zapnutou mám, ale nevím zda třeba nějak negativně neovlivňuje výkon.
Dále aby bylo co nejmenší napětí, aby to nejelo naplno při nečinnosti . Atd.
Deska co mám podporuje v biosu profily takže jsem si některé uložil a také i bios na flash disk.

E: omlouvám se, pokud jsem toto téma nezaložil ve správné sekci.
CPU: AMD Ryzen 5 3600, MB: Asus TUF GAMING B450-PLUS II, CPU Cooler: ID-COOLING SE-214-XT, SSD1: SAMSUNG 870 EVO 500 GB; SSD2: LITEON 512 GB; SSD3: SAMSUNG 870 QVO 2TB; HDD: Seagate BarraCuda 2 TB, RAM: 1x Kingston Fury Beast Black 16GB DDR4 3200Mhz , GPU: ASUS STRIX GTX 960 DirectCU II OC 4 GB, PSU: CoolerMaster Real Power M520 520W; Case: Corsair C70 Vengeance; LCD: Asus VE247H, BENQ GW2255
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: OC i5-3570k, každý návod je jiný, který je správný?

Příspěvek od AllowedCry »

Je to velmi jednoduché. Nastavuj jen a pouze násobič a s napětím nejdi nad 1.45V. resp co ještě zvládneš uchladit. Nemá smysl s tím nijak zdlouhavě laborovat a ladit to.
fujta
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. bře 2022

Re: OC i5-3570k, každý návod je jiný, který je správný?

Příspěvek od fujta »

To už je mi jasné, že čím více voltů tím větší teploty. Snažil jsem se při taktu 4,4 Ghz na co nejnižší vcore a podařilo se mi přes manuál nastavit 1.215 při 1.210 už byly chyby whea v occt . Cpu-z vypsalo vcore při zátěži 1.224 a VID v Core temp 1.206. Teploty v zátěži max. 75 stupňů při teplotě okolí do 20 stupňů celsia.
>>>>>>>Níže by to šlo asi v tom offsetu? Které vcore je myšleno v tomto textu: The simple maths:
(MANUAL vcore) MINUS (VID on 100% load) = offset value. To co mám nastaveno v biosu tedy 2.15 nebo to co mi ukazuje cpu-z při zátěži tedy to 1.224?<<<<<<<

Když jsem zkoušel takt 4,5 Ghz tak teploty v testu byly do 83 stupňů a teplota na chladičích kaskády kolem 40 stupňů. Vcore nastaveno nějak na 1.270 což se mi zdá z mého pohledu už hodně oproti předchozímu nastavení.

Lepších teplot se s daným chladičem asi dosáhnout nedá, leda vyměnit větrák chladiče za lepší s vyššími otáčkami tento má jen maximálně těch 1600.
CPU: AMD Ryzen 5 3600, MB: Asus TUF GAMING B450-PLUS II, CPU Cooler: ID-COOLING SE-214-XT, SSD1: SAMSUNG 870 EVO 500 GB; SSD2: LITEON 512 GB; SSD3: SAMSUNG 870 QVO 2TB; HDD: Seagate BarraCuda 2 TB, RAM: 1x Kingston Fury Beast Black 16GB DDR4 3200Mhz , GPU: ASUS STRIX GTX 960 DirectCU II OC 4 GB, PSU: CoolerMaster Real Power M520 520W; Case: Corsair C70 Vengeance; LCD: Asus VE247H, BENQ GW2255
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: OC i5-3570k, každý návod je jiný, který je správný?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Lepších teplot stejně nedosáhneš, Ivy bridge má mezi jádrem a IHS pastu, neni letovanej tzn špatně odvádí teplo.

Na rovinu tuna těch postupů co jsi našel byla korektní, protože každej výrobce boardů to má trochu jinak. Třeba u Asusu nejde taktovat když vypneš Turbo. U Gigabyte ano. U MSI u P67 byl zas systém unstable když se nechaly zapnutý C-states. Je to prostě deska od desky.

Na voltáž můžeš jít manual nebo přes offset ale jen s offesetem ti bude fungovat podvoltovávání v idlu. Pozor ale na to že offset často bejvá v praxi auto+offset, tzn deska si při zvedání násobiče sama zvedne voltáž jak chce a ty jí pak o ten offset ponížíš. Nemusí to vždy končit ideálně, protože ten offset je globální, tzn kdyby to tam napralo auto třeba 1,45v pro full load, a ty jej přes offset snížíš o -200mv pro 1,25v, tak to nemusí postnout protože tvá base a idle voltage spadla příliš hluboko. Chce to testnout.

Jinak virtualizace ti výkon ani OC nijak nesníží. To nech klidně zapnutý.
Co se RAM týče jejich ladění se vyplatí hlavně pro herní výkon. Řeči že na nich nesejde jsou mylné, sejde ale jen v určitejch typech zátěže.

Pokud chceš max výkonu vypni si také spectre/meltdown patche.

Ruku na srdce, nejlepší by bylo se tohodle starýho krámu zbavit. I Po OC tohle dnes rozdrtí i ta nejlevnější I3ka. Je to starej pomalej krám. OC je solidní ale OC o 40% z prdu je stále prd.
fujta
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. bře 2022

Re: OC i5-3570k, každý návod je jiný, který je správný?

Příspěvek od fujta »

Ano, je to už celkem historický kousek uvědomuji si to, ale na novější či úplně nový tak nějak prostě nemám. Novou desku, ramky, cpu. Navíc i když bych měl novější cpu tak by mě zase brzdila grafika a jako dávat 6 tisíc za new grafiku je pro mě hodně.

Na to, co sem tam hraju za hry je kupování lepšího HW pro mě asi zbytečné. Oproti původní konfiguraci co jsem měl je tato o dost výkonnější.
U staré desky nešlo taktovat, kaskáda nebyla chlazená, ram sloty jen 2 a navíc jak jsem po několika měsících zjistil tak cpu byl poškozený, měl ohnuté pcb u toho rohu kde je šipka což se mi zdá, že se to někdo snažil asi narvat do jiné patice a tím to pak ohnul a tím pádem jsem měl pak asi v zátěži vyšší teploty. Pak jsem do ní dal tento i5-3570k a bez oc měl nižší teploty než ten slabší poškozený. Ten k-čkový jsem právě kupoval kvůli tomu odemčenému násobiči, bohužel jak jsem psal stará deska nebyla k oc, dle zahraničních fór nebylo doporučeno na ní cokoli taktovat.

Na taktování jsem dlouho myslel. Kdysi v minulosti první cpu které jsem kdysi úplně poprvé taktoval bylo ještě na soc. 478, Celeron Nortwood, pak možná nějaké to Pentium D, C2D a Dual core na s.775. Pak už dlouho nic a nyní až tento cpu.

Taková perlička. Někomu se to teď bude zdát prapodivné, ale např. case(big tower) mám starou a už jen holý plech bez různých plastových doplňků, ale slouží a to už přes 15 let. Prostě si na parádičky nepotrpím. Navíc někteří mají case na stole nebo pod stolem asi budu výjimka. PC totiž mám za postelí v čele a naležato.

E: jinak mě se zdá, ale šlo mě taktovat i při vypnutém turbu, protože jsem měl pak při jednom pokusu v cpu-z jen jeden násobič nebylo tam to rozpětí.
CPU: AMD Ryzen 5 3600, MB: Asus TUF GAMING B450-PLUS II, CPU Cooler: ID-COOLING SE-214-XT, SSD1: SAMSUNG 870 EVO 500 GB; SSD2: LITEON 512 GB; SSD3: SAMSUNG 870 QVO 2TB; HDD: Seagate BarraCuda 2 TB, RAM: 1x Kingston Fury Beast Black 16GB DDR4 3200Mhz , GPU: ASUS STRIX GTX 960 DirectCU II OC 4 GB, PSU: CoolerMaster Real Power M520 520W; Case: Corsair C70 Vengeance; LCD: Asus VE247H, BENQ GW2255
fujta
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 09. bře 2022

Re: OC i5-3570k, každý návod je jiný, který je správný?

Příspěvek od fujta »

Někde jsem v těch návodech četl, že mohu i lehce zvedat BCLK jako mezistupeň k dorovnání. Co si pamatuji ze svých bývalých pokusů o taktování pomocí BCLK někde u c2d tak stabilní to bylo někde ještě kolem 103Mhz než začaly haprovat porty PCIE nebo AGP nebo které to byly to už si nepamatuji. Mohu to teda zvednout?

Aktuálně se mi podařilo dostat stabilně na 4,5Ghz při manuálním core voltage v zátěži na 1,272-1,280V s teplotou max 78 stupňů při aktuální pokojové teplotě 20 stupňů.. Zkoušel jsem i 4,6Ghz, ale i 1,3V v biosu bylo málo a při testu v occt to padalo do blue screenu.

Hodnoty jsem nastavil dle obrázků v tomto návodu. https://www.guru3d.com/articles_pages/c ... ew,11.html Voltáž a násobič jsem dal svůj.
Samozřejmě aktuální OC jsem v hrách ještě nezkoušel.

E: Aha tak nic, BCLK mi zvyšuje frekvenci RAM
CPU: AMD Ryzen 5 3600, MB: Asus TUF GAMING B450-PLUS II, CPU Cooler: ID-COOLING SE-214-XT, SSD1: SAMSUNG 870 EVO 500 GB; SSD2: LITEON 512 GB; SSD3: SAMSUNG 870 QVO 2TB; HDD: Seagate BarraCuda 2 TB, RAM: 1x Kingston Fury Beast Black 16GB DDR4 3200Mhz , GPU: ASUS STRIX GTX 960 DirectCU II OC 4 GB, PSU: CoolerMaster Real Power M520 520W; Case: Corsair C70 Vengeance; LCD: Asus VE247H, BENQ GW2255
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: OC i5-3570k, každý návod je jiný, který je správný?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Na bclk nešhahej. Na tu má smysl šahat jen u locked CPU ve snaze z nich dostat aspoň ňáké to %.

Tvejch 4,5Ghz při 1,28v je ok, to je celkem typickej výsledek i tvé teploty jsou typické pro průměrnej kus Ivyho, tzn tvůj postup byl správný dostal jsi se cca tam kam se to očekává s průměrným kusem křemíku.
Odpovědět

Zpět na „Procesory“