Gigabyte B450 Aorus Pro + Ryzen 5700X + G.Skill Ripjaws 3600MHz 4x8GB

Vše o procesorech Advanced Micro Devices.

Moderátoři: flanker, Eddward, Baneshee

Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte B450 Aorus Pro + Ryzen 5700X + G.Skill Ripjaws 3600MHz 4x8GB

Příspěvek od Jey »

Někde jsem našel rozměr chladiče, který jsem v téhle prehistorické skříni kdysi měl nainstalovaný (Cooler Master Hyper 212) a heatpipes dřely o plexi v bočnici.

Současný Cooler Master Hyper 212 Black Edition má údajně stejný rozměr(159mm), ale tam už je potřeba vyměnit AM4 backplate a použít od Cooler Masteru.

Backplate Cooler Masteru je univerzální pro AMD a Intel, takže bych musel vyřezávat ještě daleko větší otvor, než by byl potřeba podle rozměrů socketu AMD.

Uvidíme až dojde ten Arctic Freezer 34 eSports DUO (157mm), zatím jsem v celé záležitosti výměny chladiče dost skeptický a počítám, že ho nenacpu do skříně.

Arctic Freezer 7 X (bazar) je po otestování v porovnání s AMD Wraith Prism RGB o něco tišší (2100rpm vs 3000rpm), ale hůř chladí (single 1-2°C, multi neuchladí).
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte B450 Aorus Pro + Ryzen 5700X + G.Skill Ripjaws 3600MHz 4x8GB

Příspěvek od Jey »

Chladič už došel, instalace byla poměrně obtížná z důvodu nedostatku místa (problém uchytit matky na šrouby), napatlal jsem si tam toho Grizzlyho.

Po zapnutí PC reset BIOSu, asi jak jsem znovu instaloval CPU. Zatím tedy všechny parametry na default bez PBO. Co mě udivuje jsou teploty v OCCT.

1 vlákno: 70°C
16 vláken: 60°C

Tohle asi není normální? Testováno starší verzí OCCT, manuálně AVX a SSE, obojí stejné výsledky. Maximální frekvence ST 4650MHz a MT 4500MHz.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte B450 Aorus Pro + Ryzen 5700X + G.Skill Ripjaws 3600MHz 4x8GB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Neni to normální, to jsou krásné teploty, obvykle bejvaj vejš. Radši to změř ještě v coretempu ať jseš si jistej že se měří správná věc ale pokud se to potvrdí tak gratulace, dobrej kus.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte B450 Aorus Pro + Ryzen 5700X + G.Skill Ripjaws 3600MHz 4x8GB

Příspěvek od Jey »

Mám na mysli to, že předtím jsem měl jednoznačně nižší teploty v singlethread než multihread a teď je to obráceně, tohle mi právě nedává smysl.

Jdu zapnout PBO, musím přehodit výstupy grafické karty abych se dostal do BIOSu. Používám HWINFO64. Zkusím stáhnout nejnovější verzi OCCT.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte B450 Aorus Pro + Ryzen 5700X + G.Skill Ripjaws 3600MHz 4x8GB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U ryzenu je typická větší teplota u single-threadu protože se tam to jádro vyboostí vejš. Pokud půjdeš do PBO a zvedneš power limity, bude ten CPU throttlit naopak v multithreadu kor v AVX loadu, tvým limitem ve výkonu a OC bude teplota.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Gigabyte B450 Aorus Pro + Ryzen 5700X + G.Skill Ripjaws 3600MHz 4x8GB

Příspěvek od Jey »

PBO. Teploty po cca 10 minutách. Testováno nejnovější verzí OCCT, manuálně AVX a SSE, obojí stejné výsledky. Maximální frekvence ST 4850MHz a MT 4700MHz.

1 vlákno: 70°C
16 vláken: 70°C

Dlouhodobě obě hodnoty klesají o 25 - 50MHz při výše uvedených teplotách. Celkem spokojenost. UV curve -30, v singlethread vykazuje OCCT chyby, v multithread OK. Zajímavé, že ty chyby se nijak neprojevují při hraní nebo při práci. Zkusím stáhnout UV curve na -25, -20, -15 a uvidíme. Teploty se asi zvýší, začínal jsem na -30.
Odpovědět

Zpět na „Procesory AMD“