Recenze ASUS TUF Gaming M4 Air

Klávesnice, myši, volanty, tablet, joysticky, podložky, pedály, řadící páky, atp.
Odpovědět
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Recenze ASUS TUF Gaming M4 Air

Příspěvek od winycz »

Přichystal jsem si pro vás recenzi na cenově dostupnou ultra lehkou herní myš od výrobce ASUS. Výrobce vsadil i na léta ověřený optický senzor PixArt s téměř perfektními vlastnostmi, jež se nachází i v mnohem dražších myších ze série ROG.

Obrázek

TECHNICKÉ SPECIFIKACE A POPIS

Obrázek

Herní myš ASUS TUF Gaming M4 Air, je vzhledově a i tvarově velmi podobná ostatním myším z ASUS TUF Gaming serie, víceméně vychází z TUF Gaming M4 bez slova Air. Co, ale to slovo Air v případě této myši znamená? Air znamená perforované (děrované) tělo. Díky této úpravě celého těla je myš extrémně lehounká. Váží totiž pouhých 47g bez kabelu. Tvarem těla napovídá, že se jedná o univerzální myš jak pro praváky, tak i leváky, nicméně tlačítka na palec jsou umístěna pouze na levé straně, což myš dělá více pro pravoruké uživatele. Přesto, že se jedná o velmi jednoduchý tvar myši, tak i mně jako levákovi myš sedí v ruce výborně.

Obrázek

S rozměry 126 mm na délku, 63,5 mm na šířku a 39,6 mm na výšku se jedná spíše o větší myš a padne tak pohodlně i do větších rukou. Povrch myši je matný a výrobce ošetřil antibakteriální vrstvou (ASUS Antibacterial Guard), kterou tvoří pozitivně nabité ionty stříbra (Ag+), které se pro představu nachází v některých dezinfekčních přípravcích.

Obrázek

Děravá myš a voděodolná? Ano, opravdu tomu tak je, výrobce ošetřil desku plošných spojů ochranou vrstvou, která by měla zajistit voděodolnost s certifikací IPX6, ovšem i tak výrobce doporučuje při kontaktu s tekutinou myš odpojit a pořádně vysušit. Deska plošných spojů zřejmě voděodolná bude, v případě integrovaných komponent jak moc bude či nebude voda vadit obvodům, rezistorům, kondenzátorům, konektorům či světlovodu pro snímač je už otázkou.

Obrázek

S počítačem pak myš lze připojit pouze pomocí kabelu, který výrobce nazývá Paracord Cable. Jedná se o opletený kabel, který je opravdu velmi flexibilní, jehož ohebnost se dá přirovnat ke tkaničce od bot. Při používání téměř vůbec nevíte o tom, že by nějaký kabel měla.

Obrázek

Kvalitní jsou i kluzáky myši, které jsou ze 100% Teflonu (PTFE), celkem jsou na myši 3 a zajišťují hladký pohyb myši na podložce.

Výrobce osadil myš senzorem PAW3335 od léta osvědčené firmy PixArt, jedná se o prémiový optický senzor s maximální precizností 16 000 DPI, přičemž ji lze snížit až na 100 DPI. Rychlost komunikace Polling Rate lze nastavit na 125/250/500/1000 Hz. Dle technických specifikací dokáže senzor zaznamenat rychlost pohybu až 400 IPS (palců za sekundu) a reagovat na maximální zrychlení až 40 g.

Obrázek

Na myši se pak nachází celkem šest programovatelných tlačítek. Tlačítka jsou osazena kvalitními spínači, u kterých výrobce garantuje životnost 60 milionů kliknutí. Funkci tlačítek lze přizpůsobit v software ASUS ROG Armoury.

Obrázek

ASUS poskytuje standardní dvouletou záruku na myš.

BALENÍ MYŠI

Myš je zabalená v klasickém obalu, který však nemá dvířka pro nahlédnutí. Na zadní straně obalu jsou vypsány klíčové vlastnosti myši a obsah balení.

Obrázek
Obrázek

Balení je však skromné, nachází se v něm akorát myš a manuály. Zde není co vymýšlet, nicméně bych ocenil alespoň například sadu náhradních kluzáků, které bohužel chybí.

SENZOR MYŠI

Senzory firmy PixArt jsou již osvědčenou známkou kvality, patří mezi ty nejlepší a zde tomu není jinak.

Vlastnosti senzoru testuji na kvalitnější látkové podložce Echelon mouse pad, při několika různých rozlišení DPI. Pro testování vlastností myši využiji klasického malování a aplikace Enotus Mouse Test v0.1.4.

Pro test jsem zvolil nejvyšší DPI 16000, které však nebývá často používané, dále pak rozlišení 1600, 800 a 400 DPI, které mají vyšší vypovídající hodnotu, neboť jsou hojně využívané.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Test by měl odhalit případné přichytávání k vertikální či horizontální ose (tzv. Angle snapping), tento jev se při žádném z vybraných rozlišení neprojevil.

Rozlišení DPI udává počet zaznamenaných bodů na palec. Existuje však několik faktorů, které mohou způsobit, že nominální DPI nebude odpovídat skutečnému DPI. Mezi tyto faktory patří například firmware, montážní výška snímače, výška kluzných plošek a mnohé další. Dle naměřených výsledků je zřejmé, že myš je velmi dobře zkalibrována a vždy se mi podařilo zaznamenat skutečné DPI stejné jako nastavené, nicméně měřící program naměřené DPI zaokrouhluje na desítky tzn. Pokud naměřím 396 DPI, program jej zaokrouhlí na 400, proto jsou výsledky v přesných číslech.

K důležitým vlastnostem senzorů patří schopnost reagovat při rychlých pohybech. Maximální rychlost, kterou se mi podařilo zaznamenat bylo 7,78 m/s, při rozlišení 16000 DPI. Sensor je schopen reagovat pravděpodobně i rychleji, nicméně na to mi nestačily ruce.

U myši lze nastavit rychlost komunikace (Polling rate) od 125 Hz až po 1000 Hz. Při nastavení 1000 Hz se mi podařilo změřit nejvyšší rychlost komunikace 996 Hz, s nižším rozlišením rychlost komunikace klesla nejníže k 987 Hz, což jsou naprosto perfektní hodnoty.

Aplikace Enotus umožňuje otestovat i plynulost senzoru (smoothness), která je udávána v procentech, jedná se o vyhlazování pohybu myši. Platí tedy, že čím bude hodnota vyhlazování menší tím bude pohyb kurzoru myši více odpovídat reálnému pohybu, tedy pro hráče je ideální mít nulové vyhlazování. Dle naměřených výsledků je vidět, že s nižší hodnotou DPI roste vyhlazování k maximální hodnotě 4,2 %, což je programem vyhodnoceno stále jako zcela perfektní výsledek. Při maximálním rozlišení 16 000 DPI je pak vyhlazování pohybu zcela minimální s hodnotou 1,5 %.

Obrázek

SOFTWARE

Myš a ostatně veškeré periferie výrobce ASUS lze konfigurovat v utilitě ASUS ARMOURY Crate. V případě myši lze nakonfigurovat vlastnosti senzoru, naprogramovat funkce tlačítek a aktualizovat firmware, oproti ROG sériím zde chybí například možnost kalibrovat senzor s podložkou. Software umožňuje vytvořit si hned několik uživatelsky definovaných profilů myši, které lze snadno přepínat.

V první záložce „Tlačítka“ se nachází možnost programování vlastních funkcí na jednotlivá tlačítka. Myš umožňuje i nastavit vlastní funkcionalitu pro otáčení kolečkem nahoru či dolů. Na tlačítka je možné nastavit předem definované funkce nebo lze definovat vlastní makro.

Obrázek

V záložce „výkon“ lze definovat čtyři rozlišení senzoru, které se dají přepínat zpravidla tlačítkem z vrchní části myši nad kolečkem, dále pak dotazovací frekvenci (polling rate) a vynucené přichytávání k úhlům.

Obrázek

V záložce „kalibrace“ lze nastavit pouze „vzdálenosti oddálení“, tedy Lift off distance. Tato funkce umožní myši reagovat na pohyb do určité výšky, kdy je nadzvednutá nad povrchem.

Obrázek

V poslední záložce „Aktualizace firmwaru“ se nachází informace o aktuální verzi firmware v myši. Tlačítko „vyhledat aktualizaci“ slouží pro jeho automatickou aktualizaci.

Obrázek

ZÁVĚR

ASUS TUF Gaming M4 Air je opravdu zajímavou herní myškou. Když jsem ji poprvé vyndal z balení, tak jsem byl zaskočen její lehkostí, a tak jsme si ji s dalšími lidmi předávali a zkoušeli její neuvěřitelnou lehkost.

Dalším překvapením byla flexibilita jejího kabelu, na začátku jsem ji přirovnal ke tkaničkám od bot, ale čím dál více nabývám dojmu, že je ještě ohebnější a hlavně není vůbec cítit při pohybu s myší. Jedná se tedy o opravdu skvělou cenově dostupnou herní myš. Vzhledem k mé potřebě větších myší nu velikostně myš do ruky zcela padla a díky perforování se ani při dlouhodobém používání nepotí dlaně.

Stejně tak snímač byl sázkou na jistotu, jedná se opět o výborný kousek od firmy PixArt PAW3335 s perfektními vlastnostmi, při běžné práci ani při hraní nejsem schopen využít jeho maximální potenciál, a tedy nejsem schopen narazit na jakékoliv jeho omezení.

Jedna věc mě však trošičku zaskočila, tuhost kolečka, tedy síla jakou je potřeba použít na jeho otočení. Dokud jsem si na to nezvykl, často se mi stávalo, že jsem mylně stiskl tlačítko kolečka.

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Vstupní zařízení“