Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Problematika připojení - hardware i software.

Moderátor: Don

Odpovědět
Def22
Nováček
Nováček
Registrován: 18. úno 2022

Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Def22 »

Stavím barák a spoustu síťových kabelů budu mít vedených v zemi (v chráničce). V domě budu mít klasický Solarix 6a kabel. Bude mi na uložení do země stačit taky a nebo musím koupit venkovní kabel?
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Jey »

Pokud bude chránička vodotěsná a na obou koncích nějak zaizolovaná, tak je to asi jedno. Samozřejmě venkovní kabel by měl větší trvanlivost, o tom není sporu.
Naposledy upravil(a) Jey dne stř 4. kvě 2022, 21:07, celkem upraveno 1 x.
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Natural »

Vodotěsnost bych neřešil, akorát si do toho kabelu nenech natéct :)
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Jey »

No, tak jsem to myslel.
Naposledy upravil(a) Jey dne stř 4. kvě 2022, 21:17, celkem upraveno 1 x.
Def22
Nováček
Nováček
Registrován: 18. úno 2022

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Def22 »

A co souběh 220v a CAT6a. Vadí to něčemu?
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Jey »

Záleží na délce kabelů a asi i na tom, jaký tam poteče proud. Ale nejsem odborník na elektřinu, s tím ti poradí někdo jiný. Podle mě to může snížit maximální délku kabelu, nebo rychlost přenosu dat při větší než malé délce kabelu. Kolik to je metrů, to ti asi nikdo neřekne. Platí lepší stínění = menší pravděpodobnost problému.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od killerek »

Cim delsi soubeh tim horsi. Pokud planujes soubeh, tak rovnou stineny kabel a pokud je moznost, tak je dobre mit mezi nima "pricku" (nevim, jak to lepe nazvat).
Def22
Nováček
Nováček
Registrován: 18. úno 2022

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Def22 »

Jey píše: stř 4. kvě 2022, 21:20 Záleží na délce kabelů a asi i na tom, jaký tam poteče proud. Ale nejsem odborník na elektřinu, s tím ti poradí někdo jiný. Podle mě to může snížit maximální délku kabelu, nebo rychlost přenosu dat při větší než malé délce kabelu. Kolik to je metrů, to ti asi nikdo neřekne. Platí lepší stínění = menší pravděpodobnost problému.
Já počítám s Solarix 6a, který už by nějak stíněný být měl. Co myslíš, je to dostačující?

ps. Jasné, počítám s tím že mi nikdo neřekne, jaká bude realita. Spíše mi jde o zkušenosti a pocity...
Def22
Nováček
Nováček
Registrován: 18. úno 2022

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Def22 »

killerek píše: stř 4. kvě 2022, 21:28 Cim delsi soubeh tim horsi. Pokud planujes soubeh, tak rovnou stineny kabel a pokud je moznost, tak je dobre mit mezi nima "pricku" (nevim, jak to lepe nazvat).
Jak jsem psal, počítám s Solarix 6a, což by měl být stíněný kabel. Elektrikář by to tahal jednou drážkou, takže pro něj tam souběh bude napříč barákem cca 5-25 metrů na každý kabel. On mi říká, že to problém nebude, ale já zase vím, že on je elektrikář a není to síťař...
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od killerek »

Tak zalezi, jake spotrebice na to povesis a tim se ovlivni i moznost zaruseni. Neco se stalym a velkym odberem bude horsi nez treba svetlo. Jsou pro to obecne doporuceni (mam pocit, ze i normy) spolu slabo a silno proud, pokud mozno netahat a ma to sve duvody ve fyzice. U 100 Mbit je to skoro asi jedno, ale uz 1 Gbit je citlivejsi na kabelaz a to se nebavim, ze nekdy v budoucnu upgradnes na 2,5 Gbit a co teprve 10 Gbit.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Shaquille »

Dle normy je tusim minimalni rozestop mezi kabely 20cm. Ale je to uz dele, co jsem tohle resil. Zkus se podivat sem.
https://diskuse.elektrika.cz/index.php/ ... 083.0.html
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Natural
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 21. srp 2010
Bydliště: Diváky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Natural »

Reálně se tohle prostě u domácností neřeší, protože by to nikdo nezaplatil :) To už je "výhodnější" mít ty trubky pěkně narovnaný a v případě problémů tam strčit cat7/8 nebo rovnou optiku.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Jaký síťový kabel pro uložení do země?

Příspěvek od Shaquille »

To neres, vsak te nikdo nenuti btw je to jen doplneni killerek ;)
A psat o cene a zminit optiku v jednom postu je slusnej joke. Jen navareni pigtailu bude stat balik...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Odpovědět

Zpět na „Sítě, modemy a Internet“