Micro výpadky internetu - router?

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
TonzaCZ
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 03. dub 2014
Bydliště: Kopřivnice

Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od TonzaCZ »

Zdravím,

máme doma problémy s výpadky internetu.
Připojení od lokálního poskytovatele internetu GPON optická síť 300/50 Mbit/s.

Schéma sítě: GPON model Zyxel (od providera) - náš router Archer C6 (koupen 2019) - UTP kabel cca 50 metrů do PC.
Mamka pracuje z domu - homeoffice, cca 1x za hodinu se jí stává, že jí spadne Citrix virtuální plocha + mně na PC taky spadne internet, který se do cca 15 sekund obnoví.

Kontaktovali jsme providera internetu, který měřil odezvou na router, ztrátu paketů - z jeho strany, vše ok.
Firmaware routeru - nejnovější oficiálně dostupný.
Kontaktovali jsem servicedesk firmy, kde mamka pracuje - z jejich strany také vše v pořádku.

Mám však podezření na náš router, že způsobu micro výpadky cca na 10 - 15 sekund. Je možné to nějak ověřit? Nemůže to být třeba chyba DHCP?
Router "žíví" - 2 PC na kabelu a mobilní zařízení - 2 členná domácnost, zpravidla však pouze PC mamka - studuji a doma bývám ve druhé polovině týdne + víkendy.

Má cenu zvažovat ke koupi například tohle: https://www.alza.cz/tp-link-tl-r605-oma ... 491008.htm?

Děkuji
Wiruz
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. říj 2003
Bydliště: Pardubice

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od Wiruz »

1) overil bych ze dojde opravdu k vypadku a na kterem routeru, otevrel bych tri prikazove radky, pouzil prikaz ping -t (pobezi dokud neprerusis ctrl+c). V prvnim ping -t www.seznam.cz, ve druhem ping na IP jednoho routeru a ve tretim ping na druhy router. Pak uz jen pockat na vypadek a podivat se, co se ti vrati. Jestli naznas IP routeru, muzem pouzit prikaz tracert www.seznam.cz a uvidis pres co jdes.

2) stavalo se mi to same na asus routeru, pomohlo mi nastavit automaticke restartovani v noci, pomohlo to, muzes zkusit tez delat preventivni restarty

3) podival bych se zda nedojde problemu se ztratou IP, vyprseni DHCP adresy pri hodinovem leasu, zkusit nastavit IP staticky jak na routery tak na stanice, co se pripojuji, pripadne zvednout cas na DHCP lease
CPU: Intel Core i5 12600K @ -0,05mV COOLER: Deepcool AK400 MB: Gigabyte B660M Gamming X DDR4 RAM: Kingston 2x 16GB DDR4 3600 CL18 VGA Gigabyte Aorus RTX 3070 8GB @ 1800MHz/0,825V > 170W SSD / HDD: 1TB KC3000 NVME / Seagate BarraCuda 3TB CASE: Fractal Design Define Mini C PSU: Corsair RM550x 550W LCD: 27" Samsung ViewFinity S60UA IPS 2560x1440 @75Hz REPRO: Logitech Z3 2.1 MOUSE: CM MM720 KEYBOARD: MS Sidewinder X4 OS: Win 11 Pro 64
Obrázek
Obrázek
Alfajk
Začátečník
Začátečník
Registrován: 15. kvě 2009

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od Alfajk »

dej si ping pres https://sourceforge.net/projects/winmtr/ a uvidis, ve kterym bode ta sit spadla podle packetu, kde prestanou chodit
CPU: AMD Ryzen 5 7600X@5,5GHz | GPU: ASUS TUF RTX 3070 GAMING 8GB@2000MHz | MB: ASUS PRIME X670-P WIFI | RAM: 32GB DDR5 6000MHz CL36 FURY EXPO | SSD: WD Black SN770 NVMe 2TB | PSU: Seasonic Focus GM-850 Gold | CPU Cooler: Noctua NH-D15 | Case: be quiet! Pure Base 500DX Black | OS: Win 10 Professional | Monitor: ASUS TUF Gaming VG27AQL1A
TonzaCZ
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 03. dub 2014
Bydliště: Kopřivnice

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od TonzaCZ »

Wiruz píše: pon 18. dub 2022, 18:33 1) overil bych ze dojde opravdu k vypadku a na kterem routeru, otevrel bych tri prikazove radky, pouzil prikaz ping -t (pobezi dokud neprerusis ctrl+c). V prvnim ping -t www.seznam.cz, ve druhem ping na IP jednoho routeru a ve tretim ping na druhy router. Pak uz jen pockat na vypadek a podivat se, co se ti vrati. Jestli naznas IP routeru, muzem pouzit prikaz tracert www.seznam.cz a uvidis pres co jdes.

2) stavalo se mi to same na asus routeru, pomohlo mi nastavit automaticke restartovani v noci, pomohlo to, muzes zkusit tez delat preventivni restarty

3) podival bych se zda nedojde problemu se ztratou IP, vyprseni DHCP adresy pri hodinovem leasu, zkusit nastavit IP staticky jak na routery tak na stanice, co se pripojuji, pripadne zvednout cas na DHCP lease
Nové informace:

Celý víkend + dnes jsem počíval připojení přes LAN kabel pouze já, mamka (druhý PC) měla volno (svátky + víkend), takže nepracovala.
Dnes se máma chtěl přihlásit do PC (v době, kdy jsem měl zapnuté YouTube livestream), internet nám oběma na cca 30 sekund vypadl. Projevilo se to tak, že mi vypadl YouTube - prostě spadnutí internetu, mamka se taktéž při výpadku nemohla přihlásit.

Je tedy vysoce pravděpodobné, že výpadky nastávájí, když jsou 2 LAN PC v sítí.

Vysvětluje to taktéž, proč mamka minulý týden pondělí až středa jela bez výpadků, ale ve čtvrtek, když jsem doma používal můj PC na LAN, výpadky opět začaly.

1) Rád to prověřím, na kterém routeru to nefunguje, zdali na tom našem Archer C6, případně na tom od providera.
2) automatické restaurování (každý den 05:00 ráno) mám zapnuto nejspíš už od doby koupě routery, ale díky za postřeh.
3) děkuji za postřeh, můžu vyzkoušet až budu doma

Když teď vím, že výpadky způsobuje připojení 2 LAN PC zároveň, napadá Vás, co by mohlo pomoct?

Děkuji
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od Jey »

MAC adresu máte různou určitě, IP adresu máte taky různou? Pokud je zapnuté DHCP tak snad ano a jestli není špatně nastavena statická, obojí zkontrolovat.

Ale pochybuju, že to bude tím, tohle opravdu spíše vypadá na nějaký problém s routerem.
TonzaCZ
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 03. dub 2014
Bydliště: Kopřivnice

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od TonzaCZ »

IP přiřazuje DHCP z defaultního rozsahu adres, nic jsem od standardu neměnil, statickou IP nemá ani jedno zařízení přiřazené.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od Jey »

Jestli umí ten router nějakou diagnostiku, tak bych zkusil pustit ping někam na bránu nebo do internetu. Případně pro zjištění brány je vhodné použít tracert.

Jinak nevím, do jaké míry je nutné mít oba dva routery. Pokud netrvá na použití svého routeru přímo provider, tak by bylo lepší konfigurovat jen jeden z nich.

Ale i tak by to mělo, pokud je druhý router v režimu AP nebo ROUTER a připojený správně, tj. z LAN portu do LAN portu, normálně fungovat.
TonzaCZ
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 03. dub 2014
Bydliště: Kopřivnice

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od TonzaCZ »

Možná jsem se špatně vyjádřil. Od providera máme ONU jednotku, která funguje jako modem. Po připojení LAN kabelu do modemu (ONU jednotky) internet nefunguje, PC nedostane IP.

Od providera máme ONU jednotku Zyxel. Něco takového, ale bez Wi-Fi modelu: https://ruzovka.cz/cs/adsl-a-vdsl-mis/9 ... 6FEALw_wcB.

Myslíte, že by pomohl reset našeho routeru do továrního nastavení?
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od Jey »

Reset do továrního nastavení lze určitě vyzkoušet, předtím si nejlépe uložit nebo opsat konfiguraci zařízení a po obnovení počítat s default IP adresou zařízení.

Nicméně nejjednodušší by bylo připojit PC napřímo za ten optický převodník (?), PC ale IP adresu nedostane automaticky, protože na optickém převodníku něběží DHCP server. Takže je potřeba ji nastavit manuálně. Jakou IP adresu a masku na PC nastavit? Právě tu, která je nyní použitá na vašem routeru (rozhraní WAN).

Pak vyzkoušet pustit ping někam na bránu nebo do internetu. Ale je to to samé, jako když se pustí přímo na tom routeru. Archer C6 určitě umí diagnostiku a ping.

Nicméně dá se tím identifikovat zdroj problému, jestli za to může provider, router, nebo připojená zařízení ve vnitřní síti.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od Natural »

Jednoduše si spusť na pc dvakrát příkazový řádek a ping s parametrem -t.
Jeden ping -t 8.8.8.8
Druhý ping -t (IP tp linku)

K tomu můžeš klidně pustit tracert 8.8.8.8 a stejnou strategii použít i pro vypsané adresy, hlavně tě budou zajímat cca první 3 = tplink, modem, (převodník). Akorát na ten ping nemusí všechny zařízení odpovídat, takže to nejdřív musí "běžet".
Dej vědět, jak jsi dopadl, tohle vypadá na konflikt adres nebo problém s DNS, pokud ti nevypadne ping na ten tplink.
Taky by se hodilo vědět, jestli to tak "funguje" od začátku života toho tplinku.
TonzaCZ
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 03. dub 2014
Bydliště: Kopřivnice

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od TonzaCZ »

Děkuji oběma za rady.

Aktuálně jsem zkusil zapojit druhý PC, zároveň jsem měl zapnutý ping na 8.8.8.8 i na můj router.
Výpadek ale žádný nenastal. Zítra budu doma více, takže budu pozorovat stav sítě a ozvu se s dalšími poznatky.
PS: Když jsem zkoušel traceroute na seznam.cz, první adresa byla router - ping ok, druhá adresa - tam jsem se už nedopingal. Je možné, že na modemu od providera bude vypnutá odezva na ping?

Prozatím děkuji.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od Jey »

Nejspíš tam máš optický převodník, nejedná se o aktivní prvek, nebude mít žádnou IP adresu. Adresa kam se nepingneš bude nějaká adresa vnitřní sítě, to nevadí.

Prostě nech to napřímo připojené PC zapnuté celý den, ping www.seznam.cz -t a pozoruj ztrátovost. Archer C6 umí diagnostiku, ale ne kontinuálně, max 50x ping.

Pokud bude po celém dni minimální ztrátovost, tak bych ještě doporučil nastavit a vyzkoušet různé DNS servery. Jinak už mě nic dalšího konstruktivního nenapadá.
TonzaCZ
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 03. dub 2014
Bydliště: Kopřivnice

Re: Micro výpadky internetu - router?

Příspěvek od TonzaCZ »

Děkuji za rady.

Včera jsem měl skoro celý den zapnutý ping na náš domácí router (Archer C6) a ping na 8.8.8.8.
Jelo to celý den v pořádku.

Bohužel i tak výpadky přetrvávají. Začínám o něco více podezřívat problémy na straně IT zaměstnavatele, takže teď to zkoušíme vykomunikovat s jejich IT helpdeskem.

Ještě jednou děkuji za pomoc a v případě, že na něco přijdu nebo mě něco napadne, napíšu sem.
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“