Raspberry Pi

Vše ostatní - tiskárny, skenery, zdroje, klávesnice, myši, herní zařízení, skříně a další.

Moderátor: L4mka

Odpovědět
Pepan1221
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. led 2020

Raspberry Pi

Příspěvek od Pepan1221 »

Ahoj,

zvažuji pořízení Raspberry Pi 4, tak trochu kvůli tomu, že si chci něco nového přiučit a zároveň něco k přehrávání full HD / 4K filmů k TV.

Zároveň by se mi líbilo by se mi, kdyby fungoval jako NAS a v budoucnu bych chtěl vyzkoušet na něm provozovat btc full node s lightningem.

Podle tohoto návodu ( https://howchoo.com/bitcoin/run-bitcoin ... spberry-pi ) to zprovoznit na Raspberry Pi OS jde, ale nikde nejsem schopen dohledat, jestli to poběží v tady té kombinaci.

Máte někdo s tím zkušenost?

Díky
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od python.p »

Jako přehrávač kup tady krabičku od spaaaje za 400kč a máš to hnedka a bez problémů.

Jako NAS? Vážně? Asi máme každý jinou představu o tom, co je NAS.

Jako node to fungovat může a tak bych to nechal a víc bych po tom nechtěl.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od Holda »

python.p píše: čtv 28. dub 2022, 18:17 Jako přehrávač kup tady krabičku od spaaaje za 400kč a máš to hnedka a bez problémů.

Jako NAS? Vážně? Asi máme každý jinou představu o tom, co je NAS.

Jako node to fungovat může a tak bych to nechal a víc bych po tom nechtěl.
V čistém slova smyslu to Network Attached Storage prostě bude :)
Disk v USB 3 je rychlostně v pohodě, dokudd člověk nechce redundanci, tak to fungovat funguje.

Nebo ta krabička je taky řešení, v pohodě na ní dostaneš Armbian.
.
Pepan1221
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. led 2020

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od Pepan1221 »

Můžeš prosím hodit odkaz na tu krabičku od spaaaje, nevím co tím myslíš?

Rozumím tomu, že si to komplikuju, ale chci si ''pohrát'' s něčím co neznám a něco se naučit... Jen nevím, co se s tím dá všechno vymyslet, proto se ptám...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od python.p »

Myslím tohle: viewtopic.php?t=293961

Tím bych asi začal, je to podle mě dobrá škola a pokud tě to bavit, můžeš koupit další a nebo dražší rPí.

Holda: Jasný, každý si pod NAS představí něco jiného, ale zase nabastlit tam DISM od Synology tak by to bylo asi fajné.

Nicméně první a nejlepší krok jak začít je to koupit a zkoušet a zkoušet. Tím, že se budeš ptát toho moc nezjistíš a hlavně zkušenost je nepřenosná. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od werygood »

Klidně to raspberry kup, za ty prachy je to super hračka. Já to vzal, i když jsem nic konkrétního v mysli neměl. Momentálně na tom zkouším rozjet SDR, až mě to přestane bavit, přehraju SD kartu a zkusím něco úplně jiného :)
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od Jonka »

Neřešil někdo stream ze Smartfonu (android) přes RaspberryPi do TV, prosím ?

Dříve to šlo přes RaspiCast, ale návody ( https://www.instructables.com/Raspberry ... Raspicast/ ) co jsem zkoušel, už jsou staré a poslední Raspberry OS nepodporuje:

- sudo apt-get install libjpeg8-dev libpng12-dev
skončí s chybou

- OMXPlayer - nepodporuje, musí se nějak překompilovat či co

Funguje vám aspoň SCRCPY nebo poradíte něco, abych mohl po spuštění nějaké ikonky na rPI pouštět přes domácí WIFI z mobilu fotky a videa, prosím ?

Mám rPI 4B.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od Jonka »

Takže problém je v distribucích - ve verzích linuxu.

Výše uvedené nefunguje v poslední Raspberry OS - a port of Debian - nazýváno i Raspbian - verze " Bullseye " .

Když se tam dá verze " Buster " - tak to funguje (navedl mě na to až Steamlink) .

Bohužel mi teď zase na Busteru nefunguje Disney+ - háže Error 83 !
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od LukášST »

Buster uz je z pohledu vetsiny vyvojaru starej a podpora se smeruje na bullseye. Nekolikrat jsem se o tom uz taky presvedcil, hlavne v uvodech vetsiny navodu kde se zduraznuje ze s buster tento navod nefunguje apod.

Disney+ bude nejspis tento pripad, error 83 chyba kompatibility.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od Jonka »

Tak na Disney+ a error 83 mi pomohlo:

sudo apt-get install libwidevinecdm0
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od LukášST »

Tak aspon ze tak :)
Netflix by teda mel jit taky..?
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od Jonka »

Netflix zatím bohužel nemám účet, tak nevím.
CyberDeath
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 30. led 2006
Bydliště: Vsetín

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od CyberDeath »

RPI4 je sice hezka hračka ale to je asi tak vše více jak rok jsem na něm provozoval Multimedialní centrum s NAS ... a stále řešil nějaké problémy.
Todle nefunguje od kernelu bla bla ... tahle akcelerace nefunguje u bla bla atd ...
Pak sem Klasicke HDD vyměnil za SSD s USB3-SATA redukci ... no
1,problem , USB3 na RPI4 ma neskutečně nízkou propustnost v síti -> málo linek a je natom napichla i gigabitova sitovka.
2,USB3 via radic na RPI4 ma neskutečné problemý s kompatibilitou USB3-SATA radiču a funguje jen s těmi dražšímy.

Řešení , Deska s N3050 -> a je po problemu žere to stejně , disky sou přímo na SATA , žadny problém s kompatibilitou , žadný problém s rychlostí disk-síť.
H265 4k to přehraje (ale jen 8bit).
A jako bonus je to x86 takže funguje vše bez problémů , žadné arm nedovařky.
A stále to mám v itx chifec :-D (takže velikost se nezměnila) :-D

Jo a bonus N3050 vše pasivně , na RPI4 i přes masivni Pasivni chladič jsem musel chladit pomaloběžným větrákem.
Tiger Lake ES 0000 8c/16t 4.5Ghz , Erying H570, 32GB DDR4 3200 ,Asus A21 , SST-ET700-MG , 2x512 GB NVME Micron 2450 ,
1TB SSD China 2,5", Asus RTX 3070 Dual OC 8GB + EKWB 310W ,All Water Cooled - GPU, CPU, 2x360 rad, ARCTIC P12 PWM
LukášST
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. led 2009
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Raspberry Pi

Příspěvek od LukášST »

Ja si zas s rpi4 s 200TB farmou nemuzu stezovat. Bezi mi takhle 2ks a krom samovolnyho odpojeni dvou disku ani nevim ze to bezi. Ubuntu server.

Jo, chvili jsem laboroval s USB hubama, variacema ze usb hub neni vhodnny mit zapojen v usb 3.0, ale radeji v usb 2.0 pripadne pouzit kabel 2.0. Protoze usb 3.0 neumi tolik zarizeni a jak pises, zere to linky. V usb 3.0 mam jen systemove ssd. Zbytek jede pres 2.0 a je to OK.

Jen pri bootu musim hub vypnout a disky postupne pripojovat, jinak to rpi nepobere :)

Asi tohle veskery omezeni odpadne s rpi5 nekdy:)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní hardware“