Grafika do low-endové sestavy

Rady při výběru PC sestav i jejich větších částí a odstraňování problémů s nimi.

Moderátoři: Walker1134, PKBO

squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

zdravím, rád bych požádal o radu, mám sestavu
ASROCK B450M Pro4
AMD Ryzen 5 2600
HyperX 16GB KIT DDR4 2666MHz CL16 Fury Black Series
SSD disk ADATA XPG SX8200 Pro SSD 512GB
Seagate BarraCuda 2TB
Seasonic M12II-520 Evo Bronze
Radeon RX 570 Series

rád bych poprosil o radu, chtěl bych koupit ssd disk
SSD disk Samsung 870 EVO 1TB + (používal také 2TB disk co už mám, pokud by to ovlinilo nutnost mít silnejší zdroj tak disk vynechám)
a grafickou kartu, u níž mám trochu problém, raději bych rtx 3060 ale vzhledem k financím a zdroji v pc by bylo asi lépe uvažovat o rtx 3050?(pokud by to zdroj utáhl tak i připlatím za vyšší výkon ale nový zdroj 2500+příplatek 2000+ za grafiku ne) podle toho co jsem dohledal tak na rtx 3060 by tento zdroj nestačil, prosil bych o nejlepší co by se dalo na tuto sestavu sehnat :) nejlépe grafická karta do 11tisíc, popř. i od jakého vyrobce? :)
Prozatím mám v merku:
GIGABYTE GeForce RTX 3050 GAMING OC 8G
děkuji :)
sestava je na občasné hraní, monitor mám 1080p, a nižší detaily mě netrápí u 3050 se s tím i budu muset smířit, já hraju staré hry ale přítelkyně hraje novější tak aby si alespoň trochu zahrála, fc6 nám jede na 60fps na medium ale stalker 2...už pochybuji :)
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od Atapi »

Ona 3060 žere cca podobně jako to co máš teď (bude záležet na konkrétním modelu) a pokud si pohraješ s undervoltem, tak se dostaneš i níž než mají bežné rx 570... :) Jestli je tam rozdíl jen asi dva tisíce, tak bych vůbec nepřemýšlel a bral 3060 a rovnou undervoltnul, jen pozor pro 3060 Ti to neplatí, ta si kvůli jiné paměti řekne o dost víc.
Obrázek
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

Rozhodne ber 3060.

Ja mel Ryzen 2600X + RTX 3070 a stejny zdroj a chvili jsem na tom normalne fungoval tzn. neboj se toho -> 3060 zere o dost min nez 3070 + kdyz si velmi jednoduse nastavis nejakou curve v afterburneru, tak bude zrat jeste min.

Cenove do rozpoctu:
https://www.czc.cz/palit-geforce-rtx-30 ... 04/produkt
https://www.czc.cz/asus-geforce-dual-rt ... 77/produkt
- drazsi modely asi moc smysl nemaji - stoji o 2 litry vic no
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od Atapi »

Jo já mám taky RTX 3070 na 550 W zdroji (Super Flower Platinum 550) a funguje to, ale nejnáročnější hry ho semtam shazovaly. Kdyžtak google "RTX 3000 power spikes", pokud jsi o tom ještě neslyšel. Undervolt u téhle řady beru už jako must have i kdyby to zdroj dával - bez znatelného vlivu na výkon (pokud někdo nebrečí nad pár stovkama bodů v 3d marku) ušetřené desítky wattů, takže i šunt edice budou tiché a při nízkých teplotách.
Obrázek
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Popravdě nejde až tak o ceny komponentů( tedy také, nechci do toho zas pro moje využití vrážet moc, tohle je takový limit), ale o cenu elektřiny, kterou mi teď pořádně přepálili a bůhví kam se to bude vyvíjet😊 No o titanu jsem neuvažoval vzhledem k té větší spotřebě, já měl vždy grafiky do 4tisic jelikož jsem si hru užil i s min detaily :-D mrknu na ty dvě co jsi postnul, při nejhorším bych ten zdroj koupil, ale nechci se dostat nějak extrémně přes současnou spotřebu😊 zase soustruh mít doma nechci 😊 vygooglim si ještě ty power spikes 😀
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

kdyz to poladis, tak bude ta 3060 zrat stejne nebo min nez soucasna karta...a zas budes mit na dyl pokoj s upgradovanim...
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

jako nějakých +- 10-20% nahoru bych neřešil, zas až tak do extrému to nehrotím :) rozdíl z těch dvou bude asi jen v délce že? koukám na recenze a u Asusu toho moc není nikde :)
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

jako recenze - tohle jsou nejlevnejsi modely...tam jako pokud chces neco fajnovyho, tak je to X litru navic - ale tady to nema smysl extra resit, pac proste ta karta je relativne jednoducha, moc zrat nebude a hucet by diky tomu taky nemela...ale samozrejme lepsi karta s robustnejsim chladicem na tom bude s hlukem a teplotami jeste lip, to je jasne
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

to je jasné, to beru chápu :) jen někdo si stěžuje na toho a toho výrobce tak v nich mám trochu mišmaš, ale to je asi o úhlu pohledu každého zvlášť :) tak díky za rady, jdu do toho :) když to vydrží do konce záruky tak budu spokojený :-D
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od Atapi »

Myslím že u levnějších grafik to není nikdy až taková tragedie, pokud nekoupíš single fan (ano i 3060 se dělá single fan :lol: )... Až u žravějších karet se to láme a reálně to pak je tichá grafika vs letadlo, podle toho co máš za model. Pokud nemáš extrémně tichou sestavu a pokud tam ještě hodíš ten undervolt o kterém stále dokola píšeme, tak myslím že to bude v pohodě. 8-)
Obrázek
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

jo už jsem to zkoumal:-) na mojich hrách bych tipoval že se větráky ani nepustí ale přítelkyně je náročnější :-D s tou hlasitostí nevím no, zkoušel jsem Cyberpunk na max co šlo na té rx570 (25fps :-D) ale ani tak větrák nebyl přes sluchátka slyšet, nějak se mi nikdy nestalo že by jel na 100%, což když nastavim manuálně tak to je tornádo, ale teploty nikdy nešly přes hodnotu aby se pořádně rozjel a to je zrovna "jednovětrák" tuším max na 65-70 °C se to dostalo, tak nevím jak je to u té 3060 :)
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Zkusil jsem posunout trošku hranici:
Co třeba
GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G
ASUS TUF GeForce RTX 3060 O12G GAMING V2 LHR
Pořád by to zdroj zvládl?😊 Jsou tak nějak v podobné cenové kategorii, vejs už ale už ne...nebo ty nižší verze a novej zdroj, pokud by to tento neutáhl😊 což mi přijde kontraproduktivní 😊
Respektive kdyby tohle bylo ok třeba s tím undervoltem i když koukám tak limit to má stejný, ale až tak se v tom nevyznam a nějak by to PC neuškodilo tak bych později silnější zdroj koupil což by myslím mozna bylo lepší😊
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Zkusil jsem posunout trošku hranici:
Co třeba
GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G
ASUS TUF GeForce RTX 3060 O12G GAMING V2 LHR
Pořád by to zdroj zvládl?😊 Jsou tak nějak v podobné cenové kategorii, vejs už ale už ne...nebo ty nižší verze a novej zdroj, pokud by to tento neutáhl😊 což mi přijde kontraproduktivní 😊
Respektive kdyby tohle bylo ok třeba s tím undervoltem i když koukám tak limit to má stejný, ale až tak se v tom nevyznam a nějak by to PC neuškodilo tak bych později silnější zdroj koupil což by myslím mozna bylo lepší😊
Edit: koukám že doporučený zdroj je 750W :-/
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

Ja si myslim, ze by to porad zvladl - zvlast, pokud si nechas poradit s tim UV, jak tu pisem porad dokola.
Spotreba lepsiho modelu dle zateze zde:
https://www.techpowerup.com/review/msi- ... io/36.html

Ja si vsak myslim, ze tohle jsou vyhozene penize, ze ta karta proste bude lepsi o 2% nez ty zakladni modely a cena je vyssi o 20%.

Doporuceny zdroj si tam pisou jaky chcou -> proste ty mas nejaky PC, kde cca vis, kolik ktera komponenta zere a jednoduse si to sectes -> s tou RTX 3060 se pri maximalni zatezi dostanes nekam ke 350W - ale jasne, jestli si chces koupit 750W zdroj, klidne si ho kup...

Tady si to naklikej:
https://outervision.com/power-supply-calculator
Mi tam pro tvoji sestavu vyslo 326W + 50W davaji rezervu na 376W :wink:
Obrázek
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Mě šlo o to chlazení, ale pokud doporučíš ty levnější modely tak samozřejmě nebudu oponovat, jelikož se nahoře mluvilo o těch lepších modelech se třema větrákama tak jsem ještě pátral 😊 ale pokud tam není až takový rozdíl tak oponovat nebudu 😊 na tuto stránku jsem koukal a vycházelo mi to dobře 😊 tak už to můžeme asi uzavřít😊 děkuji za rady 😊
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od Atapi »

U 3060 by dvouvětrák měl stačit a po UV už úplně v pohodě (hlavně když jsi psal že hraješ se sluchátkama, to neuslyšíš ani náhodou).
Zdroj doporučujou tak, aby to vydržel i kdejaký kekel. Kdyby tam dali doporučený zdroj 400 W, tak jich půlka co stojí 600-700 korun do roka umře a druhou půlku co má funkční ochrany to bude shazovat při power spikes...
Obrázek
mlrs
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. kvě 2006
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od mlrs »

Ty lepsi 3-vetrakove maji smysl u vyssich rad karet, kde je toho odpadniho tepla vic - RTX 3070/3080 a tak - pro tu 3060 jsou to proste vyhozene penize
Ryzen 5 5600 + Wraith Prism RGB, RTX 3070 EAGLE 8G, ASUS PRIME X470-PRO, Patriot Viper 4 32GB DDR4 3000Mhz, 2,25TB SSD, 1TB HDD, Seasonic Focus GX 650, Xigmatek Asgard, Dell U3023E
PC2: Intel NUC 11 Performance Lite, Core i5-1135G7, Iris Xe, 32GB RAM DDR4 3200MHz, 1TB Samsung 970 EVO PLUS + Xbox Series X
prihlasjmeno
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. lis 2020

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od prihlasjmeno »

squzzer píše: úte 17. kvě 2022, 06:53 Zkusil jsem posunout trošku hranici:
Co třeba
GIGABYTE GeForce RTX 3060 GAMING OC 12G
ASUS TUF GeForce RTX 3060 O12G GAMING V2 LHR
Pořád by to zdroj zvládl?😊 Jsou tak nějak v podobné cenové kategorii, vejs už ale už ne...nebo ty nižší verze a novej zdroj, pokud by to tento neutáhl😊 což mi přijde kontraproduktivní 😊
Respektive kdyby tohle bylo ok třeba s tím undervoltem i když koukám tak limit to má stejný, ale až tak se v tom nevyznam a nějak by to PC neuškodilo tak bych později silnější zdroj koupil což by myslím mozna bylo lepší😊
Edit: koukám že doporučený zdroj je 750W :-/
Slušný 750W zdroj ti utáhne v pohodě 3080 Ti, to na 3060 opravdu není potřeba.
Na práci: Asus ROG Strix GL503V (i5-7300HQ / GTX 1050) ||| Na hraní:
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Opět zdravím, tak jsem zkusil koupit Inno3D GeForce RTX 3060 Twin X2 12G
Už ji mám doma, chvíli problém s nazelenalou obrazovkou...ale byl problém v kabelu, teď mám problém s tím undervoltingem, koukám na různé návody, ale každá grafika je individuální, zkusil jsem najít přímo na tuto ale nenašel jsem, pomohl by mi někdo prosím s tím Curve grafem?😊 Či nastavením celého msi afterburner?😊
Obrázek
squzzer
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. bře 2006

Re: Grafika do low-endové sestavy

Příspěvek od squzzer »

Zkusil jsem to podle návodu ale voltáž je pořád stejná, ať s tím hýbu jak chci, je možné že msi s určitým typem grafik nefunguje? :)
Odpovědět

Zpět na „Počítačové sestavy“